Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Mapujeme vzpomínky na dovolenou

By on 23. 8. 2012 in Nástroje with komentáře 3
Jaroslav Luhan

Jaroslav Luhan

GTD jsem začal používat v roce 2008, těsně před tím, než vyšla knížka Mít vše hotovo od Melvilu. Mým hlavním nástrojem je Microsoft Outlook+OneNote, chytrý telefon a papír A4. Jak můj systém funguje, si můžete přečíst na tomto webu v mých článcích, ale neustále se vyvíjí, takže aktuální verzi přednáším na školeních.
Jaroslav Luhan

Poslední články od Jaroslav Luhan (Všechny články)

Právě jste se vrátili z dovolené. Přítomnost se stala minulostí. Zůstaly vzpomínky. Fotky. Možná nějaké suvenýry nebo dárky. Na použité vstupence načmáraná telefonní čísla, e-maily, kontakty. Hromada špinavého prádla. Přestože jsme ještě plni dojmů ze skvělých zážitků a zajímavých setkání, blíží se neděle a pak…Pak zase všední kolotoč. Každodenní rytmus, rutina, často shon, stres, boj o volný čas. I když jsme zrelaxovaní, vzpomínky na dovolenou rychle blednou a mizí, jako hrady z písku na pláži po přílivu. Možná byste potřebovali nějaké kouzlo, které by vzpomínky uchovalo ještě před tím, než je všední realita navždy překryje a další kouzlo, které by vzpomínky dokázalo vyvolat v situacích, kdy se nedostává chuti a energie.

Už jste zkoušeli myšlenkovou mapu?

O myšlenkových mapách na tomto serveru najdete hodně zajímavých článků. Jsou mocným a snadno dostupným nástrojem pro utřídění myšlenek, pro přípravu projektů a plánů, pro vytváření prezentací a podobných záležitostí. Jsou vhodné pro situace, kdy máte plnou hlavu myšlenek a nápadů a potřebujete je někam „vysypat“ a roztřídit. Myšlenková mapa je grafický pohled na nějaké ucelené téma – projekt, problém, plán, osnovu atd. Střed myšlenkové mapy tvoří právě ono klíčové téma a od něj se paprskovitě rozbíhají větve souvisejících informací (více viz odkazy na konci článku). Ale kdo z vás, kteří jste se o myšlenkových mapách dozvěděli poprvé, opravdu vzal do ruky tužku a vyzkoušel je? Co takhle zmapovat myšlenky na právě proběhlou dovolenou?

Kdo z vás opravdu vzal do ruky tužku a myšlenkovou mapu si zkusil nakreslit? Co takhle zmapovat myšlenky na právě proběhlou dovolenou?

Nechci plýtvat textem a psát o tom, co pro mě dovolená znamená, to máme asi každý nastaveno jinak. Ale to, co si z ní přivezeme, určitě ovlivní náš každodenní život a je škoda na zážitky, setkání a nové vztahy zapomenout. Zkuste si tedy vzít papír a tužku (raději než nějaký software) a volně podle vzoru si nakreslete vaši mapu.

Vzor mapy, možná témata

Vzorová mapa je pouze pro vaši představu, jaká témata může vaše mapování dovolené obsahovat, jaké otázky si můžete položit. Právě skutečnost, že budete zaznamenávat všechno, co vás napadne, vyvolá další a další proud asociací, a dalších a dalších větví takže mapa každého člověka bude úplně jiná. Nebojte se i kreslit obrázky nebo smajlíky, používejte různé barvy, tloušťky a druhy čar.

Vzor mapy pro inspiraci ke stažení v PDF

Neomezujte se a přidávejte další větve, podle toho, co vás napadne a jaké asociace se vám v mysli objeví. Ze začátku to bude chvilku trvat. Zkuste v doplňování své mapy vydržet 20-30 minut. Mapu můžete doplnit i později, třeba na druhý den, když si na něco vzpomenete. Možná si budete dělat poznámky už na dovolené a při tvorbě mapy je využijete. Doporučuji, abyste k tvorbě mapy přistupovali s tím, že ji nikomu nebudete ukazovat, že bude vaše osobní, a že do ní zaznamenáte opravdu své pocity. Určitě objevíte nové vztahy jak v sobě tak ve svém okolí.

Jak se na vzpomínání připravit?

Internetem proběhl minulý týden článek, ve kterém slavný spisovatel Umberto Eco upozorňuje na syndrom elektronického oka:

Umberto Eco se pustil do kritiky chytrých telefonů. Podle autora románu Jméno růže dávají jejich majitelé přednost honbě za senzacemi a připravují se tak o možnost prožitku dané situace. Videa a fotografie jsou pro ně důležitější než reálné prožitky, některé jedince pasují až na lidské hyeny, míní.
……
Přitom Eco v týdeníku L’Espresso přiznal, že sám býval nadšeným fotografem. Fotoaparát ale odložil před více jak 50 lety, v roce 1960. Vzpomíná, jak si tehdy ze svých cest po francouzských katedrálách přivezl velké množství snímků, avšak ve své paměti si neuchoval žádnou vzpomínku. Po letech si nemůže dávné rozhodnutí vynachválit a ze svých cest se nyní vrací plný dojmů. A právě o ty se podle něj majitelé chytrých telefonů připravují.

Zdroj například: mobil.idnes.cz, ale článků a komentářů bylo více.

S názorem Umberta Eca souhlasím. Ale nelze zjednodušovat a tvrdit, že co majitel chytrého telefonu, to člověk, který nedokáže prožívat přítomnost. Názor zmiňuji v  článku o dovolené a myšlenkové mapě ne kvůli chytrým telefonům, ale proto, že se v proudu informací a myšlenek málo zastavujeme a vychutnáváme si bytí teď a tady, což bychom právě na dovolené měli dělat co nejvíce.

Jak to dělám já? Zastavím se. Třeba na pláži, na vrcholku hory nebo kopce, v kavárně nebo kdekoliv, kde bych za jiných okolností možná stiskl spoušť a zmrazil čas na paměťovou kartu. Zastavím se tak, že se stanu pozorovatelem okamžiku a snažím se vytvořit otisk přítomnosti ve své mysli vnímaný všemi smysly. Zrakem pozoruju celek i detaily, osoby, tváře, pohyb. Čichem vnímám i nejjemnější vůně, hmatem vnímám teplotu a strukturu povrchů. Snažím se sluchem zachytit šumy a hluky okolí. I když se to nezdá, prakticky nikde není ticho nebo jen jednotvárný hluk a šum. Všude můžete slyšet nějaký rytmus. Při tomto „skenování“ si uvědomuji, kde jsem, s kým jsem, uvědomuji si příjemné (nebo i nepříjemné) pocity a emoce, které v tom okamžiku mám. Právě emoce jsou velkou měrou zodpovědné za ukládání zážitků do paměti, proto je nutné okamžiky vědomě „prožít“.  Pro zesílení emocí mi pomáhá v duchu si přehrát nějakou moji oblíbenou píseň, která odpovídá náladě situace.

Zkuste to třeba právě teď při čtení. Zastavte se. Porovnejte to, co se ve vás odehrává se vzpomínkou, kdy jste nějakou situaci fotili, abyste si ji pak připomněli. Nechybí na fotografii něco? Nenabádám vás, abyste přestali fotit a abyste přestali své zážitky sdílet. Ale foťte nejen fotoaparátem.  Přidejte i vaše smysly, přidejte něco ze sebe.

Nenabádám vás, abyste přestali fotit a abyste přestali své zážitky sdílet. Ale foťte nejen fotoaparátem.  Přidejte i vaše smysly, přidejte něco ze sebe.

Pokud dovolenou prožijete přítomně a vytvoříte si silné vzpomínky na zážitky, setkání a rozhovory, uděláte si pak hodnotnou mapu snadněji. I při prohlížení fotek se vám sesbírané smyslové pocity lépe vybaví. Energie z vědomě prožitých situací odolá mnohem déle nánosu všedních dní. Myšlenková mapa z dovolené vám zážitky, situace a skryté vztahy, na které fotografie nestačí, dokáže připomenout i za delší čas.

Jaroslav Luhan

 

Odkazy na články o myšlenkových mapách:

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 3

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Lukáš Sitte napsal:

  Dobrý den Jaroslave,
  při čtení Vašeho článku jsem získal pěkný pocit, že v tom nejsem sám. Také radši fotografuji tělem a prožívám okamžik, kdy se tzv. zastavím. Děkuji za takové články, u kterých se čtenář může zamyslet a vzpomenout na příjemné okamžiky, které popisujete.

  Jen tak dál…
  Lukáš Sitte

 2. GTDovec napsal:

  Je překvapující, jak banální mapa vytvoří nejen funkčního „pamatováka“ užitečných informací, ale také jak plasticky osvěží zážitky odcházejícího léta. Věřím, že MM napřesrok poslouží při rozhodování o aktuální dovolené. Nezašantročit!

 3. Robert Dresler napsal:

  Myšlenková mapa z dovolené je výborný nápad. Zkusím aplikovat i na krátkodobější akce ;)
  Díky Jardo za tip a pěkný článek!

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru