Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Proč si začít s gétédé

By on 19. 7. 2012 in Sebeorganizace with komentářů 9
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Jak napovídá název, náš web má co do činění s metodou Getting Things Done. Vznikl před lety, kdy o Allanově „léčbě“ pro nezorganizované a přetížené jedince věděla v Česku jen hrstka lidí. Bylo přirozené, že se s dospíváním webu ze čtenářů začátečníků stávali pokročilí. Uvědomili jsme si však, že bychom neměli přestat šířit samotné základy metody a otevřít náruč těm, kteří na web přicházejí, hledají rady, ale diskuze nad „ohnutými postupy i nástroji“ je mohou akorát tak zmást.

Věříme, že speciální oddíl webu nazvaný prosťounce „GTD pro začátečníky“ současně neodradí stávající základnu, ne nadarmo naši předci povídali, že opakování je matkou moudrosti. A jde-li o budování návyků (a to si pište, že v případě spříznění s GTD jde o budování nejednoho nového zvyku!), opakování může sehrát utužující funkci.

Přiznám se, mám rád hovory na téma „jak jsem hacknul gétédé“, člověk si připadá jako ostřílený veterán, který se pyšní tím, že už vyzrál nad Allena, současně mě však velmi těší kurzy i neformální povídání s lidmi, kteří o metodě GTD nikdy neslyšeli, nebo písmena zahlédli pouze v mlze, neví však, k čemu jim může být nápomocna a jak vlastně začít. A právě tím prvním dotazem dnes začneme…

Syndrom: Jaj

Kolikrát jste si větší než malou rychlostí plácli dlaní po čele s vědomím, že jste něco zapomněli? Jako by za to mohlo čelo, hlava… ne, můžeme za to vždy my sami. Protože zaplňujeme mozek i sebemenšími drobnostmi, úkoly, které zbytečně zanáší svatyni určenou pro kreativní přemýšlení. Patříte mezi tu kategorii, která se plácá několikrát v jednom týdnu? Pak byste mohli začít hledat způsob, jak z toho ven. Nemyslete si, není ostudou, že zapomenete, je ostudou, že jste si nepojistili, aby k tomu nedošlo. Není třeba nosit v hlavě narozeniny všech svých blízkých, když vás na to může upozornit telefon (s dostatečným předstihem), rozhodně nemusíte obtěžovat paměť tím, že za dva týdny na přednášku máte spolužačce donést slíbenou knihu. Hlava je jako takový batoh. Když půjdete na tůru do kopce – půjde se vám lépe s přeplněným (navíc přeplněným zbytečnostmi) nebo s poloprázdným batohem?

Syndrom: Au

 

Já sám spadám do obou kategorií, přesto většina lidí mi na školeních kývna na spojitost s tou druhou. Oč jde? Stává se vám, že večer ulehnete s vírou, že jste dostatečně znaveni, aby v mžiku  dorazil hluboký spánek, místo něj však ve vaší hlavě koluje jeden úkol za druhým, nápady, dojmy…? Věčný stav ON se nepojí pouze s touhou usnout, ale má své neblahé důsledky ve chvílích, kdy se potřebujete koncentrovat na jednu konkrétní činnost, místo toho vás však přepadávají připomínky, které byste také měli udělat. A nebo – když sáhnu do zcela běžného života – vzpomenete si častěji na absenci mléka v obchodě při nákupu, nebo tehdy, až když lednici otevřete a po vychlazeném bílém nápoji se marně rozhlížíte?

Kam to vede?

Ať už zapomínáte (a stáváte se nespolehlivými), nebo se váš mozek proměnil v buben s desítkami rozpohybovaných míčků, jdete cestou k neorganizovanosti. Nejde nyní o ten „nudný pořádek“, ale o zefektivnění všeho, na čem děláte. V hlavě nosíte něco, co by v ní být nemuselo, bráníte, aby měl mozek ušetřenou energii na přemýšlení (místo toho jej úkolujete funkcí „batoh“). Pokud pracujete na vybraném projektu, s největší pravděpodobností vám unikne krok, který potřebuje projekt ke zdárnému dovršení, popřípadě se celý proces více vleče.

Mně se podařilo všechno uvedené – nespolehlivý, zatížený, nezorganizovaný… a v konečném důsledku unavený až vyhasnutý. Metoda GTD nepředstavuje jediný možný způsob, jak tomuto předejít, rozhodně však sehrává velmi pozitivní vliv, pakliže se právě brodíte úkoly, máte pocit, že nestíháte, nedokážete se koncentrovat. Ruku na srdce, kdo z vás by raději místo rozbouřené hladiny šel plavat do moře, které jej svojí vlídnosti doslova vítá?

Ne náhodou David Allen hned z úvodu své knihy „Mít vše hotovo“ hovoří o ideálu stavu mysli, jež připodobňuje k poklidné hladině vody. Máte to jako s lidským organismem – je-li slabá imunita, snadněji se na vás přilepí „bacil“. Pokud je vaše hladina neklidná, stěží najdete dostatečnou koncentraci a klid na to, nejen dělat správná rozhodnutí, ale také vůbec něco pořádně dělat. S metodou GTD se naučíte udržovat hlavu „v klidné hladině“.

Připravte se, začínáme!

Chcete skutečně něco změnit? Chcete přestat být ve vleku okolí, spoléhat na druhé či na svoji paměť? Chcete plnit úkoly dříve, než těsně před uzávěrkou? Určitě toho budete chtít ještě více – mám dobrou zprávu, GTD vám k tomu pomůže. Ale jak už lze z dané věty vycítit, metoda představuje pouze pomocnou ruku – bez vás nic nezmůže. A k tomu, abychom spolu podnikli cestu k větší efektivitě, je potřeba, abyste se podívali mimo zaběhnutý „systém“, nakročili směrem ven z vaší konformní zóny. Věřím, že i díky komentářům k jednotlivým článkům, kam mohou psát zkušení i začátečníci, se nám to všechno podaří.

Lukáš Gregor

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 9

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. zamek napsal:

  Jsem rád, že tento seriál přišel. S GTD se seznamuji totiž tak nějak od prostředka a já to moc rád vezmu od začátku.

 2. Josef Jasanský napsal:

  Skvělý nápad, Lukáši. Je to přesně jak píšeš – opakování je důležité. Moc se na seriál těším.
  JJ

 3. Romyk napsal:

  Výborně, už se těším, jak budu fungovat bez syndromu jaj ;-)

 4. Jiří Novotný napsal:

  Mám osobní postřeh k GTD. Chcete mít vše hotovo? Snižte svoje očekávání. Vždy když jsem měl vše hotovo, nastal moment kdy si člověk na sebe naloží další horu úkolů. Syndrom veverky běžící za nedosažitelným oříškem. Brněnský psycholog Tomáš Novák tomu říká „bič v nás“.
  Člověk má tolik práce kolik si jí na sebe naloží.

 5. Daneb napsal:

  Rozhodně nechci znít jako přílišný opozičník, ale rád bych upozornil také na to, že v zahraničí, kde se GTD rozvíjí již řadu let a často doznává bohužel rozměru kultu, se formuje díky delším zkušenostem také kritika tohoto přístupu, s níž na základě svých zkušeností s tímto systémem souhlasím. Pro ukázku doporučuji jednu z velmi zajímavých diskuzí třeba zde
  http://www.toodledo.com/forums/5/14310/0/why-gtd-doesnt-work-and-why-i-like-my-modified-system-is-better.html

  (Je to spíše už pro pokročilé uživatele GTD, kteří s ním mají zkušenosti a ptají se, proč stále nefunguje tak, jak si představují, proč stále nedosahují slibovaného zenového klidu…člověku bez důkladné znalosti konceptů asi moc neřekne. Ale pro zájemce doporučuji.).

  Je dobré si uvědomit, že každá mince má dvě strany…

  Osobně jsem GTD zkoušel aplikovat s přestávkami několik let (někdy od roku 2003) a skutečně mi také několik let trvalo, než jsem si uvědomil, že chyba tentokrát nebude ve mně, ale v systému (resp. jeho nevhodnosti pro můj způsob fungování a uvažování, ale to je na delší příspěvek). Tím nikoho nechci odrazovat, pouze upozornit, že systém skutečně nemusí být vhodný pro všechny. Protože z diskuzí se obecně zdá, že se jedná o všemocnou panaceu. Proto, pokud u vás nefunguje, nemusí to být jenom tím, že jste ho nepochopili či špatně aplikovali.

  Přeji vše dobré.

 6. RC napsal:

  Pekny den prajem,
  dovolim si pre pobavenie jednu otazku. Mozeme sa tesit na Allenove GTD? Alebo je vhodne ratat skor s „vytunenou“ variantou ako napr.:

  http://s10.postimage.org/vn4c8lb9l/GTDRemixsmall.png

  Ak nas nahodou caka skor druha varianta, rad by som upozornil, ze v oblasti tuningu existuju etalony triedy, z ktorych by sme mali vychadzat, aby sme zbytocne nevymyslali uz vymyslene. Myslim, ze za solidny zaklad mozeme povazovat napr. toto specialne vozidlo BMW:

  http://www.srandaweb.cz/pic/unor/2199.jpg

  V oblasti „ohybania“ sa ponukaju priklady ako napr.:

  http://cache.gawkerassets.com/assets/images/12/2010/07/crane_2.jpg

  Daneb:
  Obavam sa, ze vyhrady wksims86 z fora bohuzial nenaznacuju, ze problem „je v systeme“. On sam uvadza, ze „the overall methodology of GTD is not what I am criticizing, but instead the implementation of the methodology into a lot of the software/personal systems we see today“. (pre zjednodusenie odhliadnime od toho, ze aj v tomto svojom tvrdeni mierne zavadza). Takze, obavam sa, skor mozeme ocakavat, ze v jeho pripade problem bude v tom nestastnom „prisposobovani“ a nepochopeni.
  Urcite by ale bolo zaujimave dozvediet sa, na ake problemy ste narazili pri aplikovani GTD. Predsalen tak dlha skusenost, aku indikujete vo svojom prispevku, je v nasich koncinach vzacna.
  Uzite si den.
  RC

 7. PeDro napsal:

  Milí začiatočníci

  Nedajte sa odradiť skeptikmi.

  Používam GTD v plnom nasadení od roku 2008. ŠLAPE AKO HODINKY a bez tuningu ;o) Osvojenie si návykov GTD v pracovnom aj súkromnom živote naplnilo všetky moje očakávania.

  Len do toho – určite nebudete ľutovať.

 8. Jakub napsal:

  Ahojte, sám sa považujem stále za začiatočníka aj keď GTD v plenj miere využívam asi rok. Osvedčilo sa, uľahčuje mi rozmýšľanie, uľahčuje život a v žiadnom prípade na nič nezabudnem.

  Moje GTD prevažne vaužívam na ciele ktoré chcem v živote dosiahnuť, všetko si pekne rozplánujem a ide to ľahko avšak teraz v tomto období som narazil na jeden problém, tým nechcem odradiť začínajúcich, ja som si ale GTD trocha prisposobil svojim potrebám. Mám ale pocit, že aj keď sa mi všetko darí „podľa plánu“ a veci vychýdzajú cítim časom určitú akokeby naprogramovanosť, pocit ísť stále podľa plánu ma núti zamýšľať sa nad slobodov a spontánnosťou, možno je problém v systéme, sám využívam aj Allenove stopy (10 000 – 50 000 atď) plánujem veci dopredu na rok a možno to mi evokuje pocit nespontánnosti, :D ani sám neviem ako to mám charakterizovať, skrátka cítim, že nemôžem konať bez toho aby som to naplánoval. Ak začnem skúšať niečo nové tak mám pocit nedôslednosti, že to nemám v pláne, aj keď ma to láka. Možno je to len krátkodobý účinok, ale takúto mám skúsenosť :).

  V každom prípade GTD je powerful a vďaka nemu si splníte doslova a do písmena svoje sny a ciele, mne sa to už párkrát podarilo a verím že aj napriek kríze sa mi to bude dariť ďalej. :)

 9. Peter L. napsal:

  Tento článok vyšiel už dosť dávno. Bude ešte nejaké pokračovanie? Myslím, že jednočlánkový seriál nie je celkom ono ;)

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru