Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Největší mýty osobní produktivity

By on 20. 9. 2012 in Rozvoj with komentáře 2
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Nedávno jsem chystal obsah pro nový kurz. Protože dělám nerad stejné věci, zkusil jsem jít tentokrát na time management trochu z jiné stránky a zamířit na to, čeho se raději vyvarovat. Tady je 10 mýtů, které vás mohou inspirovat.

1) Musím to někam dotáhnout

Obrázek krysího závodu už jste asi viděli. “Musím mít titul, musím mít certifikát, musím mít spoustu věcí, kterými ostatním dokážu, jak na tom jsem.” Kamarádka z banky, se kterou se mi nedávno moc dobře povídalo, vede tým asi 50 lidí. Při nabádání nových kolegů se už přestala dívat do CVčka. Důležitější pro ni je, jaký je člověk ve skutečnosti – a to ze CVčka nevyčtete. Sbohem všem titulům.

Zkusili jste si někdy říct, co v životě všechno musíte? Pokud vylistujete více než jednu (známou) věc, zkuste se zamyslet, zda závod neběžíte také. Musím = nemám svobodu = popírám vlastní volnost volby a stavím se do role oběti. Co kdybyste se místo “musení” soustředili na to, co opravdu chcete a co potřebujete?

Svoboda neznamená dělat si cokoliv bez následků. Svoboda znamená schopnost si v dané situaci zvolit takovou reakci, která bude co nejvíc v souladu s našimi hodnotami. Svoboda znamená přijmout zodpovědnost za svá rozhodnutí.

2) Musím mít hodně peněz, abych…

Cílem produktivity je měřit ji v objemu peněz, které z mého tvoření vzniknou… abych vydělal na… na… a na… a dokázal tak dalším lidem, že jsem někdo… vlastně někdo jiný, než kdo doopravdy jsem. Tajemství dosahování met je, že nikdy nebudeme spokojeni v momentě, když nějaké dosáhneme. To pak logicky vede k frustraci. Dobré je si v tuto chvíli uvědomit, že život se neměří počtem milionů, které vyděláte, ale spíše naplňováním vašich hodnot. Které to jsou?

3)  Smyslem života je biologická reprodukce

Dáme-li životu konkrétní smysl a konkrétní vizi, bude se nám každý den ráno radostněji vstávat a budeme mít také v životě o dost jednodušší rozhodování. Zeptáte-li se na smysl života biologa, odpoví vám tak nějak jak napovídá nadpis odstavce. Mně to ale přijde příliš obecné a nedokážu se s tím ztotožnit tolik, jako s pohledem kamarádů, kterých jsem se nedávno ptal. Jak vám to přijde?

Smyslem pro Vesnu je zkušenost, kterou tu na světě posbíráme. Pro Orny je to pocit momentálního štěstí a pro Moniku pocit tvoření a sebenaplnění. A mě z toho vyplývá snaha o užívání si přítomného okamžiku (hodně o tom píše i Eckhart Tolle) a uplatňování svého talentu a svých jedinečných schopností a silných stránek tak, abych byl co nejvíce platný lidem okolo sebe.

Fred Kofman to hezky popisuje v knize Vědomý business: “Pocit štěstí a naplnění nepochází z okamžitého potěšení, ale ze smyslu, z naplňování vyššího záměru”. Jaký je váš vyšší záměr?

4) Produktivita znamená udělat více práce za kratší dobu

Udělat více práce. Ale které práce? Posekat zahradu? Spravit dětem hračky? Naplánovat dovolenou? Nebo být efektivnější v zaměstnání? Být produktivní podle mě znamená investovat čas efektivně a s rozmyslem do věcí, které mě naplňují a jsou pro mě důležité. Nezapomínat na všechny složky svého života. Mít čas na meditaci, načerpání sil, vzdělávání, lidi okolo sebe. Krásně k tomu pomáhá týdenní plánování nebo definování vlastních rolí.

5) Správný člověk umí multitasking, pracovat pod stresem a ještě dodělávat věci na poslední chvíli

Alespoň takto k tomu přistoupili v assesment centru v jedné firmě, kam jsem chtěl po dokončení vysoké školy nastoupit. Být ve stresu a dělat více věcí naráz pro mě znamená udělat více chyb, méně se soustředit a rozhodně zamezit přísunu kreativity a svobody intuice. Hezky o tom píše Mihalyi Csikszentmihalyi ve své knize Flow (v češtině “O štěstí a smyslu života”), nebo Leo Babauta v knize Soustředění.

6) Být organizovaný je nuda a je to pro geeky

Účastníci seminářů kolikrát říkají: “Nojo, já začnu používat všechny GTD vychytávky a ostatní na mě začnou koukat jako na blázna, že si plánuju i víkend”. Nedávno jsem se bavil s kamarádkou o našich osobnostních a duchovních levelech – jakýchsi úrovních vzdělání a rozvoje osobnosti, na které se postupně během života dostáváme a z nichž už většinou nepadáme dolů. Návyk osobního plánování byl jednou z těch úrovní, která mě posunula dopředu v mém rozvoji velmi výrazně. Znamená to pro mě možnost být pánem své budoucnosti a tvořit si to, co se stane. Nebýt obětí událostí, které přicházejí, ale spíše ty události tvořit. A to rozhodně není nuda.

7) Jsem nezorganizovatelný a nikdy se to nemůžu naučit

Kamarádka mi nedávno povídala: “U mě je to třeba jasný, já se anglicky už nikdy pořádně nenaučím”. Taky je vám z toho jasné, že to tak taky skončí? Všechno je otázka vašeho osobního přístupu, vnitřní motivace, přesvědčení, vůle a způsobu, jakým danou věc děláte. Vždycky jsem si myslel, že si nikdy nedokážu sáhnout prstem do oka a nandat si kontaktní čočku. Motivace kvalitnějšího sportovního zážitku z frisbee mě ale přesvědčila a díky vůli a zkoušení jsem to nakonec dokázal – byla to pro mě velká výhra.

A takové výhry můžeme dokázat i v rámci osobního plánování a sebeřízení. Zkuste si ještě cvičení od Ekonoma Anselma Grüna, které vás určitě přesvědčí:
Napište si seznam věcí, na které nemáte čas. Stránku si nadepište: “Věci, na které bohužel nemám čas”. Až budete se seznamem hotovi, škrtněte nadpis a místo něj napište ´Nechce se mi´…

8) Nicnedělání škodí, je to forma prokrastinace

Stalo se vám někdy, že za vámi přišel někdo (asi hlavně z rodiny), kdo říkal: “Jak to že nic neděláš? Koukej vstát a jít začít něco dělat!” Tak vážení, nicnedělání, ať už vědomé nebo nevědomé, dnes vyhledává naprostá většina lidí zapadlých do moderní uspěchané doby. Relaxační centra, meditační cvičení a neřízené toulání se v přírodě jsou čím dál tím častěji vyhledávaným únikem ze stresu a pracovního napětí – a jsou stejně tak vhodné, jako válení se v posteli nebo na gauči s knihou. Takže se nebojte se bránit si svůj prostor pro regeneraci a čerpání sil!

9) Jsou zde nástroje a metody, které fungují pro všechny

Ne. Každý jsme jiný a každý potřebujeme svůj přístup. Pokud nepoužíváte nejmodernější omnifokusy, evernouty a jste “paní analog”, jak se nazývá kamarádka Blanka, pak je to úplně v pořádku. Cílem je, aby váš systém pro sebeřízení nefungoval tak, že si na něj budete v jednom kuse stěžovat a říkat, jak vám působí chaos. Žluté lepíky post-ity a volné A4 papíry, stejně jako jakýkoliv jiný nástroj, jsou dobrým sluhou, ale špatným pánem.

Hodně mi v tomto otevřely oči různé testy na typologii osobnosti (např. MBTI), které vám ukážou, jak funguje váš mozek a jaký styl řízení času je pro vás ten nejvhodnější.

10) Váš vlastní “měl bys” mýtus

Stejně jako na kurzech, i tady bych dal rád prostor hlavně vám. Vy sami jste určitě slyšeli spoustu mýtů začínajících obvykle “Měl bys, mělo by se, člověk přeci nesmí.., to se nedělá” apod. Toto jsou varovné signály, přicházející z reality jiných lidí snažících se nás našroubovat do jejich systému hodnot. To si můžeme představit třeba jako navlékání zavalitého dělníka do dámského kostýmku velikosti S. Nějaký účel to splní, ale rozhodně to dělníkovi nepadne na míru.

Líbily se mi příklady z twitteru od Michala: “co můžeš udělat dnes, odlož na zítřek”… aka “ráno moudřejší večera” a Jesiky: „Nezdržujte se tím, jak vypadáte“.

Další zajímavé zdroje najdete třeba na Lifehacku, ale nezapomeňte, že ty nejdůležitější jsou ty vaše, nad kterými je čas přestat mávat rukou a začít je bořit! Tak ať to jde.

Pavel Trojánek, blog

 

Mějte firmu pod kontrolou.
Bezpečně a vždy online se sytémem Evidio.

 

 

 

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 2

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

  1. Tomáš napsal:

    Výborný článek. Ten pátý bod mi právě otevřel oči, co si představoval můj bývalý zaměstnavatel. Prý nezvládám svůj timemanagement, teď jsem pochopil, že nezvládám multitasking, protože po mě chtěli po mě přesně to, jak je zde popsáno. Pochopil jsem i co si představovali pod pojmem „hard working“ – více věcí najednou, práce pod stresem a dodělávat věci na poslední chvíli.

  2. slunko napsal:

    tak tohle byl opravdu přínosný článek! Díky!

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru