Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Plánovací nástroj, který vás potěší

By on 2. 7. 2012 in Nástroje with komentářů 6
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Je to přibližně jeden rok, co jsem zde psal recenzi na „zázračný úkolovník“ Wunderlist. Ačkoliv tým okolo Moredays pracuje s odlišným konceptem, porovnání se přímo nabízí. I v tom, že službě/aplikace Moredays si odvažuji předvídat obdobně optimistickou budoucnost.

Hned zkraje potřebuje článek uvést, že Moredays se doposud nachází ve fázi beta. I když AppStore nabízí zhruba měsíc verze pro iOS zařízení (pro další mobilní platformy se aplikace chystají), při registraci do webového rozhraní se setkáte s označením BETA u hlavičky vašeho účtu. Nelze tedy předpokládat, že vše bude fungovat zcela bezchybně, přesto věřím, že již nadešel čas se poprvé na službu se slušivou ikonou podrobněji podívat.

Stavební kámen

Pokud byste si dělali průzkumy, nevyšlo by vám, že největší hlad mají uživatelé po specifických GTD aplikacích. Projektový management pro mnohé zní jako slovo z jiné galaxie. Potřeby většiny vycházejí ze zaznamenávání úkolů, událostí, potažmo jejich „rozhozením“ ke konkrétním dnům. Takový uživatel předpokládá, že úkol i událost se mu v pravý čas připomene. Rozhodně však nepracuje s projekty a dílčími kroky – často ani nerozeznává mezi úkolem a projektem. To, zda je to tak dobře, nebo ne, nechejme nyní stranou.

Tým v Moredays „vyhmátl“ velmi dobře koncept, jenž má potenciál zabodovat opravdu v masovém měřítku. (A to ještě nehovořím o uživatelském rozhraní.)

Pokud ale od Moredays vyžadujete pokročilou správu úkolů do nějakých seznamů, dočítejte článek jen ze zvědavosti, nikoliv s úmyslem s Moredays pracovat. Pochopitelně, že stěží lze v současnosti předvídat, kudy se ještě bude služba časem ubírat, osobně však na přílišné „zprojektování“ aplikace nesázím.

Základová deska

Používám zde střídavě pojmy služba a aplikace. K Moredays se totiž registrujete na webu. Váš účet bude z jakéhokoliv počítače dostupný a vystačíte si i s ním. Samozřejmě, že se hodí offline rozhraní v podobě aplikací pro mobily či tablety. V současnosti mají to štěstí pouze uživatelé iOS, nicméně strategie firmy stojí na multiplatformnosti, chce to tedy ještě vyčkat. Veškerá data se napříč aplikacemi a webem synchronizují, Moredays k tomu využívá technologii Google, s jehož aplikacemi se také umí synchronizovat – ale o tom až zvlášť.


Já jsem dva týdny aplikaci využíval pro plánování. K těmto účelům se opravdu hodí.

 • Nejprve jsem pracoval s úkoly, které byly již poznačené v GTD systému (OmniFocus), přiřadil k nim termíny, kdy jsem je chtěl udělat.
 • Poté jsem týden aplikaci využíval jako jediný nástroj pro práci s úkoly a událostmi. Takže vše, co mě napadlo, že padalo rovnou do Moredays. Žádné projekty a seznamy v OmniFocusu. Zkusil jsem se vžít do role těch uživatelů, kteří zkrátka sofistikované aplikace pro GTD nepoužívají. Rozhodně má Moredays pro takové uživatele šanci uspět. Já se samozřejmě potýkal se svým zvykem mít dílčí úkoly začleněné k projektům a rolím, což Moredays neumožňuje.

Nyní ale již konkrétně k práci se službou:

Práce s úkoly, událostmi a poznámkami

Je rozhodně dobré, že aplikace umožňuje nejprve jen odkládat, protože takto lze sbírat úkoly, které až následně – například v závěru týdne – můžu naplánovat a přidat k nim konkrétní den a čas.

Okno pro editaci úkolu je totožné na webu a na iPadu – pravý sloupec vedle mapy ukazuje úkoly již naplánované na totožný den.

Bohužel zde vidím tuto nevýhodu

pouze u událostí lze operovat s tzv. „all day“ kategorií, u úkolů musí být nutně přidán konkrétní čas, což mi nedává moc smysl. „Načasování“ úkolů jsem se vždy bránil. Nyní jsem tedy vždy nějaký ten konkrétní čas vložil, ale neřídil jsem se jím. (Pochopitelně, že pokud chcete, aby se vám úkol připomenul, musí tam čas být.)

K úkolům lze přiřadit poznámku a lokalitu, v rámci připomínek pak i dobu, kdy má upozornění zaznít. Předpokládám, že zejména s lokalizací úkolů či událostí bude Moredays časem více pracovat. Napovídá tomu už i (zatím neaktivní) záložka na webu, kde – pravděpodobně – bude mapa a na ní úkoly a události roztříděné/umístěné. Dost možná Moredays zapracuje na tom, co umí Připomínky od Applu nebo třeba OmniFocus – a to upozorňovat na úkol, pakliže se k dané lokalitě přiblížíte.

Na rozdíl od úkolů mohou být události celodenní, jinak platí vše, co u úkolů – poznámky, lokalita, připomínky. Opakování události lze nastavit pouze na webu, nikoliv v aplikacích, a to bez pokročilých možností, jaké umožňuje například Google kalendář – pokud tedy chci, aby se událost opakovala každý druhý týden, mám smůlu.

Neexistuje pohled na týden/měsíc, který by nebyl postaven na rolování jednotlivých dní pod sebou. A u iPhonu vidíte pod sebou události, ale jen s údajem o začátku akce, nikoliv však jejím trvání či času ukončení. Pokud se tedy s někým chcete urychleně domluvit na schůzce a hledáte prázdné místo, jde o docela zdlouhavý proces, kdy musíte každou událost nejdříve rozbalit, klepnout na tlačítko editace a podívat se pak na konkrétní časy začátku a konce události. Chápu, že se na obrazovce iPhonu šetří místem, ale proč nelze čas začátku a konce zobrazit alespoň po klepnutí na událost?

Možnost vepisovat i poznámky se mi moc líbí. Jsem na ně zvyklý z FranklinCovey diáře a následně z Google kalendáře, kam jsem si různé poznámky zapisoval jako celodenní události (přiřazené ke kalednáři Poznámky). U nich, stějně jako u úkolů, se však zatím vyskytuje nelogičnost. Zatímco úkoly musejí být nutně svázány s konkrétním časem, poznámky mají vždy termín toho dne, kdy jsme je poznačili. Nelze termín měnit, což u úkolů a událostí jde.

Je skvělé, že do Moredays lze zapisovat poznámky. Ale měnit jejich datum nemůžete.

Další vlastnosti

Webové rozhraní a verze pro iPad má i záložky pro kontakty (podle mě by měly být dostupné ale i z iPhonu, aby pak dávala funkce smysl). Zatím jde však o velmi neduživou vlastnost služby, neboť můžete pouze přidávat a editovat kontakty, ale nepodařilo se mi dopátrat, jak bych připojil ke kontaktu úkol/událost nebo naopak. Opět lze jen očekávat, že se k tomu Moredays dopracuje.

Oficiální screenshot ukazuje, že k události lze připojit konkrétní kontakt – mně se to zatím nepodařilo.

Důležitou vlastností je pochopitelně synchronizace. Zmínil jsem, že Moredays lze spojit s vaším účtem u Google. Výhoda se nabízí – vytvoříte-li událost v té které službě, objeví se i u druhé. Mně dlouho Moredays s Googlem nijak nespolupracovalo, nyní ano, ale s omezeními. Vytvořím-li událost v Moredays, objeví se v Google kalendáři. Nikoliv však naopak, což by se mělo rozhodně změnit, jinak by to bylo velké mínus služby. Pokoušel jsem se do Moredays dostat i všechny konktakty z Googlu, nicméně bez úspěchu. Objevily se jen některé, navíc podivně seskládané, kdy písmena s diakritikou (Š a Č) se nacházejí až po písmenu Z.

Takto mohou vypadat vaše kontakty v Moredays. Já je zkusil natáhnout z Google, objevily se jen některé.

Uživatelské rozhraní

Dostáváme se k tomu lepšímu/nejlepšímu, co Moredays nabízí. Úkolovníků je celá řada, na plánování klidně můžete využít elektronický kalendář, proč tedy zvolit právě Moredays?
Koncept vychází z papírových bloků, přičemž narozdíl od konkurence má design opravdu vkus a udržuje si jednoduchost a přehlednost. Font napodobuje rukou psané písmo, zůstává čitelný. Papír se značně podobá Moleskinu.
K úkolům/událostem/poznámkám můžete přidávat fotografie/obrázky, ale lze si vybrat z „databanky“ kresbiček přímo od Moredays. A věřte, že ty jsou skvělé! Vím, že mě to částečně zdržuje, ale stejně si rád k naplánovaným úkolům přiřadím kresbičku, protože pak při přehledu úkolů nejen na první pohled rozlišuji kategorie, ale všechno vypadá mnohem pěkněji a ještě více, jako byste měli před sebou otevřený zápisník s ručně psanými poznámkami a obrázky.

Kromě kresbiček či vlastních obrázků/fotek lze přilepovat i známky – a podle nich položky filtrovat.

V neposlední řadě má služba ještě „známky“, které přilepujete k položkám. Já je využívám například k rozlišení priority (jeden až tři vykřičníky v trojúhelníku), role či činnosti jakou je například cestování. Zatímco kresbičku lze k položce přidat pouze jednu, známek přilepit vícero. (A ve verzi pro iPad a na webu lze i filtrovat položky právě na základě přilepených známek.)

Moredays jednoznačně vede před konkurencí. Doposud jsem nepotkal přívětivější plánovací nástroj.

Ovládání

Vzhledem ke strategii oslovovat běžné uživatele, resp. co nejširší spektrum uživatelů, je potřeba být co nejintuitivnější. Daří se to i nedaří. Koncept služby se totiž liší mezi jednotlivými verzemi. Ta pro iPad vychází z webového rozhraní, zatímco verze pro mobil (iPhone) má zcela jiné rozhraní i ovládání. S iPhonem se mi – a asi to bylo i cílem – pracuje nejsvižněji. Přidávání, editace položek probíhá velmi rychle. Bohužel nevidíte u úkolů známky, jen když úkol rozkliknete – to proto, že kvůli místu se v daném místě nachází pouze výrazně velká „fajfka“, abyste viděli, zda je úkol hotový či ne. A právě klepnutím na ni jej zaškrtli. U iPadu a webu se fajfka nenachází, vlevo u úkolu je čtvereček na zaškrtnutí.

Takto vypadá seznam úkolů na obrazovce iPadu nebo na webu.

A takto vypadá seznam úkolů na obrazovce iPhonu.

Co mě u verzí pro iPad a na webu zdržuje, to je mazání. Nechápu, proč bych měl nejdříve klepnout na edit a poté najít tlačítko na smazání. (Zvláště iPad by mohl zvládat klasické gesto prstem na smazání.) iPhone po klepnutí na úkol zobrazí obrázek ve velkém, známku i poznámky a nabídne možnost editace a smazání. Je to rychlejší, neboť celá iPhone aplikace „běží“ svižněji.

Když klepnete v seznamu úkolů (v iPhonu) na konkrétní úkol, vidíte zvětšený obrázek, také známku, případně poznámky, odkaz na mapu či dvě tlačítka – na editaci a smazání.

Moredays má ještě jednu záložku – Sketcher. Ta zobrazí aktuální den, vypadá to moc hezky. Bohužel zatím nelze upravovat velikost, takže na iPadu jsou často úkoly velmi malým písmem. Sketcher si určitě oblíbíte, má však neduh, který doporučuji rychle odstranit: Pokud jste již některé z úkolů toho dne udělali, v zobrazení Sketcher to nepoznáte. Žádná změna velikosti či barevnosti, narozdíl u přehledech Tasks/Calendar.

Obrázek „Sketcher“ z oficiálních materiálů – jak docílili té barevnosti a také odlišné velikosti písma, to netuším.

A takhle vypadá můj sketcher – písmo někdy takřka nečitelné, zvětšit bohužel nejde.

iPhone verze se liší, Sketcher nemá, to z důvodu malé obrazovky. Naopak nabízí na stránce kalendář – jednotlivá okénka s čísly dnů, a pod kalendářem vypisuje úkoly pro daný den. Zvážil bych, být vývojářem, co by bylo vhodnější – zda stávající způsob zobrazení, nebo Sketcher. Kalendář totiž zabírá většinu obrazovky a jednotlivé položky mají ani ne čtvrtinu spodní části obrazovky (takže je třeba rolovat). To už bych si dokázal spíše představit také Sketcher, jen zkrátka by v případě vícero úkolů musel člověk listovat. Mnohem více bych uvítal zobrazení kalendáře na webu a na iPadu – jednotlivé „chlívečky“ by mohly být dostatečně velké a bylo by možné v nich vidět i jednotlivé události/úkoly. Právě větší nadhled mi na Moredays citelně schází. Jestliže totiž dáte zobrazit na webu/iPadu týden, měsíc či rok, rozhodně větší perspektivu nad úkoly nezískáte. Jsou řazeny pod sebou tak, jak po sobě následují dny, musíte tedy rolovat a rolovat. Chtěl bych to, co má každý kalendář – týdenní či měsíční zobrazení, na které se v rychlosti podívám a vidím, co všechno a kolik toho v rámci dnů mám.

iPhone nemá zobrazení Sketcher, ale kalendář. Jde o šťastné řešení?

Velmi zajímavá (zvláštní?) vlastnost iPhone aplikace spočívá ve sdružování nehotových úkolů s těmi aktuálními a budoucími. Představte si, že je sobota, máte z pátku ještě tři neodškrtlé položky. Ty se vám v zobrazení aktuálního dne (soboty) také ukáží, jako první, jen mají fajfku s červeným obrysem. Klepnete-li na neděli, uvidíte všechny nehotové úkoly (pátek, sobota a neděle) – červená fajfka je u těch, které jsou z minulých dat.
Na jedné straně to může být komplikace – při prohlížení v tomto režimu se neustále skládají úkoly z každého dne na sebe, takže klepnete-li na to, jaké úkoly máte další sobotu, budete rolovat mezi všemi z daného týdne, jenž je před vámi.
Osobně mi to moc nevadí, ale navrhoval bych, aby aplikace umožňovala uživatelům tuto vlastnost vypnout.

A poslední vlastnost, která mě zaujala – ale oceníte ji pouze ve verzi pro iPad a na webu – spočívá v tom, že vidíte při zadávání nového úkolu/události všechny ostatní, které jste si již pro daný den naplánovali.

Synchronizace

Schopnost synchronizovat napříč zařízeními a webem je zcela zásadní, zatím dodávám, že Moredays se nachází na půli cesty. Synchronizace sice funguje, má však svá ale:
– u iPhone verze často velmi dlouho čekám na to, až začne synchronizovat, manuálně to spustit nelze, proto je často rychlejší aplikaci zcela vypnout a poté nově spustit
– u iPadu se kolečko synchronizace sice točí takřka vždy hned po otevření programu a i často v průběhu práce s aplikací, ale přijde mi, že synchronizace trvá velmi dlouho – kolečko se točí a točí a točí, ale změny nepřicházejí
– setkávám se s tím, že položce z Inboxu přiřadím termín, přesto ve schránce zůstane (její duplikát)
– stává se mi, naštěstí jen velmi málo, že se některé úkoly zdvojí

Verdikt

Na závěr tohoto dlouhého pohledu na službu Moredays dodávám, že ze služby a aplikací mám dobrý pocit, naběhnout na ostrý provoz bych však zatím nemohl. Je totiž potřeba, aby se stávající funkce vylepšily (viz můj text), rád bych také některé nové – například spojení kontaktů s úkoly/událostmi, možnost zaslání pozvánky či sdílení úkolů. K potlesku by vyloženě byla funkce spojení poznámek se službou Evernote. V čem by u Moredays měli zapracovat nejdříve, to je doladění spolehlivosti a rychlosti synchronizace. A – na to nesmím zapomenout – aby aplikace byla schopná vyhledávat. Zvláště v případě poznámek jde o funkci vyloženě nutnou!
Dokáži si představit, že budu Moredays využívat k plánování – pracuje se s ní velmi dobře (jen iPad a web by si zasloužil zrychlit) a na pohled vás těší, což osobně považuji za důležité. A rozhodně si dokáži představit, že do roka a do dne bude Moredays velkým hráčem mezi úkolovníky a plánovacími nástroji. Nakročeno k tomu rozhodně má.

Lukáš Gregor

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 6

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Honza napsal:

  Ale zatraceně. To tedy vypadá báječně. Rozhodně to přinejmenším vyzkouším.

 2. Mira napsal:

  Dobry den, vas web me velice nadchl nasel jsem tady mnoho odpovedi na moje otazky uz tak 14dni si zde ctu clanky. Nevedel sem kam to napsat jakoby vlastni nazor na GTD. Proto pisu sem pod nejnovejsi clanek GTD. Myslim si ze si jednoduche GTD muze vytvorit kazdy sam. Ja jsem na nem pracoval neceleho pul roku samozrejme s prestavkami. Zacalo to ve wordu ale hrozne mi tam chybelo takoveto listovani odtrzene okraje stranek pro orientaci kde jsem skoncil … a jine „vymozenosti“ klasickeho diare. A mozna proto muj word kalendar nebyl uplne idealnim nastrojem pro spracovani casu atd. Za par dni sem presel do Excelu vytvoril si soubor. Kalendar a porad to bylo malo porad mi opravdu skutecne chybel diar do ktereho se pise propiskou. tak jsem si ho koupil. jenze vecny problem dnesni doby velikost a,samozrejme s tim spojene problemy s nosenim diare. Ve chvili kdy jsem zjistil toto tak sem mel mobil ze simbianem a stahnul par aplikaci typu GTD. Vsem neco chybelo moc sem do toho nekoukal a zivot mi plynul mezi prsty. Vratil jsem se zpet k Excelu a zacal vytvaret GTD jen pro me, Dneska ve skutecnosti asi 8ma nebo 10ta verze meho „programu“ je pro me nenahraditelnou soucasti zivota. A jsem zastancem toho ze nejlepsi GTD si vytvorite samy v Excelu. Muj nazor. :) Chtel bych podekovat Adminum techto stranek o5 jsem se zde neco naucil. :)

 3. evelyna napsal:

  Dobry den…..
  dolila bych si mensi poznamku…ano, nekomu urcite bude tato app. vyhovovat a bude spokojeny s obsahem a funkcemi, ktere nabizi. Bohuzel ja mezi ne nepatrim, i kdyz jsem doufala…..po nekolika vstupech jsem ji uz neotevrela. Nevim zda mou vinou a nejakou zasadni chybou, nebo zkratka, ze je to BETA. Pote jsem uz nepokousela zapasit se vstupem. Kazdopadne ke srovnani s Wunderlistem……MoreDays je pro zacatecnika pomerne slozitejsi/muj nazor/….Wunderlist naproti tomu opravdu zacatecnikum vyhovovat bude….prinejmensim proto, ze si to na nem tkzv. osaha.That’s all.
  Jinak tyto stranky rada ctu…jsou pro nas nadsence a zacatecniky neocenitelne. Diky!…..

 4. Šárka napsal:

  To prostředí je super, jsem žena takže mě nejvíc jako první zajímá jak daný program vypadá a tenhle mě zaujal, není něco podobného i pro neAppláky??

  • Lukáš Gregor Lukáš Gregor napsal:

   To Šárka: Jde o webovou aplikaci/službu, takže nezáleží na platformě – zkrátka vytvoříte účet a přihlašujete se přes prohlížeč z jakéhokoliv počítače. Pokud jde ale o verzi pro tablet či telefon, tak zatím je dokončená aplikace pro iPhone/iPad, Android verze bude údajně v prosinci 2012.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru