Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Pozor! Hrozí nebezpečí, že budete lepší vy i svět kolem vás

By on 24. 5. 2012 in Vztahy with komentářů 21
Libor Kriz

Libor Kriz

Managing Director - JiMaRa s. r. o.
LIBOR KŘÍŽ | Pracuje v rodinné firmě JiMaRa. Je pionýrem v oblasti osobní produktivity, konzumentem dobré muziky a chytrých knih.
Libor Kriz

Poslední články od Libor Kriz (Všechny články)

Za posledních šest měsíců jsem (zcela cíleně) na vlastní kůži odzkoušel a opačně také poznal několik akcí a úkonů, o kterých jsem si myslel (a myslím), že mně a mému okolí mohou zlepšit život. Věřím, že šířením těch 100% funkčních pomohu ostatním „nasbírat body“ a geometrickou řadou tak udělat svět snesitelnějším. Některé háčky (z anglicismu „hacky“) nejsou nové, jen je oprašuji, jiné jsou zcela čerstvé.

Chcete-li, vyzkoušejte je. Máte-li podobná doporučení, šup s nimi do komentářů.

Všechna (jistě automatizovatelná) doporučení rozděluji do bloků dle použitelnosti. Jdeme na to, rychle a stručně.

V zaměstnání

 • Chronické nezvedání telefonu, neodepisování na e-maily, tedy dělání mrtvého brouka štve nejen toho, kdo se vás snaží kontaktovat. Primárně to deprimuje vás samotné. Ať už jde o jakoukoliv záležitost, o jakkoli nepříjemnou věc, zvedněte ten telefon, popř. číslo vytočte a věc vyřešte. Stačí jen říci „Promiňte, že se ozývám až teď. V naší věci vám ale nemohu pomoci, resp. naši věc vyřeším do konce týdne. Děkuji za pochopení.“ Hrozí vám nebezpečí, že se vám nesmírně uleví!
 • Pokud jste v prodlení s platbou přijaté faktury, nevykládejte druhé straně pohádky o tom, že jste fakturu již platili, že peníze jsou na cestě, že to musela poplést účetní. Nikdo vám to dnes už nebude věřit. Kápněte božskou a řekněte, jak to opravdu je. Klidně jděte s pravdou ven, klidně řekněte, že peníze (i část) pošlete až tehdy a tehdy, po splatnosti, protože a protože. Hrozí vám nebezpečí, že v očích fakturujícího neklesnete, bude vás – i přes tuto nepříjemnou skutečnost – stále brát jako spolehlivého partnera.

Doma

 • Pokud jdete „postavit vodu“, optejte se přítomných, zda si někdo s vámi nedá čaj či kávu. Udělejte tedy ve stejném čase více než méně. Příprava jednoho, resp. dvou či tří horkých nápojů je časově téměř stejně náročná. Za tento čas uděláte dobře nejen sobě, ale i ostatním. A příště se vás možná také někdo jen tak optá, zda si nedáte… V tom případě vám hrozí nebezpečí, že ušetříte čas a přesto budete pít čaj.
 • Vyrobte domácí veřejnou (!) pokladničku. Například ze skleněné vázy, kterou umístíte na viditelné místo. A vždy, když uvaříte rodině nezvykle skvělý oběd, uspořádáte malou párty pro známé, ugrilujete něco neobvyklého, prostě si dáte záležet, ponoukněte ostatní, aby vaši snahu ocenili. Je na každém, kolik drobných z kapsy vytáhne. Na „pokladně“ může být i cedulka s nápisem „na dovolenou“, „na lepší gril“, „dětem“, cokoliv. Hrozí nebezpečí, že přimějete ostatní k zaplacení něčeho, co se neplatí a vy za rok získáte příjemnou sumu, která nečekaně sníží výdaje na inkriminovanou věc. Věřte mi, funguje to a je to legrace.

V dopravě

 • Malé dopravní prohřešky děláme všichni. Zkuste však jednou (napořád?) dodržet povolenou rychlost na dálnici i ve městě. Hrozí nebezpečí, že nikoho nesrazíte, nedostanete pokutu, ale také ušetříte za nižší spotřebu PHM. Jízda po D1 150km rychlostí vás k cíli dostane 100% o velmi málo minut dříve. Může však způsobit velké potíže.
 • Ve veřejné dopravě uvolněte místo starším. Ano, toto nepsané pravidlo se už tak nenosí, ale nevidím na něm nic špatného. Nečiňte tak ale postaru, tedy že se hned zvednete. Nejprve se inkriminované osoby optejte, zda si nechce sednout. Navážete tak komunikaci, neurazíte věk staršího. Hrozí nebezpečí, že zůstanete sedět a ještě se vám dostane díků. A konečně, ona to ta paní ostatním kamarádkám u kávy v cukrárně poví. „Holky, dnes mě chtěl ten mladík pustit sednout, ono to na tom světě zas tak hrozné není!“

Ve společnosti

 • Velmi efektní prvorepublikový zvyk, který vymizel: zvedněte zadek a polovstaňte, sedá-li si žena (pánové!) nebo starší dáma (platí pro všechny!). Minimalistický projev úcty rozhodně udělá hodně dobré práce. A vám hrozí nebezpečí, že si protáhnete tělo i u tak únavné činnosti, jako je pití kávy či jezení.Tento tip funguje excelentně a efekt je bezvadný. Mimochodem, jídlo je společenská událost, takže montérky či tričko s nápisem Sepultura raději nechejte v šatníku.
 • Naučte se, jak zacházet s dvěřmi, pokud do/z nich vchází/vychází žena. Jak na to štěbetá špaček už roky a pořád to děláme špatně. Hrozí nebezpečí, že dívka či žena tuto mikroochotu ocení. Každý si může domyslet, jak.

V korespondenci

 • Naučte se psát s diakritikou. Dejte si to jako závazek. Správné užívání háčků a čárek usnadní příjemci rozklíčování významu a hrozí nebezpečí, že vy nebudete vypadat jako trouba. Některá slova bez diakritiky totiž mohou zcela otočit smysl vět a sdělení.
 • Používejte krátké věty a nebuďte v běžné korespondenci tolik epičtí. Život je už tak dost rychlý, ne-ze-slo-ži-ťuj-te jej nad rámec únosnosti. Rozvité krásnosti patří knihám a milostným dopisům.
 • Pokud vám e-mailem dorazí nějaká legrační PPT prezentace, smažte ji. Nikoli však na oleji!

Média

 • Nečtěte blbé a hloupé zprávy. Zkuste jim nevěnovat pozornost. Ovlivňují vás a hrozí nebezpečí, že chtě nechtě se v mnoha případech stanete jejich distributory a nevědomými šiřiteli. Existují tituly a magazíny plné informací s opravdovou hodnotou. A deníkáři dostanou lekci, třeba se naučí míchat zprávy lépe a radostněji.
 • Kašlete na večerní hlavní televizní zpravodajství (speciálně) komerčních televizí. Je to jen videovýběr toho, čemu jste se (viz předchozí bod) snažili celý den vyhnout. Hrozí nebezpečí, že si ty špatné zprávy lépe zapamatujete, než když je vstřebáte čtením. Jděte se raději projít. Fakt!

Sociální sítě

V tomto případě mám hned tři parádní doporučení:

 • Nesdílejte všechno.
 • Opravdu nesdílejte všechno.
 • Opravdu nesdílejte všechno a nechejte si něco pro sebe!

V partnerství

 • Vytvořte si rutinu, která bude prospěšná vašemu vztahu. Třeba: Každou sobotu brzy ráno vstaňte, jděte do pekárny, kupte čerstvé pečivo, stavte se na trhu pro mošt, a doma připravte všem bohatou snídani. Káva, čaj, mléko, voda, koblihy, sýr, talíře, příbory… Hrozí nebezpečí, že vás budou mít všichni raději, budou si moci přispat a vy – tadá! – budete mít ráno víc času pro sebe!
 • Čistě chlapská poznámka; na sobotním trhu vždy kupte malou kytku (nevěříte, že se dá pořídit za dvacku? Cha!) a ke snídani ji dejte na stůl, do vázy. Vaše polovička to sousloví „něco jsem ti přinesl“ ocení a celý týden bude vidět, na koho že jste v sobotu ráno myslel. Hrozí vám nebezpečí, že když nečekaně přinesete plnotučný pugét, nebude si myslet, že jste něco vyvedli.
 • Čistě dámská poznámka; dovedete pro svého partnera-muže vymyslet také něco takového? Jsem si jistý, že budete koukat, jakou radost vyrobíte. Jo jo, o tom se v časopisech pro ženy zřejmě nepíše (?).

Rady obecné, nikoli však méněcenné

 • Pijte víc vody. Jste totiž z vody. Čím víc vody, tím více „vás“.
 • Sportujte, choďte pěšky. Fyzická námaha prospěje vaší kondici, ale také přispěje ke správné únavě a tudíž k bezvadnému spánku!
 • Zavolejte rodičům. Tím nemyslím, když budete potřebovat pohlídat děti. Prostě jen tak.
 • Hovořte o dobrých věcech. Že je jich jako šafránu? Zkuste se vrátit na začátek mého seznamu a projděte ho znova. Dobré věci přijdou samy. Samy vám v životě vytanou.
 • Usmívejte se.

Bonus pro chytrého čtenáře

 • Neměňte, co funguje.
 • Zjednodušujte, zjednodušujte, zjednodušujte.
 • Buďte každý den alespoň chvíli sami.

Dobrý den!

Libor Kříž, @liborkriz

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 21

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Petr Švimberský napsal:

  Výborné :) Z tohoto seznamu opravdu hrozí, že bude svět lepší :)

  Jedno za mne: Pokud při přesunu od televize k ledničce (a odkudkoli kamkoli) popadnete první věc / odpadek co není na svém místě a po cestě ho umístíte kam patří, opravdu hrozí že nebudete muset uklízet :))

 2. ThinkPro napsal:

  Pekne napisane a zhrnute, nieco som si z toho zobral :)

 3. Karlinho napsal:

  Pokud opravdu nechcete mít svět lepší, tento seznam nedodržovat! A jinak vnuknul mi perfektní nápad – jít se po večeři s rodinou na 20 minut projít. Věřím, že si tento seznam přečtu ještě několikrát. Děkuji!

 4. Milan Maršíček napsal:

  Díky za pár tipů, jak měnit okolní svět k lepšímu!

 5. Karlos napsal:

  Zdravím,
  asi bych sem přidal chodit na schůzky (vlastně nejlépe všude) o 5 minut dříve.
  Jinak je to perfektní článek.

 6. MM napsal:

  Obecně známé věci, které je dobré připomínat spoustě lidem. Ještě by bylo dobré zmínit uctívat autority a trošku pokory, to Čechům obzvláště chybí.

 7. zamek napsal:

  Čtu po třetí a vždy je to pohlazení na duš. díky.

 8. Lukáš napsal:

  Mě by zajímalo jaký média by jste doporučili :)))

 9. Andrea napsal:

  Tak tedy jedna dámská: Nejméně jednou týdně svého partnera namasírujte. Libovolnou část těla, nebo tělo celé. Pro ty, kdo neumějí, nebo nevydrží masírovat: alespoň mu celé tělo natřete nějakým příjemným olejem nebo krémem.

 10. Ondra napsal:

  Moc pěkné rady, ale s jednou z nich docela zásadně nesouhlasím – „Neměňte, co funguje“ – pokud by se podle toho choval každý, myslím, že by všechno tak nějak ustrnulo. Hybatelem lidstva je podle mě spíše touha, aby to, co funguje, fungovalo ještě lépe. Nějaký protinázor nebo naopak souhlas?

 11. Libor Kříž napsal:

  @Ondra – Když něco funguje, neměň to: k této lidové moudrosti, resp. mnou „udělené“ radě: neberte ji prosím v kontextu všehomíra. Jistě, pak bychom jako lidstvo stagnovali a tím v podstatě zařadili zpátečku. Berte tuto radu spíše pro váš osobní systém produktivity (neustálé (!) objevování nových a nových nástrojů vás bude jen brzdit a zdržovat, s vysokou pravděpodobností se pak stejně vrátíte ke 100% fungujícímu systémeu), přemýšlejte nad ní v kontextu vlastních rutin a návyků. Pokud se na aplikaci této rady podíváte tímto úhlem pohledu, jistě ji shledáte užitečnou. Pokud jste například vynálezce, nechejte ji pracovat doma, do práce ji neberte.

 12. Libor Kříž napsal:

  @Lukáš – nejsem si jistý, zda je zde mám/mohu jmenovat, ale v současné sobě RESPEKTuji jediný týdeník, pokud by někdo chtěl doporučení na deník, pak bych věděl, co za název HNed a bez váhání vyslovit. Obecně doporučuji oborové časopisy: 100+1 tip vám sem nenapíši, ale zkuste poprosit vyhledávač google o „extra čtení“. Tož tak.

 13. Ondra napsal:

  @Libor Kříž: Tak z tohohle úhlu pohledu určitě souhlasím. Pro mě osobně v těchto případech se osvědčilo nechat to, ať to funguje a jednou za nějakou rozumnou dobu udělat revizi, ohlédnout se zpět a zhodnotit, jestli pokračovat stejně dále nebo něco změnit.

 14. Lucie napsal:

  Fajn rady, jenom jedna se mi moc nelíbí, a to používání diakritiky v emailech. Mail bez diakaritiky se sice čte hůř než očárkovaný a oháčkovaný, ale pořád líp, než když tam místo háčků a čárek jsou nějaké „paznaky“.
  Zastánci diakritiky obvykle argumentují tím, že „dneska už má přece každý správně nastavenou češtinu“. Nevím jak vy, ale já znám spoustu lidí, kteří na svém počítači češtinu nemají, třeba proto, že nejsou Češi, i když česky rozumějí. Navíc ne vždy sedí člověk u svého počítače. Nikdy nevím, jestli si adresát nebude číst maily v internetové kavárně někde v Portugalsku, u serveru z příkazové řádky nebo na počítači své polské manželky.

 15. Libor Kriz Libor Kriz napsal:

  @Lucie – chápu, že špatně zobrazený e-mail je zlo. Může za to však nastavení služby/počítače/prohlížeče. ALE: Žijeme v době, kdy by tzv. UNICODE (UTF http://cs.wikipedia.org/wiki/UTF) měla používat kadá solidní služba, resp. poznat, jakou znakovou sadu zobrazit, by měl každý e-mailový klient/služba/stroj. Pokud to neumí, je to špatně a doporučuji takovéto zvrhlosti nepoužívat. Nepoužívat, nepoužívat a znova nepoužívat.

  Kdo tvoří texty na „hloupém“ stroji/službě, měl by se opravdu zamyslet nad změnou/výměnou. Používám kódování UTF a nemám žádný problém. A pokud se ke mě dostane dokument, který je psaný v jiné znakové sadě, můj e-mailový klient, resp. textový editor umí tento text správně dekódovat a zobrazit.

  Je rok 2012, auta jezdí na naftu a elektřinu, nikoliv na páru vyrobenou z uhlí či dřeva.

  Tip: pokud vám např. e-mailem dorazí „rozsypaný čaj“, požádejte odesilatele, ať dá věci do pořádku a dokument vyhoďte.

 16. Eta napsal:

  @Lukáš: ohledně médií dám užitečnější radu:
  – nechte český tisk a české zpravodajské weby svému osudu
  – nainstalujte si do svého elektronického zařízení (mobil, tablet, PC) anglický slovník a program na výuku slovíček
  – čtěte v originále BBC News, Time, Nature, Scientific American, ad.

  Co tím získáte?
  – volný čas a klidnější mysl, protože (překvapivě) zjistíte, že každodenní sledování české politiky a přeložených článků v českých médiích vlastně k životu vůbec nepotřebujete
  – seznámíte se s novinkami, o kterých budou v českých 100+1 psát nejdřív za několik měsíců a na zpravodajských webech tak za dva až tři dny – až si to redaktoři nastudují a přeloží
  – fajn pocit, že jste si poradil sám :)

 17. beepee napsal:

  Je to krásný seznam tipů! :)

  Za ženy, ale za partnery asi obecně jeden osobní tip – když procházíte kolem partnera (ať už doma nebo jinde – něco si podat, něco odnést,…), pohlaďte ho. Ten malý kontakt předává velkou zprávu a hrozí nebezpečí, že váš vztah bude neustále vřelý a láskyplný.

 18. Ilona napsal:

  Působí na všechny a i na vás samotné pozitivně, když jdete po ulici a jen tak se na někoho usmějete. Tady hrozí nebezpečí, že vám bude dalších pár minut fajn bez toho, aniž byste se nějak moc museli snažit a hned se Vám zlepší nálada ;)

 19. Ľudka napsal:

  @eta
  prosím, kde si mohu stáhnout anglický slovník (znám jen překládač na Google) a program pro výuku slovíček? kolik za to asi dám? děkuji ;-)

 20. Martina napsal:

  Strašně chválím, super článek. Vždycky mě překvapí, že v jednoduchosti je fakt síla. Napsané stručně, jasně a přesto má článek to ono něco navíc. Super děkuji. Vypadá to, že se budu celý večer usmívat. Martina

 21. Libor Kříž napsal:

  @Martino Díky Martino, pokud to takto vnímáš, pak článek splnil účel na 100 %. A kdyby tě při tom dnešku napadlo cokoliv dalšího…

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru