Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Jak zvládnout pracovní den při nedostatku spánku

By on 18. 10. 2012 in Kondice with komentářů 5
admin
admin

Poslední články od admin (Všechny články)

Známe to všichni. Občas se prostě nezadaří. Ať už se jedná o kamarádovu rozlučku se svobodou, celonoční učení nebo vyřizování formulářů před měsíční uzávěrkou, někdy jednoduše nestihneme složit hlavu. Netřeba panikařit – ze všeho se dá vyspat. Ale co když musíme ráno zase do práce?

Práce je pro většinu z nás každodenní realitou. A v této realitě většinou platí, že není radno vyspávat na kancelářské židli (popřípadě na stole). Máte-li možnost si v klidu schrupnout, dobře pro vás. Ale většinou je to tak, že čas jsou peníze a že spánkový deficit nelze nafakturovat. Ještě horší případ nastává, máte-li za něco zodpovědnost. Ať už vedete kolektiv, nebo zrovna organizujete školení – nesršíte-li elánem a nadšením, lidé to poznají. Riskujete ztrátu klientů, dobrých referencí – a samozřejmě peněz. A to se, věřte nebo ne, opravdu nevyplatí. Existuje několik triků, jak se probrat. Některé jsou horší, některé lepší, a jiné vás odrovnají. O co se jedná?

Energy drinky a káva – něco za něco

Většina lidí při únavě automaticky volí kofein. Není se čemu divit – je to dobrý stimulant a pokud se jedná o kvalitní kávu, opravdu vám může pomoci cítit se lépe. Účinek většinou nastupuje mezi 15-20 minutami a trvá v řádu několika hodin. Všeobecně se doporučuje kávu pít postupně a ne ji do sebe kopnout, jak to někteří lidé s oblibou praktikují. Ale jak by řekl George Lucas: Je tady, vážení, Skrytá hrozba.

Tou je dehydratace. Především léčíte-li kávou kocovinu. Abychom zmetabolizovali alkohol, potřebujeme relativně hodně vody, a káva, která má diuretické účinky, nám v tomhle ohledu moc nepomůže. Takže pijete-li kávu, nezapomeňte přidat taky sklenku vody – nebo rovnou dvě. Voda se v těle rozhodně neztratí. Slabší míra dehydratace hrozí také v případě delší spánkové deprivace. Proto je dobré pamatovat pravidel zdravého stravování a dát tělu to, co potřebuje. Co se kocoviny týče, zkuste pramenitou vodu, například Vincentku. Ta pomáhá regulovat metabolismus po alkoholových excesech a zároveň váš organismus zbytečně nezbavuje potřebné vody.

Energy drinky jsou oblíbeným lékem především u mladých lidí. Obsahují hodně cukru a kofein, v důsledku čehož dovedou organismus dostatečně nabudit. Háček je v tom, že hladina cukru po výkyvu zase poměrně  rychle klesá, což může způsobit následný nežádoucí útlum. Kofein v nápojích bohužel spánkový deficit nevyléčí, ale jenom ho zamaskuje.

Procházka, sprcha a světlo – nabuďte své tělo přirozeně

Ideální variantou, jak se udržet funkční po probdělé noci, je nabuzovat se bez chemikálií. Svoje tělo zbytečně nezatížíte (i když odříkání kvalitního spánku samo o sobě zátěž je) a dostanete se alespoň na nějakou dobu zpátky “do hry”. Nejrozumnější je krátká procházka pokaždé, když na vás jdou mrákoty – ideálně někam ven, na sluníčko a čerstvý vzduch, ale v nouzi postačí dvakrát si obejít kancelář. Samozřejmostí je přísun čerstvého, nejlépe chladnějšího vzduchu, který vás bude průběžně udržovat bdělými. Takže pootvírejte okna, pusťte do kanceláře světlo a vítr a začněte poskakovat. Zaručeně se z dřímoty dostanete.

Studená sprcha je sázkou na jistotu. Ne každý je příznivcem podobně invazivních řešení – na druhou stranu je to ideální způsob, jak nastartovat svůj organismus, když je zrovna trošku po bouračce.

Jídelníček nevyspaných – po čem sáhnout?

Unavený organismus si diktuje stravu podle svého gusta. Určitě to znáte z vlastní zkušenosti – když jste nevyspalí, máte kyselo v ústech a chuť jenom na pečivo, cukry a karbohydráty. Energie je totiž pro vyčerpaný organismus otázka přežití. Problém je, že příliš kalorické potraviny a rychlé cukry vám můžou zamávat s gyklémií nahoru a dolů, což vás bohužel moc nenabudí. Takže, co vzít do ruky?

Nejlepší je držet se zdravé stravy, komplexních sacharidů a lehčích bílkovin. Nic těžce stravitelného – váš organismus má dost práce sám se sebou. Vyhněte se dráždivým potravinám, protože váš žaludek může být mnohem citlivější než obvykle a taky podle toho bude reagovat.

Co (ne)dělat při silné únavě

Probdíte-li noc, nebo nemáte-li zrovna spaní, jako když vás do vody hodí, měli byste také mít na paměti, že jsou zhoršeny vaše kognitivní funkce. Spánkový deficit se promítne do schopnosti soustředit se, jasně myslet, představovat si a vykonávat více činností zároveň. Obzvláště negativně potom nedostatek kvalitního spánku působí při řízení – všichni víme, co může za volantem způsobit krátký mikrospánek. A pokud v noci nezaspíte, pravděpodobnost, že usnete za volantem, se rapidně zvyšuje. Stejně tak se projevuje spánková deprivace také na náladě. Chmurná nálada a podrážděnost, kterou vyzařujete, může také silně ovlivňovat vaše okolí.

I když budete mít nutkání, nedoporučuje se nabourávat po probdělé noci svůj obvyklý spánkový režim. Například jste-li zvyklý usínat v jedenáct, nehrňte se do postele už v sedm. Mohli byste si ve vnitřních hodinách udělat ještě výraznější zmatek.

A jaké jsou vaše odzkoušené tipy na zvládnutí nedostatku spánku?

Monika Styxová

 

 

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 5

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Alča napsal:

  Ahoj, Vaše články jsou super :-). Pomáhají tam, kde je třeba, prostě užitečné :-)

 2. Pavel napsal:

  Ahoj,
  můj největší problém je se do postele dokopat. Někdy se mi sice stane, že jdu na oslavu nebo jinou party a tak se dostanu do postele až pozdě, ale častěji si za to můžu sám- dlouho sedím před počítačem.
  Proto jsem si nastavil upomínku na 20:00, abych si notebook vytáhl z nabíječky, do 90min už musím skončit ať chci nebo nechci a hotovo :-)

  Jinak preferuji ranní vstávání- 6:30 a už v 11:30 mít hotovo, než se v 10:00 teprve budit

 3. Gabriela napsal:

  No tak ja ten svuj dnes nezvladla (jen kvuli knize ,kterou jsem zavrela az ve 2 rano), z nejhorsiho me dostala kavicka, ale vykon v praci nulovy..nyni tedy vyjimecne v posteli uz ve 21:00 ;-)

 4. Štefan Ihnat napsal:

  Jen uvedu na pravou míru ne moc rozšířenou pravdu o kávě.

  Když si uděláte malou kávu (správné espresso = 30ml) je v něm řádově o tolik méně kofeinu, že jich může za jeden den vypít zdravý člověk přibližně 27 šálků po 30ml – a nebude Vám z takové kávy špatně. Na první pohled se zdá, jak je káva silná, ale výrazná je pouze chuť, nikoli obsah kofeinu.

  Pokud pijete velké šálky, tak do sebe po dvou 120ml šálcích dostanete sice pořádnou dávku kofeinu (takovou, že už vám bude zle), ale zároveň do sebe dostanete spoustu pro tělo neprospěšných látek.

  Díky dlouhé extrakci se kromě kávového extraktu již do nápoje dostávají i škodlivé látky (vedlejší produkty pražení, plísně, apod.), které jsou pro žaludek nestravitelné. Proto, pokud si dáváte velké kávy tak vám pak většinou není úplně fajn co se týká pocitů v žaludku.

  A samozřejmě nezapomínejte na tolik potřebnou vodu při pití kávy :-)

 5. Brumla napsal:

  Na to kafe bacha. I když pomáhá v prevenci vůči některým nemocem, ve větším množství způsobuje problémy se srdcem a může organizmus dost rozhodit!

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru