Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Rychlost je sexy – ale napomáhá izolaci

By on 22. 5. 2012 in Témata with komentáře 3
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Začínáme si uvědomovat, že je v našem systému příliš mnoho rychlosti, příliš mnoho zaneprázdnění. A přišel čas najít – nebo se vrátit ke ztracenému umění změny rychlostních stupňů…

Carl Honore není jediným bojovníkem za pomalejší plynutí, přesto dokázal nejen ve své knize, ale také v nedlouhé přednášce srozumitelně pojmenovat stávající nemoc společnosti, stejně jako každého z nás. Zrychlení. Tendence zkracovat. Čas jsou peníze a proto pospěš si!, nemám na tebe čas. Naše háklivost na to, co nám z koláče 24 hodin denně ukrajuje minutu po minutě, má své opodstatnění, ale může se velmi snadno zvrátit právě do nutkavého pocitu zrychlení.

Zkoušíme dělat více a více v kratším a kratším čase. Měníme každý okamžik dne v závod do cílové pásky. Cílové pásky, které mimochodem nikdy nedosáhneme.

Znám lidi, kteří si hlídají svůj čas proto, neboť je jim vzácný a drahý, ne snad, že by za každou minutou viděli bankovku, ale proto, že si umí představit její kvalitnější, plnohodnotnější využití – odpočinek, přátele, prioritu.

Znám však také kategorii těch, kteří nervózně pokukují po hodinkách, neboť žijí v přesvědčení, že by mohli místo čekání na vyšetření zvládnout vyřídit ještě pár e-mailů. Tikot se jim přenáší pod kůži a – ať chtějí nebo ne – zrychluje jejich tep a vede nejen k degradaci prožívání přítomnosti, ale také k rizikům, kdy jim selže tělo.

Více a více firem zjišťuje, že svým zaměstnancům musí umožnit buď pracovat méně hodin nebo jednoduše vypnout – dát si pauzu na oběd, jít si sednout do tiché místnosti, vypnout si své mobily, během dne nebo přes víkend, aby měli lidé čas načerpat síly.

Já sám jsem se pohyboval ve druhé skupině a potkávám chvíle, někdy celé dny, kdy i bez hodinek cítím, kterak mi jejich ručičky nemilosrdně svírají mysl – jsem uspěchaný, roztěkaný – a ve výsledku nervózní a neefektivní. Na stránkách našeho webu byla řeč o minimalismu, o zjednodušování, to vše ke zpomalení často napomáhá. Nemusíte však začít skloňovat slovíčko zen, abyste ke zklidnění a zpomalení dospěli.

Stačí, pro začátek, když se podíváte na Honorovu přednášku. Paradoxně se nese ve značně dynamickém tempu, což jí škodí, na druhou stranu nabízí postrčení. A ať už se na ni podíváte, nebo dáte přednost vypnutému počítači, zkuste se zamyslet, jak často spěcháte. A proč.

Ale proč je tak těžké zpomalit? Myslím, že jsou různé důvody. Jeden je, že rychlost je zábava – rychlost je sexy. Všechno je to adrenalin. Je těžké se toho vzdát. Myslím si, že jde o nějakou metafyzickou dimenzi – že rychlost se stává způsobem, jak se izolujeme od větších a hlubších otázek.

Zrovna o víkendu jsem sepsal takové osobní zamyšlení nad vlastním putováním – nad hledáním rovnováhy. A zpomalení, zklidnění a nalezení určité rovnováhy patří mezi jeden z těch nejdůležitějších pilířů, o němž jsem přesvědčen, že může život neskutečným způsobem podepřít.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 3

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Karlinho napsal:

  Krásně sepsáno… Taky pociťuji to, že svět je rychlý. Když je rychlý, tak je sexy.

 2. nishkam napsal:

  Pro mne osobne sexy spise vzdy byla pomalost a spojene s ni schopnost se koncentrovat, spravne rozestavet priority a peclivost.
  Koho bavi rychly 2-minutovy sex? :) To nema budoucnost.

 3. Pavel napsal:

  jak rád jsem se teď zastavil a po delší době si pročetl MVH.
  Připomnělo mi to taky neznámý (ale pravdivý) citát

  Kdo tvrdí „čas jsou peníze“, směňuje čas za pár šupů.
  ~ Carmen Martín Gaite

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru