Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Hledáme nejlepší iOS aplikaci pro tvorbu myšlenkových map

By on 6. 5. 2012 in Nástroje with komentářů 11
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Fakt, že iPadu již dávno nepřísluší charakteristika určeno pro konzumaci obsahu, dokládá také lehkost, s jakou se na něm vytvářejí myšlenkové mapy. Nabídka speciálních aplikací se rozrůstá přímo úměrně s naplňováním celého App Store, neuškodí proto podívat se na některé z nich a vzájemně je porovnat.

Výběr formují bezpochyby mé osobní preference, svoji úlohu však sehrály také reference na internetu a v samotném App Store. A ačkoliv v hledáčku stojí využití iPadu, v článku bude brána zřetel i na verze pro mobilní telefon iPhone a částečně také spolupráci s tzv. desktopovými či webovými nástroji.

A jaké aplikace se v tomto uživatelském hodnocení a porovnávání objeví?

Kritéria hodnocení (bodování na stupnici 0–5 bodů):

 • snadnost a rychlost vytváření map – jednotlivých větví
 • editace mapy – barvy, větve aj.
 • přehlednost a design uživatelského prostředí
 • správa map, jejich export a sdílení
 • prezentace map
 • pokročilé funkce (obrázky, poznámky, spojování aj.)

 

Snadnost a rychlost vytváření map

Založení nové mapy

Každá z aplikací vytvoří novou mapu po klepnutí na tlačtíko +, zatímco iMindMap a MindNode v tu chvíli nezajímá název či nějaké to třídění, u iThoughts a MindJet se objeví nejprve malé okno, které po vás bude chtít zvolit, zda hodláte založit novou mapu nebo složku. U MindJet můžete již v tomto okamžiku (pochopitelně kromě názvu) určit ústřední barvu, iThoughts zase nabízí volbu inspirace již existující mapou.  (Tu však pouze zkopíruje a na vás je, abyste přepsali obsah jednotlivých buněk/větví.)

Vytváření nových větví

Všechny aplikace se v průběhu vývoje, který dlouhodobě sleduji, poučily a snadnost/rychlost vytváření dalších a dalších větví zapracovaly do ovládání. MindNode má nad klávesnicí speciální šedou lištu s tlačítky, jimiž vytvoříte větev směrem o úroveň dál nebo tzv. „pod“ existující větev, čili na stejné úrovni. Podobné to má i iMindMap, s tím rozdílem, že jde o tlačítka lišty na spodní hraně obrazovky. U iMindMap napíšete myšlenku, potvrdíte, schová se klávesnice, klepnete na vytvoření další větve, objeví se klávesnice, napíšete myšlenku, potvrdíte… MindNode je tento proces mnohem rychlejší, neboť můžete psát, přitom rychle vytvářet nové větve, klávesnice je stále přítomná (dokud ji nedáte schovat). Na druhou stranu, iMindMap využívá gest. Na konci každé větve je červený půlkruh, z něhož můžete vést novou větev. Jde tak o mnohem rychlejší způsob než v případě tlačítek.

MindJet také využívá gest, stačí z větve táhnout prstem po displeji těmi směry, kterými chcete větev vytvořit – velmi intuitivně a snadno vzniknou stejné i hlubší úrovně.

iThoughts oba postupy spojuje, resp. nabízí k výběru. Tlačítka na vznik nových větví (různých úrovní) nabízí na horní liště, čímž nemusíte schovávat klávesnici (a rychlost je tedy totožná jako u MindNode), nebo zkrátka klepnete do volného prostoru. Objeví se nová buňka, která je spojena s tou, která byla před klepnutím označena. Toto řešení se mi líbí, ale čas od času si nedám pozor na to, kterou z úrovní mám právě aktivní a po klepnutí  mi tak vznikají větve v jiných úrovních, než bych si přál.

K dalším plusům vývoje patří tlačítko Undo, takže se můžete při chybě vrátit o krok zpět.

Za co bych strhl body MindJetu, je okno, které vyskakuje při vytváření nové větve. Líbí se mi, když spontánně zaznamenávám myšlenky. Pokud se rozhodnu editovat větve (barvu, tloušťku apod.), jde většinou o proces, kdy se na mapu dívám již s trochu „vyšší“ perspektivy, v klidu. MindJet však předpokládá, že hodláme s každou větví asi něco pokročilého dělat.

MindJet bohužel u vytvoření každé nové větve ukazuje okno i s pokročilejšími funkcemi.

Hodnocení I

 • iMindMap HD – 2 body
 • iThoughtsHD – 5 bodů
 • MindJet – 4 body
 • MindNode – 5 bodů

Editace mapy

Vzhled větví

MindNode ze všech recenzovaných aplikací nejvíce kráčí směrem k minimalismu, proto je ústřední téma mapy jednoduše ohraničené šedou linkou a z centra vychází různě barevné čáry, které se každou další úrovní tenčí. Kromě barev lze měnit typy čar (celkem jich je 5), a to včetně tloušťky, pokud má být konstantní. Myšlenka může být nejen postavena na čáře, ale také být v zakulaceném rámečku.

MindJet a iThougths umožňují nejpokročilejší úpravy vzhledu větví. Různé typy orámování, celá škála barev (zvláště u iThoughts), možnost vyplňovat buňky. U iThoughts lze využít také prstu – stačí označit danou buňku a tažením měnit její velikost, popřípadě i velikost písma.

Zcela originálním způsobem s úpravou mapy pracuje iMindMap. Ostatně, není se čemu divit, neboť jde o oficiální aplikaci Tony Buzana, pána, který před mnoha lety myšlenkové mapy stvořil. Dle jeho filozofie by měla podoba mapy odrážet neurony, popřípadě být opravdu vaším kreativním dílem. Proto lze tvary větví měnit. Směr přdržením a tažením za konec větve (modrý půlkruh), ohyby větve pomocí modrého kroužku umístěného na větvi. A pokud zvolíte funkci kreslení mapy, vypne se automatický vzhled a vy si tvary a směr každé z větví určujete prstem. Ve výsledku tak každá mapa může být originál.

iMindMap umožňuje vytvářet nejoriginálnější mapy.

Seskupování větví

Každá z aplikací již využívá tzv. smart layout, který můžete i nemusíte mít rádi. Výhodou je, že se vám nebudou vznikající větve překrývat. Nevýhodou zase nemožnost významněji zashovat do podoby mapy. U MindNode lze funkci vypnout a nechat uspořádat vždy jen některé části mapy, aby se zamezilo překrývání. iThoughts sice aktualizovala nastavení, ale ve výsledku je stejně důležité, zda budete automatické uspořádávání využívat naplno nebo vůbec.

MindJet je dokonce ještě radikálnější. Tuto vlastnost ani nenabízí k deaktivaci. Osobně mi na zmíněné aplikaci vadí obrovská těžkopádnost něco někam posunout. (Což je ale i syndrom desktopové verze, kde bych naopak očekával výraznější flexibilitu.)

Se seskupováním souvisí i možnost větev přidržet a udělat z ní podvětev jiné, nebo naopak ji posunout o úroveň výše. Všechny z aplikací toto sice umožňují, ale u MindJet je to namáhavější proces. Každá z aplikací také umí vytvářet nové hlavní téma mapy tak, abych jich bylo v rámci jedné mapy více. Jen iMindMap nedokáže již z existující větve udělat samostatné téma.

Hodnocení II

 • iMindMap HD – 5 bodů
 • iThoughtsHD – 5 bodů
 • MindJet – 1 bod
 • MindNode – 4 body

Uživatelské prostředí

Čistota

Jednoznačně vede MindNode. Aplikace vypadá nádherně na iPadu, iPhonu i na Macu. V celoobrazovkovém režimu vidíte pouze bílou plochu, minimalistky řešené ústřední téma a jednoduché čáry. I nadefinované barvy jsou pěkné.

Ostatní aplikace jsou na tom již vzájemně velmi podobně. MindJet s defaultním nastavením však přeci jen jde blížeji k MindNode – využívá jednoduchou světle modrou barvu jako výplň buněk a šedé větve. Ovládací prvky jsou všechny na horní liště programu. Jen je škoda toho okna při vytváření nové myšlenky. Jak jsem již zmínil, nabízí již možnosti editace, psaní poznámek, vkládání obrázků, přičemž já osobně preferuji rychlé vypisování myšlenek z hlavy – proces úprav nechávám až na další fází.

iMindMap se z absolutně neohrabané iOS verze, mimochodem tehdy placené a jedné z nejdražších mindmap aplikací, posunulo vstříc jednoduchosti a intuitivnosti, tak typické pro prostředí iOS/Mac OS. Graficky se změnily nejen dílčí ovládací prvky, ale i celé prostředí – náhledy apod. Jsem za tento krok k větší čistotě rád.

iThougts HD bohužel stojí na chvostu – ovládání je také snadné, ale graficky už bohužel působí méně vstřícně, upřednostňujete-li jednoduchost a bílou/šedou barvu. Kdyby změnili horní lištu z černé na šedou, možná by to působilo lépe.

Ovládání

U MindNode toho moc pokazit nešlo, neboť nabízí jen to nejnutnější při tvorbě map. MindJet sice na jedné straně působí hezky vstřícně (gesta při tvorbě nových větví), ale u přesouvání a vytváření nových ústředních témat s aplikací začínáte bojovat. iMindMap – zvolíte-li tvorbu nových větví pomocí prstů, nikoliv tlačítek – upřednostňuje kreativitu a využívá dotekového displeje. Okno pro nastavení/editaci větví  je jednoduché. iThoughts má komplikovanější roli, neboť nabízí nejpokročilejší funkce – ale dokázala se s tím vypořádat se ctí. Velmi se mi líbí táhlo, které zpod horní lišty vysune průhlednou plochu pro psaní poznámek. Vynikající!

Vzhledem k tomu, že každá z těchto aplikací má i svou verzi pro iPhone, nutno dodat, že zde iThoughts už působí docela nehezky a neohrabaně. Nejvíce se daří držet čistotu a snadnost ovládání MindNode.

Hodnocení III

 • iMindMap HD – 4 body
 • iThoughtsHD – 3 body
 • MindJet – 3 body
 • MindNode – 5 bodů

Správa, export a sdílení map

Třídění

MindNode má být sice minimalisticky uchopená aplikace pro tvorbu myšlenkových map, nebránilo by jí v tom však, kdyby byla možnost v hlavním zobrazení map vytvářet složky a do nich mapy třídit. Takto máte před sebou sice na pohled hezkou, časem však značně přeplněnou obrazovku. Mapy můžete dohledávat přes textové pole Hledat, nechat je seskupit podle data vzniku/změny nebo podle názvu. Nicméně, pokud chci mít mapy roztříděné podle kategorií – rolí, nemám šanci.

Všechny ostatní aplikace vytváření složek umožňují.

Je škoda, že MindNode nenabízí možnost třídění do složek.

Export a sdílení

MindJet na mě působí schizofrenně. Ze všech aplikací nabízí nejideálnější schopnost sdílení. Nemusíte nutně využívat jejich cloudovou službu Mindjet Connect, stačí Dropbox, v něm vytvoříte ústřední složku Mindjet. A pak všechny mapy ukládáte a synchronizujete s touto složkou, resp. s podsložkami v ní obsaženými. Výhoda? Vytvoříte mapu na iPadu, otevřete aplikaci na iPhonu a máte ji tam. Na mobilu provedete změny a ty se hned projeví na iPadu. A pochopitelně, že to takto funguje i s desktopovou verzí MindJet Manager.

Na straně druhé, pokud chcete mapu někomu poslat, resp. ji do nějakého formátu exportovat, jedinou možností je klepnout na patříčné tlačítko, které otevře okno nové e-mailové zprávy. Tělo e-mailu obsahuje mapu v tzv. outline podobě (strom), připojí ji ve formátu mmap a PDF. Proč nelze nejprve vybrat, do jakého formátu ji budu chtít převést, až následně pak soubor připojit k e-mailu?

Například MindNode, byť na funkce strohé řešení, nabízí export do textového dokumentu, obrázku PNG, PDF, typu FreeMind dokument a také do OPML, což je velmi univerzální způsob, jak pak soubor otevřít prakticky v jakékoliv jiné aplikaci pro mapy nebo stromové outline výpisky (např. OmniOutliner). MindNode umožňuje importovat z Dropboxu a nahrávat na něj, změny se ale neprojevují „v reálném čase“ jako u MindJetu, neboť nejde o synchronizaci složky v pravém slova smyslu.

iMindMap umí pouze PDF a obrázek, navíc má lišácky nastavenou synchronizaci přes cloud. S Dropboxem nepočítejte, pracuje s iMindMap Freedom, novou službou, kterou pro spojení všech svých verzí ThinkBuzan.com vytvořil. Funguje, ale pokud chcete synchronizovat více jak pět map, musíte si aktivovat placený účet (čtrnáct dolarů ročně).

To nejlepší jsem si nechal na závěr – iThoughts směle ukazuje, co všechno by aplikace mohla umět. Mapu můžete exportovat do 18 různých formátů (!), a to včetně úkolů pro program Outlook, převodu do markdown i HTML. Pokud mapa slouží jako úkolovník, lze vyexportovat zprávu do tabulky. A kromě exportu tu máme různé druhy sdílení. Odeslat do aplikace Obrázky, otevřít v jakékoliv jiné aplikaci v iPadu, poslat přes WiFi, pochopitelně také e-mailem. A jestliže si MindJet zasloužil pochvalu za synchronizaci napříč zařízeními, iThougts v tomto směru nezaostává. Lze vybrat mapu či přímo složku, která bude sdílená buď přes službu XMind.net, Dropbox, Box.net, WebDAV a brzy i iCloud (zatím je to MobileMe).

Výčet akcí, které lze s mapami či složkami s mapami v rámci iThoughts dělat.

Hodnocení IV

 • iMindMap HD – 1 bod
 • iThoughtsHD – 5 bodů
 • MindJet – 4 body
 • MindNode – 3 body

Prohlížení a prezentace map

Možná, že pro někoho nepotřebná vlastnost, ale já některé mapy druhým potřebuji ukázat, nebo při přednáškách a školeních využít projektoru a mapy promítat. Zatímco ve škole (a při práci s Airem) velmi rád volím MindNode Pro, na iPadu mě MindNode v rámci prezentace zklamal. Důvod? Pokud hodláte zabalovat a rozbalovat větve, počítejte s tím, že nejdříve klepnete na větev, necháte zobrazit horní nabídku tlačítek, klepnete na šipku, abyste se dostali do dalších funkcí a klepnete na (Un)fold. Příliš neohrabané a při školeních to nepůsobí vhodně. K rychlejší cestě dospějete, pokud klepnete na jedno z tlačítek horní lišty – objeví se okno, kde je obsah mapy přepsán do outline zobrazení. Můžete snadno otevírat a zavírat dílčí úrovně, ale na druhou stranu okno zavazí.

U MindNode máte také omezenou možnost přiblížení, což je opět handicap pouze iOS verze. Maximálně můžete mít 100% velikost a jen mapu zmenšovat.

iThoughts a MindJet umí zvětšit obsah až na 200%, ale u MindJet je již částečně písmo neostré. iMindMap dokáže obsah přiblížit zcela libovolně, na druhou stranu po dvojnásobném zvětšení ztrácí na ostrosti a vykreslení.

Jestliže jsem vyčítal MindNode zdlouhavost při rozbalování/zabalování, bylo to právem – vždyť všechny ostatní aplikace to dokáží mnohem lépe. U MindJet a iThoughts stačí vždy na danou větev klepnout, aby se podvětve sbalily. To iMindMap má přímo prezentační mód, kdy diváci vidí mapu na plátně a vy máte na iPadu ovládací obrazovku s pohledem na to, co za větve budou následovat. Budu však vděčný tomu, kdo mi prozradí, jakým způsobem se z toho modu dostat… Já musel aplikaci vypnout, abych pak znovu viděl přehled vytvořených map.

Pochvalu si ale zaslouží iThoughts. Líbí se mi funkce, kdy lze vypnout uspání aplikace, resp. iPadu, takže nemusíte při výkladu oživovat přístroj. A druhá vlasnost, co při prezentacích oceňuji, spočívá v potlačení barev u všech větví, které nejsou aktivní. To v praxi znamená, že klepnete-li na větev, která obsahuje další rozbalené větve, vidíte je. Ale nic ostatního. A když klepnete jen na některou z podvětví, ze které již žádná jiná nevede, na plátně kromě ní je vše velmi bledé. Praktické – neboť pozornost posluchačů můžete směřovat tam, kam potřebujete.

Hodnocení V

 • iMindMap HD – 3 body
 • iThoughtsHD – 5 bodů
 • MindJet – 3 body
 • MindNode – 1 bod

Pokročilé funkce

Pravda, funkce, které nyní budu představovat, nemusí aplikace pro tvorbu myšlenkových map obsahovat. Pokud vám jde především o kreativní zachycení vašich myšlenek, bude vám stačit minimalistické řešení MindNode. To má v Mac verzi přeci jen něco navíc (přikládání souborů, takže u větví je malý obrázek multimediálního souboru, který pomocí mezerníku spustím a můžu jej roztáhnout na celou obrazovku) a rád jej používám.

Obrázky, ikony a hypertextové odkazy

Z úvodu si sami vyvodíte, že MindNode za tyto funkce navíc body nezíská. Pro iOS platformu totiž nic takového nepodporuje. S hypertextovým odkazem to také není zrovna dvakrát pohodlné – musíte jej vložit přímo do větve, celý.

iMindMap taky nepředstavuje nejideálnější řešení. Chcete-li vložit odkaz, otevřete speciální okno pro přidání příloh a poznámek, klepnete na Links, pak na New Link a vepíšete hypertextový odkaz. U větve se na mapě objeví malá ikona, ale odkaz neotevřete klepnutím na ni. Musíte klepnout na větev, otevřít okno pro přidávání příloh a poznámek, klepnout na Links a pak na ten vložený hypertextový odkaz. Stránka se otevře ve vestavěném prohlížeči. U MindJet to je prakticky totožné, jen to zabere o jedno klepnutí méně.

Nejvíce bodů proto získá iThoughts. K přidání odkazu se dostane sice obdobnou cestou (otevřít okno Information, pak záložku Link a vepsat), ale když chcete při prohlížení mapy odkaz otevřít, stačí chvíli přidržet prst na dané větvi a spustí se v Safari. Mimoto můžete kromě odkazu na webovou stránku přidat odkaz na jinou mapu v rámci aplikace nebo e-mailový kontakt.

MindJet se vedle iThoughts a iMindMap nemůže moc pochlubit s nabídkou ikon/obrázků. Jsou docela velké a nepěkné, takže vlastně ani nevadí, že jich je málo. iThoughts nabízí jak obrázky, tak ikony, přičemž první z kategorií neoplývá přílišným vkusem. iMindMap vede, neboť má překvapivě dobré ikony, obrázků docela dost a nejlepší. Pochopitelně, že můžete vkládat obrázky i ze svého iPadu, nebo když jdete na internet zkopírujete nějakou fotku/obrázek a vložíte jej k vybrané větvi.

iMindMap umožňuje přidání zvukové poznámky.

Poznámky, spojování a skupiny

Při vypisování postřehů z knih jsem brzy zjistil, že mi ne zcela vyhovuje zachytávat je jen v heslech – tak, jak je to pro mapy typické (a vhodné). Pokud totiž chci mít uloženou i nějakou celou myšlenku, citaci nebo zkrátka víceslovnou parafrázi, svůj komentář, neuškodí podpora přidávání poznámek.

MindNode nepodporuje, zbylé aplikace ano. U psaní v MindJet ji lze napsat okamžitě při vytváření textu k nové větvi (protože při psaní se objevuje okno s pokročilými vlastnostmi). U iMindMap se přidává stejným způsobem jako odkazy. Ale iThoughts má nejlepší řešení, neboť pomocí táhla z pod horní lišty vysunete průhlednou plochu pro psaní poznámek.

Nepochybně se stane, že některé myšlenky v rámci celé rozvětvené mapy spolu mohou souviset, odkazovat na sebe. Proto aplikace obvykle podporují spojování pomocí graficky odlišených čar/šipek. MindNode a ani MindJet v mobilních verzích toto neumožňují, iThoughts i iMindMap ale ano. Druhá zmíněná to umí nejlépe, neboť lze určit i její podobu – včetně toho, zda mají být na koncích šipky, nebo jen na některém z konců.

Funkce, kterou narozdíl od ostatních prakticky nepoužívám, označuje graficky – často jako takový obláček – skupinu větví, aby byly patrnější vztahy a souvislosti. iMindMap to dělá nejpokročileji, neboť můžete měnit styl (barvy, výplň, tak i tvar a velikost), zatímco iThoughts sice funkci má, ale bez možnosti jakékoliv úpravy. MindJet a ani MindNode ji nepodporují.

iThoughts ještě k tomu podporuje komentáře – představte si je jako komiksovou bublinu směřující/vycházející k vybrané větvi.

iThoughts umožňuje nejrychlejší tvorbu/četbu poznámek.

Úkoly

Mapy lze využít i při plánování nebo přímo jako nástroj projektového managementu. Kromě MindNode a MindJet zbylé dvě aplikace takové zacházení dovolují. V nastavení u iMindMap přidáváte datum (star – konec) a aktuální stav (v procentech). iThoughts kromě toho má položku trvání a zdroje (nástroje, lidé z adresáře, ale de facto jakékoliv vaše klíčové slovo). Navíc lze pak takovou mapu exportovat i do Outlooku nebo do tabulky.

Hodnocení VI

 • iMindMap HD – 4 body
 • iThoughtsHD – 5 bodů
 • MindJet – 2 body
 • MindNode – 0 bodů

A vítězem se stává…

 • iThoughtsHD – 28 bodů
 • iMindMap HD – 19 bodů
 • MindNode – 18 bodů
 • MindJet – 17 bodů

Pár vět o vítězi

Již při čtení bylo o vítězi brzy jasno. Ano, iThoughts dle mého posouzení představuje tu nejlepší aplikaci pro tvorbu, editaci a prezentaci myšlenkových map. Má velkou výhodu – kromě největšího množství funkcí a také nejbohatšího výběru, jak mapu exportovat, je stále hodně intuitivní, byť by mohl mít větší „Apple look“.  Přesto neopomenu zmínit určitá ALE. Jeho verze pro iPhone je na pohled ještě o něco méně pěkná – nelíbí se mi moc ty ovládací prvky po rozích, ale na druhou stranu to rozhodnutí chápu. Kdyby však měly lepší grafiku… Pro desktop existuje sice aplikace MyThoughts, přiznám se, zda nevím, do jaké míry ty dva týmy spolu dělají, MyThoughts jsem jen krátce zkoušel a nelíbil se mi a rozhodně neumí to, co iThoughts. Nemusíte se však bát – tím, že lze exportovat z iOS verze prakticky do jakéhokoliv možného formátu, lze na desktopu používat jiný nástroj. Samozřejmě, že s MindNode si ale moc nerozumí, neboť to poznámky a některé další pokročilé funkce nepodporuje ani na Macu.

A iThoughts má ještě jednu zajímavou vlastnost, o které zde nebyla řeč. Archivaci. Aplikace archivuje průběžně vše, co děláte, přičemž do minulosti se lze dostat (archiv také odeslat) a aktivovat tak starší verzi.

Pár vět o poražených

Upřímně – samotného mě překvapilo, že se na druhé místo nakonec dostala aplikace iMindMap HD. První verze totiž byla příšerná. Osobně však i k nové verzi mám jistý distanc, byť rozhodně chci zdůraznit, že v žádné jiné aplikaci nemůžete vytvořit tak graficky originální mapy. Aplikace je navíc nyní zdarma a pokud vám stačí, že je budete vždy jen posílat mailem a nevyužijete speciální (a placený) cloud, rozhodně ji vyzkoušejte.

MindJet se mi zprvu docela líbila, oceňoval jsem i to, že za ni není třeba platit. Při hlubším zkoumání mi ale přijde zaslouženě jako nejslabší, byť stále patří mezi ty, jimž neuškodí věnovat pozornost.

Předposlední místo patří MindNode, někoho to asi překvapí, neboť jsem za ni utratil na sociálních sítí nejedno hezké slůvko. MindNode mělo při takovém porovnávání ztíženou situaci, neboť jeho autor se zkrátka vydal odlišnou cestou. Má nejčistější vzhled, graficky jednoznačně vede a verzi pro Mac mám opravdu rád. Chválu si zaslouží i za to, že na iPhonu aplikace vypadá a ovládá se stejně tak dobře jako na iPadu. Nepotřebuji, aby vývojář zatížil aplikaci dalšími funkcemi, ale proč nezefektivnit práci, aby to bylo v duchu minimalismu? Rychlejší způsob, jak rozbalovat a zabalovat větve, se nabízí. Stejně tak práce se složkami by programu nijak neublížila. A když by k tomu časem přibyla i vlastnost synchronizovaných adresářů přes Dropbox či iCloud, odpadla by další nevýhoda.

Shrnuto – iThoughts jednoznačně vítězí a nemám s tím problém. Ale pokud opravdu nepotřebujete mnoho funkcí, vyzkoušejte MindJet a iMindMap, ale stejně bych vám doporučil MindNode.

 

Lukáš Gregor

P.S.: Již brzy o vybraných aplikacích natočím videorecenzi a publikuji ji v rámci svého videocastu iTime blog.

 

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 11

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. RichardGolias napsal:

  Každému vyhovuje něco jiného. Já například kladu větší důraz na to jak aplikace vypadá, než na to kolik funkcí má. Proto jsem zvolil Mindnode, která je dostačující a nabízí mi vše co potřebuji a nic navíc.

 2. RichardGolias napsal:

  A ještě jeden tip. Aplikace mindmeister taky stojí za pozornost. Oproti ostatním ukládá mapy do cloudu a lze je editovat skrze rozhraní webového prohlížeče.

  • Lukáš Gregor Lukáš Gregor napsal:

   MindMeister jsem kdysi chvíli používal, ale vzhledem k rozsahu textu, zaměřil jsem se pouze na aplikace, s nimiž jsem pracoval přeci jen dlouhodobě a patří i mezi ty nejvíce známé. Budu rád, když své postřehy – např. na základě uvedených kritérií – porovnáte a doplníte body u MindMeisteru. Co se týče Cloudu, tak to zvládají všechny mnou hodnocené aplikace. Nicméně u iMindMap si za „oblak“ musíte platit a u MindNode je to zatím jen stáhnout/nahrát, nejde přímo o synchronizaci, jako v případě iThoughts a MindJet.

 3. Josef Jasanský napsal:

  Díky za podrobné a výborné srovnání. Takovéto články na takovýto web přesně patří. Jsem (zatím zarputilým) zastáncem MindNode, nicméně všechny v článku zmíněné neduhy mi také vadí (složky, synchronizace, sbalování). Určitě se na iThoughts podívám. Cena není nijak závratná a za vyzkoušení určitě stojí.
  Díky!
  JJ

 4. Díky moc :D Spoileroidně jsem si přejela rychle na shrnutí a musím říct, že pobavilo :D Jdu si holt přečíst zbytek.

 5. Marek napsal:

  Co se týká myšlenkových map na iPad – u mě naprosto nekompromisně vítězí Inspiration. Existuje i v light verzi – doporučuji vyzkoušet – co se týče tvorby mapy, poznámek a rozbalování větví, mazání, atd – je jednoduchostí uplně někde jinde než všechny zde zmíněné programy :) Neuvěřitelně intuitivní a graficky velmi pěkně provedaná app!

  • Lukáš Gregor Lukáš Gregor napsal:

   Děkuji Markovi za tip – zdá se, že jde o podobný nástroj jako OmniGraffle, cenově však přístupnější a asi i o něco snazší na užívání. Rád se zaměřím pak na takového „diagramové“ aplikace zvlášť.

 6. Tom napsal:

  A co takhle MindMeister ci OmniGraffle ?:) Pouzivam oba prvni spise pro mapy a druhy prevazne pro wireframy a obcas i mapy..

  • Lukáš Gregor Lukáš Gregor napsal:

   @Tom – MindMeister by si zasloužil být v porovnání, přiznávám, jen jsem s ním zkrátka neměl takovou dlouhodobou zkušenost. Pravděpodobně vznikne ještě druhý díl, časem, kde na základě stejných kritérií budu porovnávat další várku aplikací. OmniGraffle jsem nechtěl do tohoto porovnání zařadit, protože jde svou povahou o odlišný program. Mapy s ním můžete tvořit, ale je přeci jen uzpůsoben i na další věci – diagramy, i de facto vytváření knih (já jej na jednu svoji knihu využil). Bylo by to tedy nefér.

 7. Libor Šimek napsal:

  Já mám trošku jiný problém a tím je klávesnice iOS. Jsem zvyklý používat v myšlenkových mapách KAPITÁLKY. Pochopil jsem, že dvojité tapnutí na Shift = CAPS.
  Ale jakmile se přepnu do jiné aplikace nebo přepnu na speciální znaky nebo dokončím jednu větev a začnu novou, pokaždé se CAPS zruší.
  Možná mi něco uniklo, ale neskutečně mi to vadí.

  Nemá někdo nějaký trik? :-)

 8. Slonice napsal:

  S myšlenkovými mapami mám zkušenost takovou, že po každém nákupu aplikace jsem s nimi nezačal :-D…

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru