Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Elemento od Papelote – nový diář ze srdce Evropy

By on 10. 12. 2012 in Nástroje with komentářů 15
Daniel Gamrot

Daniel Gamrot

Lektor a mentor osobní produktivity - Daniel Gamrot
Šéfredaktor portálu Mít vše hotovo

Pořádá firemní i veřejná školení, díky kterým zvýšíte svou osobní produktivitu a zlepšíte time management. Naučí vás vytvořit si systém pro produktivní práci, používat myšlenkové mapy v byznysu, efektivně pracovat s mobilními technologiemi nebo vybudovat bezpapírovou kancelář díky Evernote. Nedávno získal jako první Čech titul Evernote Certified Consultant.
Daniel Gamrot

Poslední články od Daniel Gamrot (Všechny články)

I přes permanentní útok elektronických kalendářů a diářů do našich systémů produktivity, metod a celého pracovního i osobního života existují lidé, kteří na papírové plánování nedají dopustit. Používají Moleskine, ADK, FranklinCovey, Paperblanks nebo jiné papírové řešení tvořící pilíř jejich organizace času a priorit. Mnozí však nevědí, že již můžeme počítat s dalším členem této rodiny. Tím je Elemento od Papelote – diář pro rok 2013, který vznikl a je vyráběn v dílně našeho hlavního města. Diář, který je již na první pohled jiný. Diář, který…

…je papírový

Vezmete jej do ruky a víte, že je něco jinak. Nehledejte koženku či kůži – vše je právě o papíru. Desky jsou černé, jednoduché, s kulatými rohy a na omak hrozně příjemné. Nikdy bych nevěřil, že klouzat prsty po papírových deskách může vzbuzovat tak příjemné pocity. Na čelní straně si všimnete nápisu „papelote“ vyraženého maličkým a nenápadným písmem.

Elemento - celkový pohled Elemento - boční pohled

Celý diář je obepnutý kulatou gumičkou barvy, kterou si sami zvolíte (červená, zelená, šedá, modrá nebo žlutá), a je tedy poměrně bezpečně chráněn proti samovolnému otevření. Systém, který známe z Moleskine, jen orientace gumičky je horizontální. Pocity, který jsem jsem po prvních pár dotecích měl, byly takové, že…

…je můj

Není jedinečný, ale přesto máte ihned pocit, že je váš a nikdo nemá podobný (možná právě z toho důvodu zažiji smutek a zklamání, až uvidím diář u kohokoliv jiného). Vezmete gumičku, jedním pohybem zatáhnete a diář rozevřete. První věc, které si všimnete – má kroužky. Nejedná se o šitou vazbu, kterou známe třeba z Moleskine. Někteří kroužkovou vazbu nemohou vystát – já ji mám rád. Druhá zajímavost – desky jsou dvojité a skládací (obrázky niže). Mezi desky tak lze umístit poznámky, papírky nebo třeba účty z obchodu. Je zde riziko, že při neopatrné manipulaci z diáře vypadnou. Zkoušel jsem však „simulovat“ aktivity s diářem s poznámkami mezi deskami a nestalo se mi to ani jednou.

Elemento - struktura

Kromě vazby a rozkládací desek si všimnete také úvodní stránky, která slouží pro zaznamenání základních kontaktních údajů – to pro případ, že byste diář ztratili a někdo by měl chuť Vám jej vrátit. Jste rozkoukaní, otočíte první a druhou stránku a narazíte na…

…měsíční pohledy

Diář v tomto směru nenabízí nic složitého a inovativního. Na každé ze stránek naleznete dva měsíce s dny seřazenými pod sebou. Dostatek místa na krátké obecné poznámky – záleží na Vašem způsobu plánování. Tučnější linkou jsou ještě odděleny jednotlivé týdny. O pár stránek dále se nabízí plánovací kalendář pro roky 2013 a 2014 – jeden rok na jednu stránku.

Elemento - měsíční pohled Elemento - kalendář

Hlavní náplní diáře však jsou…

…týdenní pohledy

Diář Papelote Elemento je diářem postaveným na týdenním plánování. Drží se dnes již ověřené šablony – vlevo najdete kalendářní týden, vpravo místo na poznámky (nebo vlastní úpravy diáře – já si třeba diář ještě upravuji podle svých potřeb „dokreslením“ struktury). Jedna věc vás však při listování týdenními pohledy zaujme (nebo odradí). Každý týden má pro poznámky jiný podklad a pravidelně se střídají čtverečkovaný, linkovaný, tečkovaný, milimetrový a prázdný papír. Má první reakce byla negativní.

Elemento - týdenní pohled (tečky) Elemento - týdenní pohled (čtverečky)

Elemento - týdenní pohled (linky) Elemento - týdenní pohled (čistý)

Když jsem však diářem listoval a vytvářel si šablony pro další rok, uvědomil jsem si, že mi takto navržené stránky symbolizují nové zážitky, úkoly, plány a kroky v každém z týdnů. Že každý týden je jedinečný a přináší něco nového. Jakmile jsem o tom začal přemýšlet, byl pro mě zážitek z pohledu na střídající se podklad srovnatelný s prvním uchopením diáře do rukou.

Je to zvláštní, nevídané, zajímavé… a je to mé.

Mimo tuto nezvyklou úpravu poznámkových stránek naleznete vpravo nahoře číslo týdne, měsíce a aktuální rok – 2013.

Samotná stránka se sedmi dny v týdnu nabízí pro každý den stejně velký prostor pro úkoly, schůzky či jiné poznámky. Upozorňuje Vás na svátky známých, státní svátky, významé události nebo třeba fáze měsíce (toho „fyzického“ měsíce) k danému dni. I přes menší formát diáře (B5) je podle mého názoru pro tyto zápisky místa dost, samozřejmě však záleží na velikosti písma a způsobu zapisování. Pokračujete dále diářem, prolistujete se až k poslednímu dni roce, otočíte stránku a vykoukne na vás…

…deset stránek na poznámky

Design stránek pro vlastní poznámky má stejnou logiku jako poznámky u jednotlivých týdnů – střídavě se zde opakují grafické úpravy papíru a každá z nich je zastoupena dvakrát. Tyto stránky můžete využít libovolně podle Vašich potřeb nebo záměrů – nejsou cíleny na žádnou konkrétní činnost.

Elemento - poznámky

Otočíte i ten poslední poznámkový list, prohlédnete si papírové pravítko (nebo spíše „měřítko“) a přečtete citát zakončený pravdivou větou:

„Milý papíre, ty jsi skutečně nádhernou věcí!“.

Tato poslední věta vystihuje povahu celého diáře. Jak jsem psal na začátku, máte z něj pocit, že je opravdu celý papírový (samozřejmě to není pravda – je zde kovová spirála/kroužky, látková záložka, gumička), což se mi u jiných nestávalo.Chytnete jej do ruky a víte, že držíte něco unikátního – ať už se jedná o design, složení, kvalitu papíru (která mě velmi mile překvapila) nebo strukturu a náplň. A také ten stále se opakující pocit, že jste jeho vlastníkem a nikdo jiný jej nemá.

Elemento - poslední stránka

Popisuji první pocity, vzhledem k tomu, že tento diář v praxi ještě nepoužívám (do roku 2013 ještě pár týdnů zbývá), nemohu říci, co vydrží či nevydrží jeho desky. Předpokládám, že na nich bude po pár týdnech používání znát to, co diář od začátku roku podstoupil (neustálé přenášení, doteky nebo třeba káva, které se sem tam rozleje). Ale je to jako vrásky – patří to k němu. Elemento a další sešity od Papelote nahradily mé Moleskine bloky a diář a neuvěřitelně snadno mi přirostly designem a celkovým „papírovým“ zpracováním k srdci (sešity dokonce už i k rukám).

 

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 15

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Matouš Borák napsal:

  Díky za článek. Ty diáře vypadají opravdu zajímavě, zvlášť se mi líbí koncept střídajících se typů papírů. Na druhou stranu jsem si všiml opakovaně zmiňované potřeby jedinečnosti diáře, kterou tento produkt splňuje jen částečně. Vy už jste si, předpokládám, závazně vybral, ale pokud by u někoho byla potřeba jedinečnosti silnějším faktorem v rozhodování, nechť zváží diář Tarakan. U něj se vám opravdu nestane, že by nebyl jedinečný :) (disclaimer, aby bylo hned jasno: ano, jsem s partou lidí kolem Tarakanu spřízněn a rád jejich notesy využívám).

 2. Daniel Gamrot Daniel Gamrot napsal:

  Moc děkuji za doporučení další značky pro čtenáře – sám jsem Tarakan neznal, rád si projdu jejich nabídku a rozšířím obzory.

  A věřím, že opakovaná zmínka o jedinečnosti bude brána jako subjektivní pocit autora článku a ne jako „lákadlo“:)

 3. Carl114 napsal:

  Sakra ještě žádný se mi tak nelíbil :).

  Největší chyba je podle mě to, že není lepený. Jsem levák a při psaní mi ty kovové kolečka překáží :/. Jen kvůli tomu si podobné diáře nekupuji a vše píšu spíš do takového „sešitu“.

 4. Daniel Gamrot Daniel Gamrot napsal:

  To chápu, šitý Moleskine diář je řešení. Je fakt, že jsem do Elementa ještě nepsal – mohu vyzkoušet, protože mám pocit, že ty kroužky byly malé a měkké, takže nevadily. Ale jistý si nejsem – dám vědět.

 5. Ondra napsal:

  Diář vypadá moc pěkně, jediné co mi vadí je právě ta středová pružina. Působí na mě dojmem laciného školního poznámkového bloku. Asi zůstanu opět u Moleskine..

 6. Daniel Gamrot Daniel Gamrot napsal:

  Carl114: Stredova pruzina neni prilis vysoka, ale je fakt, ze pokud by se prava stranka pouzivala striktne na poznamky – delsi vety apod., tak byt levakem, asi ji mam promacklou v zapesti. Zalezi asi na zpusobu vyuziti – stylu planovani.

 7. Carl114 napsal:

  Ok, díky, že jsi se ozval :). Kouknu po nějakém, který mi bude víc vyhovovat (Moleskine je pěkný).

 8. Štefan Ihnat napsal:

  Papelote používám již rok.

  Kroužková vazba je dobrá z toho důvodu, že se diář nemá tendenci zavírat a zůstává otevřená. Nicméně je opravdu nešikovná (a teď je jedno jestli jste leváci, nebo praváci) v tom, že když píšete na jednu ze stran (dle Vaší orientace), tak kroužková vazba vzhledem k velikosti dost překáží. Rozhodně se nedá mluvit o komfortu a mě samotného to odradilo hned v lednu. Diář jsem následně přestal používat.

  Například pro mě je velké mínus, že nedělají rozumný denní diář. Schůzky si plánuji elektronicky a jednotlivé úkoly bych si potřeboval psát ke konkrétnímu dni a zde je na to opravdu málo prostoru.

  Našel jsem, že dělají už i denní diář, jenže ten se nabízí jen v žluté barvě s plastovým přebalem jako školní sešity a to by na schůzce nevypadalo moc dobře.

  Stále tedy u mě vítězí moleskine.

 9. Jana napsal:

  Hmm zajímavé, je dobře, že se Moleskinu rozrůstá konkurence. Ráda si tenhle diář prohlédnu. Jsem zvědavá, vypadá dokonale až na tu kroužkovou vazbu a na ten čtverečkovaný papír. Tečky, linky, nebo čistý list- do toho se dá krásně psát, ale čtverečky jsou dobrý tak akorát na piškvorky. No ale i tak je tohle to nejlepší, co jsem kromě Moleskina zatím viděla. Paperblanks jde sám proti sobě, neumí dodat týdenní diář v praktickým A5 formátu (a že jinak ten formát mají). Ty výše zmíněné diáře Tarakan jsou sem tam k vidění, jsou hezký, ale nemají týdenní rozvržení a mají kroužkovou vazbu, takže zase nic.

 10. taz napsal:

  Hm, vypadá to pěkně, ale s tím e-shopem jsem neměl štěstí, objednávka ze 14.12. byla vyřízena až po urgenci 20.12. a do dnešního dne nedorazila. :(

 11. taz napsal:

  Došlo vám něco z toho eshopu? Já dneska zkouším i volat ale telefon je nedostupný :( Zboží nemám a prachy taky ne.

 12. Daniel Gamrot napsal:

  Vím, že před Vánoci nestíhali vyřizovat objednávky a došlo jim dost zboží. Na webu měli informaci, že zboží objednané po určitém termínu (nejsem si teď jistý datem) bude odesláno až po Novém roce.

  Na začátku prosince mi vše chodilo do dvou-tří dnů (3 zásilky), komunikace i servis super.

 13. JanaK napsal:

  Vypadá pěkně, díky za tip. U Moleskine jsem zklamaná kvalitou papíru. Používám plnící pero a u Moleskine dochází k propíjení a k průhlednosti poznámek. Kvalitnější diáře má německý Leuchtturm 1917, japonský Midori a italský Ciak.

 14. Míša napsal:

  Loni jsem narazila na francouzské diáře Quo Vadis v češtině.Kvalitní papír po kterém hrot plnícího pera klouže, nepropíjí se… Bohužel letos už diáře nikdo do čr nedováží :(
  Potřebuji týdennní, ideálně vertikální a hlavně stejně velkou sobotu a neděli, jako ostatní dny v týdnu. Koukám na moleskine, Leuchturm, ale stále nic co by se QV podobalo :( asi si ho fakt budu muset naimportovat :-)

 15. Jirka napsal:

  před pár měsíci jsem objevil výrobce zápisníků ze slovenska MPX365.com a jsem mile překvapen. Jedná se nový výrobek na trhu, který podle mého názoru je srovnatelný s kvalitou zahraničních světových producentů. Papír je skutečně jemný, jemně zažloutlý jako u „moleskine a paperblanks“ a ideální pro psaní plnicím perem, aniž by došlo k prosáknutí inkoustu na další stranu. Ten zápisník co jsem si koupil já je vázán v hovězí kůži a knižní vazba je ručně šitá. Doporučuji všem co mají rádi kvalitní zápisníky podobně jako já.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru