Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Myšlenkové mapy v praxi: Dvě stránky místo prezentace

By on 27. 12. 2012 in Nástroje with komentáře 2
Daniel Gamrot

Daniel Gamrot

Lektor a mentor osobní produktivity - Daniel Gamrot
Šéfredaktor portálu Mít vše hotovo

Pořádá firemní i veřejná školení, díky kterým zvýšíte svou osobní produktivitu a zlepšíte time management. Naučí vás vytvořit si systém pro produktivní práci, používat myšlenkové mapy v byznysu, efektivně pracovat s mobilními technologiemi nebo vybudovat bezpapírovou kancelář díky Evernote. Nedávno získal jako první Čech titul Evernote Certified Consultant.
Daniel Gamrot

Poslední články od Daniel Gamrot (Všechny články)

Není to tak dávno, co jsem začal předávat své zkušenosti s GTD a myšlenkovými mapami dalším zájemcům. Jak jsem brzy zjistil, směr, kterým se může čtyřhodinové sezení ubírat, je vždy neurčitý. Cíle si stanovíme na začátku, cesty, které k němu povedou, však jisté nejsou. O to zajímavější to ale samozřejmě je. Jako podklad pro toto sezení jsem zvolil, jak jinak, myšlenkovou mapu. Ona přeci jen konzultace ve dvou lidech se s elektronickou prezentací moc nekamarádí. Rád bych vám představil metodu, kterou používám pro přípravu na konzultaci a jako oporu při setkání – třeba si v technice najdete to své a pomůže vám.

2012-12-18 16.34.03

Vše funguje na jednoduchém principu. Celá kostra má dvě stránky sešitu – mapu a seznam témat (nejjednodušší možnost, jak si seznam témat představit, je asi vybavit si elektronickou prezentaci – Keynote, PowerPoint, PDF,…). Dvě stránky, nic více, nic méně.

Seznam témat je umístěn v horní části. Tvořen je obdelníky s poměrem stran 2:3, obdelníky jsou spojeny šipkami podle „ideálního“ průběhu celé konzultace – tj. konzultace, na které bych měl čtyřhodinový monolog (doufám, že je to nereálná představa). Každý z obdelníků má ve většině případů v pravé části barevný pruh, jehož význam si objasníme později. V případě, že se jedná o důležitý bod, který nelze při sezení vynechat, označím si téma červeným obtažením. Je-li k tématu vztažen nějaký úkol (jehož zadání mám bokem na papíře, případně jej pouze diktuji), mám u tématu písmeno „Ú„. Písmeno „P“ zase slouží jako označení skutečnosti, že k danému tématu existuje papírový podklad, který bych rád účastníkovi předal – schéma, obrázek nebo něco podobného.

2012-12-18 16.33.55

Mimo seznamu témat je v pravé části stránky možné zahlédnout dva obdelníky odlišných rozměrů. V rámci opory pro kurz GTD zde mám poznamenané položky, které je dobré sesbírat do inboxu při zavádění GTD – jednoduchý výtah z Allenovy knihy. Jinde je využívám k odlišným účelům nebo taky vůbec, záleží na nutnosti a potřebě. Občas místo nich doplním třeba i další témata, pokud se jedná o opravdu rozsáhlé sezení a je jich skutečně hodně.

2012-12-18 16.33.46

Druhý list, ten ve spodní části, již nabídí samotnou mapu rozpracovanou do jednotlivých témat a kategorií. Co větev, to téma rozpracované do detalnějších položek. Součástí jsou, mimo slovního popisu, obrázky a barvy. Obrázky mají jasný význam – rychlá orientaci v mapě, případně pomůcka (viz třeba fialové schéma objasnění záležitostí). Barvy, které jsou totožné s barvami jednotlivých položek seznamu témat, slouží k propojení tématu a hlavní větve.

Využití během kurzu je pak jednoduché – otevřu sešit a povídám. Hlavní položky seznamu témat mi slouží jako kostra celého sezení, tj. jakýsi „příběh“. Jak jsem psal výše, v případě monologu bych přednášel pouze podle ní. Ve chvíli, kdy se v jednotlivých sekcích začínáme přehrabávat a přeskakovat, přichází na řadu barvy a asociace. Červená větev k červenému tématu, fialová k fialovému. A tak dále. Obrázky mi pomáhají rychle najít konkrétní oblast bez potřeby čtení.

Tuto kostru pro sezení využívám zhruba měsíc a hodně se mi osvědčila. Jednoduché, přehledné, dvě stránky místo rozepsané osnovy, ve které se člověk ztrácí. Používám primárně sešity Papelote, které mají, krom jiných předností, tečkované stránky a ty jsou pro tyto účely vynikající (není potřeba odměřovat velikosti obdelníčků pro témata a můžete rovnou kreslit).

Budu rád, když mi mou techniku pomůžete ještě vylepšit – vlastními nápady, vyzkoušením v praxi nebo připomínkami a dotazy. Nebo snad již podobný postup používáte?

Článek byl publikován také na osobním blogu www.danielgamrot.cz.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 2

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Modrý Petr.cz napsal:

  Zkuste Freemind – free program pro mapy myšlenek a podobné algoritmy a rytmuse. MP

  • Daniel Gamrot Daniel Gamrot napsal:

   Hezký den,

   Děkuji za tip. Freemind znám, ale nepoužívám. Pracuji-li s elektronickou mapou, používám iThoughtsHD pro iPad. Je to ale tak 1 případ z 20-ti. Jsem zastáncem papírového mapování.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru