Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Digitální pero jako efektivní řešení

By on 8. 11. 2012 in Nástroje with komentářů 8
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Na digitálních technologiích je kouzelné to, že díky nim se můžeme vracet k nástrojům, o nichž by si někdo myslel, že jim zvoní hrana. Jednoho z pomocníků, jenž toto hezky dokládá, představuje digitální pero.

Možná patříte do kategorie, která za papírem a tužkou nepláče. Všechny poznámky si bez patosu zaznamenáváte skrze klepání do kláves či klepání na sklo do elektronických zápisníků, ať už v notebooku či v tabletu.

Možná vám ale papírové bloky voní. Třeba se rádi dotýkáte jednotlivých listů, nebo píšete zkrátka rukou mnohem rychleji. Důvodů, proč i vrcholoví manažeři nosí při sobě blok a pero, bychom našli mnohem více.

Psaní rukou pomáhá našemu mozku

Chcete-li jej rozvíjet a starat se o to, aby mezi sebou fungovala různá centra, s klávesnicí na počítači toho nedocílíte. Pokud však vezmete do ruky pero a jednotlivá slova utváříte vy sami, dopřejete mozku „masáž“.  Zatímco při vzniku písmena elektronickou cestou si stačí písmeno představit a jediným klepnutím jej „udělat“, při psaní rukou se stáváte kreativní bytostí. Každé písmeno je směsí různých čar, každá čára však přichází „odjinud“. Mozek je tak při psaní rukou mnohem aktivnější a zjednodušeně bychom mohli říci, že touto kreativní činností pečujeme o jeho zdraví.

Ruční poznámky také umožňují kvalitnější zanášení do naší paměti – kupříkladu myšlenkové mapy, které touto cestou vzniknou, provedou „očistu“ mysli a uspořádají i hluboko ukrytá data.

Psaní do bloků má ale i mnohe prozaičtější důvod. Na schůzích papír a tužka vypadá elegantněji (a dle zkušeností také slušněji) než notebook, navíc lze do poznámek i kreslit, propojovat levou a pravou hemisféru.

Jak spojit pero a funkce elektronických poznámek?

Na svých školení se opakovaně setkávám s hledáním odpovědi na otázku – co ale s ručně vytvořenými poznámkami dělat? Lidem vyhovují, když však přijde řada na zálohování, neřkuli na dohledávání, nastává problém. A pochopitelně že i nasdílet poznámky z porady nemusí být zrovna snadné.

Někdo to řeší skenováním, jiný dokonce přepisováním. Přitom stačí málo…

Digitální pero – Skepse byla zbytečná

Přiznávám, že jsem k digitálnímu peru byl notně skeptický. Ne snad, že by nedokázalo převést to, co napíši, do počítače. Ale k tomu by mi vlastně mohl stačit skener. Nezdálo se mi, že by dokázalo pero, resp. následně software dostatečně citlivě nasnímat pohyb tuhy a přelouskat mé (české) písmo do elektronického tvaru.

Netestoval jsem různé značky, do rukou se mi dostalo zatím jen jedno. Vybral jsem si jej proto, že ke psaní nepotřebujete žádný speciální (a ano, drahý) papírový blok. Chci totiž psát kamkoliv, třeba do moleskinů, do sešitů či na obyčejný list papíru. Mnou testované pero IntelliPen to umožňuje, protože má k sobě speciální „sponu“. Tu lze připevnit na váš blok či papír a právě tato spona se postará o to, aby bylo pero snímáno co nejlépe.

Už hned první pokusy mě mile překvapily. Zjistil jsem (i návod o tom ale píše), že není vhodné psát příliš blízko spony – chce to zhruba 2 cm odstup, také nemá smysl zasahovat zpětně do již napsaného. Když dáte pauzu, stačí poté vzít pero do rukou a spona se zase aktivuje a pokračuje tam, kde jste přestali. Pokud ale sponu vypnete, vytvoří se nový soubor (nová poznámka). Když ji pouze na chvíli odepnete, zůstáváte v jedné poznámce/souboru, ale nové slovo začíná již na další straně dokumentu.

Zvyknout si na držení pera není těžké, u hrotu jsem propisku stejně nikdy nedržel, na náklon spona není tak náchylná, jak jsem se obával. Zprvu jsem nervózně na tuhu tlačil, ale stačí pohybovat přirozeně, klidně i rychle, spona vše registruje a software vyhodnotí.

Některé své pokusy zde ukáži, abyste si udělali představu.

Demonstrace schopností aplikace a toho, nač si dát ze začátku pozor.
Pravá část zobrazuje váš napsaný text, levá digitální text po konvertování.
1) Budete-li psát příliš blízko spony, nenasnímá se psaní dobře a aplikace text převede s chybami.
2) Pokud píšete některá písmena nečitelně, může dojít k omylům. Mnohém však lze předejít, naučíteli pomocí speciálního „trenéra“ aplikaci vašemu písmu.
3) Pokud chcete převést kromě textu i obrázky tak, aby z nich nebyly „klikyháky“, je nutné nastavení konvertování v aplikaci o tuto rozšířit (potvrdit).

Spojení dvou světů

K peru IntelliPen jsou také speciální aplikace, jedna notně obyčejná, druhá šikovná – umí řadu jazyků, další lze doinstalovat zdarma, s češtinou a ani slovenštinou není problém. Aplikace MyScript Notes má k sobě také speciálního „trenéra“, který může vyhodnotit váš dokument a vy jej tak naučit některá svá písmena – já kupříkladu mám občas tendenci psát malé tiskací r stejně jako v.

Právě v možnosti konvertování ručně psaného písma do elektronické podoby vidím hlavní smysl digitálního pera. Rád si dělám poznámky – během telefonování, rozhovorů, nápady, postřehy… ale skenovat či fotit si je pro další práci se mi nechtělo. Nyní lze snadno z ručně psaného textu dostat elektronickou poznámku, vytvořit z ní textový dokument, nebo si to „šoupnout“ do Evernote či odeslat vše jako tělo e-mailu.

Byla zde zmínka i o myšlenkových mapách či obrázcích. Software dodávaný k IntelliPenu umožňuje tři typy konvertování, které lze namixovat. Buďto převede napsanou poznámku jako text, nebo umí číst a pracovat i se základními geometrickými tvary (vyladí je a udělá z nich tzv. „shape“, které známe z textových editorů), nebo zkrátka bere i ty grafické prvky, které nezná. Můžete tak třeba mít myšlenkovou mapu, která bude zachvávat vaši ručně kreslenou podobu, ale slova na větvích budou převedena do elektronického textu… Tady však pozor na sklon slov, resp. písmen, při psaní digitálním perem se totiž doporučuje držet podobný směr, velikost, vzdálenost, což je logické, neboť „spona“ rozpoznává nová slova ve větě, ale také nový odstavec či třeba vynechaný řádek.

Nejen pero, ale také myš. Nejen psát, ale také kreslit.

IntelliPen obchází tedy skener, umožňuje vám, abyste nadále psali rukou, ale neměli obavu o archivaci informací, mohli vše sdílet, či rychle v poznámkách hledat. Pro ty, kteří rádi kreslí, samozřejmě představuje IntelliPen i způsob, jak si čmrkat na papír a následně se pak na své dílo podívat v elektronické podobě. Zde ale stejně tak poslouží skener. To už je mnohem lepší další funkce pera. Pokud je totiž spona připojena k notebooku/PC, stává se digitální pero i myší a perem současně. Zkoušel jsem funkci při práci s aplikací Skitch. Když totiž chcete něco kreslit přímo na notebooku/PC, bývá práce s trackpadem či myší nešikovná. S perem můžete buďto pohybovat nad papírem (před sponou) a kreslit jen digitálně, nebo zkrátka kreslit obrázek na papír a současně jej kreslit ve speciální aplikaci na kreslení – a tam také vybarvovat apod.

Provedení pera, které jsem měl možnost testovat, sice nevzbuzuje pocit, že vydrží na věčné časy (je z plastu), na straně druhé oceňuji tvar, kdy se dobře drží, a lehkost. Spona se nabíjí připojením přes USB do počítače, pero má prostor na dvě malé baterky. Obával jsem se, že když zde nevznikají náklady s nakupováním speciálních bloků, bude to tuha, která nám v budoucnu opakovaně zatřese s peněženkou. Ale jde vlastně o docela obyčejnou tuhu do kuličkového pera, kterou pinzetou vytáhnete z těla IntelliPenu a novou zase pinzetou zasunete dovnitř.

Pochopitelně vás bude zajímat možnost zakoupení, resp. cena. Pero je distribuováno na českém i slovenském trhu (informace zde) a vyjde vás na 100 EUR.

Budete-li mít nějaké dotazy, napište je sem do komentářů, pokusím se na vše odpovědět.

P.S.: Doporučuji na YouTube speciální kanál pera IntelliPen, abyste si udělali obrázek o jeho využití.

Lukáš Gregor

Štítky: ,

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 8

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Štefan Ihnat napsal:

  Vypadá to zajímavě :-)

  Zatím je to asi alespoň na první pohled nejlépe fungující pero pro přenos psané formy.

  Škoda, že ta objednávka nevypadá moc důvěryhodně a není řešena přes nějaký internetový obchod – nebudí ve mě velmi důvěru případné řešení záruky.

  A cena je přesně na hraně kdy uvažuji o tom, jestli pero využiji, nebo jestli si budu stále dělat poznámky obyčejnou propiskou :-))

 2. David Zámek napsal:

  Udělal jsem si malý průzkum, podobné zařízení vyrábí už řada výrobců, v přepočtu na české koruny vyjde zpravidla 3 až 4 tis. Kč. Někteří výrobci mají e-shop, kde lze objednat dodání do ČR, např: http://www.irislink.com/c2-2193-189/IRISnotes-2–Digital-Pen-family.aspx . Našel jsem ale i možnosti nákupu v ČR: http://www.conrad.cz/digitalni-tuzka-staedtler.k777115 nebo http://www.pixmania.cz/cz/cz/782608/art/dane-elec/digitalni-pero-zpen.html .

 3. Pavel Kasík napsal:

  Testoval jsem něco podobného – LiveScribe (recenze na Technet.cz http://goo.gl/lWzfV). V podstatě jsou stejné cíle, jen jiný způsob, jak jich docílit.

 4. David Zámek napsal:

  Zajímala by mě výdrž baterií v peru – předpokládám správně, že se na rozdíl od baterek ve sponě nedají dobíjet přes USB?

 5. Lenka Rejšková napsal:

  Ráda bych si koupila nějaké digitální pero, bylo by to dokonalé propojení mého počítače a mojí záliby psát si poznámky rukou.

  Dívala jsem se na vše možné a narazila jsem na divně levné pero…. co si o tom myslíte? Bude to vpůbec fungovat?

  http://www.jhmobil.cz/nokia-su-1b-digitalni-pero/d-75994/

  Díky moc
  Lenka

 6. Lukáš Gregor Lukáš Gregor napsal:

  @Lenka – Hm, to pero neznám a je pravda, že cena je až zarážející.. zkuste ještě pohledat na internetu nějaké uživatelské recenze nebo dojmy, nevím, jestli v češtině budou, ale aspoň v angličtině.

 7. Irena Polková napsal:

  Tak jsem se nechala zlákat. Konverze do se mi nedaří, stále mi to nabízí jen angličtinu. Navíc dodavatel na otázky neodpovídá. Ještě jsem to nevzdala, ale zatím pro intuitivní uživatele IT spíše nedoporučuji.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru