Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

GTD není projektový management, nebo ano?

By on 8. 5. 2012 in Témata with komentářů 5
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

„GTD není projektový management. I když by si to možná někteří přáli. GTD není skříň plná složek s čárami a kulatými razítky.“

Náš web vznikl jako projekt, který měl doprovázet české vydání Allenovy knihy Mít vše hotovo. Allenova kniha představuje metodu GTD, která do značné míry stojí a padá na projektech. Pokud si otevřete naši hlavní rubriku, prakticky v každém z těch článků na pojem projekt narazíte. Pokud se úkol skládá z několik kroků, stává se projektem. Jde o slůvko velmi známe v prostředí managementu, proto na firemních školeních zdůrazňuji spojení mezi projektovým managementem a metodou GTD. Posluchači to lépe chápou. A já mám navíc možnost vysvětlit, co GTD primárně nenabízí – správu času, efektivitu v pravém slova smyslu.

Přesto Josef Jasanský otevřel zajímavé téma. Pojmenovává možná úskalí, jak lze metodu GTD vnímat. Kde je ta hranice, aby se z ní nestal projektový management, přesný plán všeho, co máme před sebou. Aby z ní nebyla „tlustá složka“ s podklady, které mohou posloužit, ale také – což bývá častá výtka při školeních – ubírat na flexibilitě a spontánnosti?

Přečtěte si Josefův článek, z něhož jsem převzal citaci a otevřel jí tento příspěvek, a přispějte zde do diskuze. Můžete rozhodně i oponovat tvrzením, že ze všeho nejdůležitější (a mnohdy dostatečný) je pouze ten následující krok.

 

 

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 5

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Jaroslav Luhan Jaroslav Luhan napsal:

  „Fanatismus je, když poté, co jste zapomněli cíl, zdvojnásobíte úsilí.“ (George Santayana) – knížka MVH strana 68.

  Ten citát patří k těm, které se mi z knížky „Mít vše hotovo“ nejvíc zaryl do paměti a který si nejvíc připomínám. Pokud GTD a jeho projekty pojmete tak, že zapomenete, proč jste se o GTD začali zajímat, stanete se fanatiky.

  Jak vnímám projekty v GTD já? Nejdřív je v hlavě myšlenka, vize, pak definice cíle, tj. jak má vypadat výsledek. Pomáhá otázka PROČ?. Vize cíle nemusí být nutně ostrá a naprosto konkrétní, stačí pocit, místo, lidi, akce… Mezi myšlenkou a vizí cíle se otevře prostor pro konkrétní fyzické kroky (zavolat, dojít, napsat, koupit…), aby se cíle dosáhlo, aby se vize cíle rozkouskovala a „zhmotnila“ tady je otázka JAK?. V systému tedy stačí načrtnout první a klíčové „další kroky“ a nejlíp je hned udělat. Ty ostatní se postupně doplní pomocí selského rozumu. Nejdůležitější jsou ty nejbližší realizovatelné kroky a jejich neustálá korekce (PROČ?). Pokud někdo sedí nad papíry a detailně plánuje celou budoucnost, k vlastnímu prvnímu kroku se těžko dostane. Ale vymluvit se na špatný projekt nebo software je docela pohodlné.

  Když to shrnu: Seznam projektů je jen seznam větších aktivit a záměrů nebo oblastí zájmu. Dává mi možnost rozhodování, do čeho se pustím a co úplně zahodím, dává mi možnost hledat smysl a znát kapacity. Když znám smysl, další kroky už si uvědomuju automaticky. Nezaznamenávám si každý prd. Úkoly se za mě neudělají, když si „projekt“ rozkouskuju na dvakrát více malých kroků, nebo když budu mít přesnou mapu. Realita bude stejně vždy jiná.
  S Josefem souhlasím. GTD mějte jen tak jednoduché, abyste věděli na čem pracujete, na čem chcete pracovat a co můžete vynechat. Abyste to měli někde poznamenáno a mohli se s čistou hlavou soustředit na právě nejbližší činnost.

 2. jjasanus napsal:

  Děkuji Lukášovi Gregorovi a serveru MVH za odkaz na můj článek s podtitulem „… nebojme se projektů“. Věřím, že případná diskuze vygeneruje mnoho podnětných myšlenek nejen pro mě, ale i pro čtenáře toho jedinečného serveru o GTD na českém internetu.
  Napadlo mě na tomto místě uvést k článku ještě několik skutečností, které by měly (možná na vysvětlenou) zaznít.
  Svůj článek jsem primárně nezamýšlel jako konfrontaci GTD a projektového managementu, což by mohlo z názvu i úvodníku (možná) vyplývat. Inspirací k jeho napsání pro mě byly rozhovory o GTD, které jsem s některými svými známými, kteří GTD nepoužívají, v poslední době vedl, a kteří argumentovali svůj postoj „proti GTD“ jako jakousi obavu z toho, že GTD je jenom (další) složitý systém pro složité plánování projektů – systém pro projektové manažery, což si nemyslím.
  Pojem „projektový management“ jsem použil v zásadě pouze jako srovnávací pomůcku pro to, co jsem chtěl v článku vyjádřit. Tedy, že GTD (dle mého názoru) není komplikovaný systém pro komplikované plánování, ale skvělá pomůcka pro ty, kteří chtějí „mít (vše) hotovo“. Tedy pro všechny, kteří chtějí zvýšit svoji osobní produktivitu – pracovní, či soukromou.
  Sekundárním zdrojem inspirace byl pro mne i můj aktuální projekt, který bych rád co nejdříve „spustil“, a u kterého jsem najednou začal trochu přešlapovat na místě – nedařilo se mi v tak podrobně rozplánovaném (složitém) projektu najít ten správný další krok. Po napsání článku jsem celý seznam kroků v projektu jednoduše vymazal a zvolil pouze jeden jediný krok, na který se nyní budu soustředit, a který až dokončím, budu pokračovat dalším dalším krokem – v tu chvíli se mi trochu ulevilo, a získal jsem opět motivaci se v projektu „pohnout“.
  Těším se na případnou diskuzi.
  Josef Jasanský

 3. vojtech napsal:

  pokud se ukol sklada z nekolika kroku, tak muze byt zrovna tak procesem ;-)

 4. RC napsal:

  Pekny den prajem pan Jasansky,
  musim uznat ze presviedcat niekoho, kto bol dlhsi cas vystaveny bizardnej predstave o projektovom riadeni (napr. v popularnej forme dennych A4 papierovych vykazov) o tom, ze by mal dobrovolne robit nieco, co mu to co i len vzdialene pripomina, je velmi tazka uloha a zasluzi si uznanie. Osobne by som ale aj tak bol v tejto veci trocha opatrnejsi.

  Dovolim si maly experiment. Vas originalny text znie:
  „GTD je způsob, jak mít své projekty (své záměry) pod kontrolou. Není to návod, jak projekty realizovat. Neudělá tu práci za nás. Je to postup, který nám řekne co děláme, i co, a to hlavně, neděláme.“

  Co myslite, bolo by mozne konstatovat nasledovne?

  „Projektovy manazment je zpusob, jak mit sve projekty (sve zamery) pod kontrolou. Neudela tu praci za nas. Je to postup, ktery nam rekne co delame, i co, a to hlavne, nedelame.“ (Vetu „Neni to navod, jak projekty realizovat.“ som vynechal, lebo s nou bohuzial nemozem celkom suhlasit ani vo Vasom povodnom kontexte hovoriacom o GTD.)

  Ak budeme povazovat takto upravenu vetu za pravdivu tak z toho sice nevyplyva ze GTD je projektovy manazment (podobne ako z viet trava je zelena a jablko je zelene nevyplyva ze trava je jablko). Ako na potvoru to ale indikuje, ze to, co bolo pouzite na ilustraciu rozdielu naopak popisuje zhodu.

  Dalej ak si nadefinujete projektovy manazment ako „Rizeni tech tlustych stohu papiru s carami a cervenym razitkem“ tak nech sa nato pozeram ako len dokazem, potom mi GTD vychadza ako projektovy manazment umoznujuci prave spracovanie podobnych situacii (napr. referencia/kos).

  PMBOK (Project Management Institute Project Management Body of Knowledge) definuje projektovy manazment ako:
  „The application of knowledge, skills, tools, and techniques to project activities to meet the project requirements.“
  Myslite, ze pri aplikacii GTD robime nieco ine? PMI by napriek tomu, predpokladam, neuznalo GTD ako plnohodnotny projektovy manazment. Obavam sa ale, ze by sa to stalo z inych dovodov, nez ktore su uvedene v clanku.

  Co sa tyka strategie nevytvorit pre projekt viac krokov ako ten najblizsi – to je zaujimava otazka. V kontexte prezentovanej argumentacie – nebolo by potom rozumne aj v kazdom kontexte mat iba jednu cinnost (z dlheho zoznamu sa tazko vybera cinnost ktoru chcem spravit) s tym ze tie dalsie ma napr. „intuitivne napadnu v spravnom case“? Znie Vam to este ako GTD?

  Uzite si den,
  RC

 5. jjasanus napsal:

  Též Vám přeji pěkný den, pane RC.
  Děkuji Vám za Váš názor. Možná Vás to překvapí (možná ne), ale pokud se na můj článek podívám Vaším pohledem, musím s Vámi souhlasit. Lze jej považovat za blábol. Nicméně, řekl bych, že tak, jak jste (odborně) „rozebral“ můj text, lze v zásadě rozebrat jakýkoliv (neodborný) text, respektive text, který se nesnaží být odborný. Svůj článek, a zmiňoval jsem to již v předešlém příspěvku, jsem neměl v úmyslu koncipovat jako výklad toho, co je a není GTD (zda je, nebo není PM) . . . popravdě, za GTD odborníka se ani nepovažuji. Článek jsem zamýšlel jako určité zamyšlení, jako jakousi reakci (mě, zastánce GTD) na argumenty, které jsem při diskuzích s „oponenty“ metody GTD v poslední době slyšel. A použití termínu „projektový management“ mne v té chvíli napadlo, jako „možné“. Přiznávám nicméně, že to asi nebylo úplně šťastné.
  Že jste (jak předpokládám) můj text pochopil tak, jak jste pochopil, není Vaše chyba, je to chyba moje – jak platí například i v hokeji – každý hráč je zodpovědný za svoji hůl – takže to, že je možné můj článek chápat i v souvislostech, které jste velmi dobře a podrobně popsal, je především známkou mé nevyzrálosti jako autora (použiji-li tento asi rovněž ne úplně přesný pojem).
  Za Vaši reakci Vám děkuji. Umožnila mi uvědomit si, že ne vždy je to, co chci svým textem říci, srozumitelné i pro jeho čtenáře.

  PS:
  i mě se v poslední době stávalo, že mi někdy pro samé plánovaní (přemýšlení „kudy a co“), trochu začala utíkat podstata toho, proč se snažím své úkoly a projekty řídit pomocí metody GTD – abych měl hotovo; a to byl možná ten hlavní důvod, proč jsem se v textu zamyslel nad možností „zvolit si pouze další krok“; nicméně opět, pokud se na myšlenku dalšího kroku podívám (Vašima) očima seznamů úkolů dle kontextu, souhlasím, opět (mi) to nesedí – ale moje vysvětlení k tomuto by bylo cca podobné, jako vysvětlení mého „srovnávání“ GTD a PM;

  Přeji vše dobré
  JJ

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru