Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Jak jsem začal spát chytře

By on 7. 1. 2013 in Kondice with komentářů 23
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Chcete vědět, jak spíte? Já zvědavý byl. Začal jsem se měřit – dokonce dvěma přístroji naráz. Má to smysl? Už to budou alespoň tři roky, co jsem se v jednom z tuzemských periodik dozvěděl, že existují „chytré budíky“. Takové, co vědí, kdy vás probudit. Nejprve jsem nechápal (jak to může vědět??), poté nevěřil (jak to může fungovat?!). A nakonec je vyzkoušel.

 

Odstartoval jsem svoji „sleep-tracking“ fázi pouze chytrým telefonem, samotný budík zas tak moudrý nebyl. Šlo o relativně levnou aplikaci, která využívala schopnosti telefonu vnímat můj pohyb v posteli. Telefon jsem si položil vedle sebe, zapnul tzv. letecký mód (tedy žádné vlny u hlavy) a s očekáváním usnul.

Náš spánek má své silné i slabé stránky… tedy spíše fáze. Nastavit si na ráno budík do značné míry představuje masochistický akt, neboť hrozí, že v 5:30 při jeho řinčení budeme v hluboké fázi a probuzení se ponese v intenzivně nepříjemné náladě. A pozor, i když by vám budík zvonil po 8–9 hodinách spánku, výsledek by byl totožný.

Chytrý budík (a tedy i ta aplikace v telefonu) počítá s jistou rezervou. Většinou jde o 30 minut. To by mělo stačit, protože k ránu se jednotlivé fáze zkracují a je malá pravděpodobnost, že byste byli v hluboké fázi déle jak půlhodinu.

Inu, nastavil jsem si budík na 5:30, ale mohl jsem být probuzen kdykoliv mezi 5:00 a 5:30. Zkrátit si dobu spánku za to stojí. Proč? Na to odpoví nejen grafy, ale taky vaše kondice po zacinkání…

Ulehnout a usnout někdy kolem 22. hodiny a vstát v pět ráno ještě neznamená, že sedm hodin spíte. Procentuální „úspěšnost“ spánku je proměnlivá, závisí na mnoha faktorech (stres, káva, čaj, míra únavy…). Když se nyní dívám na statistiky, zatím v posledních dnech stěží atakuji hranici 80 %. Tím, že si ukrojím třeba 15 minut, pro mě neznamená, že bych byl méně vyspaný, ale že se budu cítit vyspaný. (Pochopitelně nelze předpokládat, že když jdu spát o půlnoci a budu vstávat ve čtyři, bude to mé tělo dlouhodobě snášet dobře.)

Ale abych se vrátil k chytrým budíkům. Telefon sloužil poměrně dobře, jen hrozí riziko, že vám spadne z postele. Navíc je lepší, když jej připojíte do elektriky, celou noc totiž „běží mimo spánkový režim“. Začal jsem se ohlížet po přesnějším pomocníkovi.

Existuje více přístrojů, některé z nich jsou dostupné i na českém trhu, ale pozor – představují větší investice – řádově i 4 až 5 tisíc. Výhoda? Některé zvládnou budit i manželský pár! Opět jsem tomu nevěřil, ale…

Jmenuje se aXbo

Nakonec jsem si k dlouhodobému testování (zhruba 5 měsíců) zvolil výrobek aXbo. V polovině devadesátých let se poprvé začíná rodit jeho koncept, to když Boris Eis spojuje technologii s tím, co jsem popsal výše – sledováním přirozeného vývoje lidského spánku. Výsledky výzkumu si nechává patentovat, o deset let později (2005) představuje první prototyp, aby se ještě v tomtéž roce rozhodlo o sériové výrobě. K nám se dostal budík v roce 2008.

Zatímco chytrý telefon budil jen mě – a často pochopitelně ne zrovna přesně – aXbo díky své technologii „vyhmátne“ skutečně ten vhodný okamžik. A umí budit i dvojici lidí. Každý z nás (já a manželka) máme svůj náramek a v něm čidla. Ta detekují míru pohybu. Čím slabší je fáze, tím více se člověk pohybuje. A čím slabší fáze je, tím sebemenší zvuk vás může probudit. Toho náš chytrý budík využije. Když kupříkladu já jsem v dobré fázi, budík tiše začne hrát. Hned se probudím, zatímco manželka ne – protože ještě je v hluboké fázi spánku. Z ní se dostane třeba za 10 minut a probudí ji až její vyzvánění. Pokud při vstávání omylem do ní nedloubnu loktem…

K čemu chytrý budík slouží

Jednou za čas si propojíme budík s počítačem a nahrajeme data. Grafy ukazují, jak jsme spali. Vidíme, kdy bývá spánek nejhlubší (a kdy nejdéle zůstává v této fázi). A protože jsem zhruba totožnou dobu testoval ještě další přístroj, Fitbit (primárně určen na sledování lidské aktivity), můžeme oba měřiče porovnávat. Výsledky jsou totožné. A co z nich lze vyčíst?

Například to, že „rčení“, které blahořečí spánek před půlnocí, nelže. Dlouhé, hluboké fáze zažijeme v průběhu spánku většinou dvě, pak se zkracují. A jedna z nich je vždy právě v době mezi 22.–24. hodinou. Pakliže jsme však spánek posunuli, mohli jsme sice spát stejnou dobu, ale spánek nebyl již tak „výživný“. Zkrátka se v něm nacházelo příliš mnoho fází na hranici křehkosti a probuzení. Díky grafům také sledujeme, jak moc dokáže ovlivnit intenzitu spánku to, zda pracujeme ještě před ulehnutím, kdy naposledy je vhodné si dát kávu apod.

Pár pocitů z aXbo budíku

Balení a vlastně i samotný design, který si odnesl pár mezinárodních ocenění, evokuje Apple, alespoň tedy tu jejich pre-hliníkovou éru. Budík je to velmi pěkný, má i slušivou ochrannou brašničku, pakliže s ním (jako já) i cestujete. A i když po stránce vzhledu a designu nemám námitek, neubráním se dojmu, že tak drahý výrobek by mohl mít o něco méně levný materiál. Ne úplně mi vyhovuje ovládání budíku – ono kolečko, protože se mi stává, že například při posunu minut u nastavování budíku pomalu kolečkem točím, ale minuty nejdou zcela správně posobě (jsou tam vynechané minuty), nebo dokonce občas skočí dozadu. Nechci to úplně přičíst na vrub výrobcům, možná mám nešikovné ruce, což bych se nedivil, neboť si dodnes pamatuji, kterak jsem coby chlapec o Velikonocích přebíral od spolužaček pomalované kraslice a praskly mi mezi prsty.

Pochválil bych také samotný náramek – nejenže se dobře nasazuje, ale je na ruce velmi příjemný.

Návod je v češtině a doporučuji si jej pečlivě pročíst, zvláště ty triky, jak zefektivnit ovládání, protože já se první měsíc mořil s tím, že jsem budíky pro mě a manželku nastavoval zbytečně zdlouhavě. (Mimochodem, zde je takové ukázkové demo, kde se můžete na ovládání podívat a vyzkoušet si jej.)

Nabíjení probíhá buďto pomocí připojení do zásuvky, nebo k počítači (přes USB konektor). Spojíte-li jej s počítačem, můžete využít také aplikaci, která z budíku dostává data. Zde se nachází největší kámen úrazu. Grafické rozhraní je tak moc Windows, že mi to trhá srdce a bolí z něj oči. Nelíbí se mi a – ano, může to být velmi subjektivní – nedobře se mi s programem pracuje. Grafy spojují nějaké dva speciální čipy v tom jednom čipu (či co), každý má svoji barvu, ale nevím, jestli z toho mám něco vyvozovat. Mně by stačila jedna obyčejná čára. Aplikace umí porovnávat několik grafů vzájemně (což je bezva), trochu hůře se mi ale orientuje v údajích o průměrném spánku, o tom, kolik ze spánku jsem tedy skutečně využil – v tomto směru je mnohem přehlednější Fitbit.

Software sice rozchodíte na Macu i Windows, přesto jablíčkáři mají zatím utrum s poslední aktualizací firmwaru a tedy musím oželet novou funkci iSnooz, což mi sice moc nevadí, ale stejně té zábraně nerozumím.

A poslední rýpnutí – to si výrobci aXbo nemohli více dát záležet na výběru zvuků? Sice lze na oficiálních zahraničních stránkách dohledat ještě další balík, ale že by šlo o nějakou zajímavou alternativu, to se říci nedá. Navíc – nelze tyto dva „balíky zvuků“ (původní a nový) spojit, vždy jeden přeinstaluje druhý. Jsou to možná drobnosti, ale klidně by takové nedostatky mohly být odstraněné. A když už jsem u zvuků – pozor na „deadlinové zvonění“. Jestliže se stane, že se zkrátka v té půlhodině neobjevíte ve správné fázi, budík vás probudí v deadlinu, např. v 5hodin. Když se nám to stalo poprvé, měl jsem pocit, že naši vesmírnou loď napadla nepřátelská vojska a aXbo jako by na nás křičel výstražně „Opusťte loď! Opusťte loď!“ Za 5 měscíců jsem nepřišel na to, jak tento zvuk změnit, myslím, že to nejde.

axbo02

Abych lépe zakončil…

Dobrá tedy, software není nikterak hezký, ale data vám přesto sdělí. A navíc, já osobně už tolik na grafy ani nekoukám, jde mi primárně o samotné buzení – a to aXbo zvládá výborně. Skutečně umí rozlišovat a budit mě i manželku zvlášť. A pokud tohle všechno není jen nějaké mentální placebo, tak během těch pěti měsíců jsem si potvrdil, jak užitečné je nechat budík sledovat vaše spaní a nevyrušit vás v nepříjemný okamžik.

A ať už si lidé při mém povídání o chytrém budíku ťukají na čelo sebevíce, mně za to tohle měření stojí. Naopak bych se měl já podivovat, že si každý pracovní den nechávají tak násilným způsobem vniknout do spánku a ráno musejí svádět boj s tím, aby rty vytvořili náznak úsměvu…

Další informace o budíku najdeta na českých oficiálních stránkách produktu

Štítky: ,

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 23

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Mahas napsal:

  Dekuji za vycerpavajici recenzi. Potesilo me, ze Fitbit dopadl stejne dobre, jestli jsem to teda pochopil spravne… Chci se jen zeptat, o kolik byla aplikace v iPhone ( predpokladam Sleep Cycle Alarm, ale mozna to byla i jina ) „nepresnejsi“ nez aXbo/Fitbit… Ja s ni mam vybornou zkusenost, zatim…

 2. Tomáš Bleša napsal:

  Moje zkušenost je taková, že pokud vstávám ve stejný čas, tak se po nějaké době začnu samovolně budit třeba 5 min. předem. Tím pádem je přínos takové hračky diskutabilní.

  • Lukáš Gregor Lukáš Gregor napsal:

   @Mahas – Fitbit je výborný na sledování spánku (grafy + procentuální kvalita spaní), mám ten původní model, ten budit neumí. Na iPhone jsem používal Sleep Cycle a ještě jednu, dražší aplikaci, fungovaly dobře, byť někdy prostě nebudily, jak bych očekával. Je jasné, že čip na ruce bude reagovat jinak, než telefon položený někde na posteli. Ale i tak je telefon fajn řešení.

   @Tomáš Bleša – Ano, v létě jsem si navykl vstávat v tutéž dobu, a opravdu je pak budík pouze pojistka. Ale ne vždy/ne každý může mít takový režim. U mě je chytrý budík naprosto ideální, protože obvykle vstávám kolem 5.hodiny, ale pokud jedu z Bohumína do Zlína (do práce), musím dříve, pokud vstávám na autobus/vlak kvůli školením (třeba do Prahy), musím vstávat dokonce tak ve 3:30. V takovém případě mi je nějaká rutina k ničemu.

 3. Lze u aXbo Couple nastavit naprosto odlišné časy vstávání u páru? Když jeden vstává v 6:30 a druhý v 9:00?

 4. Michal napsal:

  Mate nekdo zkusenosti i s naramkem UP od Jawbone? Vazne totiz uvazuji o jeho koupi prave z duvodu toho efektivnejsiho spanku:)

  Diky

 5. Daniel Gamrot napsal:

  Lukáši,

  moc děkuji, skvělá recenze na pozoruhodný produkt. A všechny informace shrnuty do několika málo slov.

  Nápady v oblastni technologie jsou poslední dobou čím dál tím zajímavější. Nepopírám, že mě neláká vyzkoušení si jej – ale pravděpodobně zůstanu nadále u tréniku úsměvu i při špatném rozpoložení a vyspání se – vždyť svět je báječné místo, škoda se mračit:) A také ta má zvládnutá krutá rána posilují disciplínu:)

  Děkuji za rozšíření obzorů.

  • Lukáš Gregor Lukáš Gregor napsal:

   Danieli, to mě těší. Samozřejmě, že je skvělé umět se svými emocemi/náladou pracovat a i po zlém probuzení se dostat do pohody. Chytrý budík úsměv nevykouzlí, od toho tu není. Je ale prostě šetrný k našemu tělu/mozku. To je jeho funkce. A samozřejmě, že sledování spánku lze použít při léčbě potíží se spánkem (či jiných zdravot.problémů), data lze vyexportovat a předat lékaři.

 6. mtmccox napsal:

  Ahoj, díky za tip.
  Existuje nějaká analogická aplikace pro Android? Rád bych to vyzkoušel. Díky za případný tip.

 7. Paulie napsal:

  Pro Android stojí za vyzkoušení aplikace Sleep as Android. Po jejím stažení , které je zdarma, má uživatel 14 dní na vyzkoušení. Poté je nutné zakoupit plnou verzi.

 8. Já měl AXBO cca půl roku a zkušenosti jsou takové, že pro pár (měl jsem verzi se dvěma náramky) je to nepoužitelné. Prostě se vzbudí oba dva v momentě, kdy jednomu zvoní budík. Navíc to ve výsledku dopadlo tak jak popisuje Tomáš Bleša – tělo si zvykne na pravidelný rytmus a budí se +- pár minut dopředu…
  Nyní jsem ve stavu, kdy jsem AXBO prodal a budí mne mobil a spokojenost…

  • Lukáš Gregor Lukáš Gregor napsal:

   @Vladimír – Věřím, že je to hodně individuální. Já psal o své zkušenosti a ty naše se mohou různit. Je potřeba brát na vědomí, že pokud já si nastavím budík např. na 5.hodinu, manželka na 7.hodinu, mně zazvoní v mé dobré fázi třeba v 4:52, může probudit i manželku, pakliže je i ona zrovna ve fázi, kdy je takřka před probuzením. To ovlivnit samozřejmě nejde.

   A už jen doplňuji/opakuji – pokud máte povinnosti/chcete vstávat v pravidelnou dobu, chytrý budík (a vlastně žádný budík) není vlastně potřebný. Chce to párkrát absolvovat, tělo si navykne. Já mám však režim naprosto jiný, měsíc rozdělený na sudé a liché týdny (pracovní náplň je naprosto odlišná), mnohdy navíc vstávám opravdu hodně brzy, protože se budu někam přemisťovat. V takovém případě nelze dosáhnout pravidelnosti, a proto mi vyhovuje chytré buzení.

 9. Blat napsal:

  Zkoušel jsem v android telefonu, ale efekt jsem nezaznamenal.. Imho ty vybrace anejsou tak silné, postel to tlumí..

 10. Vláďa napsal:

  Já už pár dní používám aplikaci Sleep as Android společně s widgetem a je to celkem fajn. Nastavíte si ideální dobu spánku a budík, aplikace vás potom může upozornit že je čas jít spát ale hlavně se mi líbí hezky graficky zpracovanej widget zobrazující graf z uplynulé noci.

 11. Artur Kudělka napsal:

  Fitbit One sice podporuje buzení (pomocí vibrace gadgetu vloženého do náramku na ruce), ale buď spím tak tvrdě, že mne to zatím nevzbudilo nebo si to aspoň neuvědomuji.
  Je zajímavé sledovat grafy na webu – spíš to registruje moje pohyby ruky během spánku než spánek samotný. S tím spaním před půlnocí mohu jen potvrdit, je to o mnohem lepší (něco jsem vylepšil i podle i rad Feng-Šuej :-)) a snad i díky tomu hubnu a snad i zhubnu o něco víc :-) .
  Jinak Fitbit One jsem byl nucen skoro měsíc používat offline (nechtěl se synchronizovat z Windows s Fitbit serverem, tak jsem musel hodnoty zadávat ručně). Po tom měsící se zahltil a zkusil jej jsem ze zvědavosti synchronizovat. Kupodivu se „rozběhl“ a od té doby funguje.
  Podpora Fitbitu mi přijde tragická (jen na e-mailu), všechno by řešili výměnou (náhradní kousek z evropské pobočky dosud nepřišel :-).
  Ať to nevypadá, že si jen stěžuji, ten hardware samotný a myšlenka je fajn, ale měli by dotáhnout ten software samotný a zlepšit podporu.

 12. Ondras napsal:

  Dobry den,

  velmi mne zaujal Vas clanek. Uz delsi dobu se zameruji na zivotni styl a o budiku aXbo jsem uvazoval. Jako milovnik Apple hracek, bych vsak nerad opomenul i zminovany FitBit. Co se tyce spanku, vsude se docitam to same, ale nikde mi neodpovidaji na otazku, ktera je pro me nejzasadnejsi. Proto se ptam Vas, ktery mel moznost FitBit testovat. Probudi Vas FitBit stejne jako aXbo v tu pravou chvili, nebo pouze sleduje faze naseho spanku, ale probudi Vas presne v nastavenou dobu?
  Mockrat diky

 13. Dobrý den Ondráši, používal jsem Fitbit Ultra a nyní mám FitBit One. Žádný z nich nemá funkci buzení v závislosti na fázi spánku. FB One budí vibrací skvěle v přesně nastavenou dobu, mám z toho mnohem lepší pocit, než z buzení zvukem (zvláště když používám špunty do uší).

  PS: Moje zkušenost je taková, že tento typ buzení se hodí pro lidi, kteří nemají děti :)

 14. David napsal:

  Dobry den Tomasi, muzu se zeptat (tebe i dalsich ctenaru), jake pouzivas spunty do usi? Ja mam spise uzsi usi. Vyzkousel jsem zatim penove spunty, a ty jsou problematicke nacpat dovnitr a neprijemne tlaci, a kdyz se ostrihaji nuzkami, tak zase spatne tlumi. Jako druhe jsem vyzkousel plastifony (http://www.lekarna.cz/chranic-sluchu-plastifon-maly-1par/), ktere se taky nedaly nacpat dovnitr a navic se roztrhly (tule zbytecnou koupi jsem dokonce udelal uz podruhe) :-)

 15. Nika napsal:

  Mluvil jste zde o využití údajů z grafů pro lékaře. Podle tradiční čínské medicíny existují v těle takzvané orgánové hodiny – každý orgán v těle má během dne či noci svou kritickou hodinu, pokud se v tuto dobu pravidelně budíme, měli bychom se zaměřit na úlevu tomuto orgánu (například úpravou stravy). Pojednává o tom například Josef Jonáš v knize Křižovatky života, ale jistě i jiní. Přeji příjemné dny.

 16. Lucka napsal:

  velmi zajímavý článek, děkuji ;)

 17. Honza Trnka napsal:

  Velice ale velice jsem se pobavil ale v dobrém slova smyslu. Perfektně napsaný článek a napadená vesmírná loď nemá chybu XD
  Osobně ke sledování spánku používám iPhone a právě přemyšlí za co to vyměnit. Díky tedy za pěkný článek!

 18. vlk napsal:

  Dobry den
  Neumi ony naramky nahodou i budit vibraci? Moje zena ma tak lehke spani, ze shanim neco, co me bude budit beze zvuku, idealne tedy vibraci. Nebo kdybyste nahodou vedel o nejakem zarizeni, co by toto svedlo.. Diky

 19. Kvestor napsal:

  Díky za dobrý tip. Taky už bez špuntů pořádně neusnu a taky jsem se porozhlížel jak je při buzení obejít.
  Cokoli mi pomůže, to je jenom dobře.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru