Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Nechci místo nemůžu

By on 29. 5. 2012 in Vztahy with Počet komentářů: 1
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

„Kdykoliv něco odmítáme, máme na výběr z řady frází. Ne, nechci, nehodí se mi to, ani omylem… Pokud opomineme jisté meze slušného chování, je vlastně jedno, kterou z nich použijeme. Nebo není? Výsledky čtyř vědeckých výzkumů hovoří jinak. Podle nich totiž na volbě slov záleží víc než si myslíme.“

Citovaný odstavec je součástí článku, který v závěru letošního března publikoval student informatiky, Michal Vlasák, na portálu Psychologie.cz. Dotýká se tématu, který nejen kvůli sobě, ale i kvůli svému okolí mnohokrát otevírám a diskutuji. Jde o moc slov. Nemusíte nutně číst (z toltéckých moudrostí sestavenou) knihu Čtyři dohody, abyste rozdíl mezi nechci a nemůžu vycítili. Stejně intenzivní odstup mají od sebe slova potřebuji/chci a musím. V uvedené knížce se však hned první vnitřní dohoda týká užívání slov, potažmo myšlenek, jež se zhmotňují. Dohoda se nazývá Nehřeš slovem.

Text na Psychologii.cz, na rozdíl od mého článku (zde), se nevěnuje škodlivosti neuvážených slov, nebo těch, které mají úmyslně zraňovat, ani přímo jejich léčivým účinkům. Zpracovává na základě výzkumu zajímavou skutečnost, že lidé, kteří volí místo nemůžu slovo nechci, bývají časem mnohem samostatnější. A to – což je důležité – v rámci své vnitřní svobody. Zvolit si nechci představuje krok nejen ke svobodě, ale také přijmutí odpovědnosti. Nechci, stejně jako potřebuji/chci nám otevírá dveře k tomu, abychom dosáhli vytyčeného cíle, udrželi při životě své hodnoty a nepodlehli slabostem a snazším cestám.

 

P.S.: Pokud vás problematika vůle zajímá hlouběji, doporučuji vynikající knihu Proměna, která prostřednictvím desítek konkrétních (a přesně doložených) případových studií předkládá, s čím člověk nejvíce soupeří a jak dosáhnout změn nejen u sebe, ale také v okolí.

 

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Počet komentářů: 1

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

  1. Karel napsal:

    Mimojiné je to jeden z kroků, jak navázat sám se sebou upřímnější vztah. A čím upřímněji dokážu vnímat sebe a své pocity a potřeby, tím jasněji dokážu rozlišit co opravdu chci a co ne. Co jsou jen přání abych navenek vbypadal dobře a co jsou má skutečná opravdová přání, tedy ta, která se plní.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru