Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Dávat a nečekat odměnu

By on 21. 10. 2012 in Vztahy with Počet komentářů: 1
Jahůdková Terez

Jahůdková Terez

První redaktorka dotekomania.cz píšící o mobilních telefonech, členka testovacího O2 guru týmu, bloggerka, recenzentka na Mitvsehotovo.cz a na Knihkupectví Martinus.cz. Studentka strojařiny, která se nebojí říct svůj názor. Závislost na knihách a kávě. Velká sestra dvou malých slečen, která by se pro pravé přátele rozkrájela. Zálibu nachází v řízení svého stařičkého Póla, moderních technologiích, fotografiích, umění, seriálech, fotbalu, hudbě a marketingu.
Jahůdková Terez

Poslední články od Jahůdková Terez (Všechny články)

Každý to ví a každý to zná. Sám a hamoun umí být kdokoliv, ale nikdy to daleko nedotáhne. Možná vysoko, ale určitě ne dál než na pár minut slávy. Kdo chce být úspěšný, měl by být v dnešním světě sociálních sítí, médií a jiných komunikačních kanálů oblíbený. Měl by mít tolik přátel na to, aby když se něco nezdaří, mohl zavolat a začít tvořit něco, co mu pomůže být znovu o krok dále.

Nulový bod – Váš okruh pomocných rukou

Když se nad tím tak zamyslíte, kolik máte opravdových přátel, kteří vám pomohou, pokud jste právě na dně, či kolik znáte lidí, kteří se znají s někým, kdo by vám mohl být nápomocný? Moje zjištění bylo číslo větší než počet prstů na jedné ruce, takže jsem zajásala. Vidina toho, že splňuji alespoň kousek z té skvělé knihy, mě učinila šťastnějším člověkem.  

Bod první – Cesta do klubu

Pokud jste se stejně jako já narodili někde v krajích české země a ne na širokých amerických pláních, zcela jistě vás nepřekvapí, že jsem zámožným pánům nenosila golfové hole, jako to dělal autor knihy Keith Ferrazzi, ale do „klubu“ jsem se dostala jen a jen přes své známé, kteří mají známé. Sice se dá probojovat úplně sám díky vlastnímu úsilí a dle kréda ‚nikomu nevěřit‘, jak to tvrdí mnoho lidí, kteří mají šedá saka, vlastní obrovské firmy a brzy je nahradí synové na jejich drahých židlích, když se však vaše práce zalíbí známému a ten vás doporučí výše, není co řešit. Může to být zrovna ten bohatý pán, který vám práci nedal, ale známému věří natolik, že vás přijme jedině přes něj. A v tom je krása přátel a známostí.

Bod druhý – Dávat a nečekat odměnu

V životě to chodí tak, že jeden pro druhého udělá laskavost a čeká něco na oplátku. To je sice krásný výměnný obchod, ale kdo z vás má vždy na to, oplatit velkou laskavost? Proto mnoho lidí laskavosti odmítá a tím si třeba podepíše to, že zahodí svůj sen. Pokud chcete mít velký okruh přátel, měli byste dávat a nečekat, že se vám to vrátí. Pomoc druhým je něco, čím si dokážete rozšířit svůj okruh přátel asi takto: Doporučíte svého známého spolužákovi ze střední školy, který má teď významnou roli v jedné velké firmě, ten ho zaměstná a váš známý tím získá větší okruh známých a tím se samozřejmě rozroste i váš seznam. Nekoukejte tedy na to, kdo platí oběd a kdo kávu, vždy jde jen o to pomoci druhému k úspěchu.

Bod třetí – Cíl je sen s datem realizace

Tato část pro mě byla asi nejtěžší z celé knihy a to jsme teprve úplně na začátku. Keith vás nabádá k tomu, abyste si uvědomili, jaké máte sny. Každý velký člověk prý dosáhl úspěchu tím, že měl sen. Ti co sen nemají, často nedosáhnou tak vysokých cílů, alespoň podle různých studií.

Sen uvědomen a co dál?

Dále tu je to, že co není na papíře, neexistuje a proto si své sny a cíle máte vypsat na papír. Jak ty reálné, tak nereálné – a prohlídnout si v čem se cíle a sny prolínají. Pokud najdete něco opravdu konkrétního, je to váš cíl neboli cesta za splněním snu.

Sice napsáno, ale to se přeci hned zahrabe v hromadě papírů?

Ani náhodou! Papírek s vašimi cíly noste stále u sebe, vylepte si ho na ledničku či nechte zarámovat nad postel. Je jedno, kde bude, ale musíte ho vídat a uvědomit si ho.  

Cíl splněn… Tím to končí?

Samozřejmě že nekončí! Cíle jsou od toho, aby se množily, násobily a rostly stejně jako námaha, která je potřeba na jejich vynaložení. Proto si stále dávejte nové a nové cíle, které vás udělají šťastnějšími.

Nikdy nejez sám

V knize se dozvíte mnoho užitečných rad a tipů jak získat a budovat vztahy, které vám pomohou v budování vaší kariéry. Ve čtyřech bodech jsem ve zkratce shrnula první tři kapitoly knihy a vyjádřila své poznatky, které mi kniha dala. Na dalších stránkách vám tento bestseller ukáže, jak vše použít v praxi a nenechá vás klidnými, dokud se nedostanete k poslední tečce.

„Pokud tedy chcete vědět jak proměnit konferenci, jednání nebo běžnou schůzku ve vyjímečnou událost ve vzájemném prospěchu všech zůčastněných,  jsou neocenitelným poučením pro každého v jakémkoli profesním i životním stadiu. Vřele doporučuji!“               – Jeffrey E. Garten, děkan Yale School of Management

Nikdy nejez sám – Umění networkingu: Jak budouvat a rozvíjet pracovní vztahy
Keith Ferrazzi

Vydavatelství: Jan Melvil publishing, 2012

 

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Počet komentářů: 1

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

  1. Bob napsal:

    Tak s tím souhlasím, knihu jsem si nedávno koupil. Málokdo umí dávat, aniž by čekal co dostane :-(

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru