Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Technologie odkrývá údaje, které lidé chtěli znát odpradávna

By on 13. 10. 2012 in Nástroje with komentáře 2
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Trendy to říkají zcela jasně – jsme více a více obklopeni nejrůznějšími technologickými vynálezy, pomocí kterých se měříme. Protože mnohé mají za cíl pomoci nám k dosažení lepší výkonnosti, nebo pomáhat v oblasti zlepšování zdravého životního stylu, budeme se těmto hračkám v uživatelských recenzích věnovat. Dnes je na řadě pohled na jednu z nich. Fitbit.

 

Ještě dříve, než na webu přineseme uživatelské zkušenosti s nástrojem Fitbit, rozhodli jsme se položit několik otázek dvěma místním Fitbit nadšencům – Janu Bešťákovi a Michalu Mondíkovi, kteří se rozhodli výrobek v Česku prodávat.

Nemůžu nezačít tím, jak jsem „na vás přišel“ – chtěl jsem se začít více hýbat a pokroky i nějakým měřitelným způsobem sledovat. Dostal jsem se k  produktu Fitbit, respektive možnosti zakoupit tento výrobek přímo v Česku. Mohli byste napsat pět důvodů, proč jste se do takového projektu pustili a proč právě Fitbit?

Honza:

 • První důvod, proč jsme se do projektu pustili, byl náš podnikatelský plán založit e-shop.
 • Chtěli jsme však začít s něčím exkluzivním a tím byl právě Fitbit, protože jej nebylo možné v ČR sehnat.
 • Fitbit může být prospěšný každému.
 • Když nám přišly první zkušební kusy, natolik nás uchvátily, že jsme se hned pustili do tvorby e-shopu, zajišťování dodávek a dalších potřebných věcí.
 • Náš záměr do budoucna je rozšířit sortiment exkluzivního zboží a Fitbit je určitě dobrým prvním krokem.

Já chci zlepši fyzickou kondici, ale s běháním to příliš nedopadlo. Ano, slabá vůle. Řekl jsem si, že chůze bude způsob, jak začít a jak také pečovat o své zdraví. Myslíte si, že v době, kdy sociální sítě zaplavují nasdílené výsledky ranních výběhů, kdy se v republice množí maratóny, kdy jsou blogy plné požitků a doporučení běhu, má Fitbit (čili měření kroků) šanci?

Michal: Asi bych ho nenazýval pouze jako měřič kroků, je to jedna z jeho funkcí. Šanci rozhodně má. Fitbit je velice šikovný nástroj, měřící ty nejzákladnější údaje (mimo počtu kroků i spálené kalorie, intenzitu pohybu, nastoupaná patra a kvalitu spánku) a podává je přehlednou, moderní a hezkou formou. Navíc máte vše v jednom a nemusíte nosit několik přístrojů a stahovat tucet aplikací.

A v čem myslíte, že je chůze lepší než běh?

Honza: Na rozdíl od běhu, lidé chodit ve většině případů musí. Chůze je přirozenou součástí života, proč si tedy pro svou kondici nevyjít na procházku do přírody? A v neposledním případě méně namáhá pohybovou soustavu.

Doporučili byste chůzi pomalou, nebo rychlejší?

Michal: Podle mne je to jedno. Důležité je hlavně chodit, samozřejmě rychlejší chůze je lepší, ale je na každém jakou rychlost chůze si zvolí a jaká mu vyhovuje.

Dokázali byste definovat vaši cílovou skupinu? Kdo je reprezentativní uživatel Fitbitu?

Honza: Takových reprezentativních uživatelů Fitbitu by se dalo najít více. Od člověka, kterého zajímá „pouze“, kolik toho během dne nachodí, přes sportovce, který si kontroluje každou přijatou i vydanou kalorii, až po lékaře, kteří Fitbitem sledují kvalitu spánku svých pacientů, trpících poruchou spánku v klidu jejich domova, aniž by museli být napojeni na nepříjemné přístroje.

Když jsem někomu o Fitbitu povídal, nejednou jsem slyšel ťukání na čelo. Myslíte, že posedlost měřením jde ruku v ruce s tím, že se nám technologie nějak vymyká z rukou, že s ní žijeme až v příliš těsném vztahu…?

Michal: Já bych to nenazval posedlost. V tuto chvíli se objevují technologie, se kterými se člověk dozví to, co nikdy nevěděl. Záleží pak už jen na něm samotném, jestli chce tyto informace znát, nebo ne.

Proč myslíte, že existuje tolik lidí, kteří mají potřebu měřit, kolik čeho sní, ujdou… fotí, zaznamenávají… sledují statistiky?

Honza: Podle mě jde o takový trend. Lidé chtějí být zdravější, udržet si dobrou kondici, nebo jen znát víc podrobností o svém pohybu. Také si myslím, že lidé tyto údaje chtěli znát odpradávna, ale teprve dnešní technologie jim to umožňují.

A doplním to ještě – v čem vidíte důvody, že je dnes tolik rozšířená potřeba i to, kolik jsem ráno uběhl, rozkřičet do světa pomocí sociálních sítí?

Michal: Například motivování ostatních lidí, soutěživost, chlubení se. Existuje ale určitě i další řada důvodů.

Obrátím to ve skeptický pohled – nemůžou nás všechny ty měřiče ochudit od bezprostřední prožitek? Z běhu, z chůze? A nemohou se obrátit proti nám a naopak pak působit demotivačně?

Michal: Neřekl bych. Pokud mám rád běh nebo chůzi, tak prostě běhám nebo chodím a je mi jedno kolik toho uběhnu či nachodím.Večer se pouze kouknu, jestli jsem splnil plán nebo jestli jsem před měsícem nenachodil/nenaběhal více. Naopak, u lidí co pohyb nemají moc v lásce, to velice pomáhá a motivuje je.

Představte si, že jsem zákazník, který se rozhodne, že něco udělá pro svoji kondici, pro své zdraví. Řekne si, že Fitbit by mu mohl pomoci s motivací – a navíc to bude moci hezky všechno sledovat. Objednám si jej u vás a… co byste mi poradili, abych své odhodlání neztratil? Abych si ten návyk chůze vybudoval, abych méně seděl u stolu? Máte nějaké finty pro lidi slabé vůle?

Honza: Místo rady vám sdělím svou zkušenost. Nemohu říct, že mám silnou vůli vydržet dlouhodobě pravidelně běhat nebo jezdit na kole. Ale když mi Fitbit ukázal statistiky a dozvěděl jsem se o možnosti získávat ocenění a o žebříčcích mezi přáteli, nějakým způsobem mě to nutilo a stále nutí nachodit větší vzdálenost a vyjít víc kopců (v Liberci o ně není nouze…).

Existují nějaké statistiky, které by ukazovaly, zda se lidé více nebo méně hýbou?

Honza: Samozřejmě. Na vašem účtu na fitbit.com vidíte nejen množství pohybu, ale i jeho intenzitu. A veškeré statistiky se na profilu ukládají po celou dobu používání Fitbitu.

A jak si stojí uživatelé Fitbitu obecně? Všiml jsem si, že na svých oficiálních stránkách uvádí, o kolik procent se zvýšila jejich aktivita uživatelů… Jak konkrétně vám změnil Fitbit život? Změnil? Začali jste více chodit, nebo jste zkrátka jen zvídavě sledovali, jak na tom jste?

Michal: Tato čísla vycházejí z průzkumu samotného výrobce. Mně osobně nějak extra život nezměnil, i když s během a fyzickou kondicí problém nemám, je fakt, že na to myslím po většinu dne a jdu radši po schodech, než jedu výtahem.

Měli jste potřebu se porovnávat?

Honza: Chvíli ano :)

A doplňující otázka – když byste měli vypsat tři základní přednosti (důvody, proč s Fitbitem začít) a tři základní upozornění, co by to bylo?

Michal: Slabá vůle sportovat, zvídavost o svém těle a špatný spánek. Samotný Fitbit vám kondici nezlepší, ale určitě je to pro vás dobré vodítko.

Fitbit měří náš spánek. Nefunguje sice jako budík, ale i tak si dokážeme díky jemu udělat představu, kdy bývají ty nejhlubší fáze apod. Zjistili jste o svém spánku něco zajímavého? A vůbec, proč bych se na grafy svého spánku měl vlastně dívat?

Honza: Zjistil jsem například, jak často se při spánku hýbu, kolik času skutečně spím a jak je můj spánek efektivní. Výsledné grafy vám mohou pomoci s určením diagnózy špatného spánku, nebo můžete být zkrátka zvědavý, jak kvalitním spánkem spíte.

K Fitbitu si můžete přidávat do online účtu také údaje o stravování – baví vás počítání kalorií?

Michal: Já osobně tuto část moc nevyužívám, nemám moc potřebu zjišťovat kolik kalorií ještě můžu sníst, ale znám lidi, co to používají a přijde jim to celkem zajímavé. Nehledě na to, že vám tato databáze potravin může sloužit jako dobrá sbírka informací o jednotlivých potravinách a pokrmech.

Nedá mi to, abych se nezeptal, zda máte nějaké své oblíbené rituály, návyky, kterými jste nabyly lepší výsledky (více aktivity).

Honza: Pro mě je tím hnacím motorem touha dosáhnout lepších výsledků a jistá míra soutěživosti.

A používáte ještě nějaké jiné „měřící hračky“?

Michal: Zkoušel jsem pár sporttesterů a Jawbone UP, který se podobá Fitbitu – má své pro a proti, ale nerad nosím tyto náramky, takže jsem zůstal u Fitbitu. Ještě bych chtěl zkusit miCoach od Adidasu, bohužel jsem se k tomu zatím nedostal.

Lukáš Gregor

 

Štítky: ,

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 2

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. David O. napsal:

  Úplně se nabízí doplnit do Fitbit funkci buzení podle spánkových cyklů, podobně jako má na tomto blogu recenzovaný budík aXbo nebo hodinky Sleep Tracker. Zkuste navrhnout výrobci…

 2. Petr napsal:

  Jsem úplně stejného názoru, už jsem doufal, že to bude mít ta nová verze a bohužel to stále nemá :(

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru