Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Jaké množství času věnovat self-managementu?

Vladimír Dědek

VLADIMÍR DĚDEK | GTD, self-managementu a rozvoji osobnosti se věnuji už několik let. Své myšlenky sdílím také na webu chcirust.cz.
Mám rád zpětnou vazbu a pro uvítám, když se podělíte v komentářích s vlastními názory!

Poslední články od Vladimír Dědek (Všechny články)

Jde v podstatě o jednoduchou otázkou, vaše odpověď však může sehrát velkou roli.  Jaké množství času věnovat self-managementu? Co je to „správné minimum“ a kde je hranice „extrémismu“?

GTD jako žrout času?

Weekly review

U metodiky GTD je snadné na první pohled najít velkého „žrouta času“, je jím weekly review (dále jen WR). To by mělo být prováděno 1x týdně (lze však i častěji). Hodně lidí si neosvojilo rutinu pravidelně revidovat své úkoly, proto se může zdát, že jde o žrout času, doplněk nebo dokonce zbytečnost.

Mně osobně WR zabere 0,5–2 hodiny týdně (dle aktuálního zatížení). Pokud patříte mezi uživatele metodiky GTD a WR praktikujete, sami mi dáte za pravdu, že posouvá time-management na level 2. Mě osobně WR vždy nakopne dopředu, protože určením dalších kroků u projektů se namotivuji a cítím, že se splnění projektu blíží.

Projektové plánování

Projektové plánování jako jednu z fází GTD mám osobně velice rád. Mám totiž rád brainstorming při promýšlení, co všechno bude v rámci projektu potřeba. Baví mě  také organizovat projekty v kalendáři a plánovat je do budoucna.

Inbox, plnění vs zpracování

Nevím, jestli jsem schopen přesně určit dobu za den/týden, kterou trávím plněním inboxu a jeho zpracováním. Jako svůj primární inbox používám Moleskine zápisník a při zpracování zapsaných položek přepisuji úkoly do myšlenkové mapy v počítači.

Další inboxy jako email, RSS čtečka apod. mi berou nepoměrně více času. Snažím se proto nepodléhat pokušení a nečíst RSS a email pořád, ale v pravidelných intervalech (x-krát denně).

Četba knih, články, Twitter a další

Já osobně do self-managementu zahrnuji (kromě time-managementu) i rozvoj osobnosti, tedy například čtení (motivačních) knih, zajímavých článků, zpráv na Twitteru nebo třeba sportování. Když nad tím tak přemýšlím, tak asi nejvíce čtu Twitter a odtud čerpám zajímavé odkazy. Pokud tedy nepočítám své RSS, které se každým dnem plní novými články. Twitter čtu hlavně na mobilu při cestách MHD, popřípadě o víkendu na počítači či tabletu.

Knihy a články čtu převážně doma, v klidu na tabletu nebo notebooku. Odhadem týdně strávím čtením tak 4-8 hodin.

Co je málo a co je moc?

Sám přemýšlím, kde je ta hranice „správného kompromisu“ mezi správou svého času a rozvojem osobnosti vs samotné práci a relaxu. Ze své zkušenosti mohu říct, že jsem si prošel fázemi „přeoptimalizovaného GTD systému“ i „odfláknutého GTD“. Oba mají něco do sebe, každý z nich vyhovuje někomu jinému.

Já jsem došel do stavu, kdy se adaptivně přizpůsobuji zátěži a vlastnímu mentálnímu rozpoložení. Když jsem pod větším stresem, striktněji dodržuji zásady projektového plánování, dalších kroků, časových odhadů práce apod. Ve volnějším režimu si spíše sám se sebou hraji a zkouším nové věci.

Jsem přesvědčen o tom, že by si měl každý najít tu svou cestu (i já jsem ji hledal). Někdo je prostě perfekcionista a vše chce mít tip ťop. Druhý zase chce jen neztrácet povědomí o důležitých termínech a úkolech. Každému sedí něco a je hloupost dávat všeobecné rady a říkat co je správně.

Co bych vám ale chtěl sdělit je – zamyslete se nad vlastním systémem a stavem. Je pro vás současný stav vyhovující? Stále vám utíkají věci a důležité termíny? Trávíte příliš mnoho času správou času namísto samotné práce?

Vladimír Dědek

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru