Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Malý, ale šikovný

By on 3. 12. 2012 in Nástroje
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Žijeme v době, kdy i ty běžné činností doprovází přítomnost moderní technologie. Všelijaká udělátka sice mohou vzbuzovat u druhých podezření, že se bez nich ani nepohnete, současně ale dokáží sehrát velmi pozitivní roli – například při budování nových pozitivních návyků.

S nádechem geeka si libuji v hračkách, které přinášejí člověku data, která by buďto musel složitě získávat, nebo by se k nim ani vlastně nedostal. Jednu takovou kategorii hraček představují měřiče pohybu a vůbec naší aktivity. Kde jsou ty časy, kdy jsem obdivně zíral na ručičkový tachometr na svém chlapeckém kole. A když mi jednou kamarád z ulice ukázal své digitální hodinky, které kromě času oznámily majiteli i jeho tepovou frekvenci, padal jsem do kolen. Tehdy jsem si sice neuměl představit, nač by mi to blikající srdíčko na umazaném displeji bylo dobré, nesetřásl jsem však fascinaci ze spojení na pohled běžné techniky a naší biologie. Zůstalo mi to. Tentokrát však vím, k čemu takové mašinky využít. Abych byl konkrétní. Rozhodl jsem se něco dělat pro zlepšení svého zdraví. Součástí této vize se stalo i více pohybu, úmysl byl takový, že začnu ráno běhat. Začal jsem. Dvakrát běžel. Skončil jsem. A pak mě napadlo do svých cílů zapojit moderní technologii…

Chytrý telefon mi umožňoval evidovat trasy, kudy jsem šel, jakou rychlostí (průměrná, největší), počítal spotřebované kalorie, například díky míře stoupání. Ne na vše je ale chytrý telefon ideální. Například už tím, jak vypadá, kolik váží a jak dokáže být křehký. Nabídlo se mi díky doporučení od známých jiné vymoženosti, jmenuje se Fitbit.

Už je to nějaký ten pátek, co jste se mohli na našem webu dozvědět o Fitbitu něco více. Skrze rozhovor s dvojicí mladých lidí, kteří se rozhodli jako jedni z mála v tuzemsku malou chytrou věcičku distribuovat. Nebudu opakovat vymoženosti, nýbrž se rovnou vrhnu na své praktické využití přístroje.

Zpracování

Potrpím si na design a Fitbit mé nároky uspokojil. Nejenže dobře padne do rukou, ale i hezky vypadá. Nečekejte hyperpevné zpracování, pochopitelně že jej tvoří umělá hmota, nikoliv třeba hliník, z toho pramení i nízká váha a také cena. Naštěstí Fitbit za celou dobu mého čtvrtletního uživání nepotkalo žádné neštěstí – nepraskl, nevypral se v pračce. Přesto jsem si navykl jej ještě dávat do “kolíbky”, protože a) za opaskem lépe drží, b) pokud jej zasouváte za okraj kalhot, jejichž materiál není zrovna z pavoučí sítě, může vám přijít znepokojivé, jak se Fitbit rozevírá. Vůli k tomu má jistou „rezervu“ při rozevření, přesto se mi zdá, že za gumou mých tepláků bych jej namáhá zybtečně (moc) a třeba by to časem Fitbit odnesl. Manželka však používá Fitbit zásadně bez kolíbky, zatím žádné poškození. Fitbit má displej, při “neaktivování” byste jej téměř ani nenašli, design je hezky ucelený. Zprvu jsem si nastavil, aby mi displej ukazoval i všelijaké povzbuzovací hlášky, znáte to, vyleháváte, vstanete a vezmete Fitbit do rukou a on “zvolá”: Lukas, let’s go! Nyní se spokojím s informacemi o počtu kroků, vystoupaných poschodích, vzdálenosti, o spálených kaloriích a s grafickým znázorněním míry aktivity. Přepíná se jediným tlačítkem, klade trochu odpor.

Měření

Nejsem zrovna soutěživý typ, ale Fitbit k tomu trochu svádí. Můžete si totiž svůj účet otevřít online a spárovat se s kamarády, zapojit se do různých skupin a poměřovat se a poměřovat a poměřovat, dokud vás to nevybičuje k lepším výkonům, nebo totálně nedemotivuje. Já si Fitbit ale pořídil z jiného důvodu, byť i tato forma “zpětné vazby” má něco do sebe a čas od času se na srovnávací statistiky podívám. Měl jsem v úmyslu běhat, ale pro tělo to byl šok a navíc jsem zjistil, že v první řadě potřebuji především začít omezovat pasivní styl – sezení třeba. K tomu je Fitbit naprosto ideální. V jedné moudré odborné knize o mozku jsem se dočetl, že k citelnému omezení rizika “degradace mozku” v budoucnu potřebujeme aktivní způsob života. Nemusí nutně jít o běh, ideální jsou procházky a pohyb, chůze. Doporučuje se zhruba 10000 kroků denně, to není málo, pokud tedy jste zvyklí pracovat jako valná většina – někde od stolu, ať už doma nebo v kanceláři. Na svých stránkách Fitbitu jsem tento cíl měl od počátku nadefinovaný, změřil jsem si přibližnou délku kroku a zistil, že bych měl denně ujít zhruba 8 kilometrů. To taky není málo. Fitbit mě tedy měří a já se kontroluji. Čím se mi všam Fitbit líbí ještě více, to je grafické znázorňování aktivity – pasivní, mírné, střední a vysoké. Každý den tak získávám přesné údaje o tom, kolik mi ta která míra aktivity ukousla času/procent. Ano, snažím se dosahovat cílů v nachozené vzdálenosti, v počtu kroků, ale primárním cílem se mi stalo postupné zmenšování “šedé zóny”, pasivity.

Co dál?

Fitbit umí zaznamenávat váš pohyb – propočitá jej do kroků, do zvdálenosti, vnímá rychlost a má v sobě také funkci rozpoznávat pohyb ve 3D prostoru, takže ví, jestli klesáte, nebo stoupáte. Sedací způsob práce se snažím omezovat tím, že občas při práci na počítači stojím, taky při přednášení. V online rozhraní Fitbitu lze z obsáhlé databáze vybrat speciální aktivitu, nastavíte její start a trvání a přístroj ji započítá. S jízdou na kole je to podobné. Buďto ji manuálně zadáte, nebo využijete jinou službu, třeba Endomondo, která se s Fitbitem sesynchronizuje. Fitbit kromě tohoto také sleduje kvalitu vašeho spánku. Po ulehnutí jej přepnu do nočního režimu, nasadím na látkový pásek na ruku a spím. Statistiky z noci mě hodně zajímají, mnohdy vypovídají o tom, jak moc ve stresu jste a jestli náhodou není třeba začít řešit problémy se spaním. O těch ani přímo nemusíte vědět, máte pocit, že noc byla docela fajn, a pak vás graf Fitbitu přesvědčí o opaku. Propočítává totiž na základě vašeho pohybu kvalitu spaní, míru probouzení (nebo těch velmi křehkých fází) a spočítá procentuální využití spánku. Zatímco manželka takřka vždy přesahuje 90%, já dlouho měl většinou kolem 70-75%, což mě vedlo k hledání příčin. Fitbit má také svoji mobilní aplikaci, ale ta není bůhvíjak extra a navíc není dostupná z českého AppStore. Jde v podstatě o manuální zadávání činností nebo jídla, pakliže jste se rozhodli kokntrolovat i příjem a výdej kalorií.

Doporučit?

Žiju s Fitbitem tři měsíce, přiznávám, počáteční nadšení, neustálá kontrola a poměřování mě již opustily, ale je to vlastně dobře. Nesoustředím se tolik na soutěž, asi ani ne tolik na to, abych opravdu vždy dosahoval vytyčených cílů. Důležitější se pro mne stal aspekt dozoru nad svojí aktivitou, k čemuž statistiky z Fitbitu nabízejí skvělou opěrnou soustavu a zpětnou vazbu. Dostal jsem se do stadia, kdy už si tělo samo říká po pohybu a nenutí mě do něj nízké čísilko na displeji přístroje za opaskem. Online rozhraní služby je velmi přívětivé, instalace přístroje (kvůli spárování) radostně snadná a multiplatformní. Fitbit mi vydrží dva týdny a jeho nabytí zabere snad hodinu. Navíc synchronizace neprobíhá tak, že byste museli přístroj někam zapojovat. Máte-li stojánek přes USB připojený k počítači, změny se synchronizují bezdrátově, kdykoliv jste v jeho blízkosti. Za sebe tedy můžu říct, že se mi Fitbit líbí více než dost.

P.S.: Fitbit k recenzi poskytl obchod iFitbit.cz.

P.P.S.: Podíváte-li se na zahraniční web výrobce, zjistíte, že již existují i další varianty Fitbitu, ty však nemám odzkoušené.

 

Štítky: ,

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 6

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Lukáši, díky za článek. Jen ke tvé poslední poznámce: nedávno mi dorazil nový FitBit One a mám po ročním aktivním využívání FitBitu tyto zkušenosti:
  – One je menší, lehčí a nemá klip, ten se na něj teprve připíná a je gumový –> tyto operace jej činí jakoby zratitelnější, ale také přenosnější a flexibilnější
  – One vydrží až deset dní (možná i víc) bez nabití, to je moc dobrý, vydrží týdenní dovolenou v pohodě
  – One má lepší „spací pásek“ (nebo taky sportovní?) na ruku, mnohem snadněji se instaluje i vypadá, snadněji se z něj vyndává (akorát se musí pak zase vsunout do klipu, aby se dal připnout ke kalhotám);
  – One se spojuje přes Bluetooth 4.0 s iPhonem/iPadem (tuším i Androidem), takže lze synchronizaci i nastavení budíků nastavit z mobilu bez počítače (to považuju za největší přínos); nová appka pak ukazuje část statistik, a umí i nastavovat budíky (libovilný počet na den, na dny v týdnu atd.);
  – One umí budit vibrací a musím říct, že jsem nečekal, jak je to šikovné a spolehlivé; spávám víceméně skoro vždy se špunty v uších, a toto řeší všechny problémy
  Tolik mé zkušenosti, stručně: doporučuju pro aktivní uživatele FitBit Ultra.
  t.

 2. Ondra napsal:

  Zajímavé…určitě zábavná, praktická hračka. Nicméně se nemůžu zbavit dojmu, že tak trochu zbytečná. Zajistit, abych se dostatečně hýbal, lze i bez přístroje. Stačí prostě využívat každodenní příležitosti v podobě schodů, kratších procházek apod. přístroj podle mě může spíš tvořit jen další nadbytečné udělátko v našem životě, tak jako se jím pro některé stanou velesložité GTD systémy. A spánek? Stačí chodit pravidelně spát včas a omezit rušivé vlivy. Počítání kalorií už mi přijde opravdu určeno jen lidem, kteří chtějí dosáhnout např. extrémních hodnot procenta tělesného tuku – pod 8 procent. Jinak není potřeba.

 3. Ondra napsal:

  Jak moc byste řekli, že vás obtěžuje denní manipulace, nabíjení apod.?

 4. Jan Bešťák napsal:

  Dobrý den,

  velice děkuji za tuto pozitivní recenzi.
  K ostatním výrobkům značky Fitbit bych si dovolil poznamenat, že váhu Fitbit Aria už je možné předobjednávat (začátek „ostrého“ prodeje bude 16.12.2012) a Fitbit One a Fitbit Zip plánujeme uvést začátkem roku 2013 (během ledna a února).

  Jan Bešťák
  iFitbit.cz

 5. segovesus napsal:

  Pokud máte Fitbit, přihlašte se do skupiny Czech Team: http://www.fitbit.com/group/228Q2Q

 6. Andrej napsal:

  Podle oficiální stránky Fitbit One obsahuje oproti Ultra funkci buzení vibracemi. Jde o pouhé probuzení v určený čas, nebo je Fitbit schopen vzbudit uživatele v době lehkého spánku, jako inteligentní budíky? Nikde tuto informaci nemůžu najít.

Nahoru