Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Vnuknutí, aneb Inception po česku

By on 10. 9. 2012 in Témata with komentářů 6
Libor Kriz

Libor Kriz

Managing Director - JiMaRa s. r. o.
LIBOR KŘÍŽ | Pracuje v rodinné firmě JiMaRa. Je pionýrem v oblasti osobní produktivity, konzumentem dobré muziky a chytrých knih.
Libor Kriz

Poslední články od Libor Kriz (Všechny články)

Před třemi týdny jsem se zavázal, že napíši recenzi na knihu – novinku nakladatelství Jan Melvil Publishing – Zbraně vlivu. Dnes je 9. září 6:00 hodin ráno. A teprve teď jsem přišel na to, jak vám knihu dostatečně rozumně přiblížit.

Vezmu to raději od lesa.

Z knižního portfolia melvilů jsem přečetl snad 90 % ze všech jimi vydaných knih. Některé mě zaujaly zcela, některé méně. Z některých jsem převzal a zavedl do svého praktického života velmi mnoho, některé tituly mi „jen“ zpříjemnily život, protože prostě rád čtu.

Kniha Zbraně vlivu do linky tohoto českého nakladatelství definitivně patří, ovšem svou povahou se od ostatních titulů liší. Zbraně vlivu jsou prostě zapeklitá věc.

Jsem přesvědčen, že si názor na titul, který si prostě chci přečíst, dovedu udělat spíše snadno. Všechny psychothrillery typu Mein Kampf, Manifest Komunistické strany, ale také polodivnosti Dale Carnegieho mám za sebou. Vím, že existují, aktivně na ně kašlu, protože halt mám jiný životní názor než jejich autoři.

Je neděle ráno a já svůj závazek – ač s velkým zpožděním – naplním. A myslím, že to, co se vám nyní chystám sepsat, vás nepotěší.

Když jsem knihu dočetl poprvé, nenapadlo mě nic jiného, než sednout k počítači a jasně napsat, že kniha je čtivá, některé pasáže vyžadují vyšší soustředění a že k několika kapitolám se zřejmě budete muset vrátit proto, abyste si fakta dali 100% do souvislostí a našli jasné korelace k vašim životům.

Nebudu to psát, řekl jsem si. Chtělo by se mi zde použít otřepané rčení o nošení dříví do lesa, ale by lo by to jen nošení dříví do lesa. Pokud o Zbraních vlivu slyšíte poprvé, přečtěte si hezké představení přímo na stránkách vydavatele.

Knížku jsem nechal ležet stranou, domluvil jsem se sám se sebou, že pokud nepřijdu na to, co nového napsat, omluvím se nakladateli s tím, že vše, co bych napsal já, už napsáno bylo.

Ejhle! Že bych zrušil svůj závazek? Ale vždyť jsem recenzi slíbil! Budou mě považovat za nedůsledného? Co si o mně pomyslí?

A v tento moment jsem pochopil, že jsem se nechal, resp. sám sebe zmanipuloval do situace, ve které jsem rozhodně nechtěl být. Nechtěl!

Pokud byste se prokousali prvními dvěma kapitolami, rozhodně byste věděli, o čem mluvím. Byla proti mě použita zbraň, která má natolik silné účinky a je schopna vyvinout takový tlak, že je to až neuvěřitelné.

A teď pojďme od lesa zpět, pěkně na cestu.

Vystudoval jsem ekonomii, dost času trávím obchodováním, prací s lidmi. Znám mnoho technik, prostřednictvím kterých získávám a většinou získám; peníze pro svou firmu, lepší osobnosti do křesel redaktorů a šéfredaktorů, rychlejší a lepší prostředky pro vývoj produktů, které prodáváme.

Manipuluji lidmi (jistě, ne tak, jako v případě výše zmíněných psychothrillerů). A je to fakt. Dělá to každý. I vy!

Při druhém čtení Zbraní vlivu jsem se zaměřil na to, abych identifikoval, zda a jak jsem manipulován já. Odpověď? Manipulován jsem. A jak!

Zcela vědomě jsem se naštval. Nikoli však na obchodní společnosti, které mi nutí a někdy vnutí svůj výrobek či službu. Nikoli na kolegy, resp. klienty, kteří mě – zřídka, ale přesto – dovedou dostat z „mých pozic“. Nikoli na kamarády a přátele, kteří za mnou chodí pro radu či pomoc. Ne. Na sebe.

Zjistil jsem, že se některým sociálním požadavkům nedovedu bránit. Ne snad proto, že bych byl bačkora, jak to o sobě prohlásil i autor Robert Cialdini, ale proto, že tyto útoky často nedovedu identifikovat a… pak už se vezu a nevědomky dělám to, co chtějí jiní. Skáču jim na špek, dělám ústupky, platím ze své kapsy podivné a nepotřebné věci. Proč?

Na tuto otázku vám Zbraně vlivu odpoví. Většinou jasně nastíní na konkrétních příkladech záměry okolí a poté vám jen drze do očí řeknou, že se tak a tak prostě zachováte. U tohoto konstatování však Cialdini nekončí, nebojte. Ve většině případů vám prozradí/nastíní, jak se proti těmto zbraním bránit, tedy využít techniku džiu-džitsu a obrátit počáteční nevýhodu ve svůj prospěch.

Kniha Zbraně vlivu je střelným prachem pro hlavně, které třímá vaše bezprostřední okolí… Jistě, pokud si ji však nepřečtete.

Dobře, říkám si, ale nechce mě i autor sám zmanipulovat? Neukazuje mi praktické příklady proto, aby mi upravil vzorec chování ku prospěchu svému? Nejsem paranoidní, na duchy nevěřím, ale mám před sebou jedno velké ALE.

 1. Cialdini popsal v šesti kapitolách základní kameny tzv. psychologie vyhovění… Podíval se na kobylku profesionálům ve vyhovění – na lidi, kteří tyto zásady celý život používají vůči nám. Podíval se na ty, kteří vědí, co funguje a co ne. Důkazem je zákon o přežití nejschopnějších. Cílem jejich konání je, abychom vyhověli, a závisí na tom jejich živobytí. Ti, kteří nedokážou přesvědčit lidi, aby řekli „ano“, brzy odpadnou. Ti, kteří to dokážou, zůstanou a budou prosperovat.
 2. Cialdini popsal v šesti kapitolách základní kameny tzv. psychologie vyhovění… I když existují tisíce různých taktik, které se používají za účelem získání souhlasu, většina z nich spadá do šesti základních kategorií. Každá z těchto kategorií se řídí určitým základním psychologickým principem, který ovládá lidské chování. Z této skutečnosti vychází i účinnost zmíněných taktik. Kniha je proto uspořádána podle těchto šesti principů – reciprocita, závazek a důslednost, sociální schválení, autorita, oblíbenost a vzácnost.

Tím, že autor dokázal techniky rozdělit a logicky strukturovat i popsat, poskytl všem lidem možnost úspěšně se bránit Zbraním vlivu. Díky!

Dokázal však také tento soubor výzkumů a pozorování vydat jako knihu. Přeložena byla do 27 jazyků, prodalo se jí přes 2 miliony výtisků.

Pokud jedno vydání četli cca dva lidé, existují na planetě Zemi zhruba 4 miliony lidí, kteří by nově mohli mít nad vámi navrch, resp. se dovedou sociálně-psychologickým technikám úspěšně bránit. Toto číslo (prozatím) není pro mě nijak hrozivé; Amerika je velká a lidnatá, Česko malé.

Chci vám říci, že po přečtení Zbraní vlivu budete mít nutkání si některé techniky vyzkoušet. Provedete-li „to“ dobře a chytře, uspějete. Měli byste na to být připraveni.

Dnes je 9. září, 7:00 hodin ráno.

PS: Návdavkem přidám ještě jednu věc. Pokud jste dočetli od začátku až do konce, musím vám říci, že právě TEĎ jste pod palbou jedné ze zbraní vlivu. Vím co uděláte.

Jste na to připraveni?

Informace o knize zde.

Libor Kříž

Mějte firmu pod kontrolou.
Bezpečně a vždy online se sytémem Evidio.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 6

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Josef Jasansky napsal:

  WOW, za hodinu napsat takovouto recenci – smekám:) Jinak ale ano, asi si Zbraně vlivu přečtu …dočetl jsem totiž článek až do konce, a chci vědět, co mě k tomu přinutilo;)
  Zatím si myslím, že to, že je moc dobře napsaná – přečetl jsem jedním dechem.
  Díky, JJ

 2. Jiří Knesl napsal:

  Zmínky o knize Zbraně vlivu mě dovedly k tomu přečíst si Zakázanou rétoriku od Glorie Beck. To je kniha, která má takový kalibr, že soudím, že nic takového ještě nebylo nikdy napsáno.

 3. Knihu už mám měsíc ve virtuálním šuplíku – očekávám podobnou reakci. Díky za upřímnou (a v rámci časové dotace mimochodem prvotřídní) recenzi!

 4. Libor Kříž napsal:

  Jiří Knesl – knihu jsem neznal, zkusil jsem Google Books a ejhle – k prohlédnutí zde http://books.google.cz/books/about/Zakázaná_rétorika.html?hl=cs&id=nfuDJsK2_I8C&redir_esc=y — jinak titul lze stále koupit v paperbacku. Uvažuji nad tím, díky za tip!

 5. Libor Kříž napsal:

  Josef Jasanský – mít Zbraně vlivu načtené je opravdu „vhodné“. Zajímaly by mě pak vaše reakce/postřehy. Některé pasáže – ilustrační, ale reálné případy – jsou opravdu výživné.

 6. Libor Kříž napsal:

  Jan P. Martinek – také díky za pozitivní odezvu. Jak jsem psal výše v článku: opravdu jsem dlóóuho nevěděl, jak tuto knížku uchopit a přiblížit. Tu časovou dotaci berte s rezervou. Ačkoli textově vznikla relativně rychle, tak než jsem našel ten způsob podání, uteklo hodně času i přemýšlení. Možná i proto, že je to fakt (!) zajímavý titul.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru