Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Evernote jako hub virtuálního světa

By on 4. 4. 2012 in Nástroje with komentářů 7

Pavel Miksa

Šťastný manžel a otec dvojčat, autor článků a recenzí, minimalista se zájmem o osobní rozvoj, produktivitu, knihy, akční a hororové filmy a pohodovou hudbu.

Své články publikuje na osobním blogu a recenzím aplikací pro iOS se věnuje na stránkách superapple.cz

 

Službu Evernote využívám zdarma již dlouho a mnohokrát jsem se o ní také zmínil ve svých článcích. Doposud sloužila převážně jako velká kůlna v rohu zahrady, kam jsem stále ukládal nové nářadí a nikdo ji neuklízel. Vždy jsem jen otevřel dveře a šup tam s novým kouskem. Rozhodl jsem se s kůlnou něco udělat.

Než se pustím do podrobéno popisu, rád bych nastínil, čemu se ve virtuálním světgě věnuji. Jistě z toho bude pochopitelnější individuální nastavení. Možná zjistíte, že řada činností je nám společná. Některé tipy možná vyzkoušíte a třeba vám budou vyhovovat.

Co dělám?

Obecně řečeno jsou mými hlavními činnostmi na webu konzumace a tvorba obsahu. Sleduji převážně na Twitteru některé autory a z jejich práce čerpám inspiraci. Zjistil jsem, jaký typ tvorby a styl psahéno projevu mi vyhovuje. Omezil jsem zdroje na ty opravdu důležité a nechal si jen pár RSS kanálů. Baví mě sledovat některé blogy služby tumblr s jejich inspirativními fotografiemi a citáty. O ty se dělím s vámi prostřednictvím jednoho z nich.

Svou psanou tvorbu věnuji převážně webu ztdonline.cz, jablečně zaměřenému blogu pavelmiksa.superapple.cz, kde jsem začínal a také velmi kvalitnímu Superapple magazínu.  Novou tvůrčí aktivitou je příprava vlastní knihy, na které právě pracuji a realizace emailového kurzu.

Jak jsem pracoval?

RSS kanály jsem donedávna zpracovával pomocí Google Readeru a zde jsem je také třídil. Zajímavé články mířily rovnou do Read It Later, kde čekaly na přečtení. Pokud se mi jejich obsah líbil a rád bych se k němu vrátil, po přečtení jsem jej poslal e-mailem do Evernote. Zde čekal na zařazení do příslušné složky.

Obdobně to fungovalo s čtením článků na počítači. Zajímavé kousky jsem rovnou ukládal pomocí Web Clipperu a později Clear do Evernote. Úryvky textu a citáti putovaly emailem z mobilu nebo Clipperem z rovnou do inboxu. V Evernote končil veškerý použítelný obsah.

Zpočátku jsem používal ke správě poznámek webové rozhraní a s nativní aplikací pro Windows se nesměle seznamoval. Dnes je to můj nerozlučný pomocník, přestože stále objevuji nové a nové možnosti.

Tvorbu textu jsem svěřil zpočátku Google Doc, jejiž část jsem sdílel s redakcí Superapple Magazínu. Líbilo se mi automatické ukládání dokumentů během tvorby a jejich snadná editace bez nutnosti použít MS Office. Zde jsem měl články uloženy podle obsahu a umístění v různých složkách. Archiv již publikováných článků byl zde také.

Nedávno jsem objevil velmi zajímavý editor (pro dnes tolik populární nerušené psaní) Write Monkey a žačal jsem ho používat. Vytvořený obsah jsem ukládal do souborů na Dropbox a duplikoval v Google Doc. Aplikace totiž neumožňuje kontrolu pravopisu, zatímco Google to zvládá poměrně dobře. Sami vidíte, že to bylo poněkud komplikované.

Jak jsem uklidil Evernote

Bylo mi jasné, že pokud chci používat svou kulnu aktivně, musím ji nejdříve uklidit a vyčistit.

K organizaci v Evernote používám Sešity (Notebooks), Skupiny (Stack) a Štítky (Tags). Protože v přehledech  se řadí abecedně musel jsem použít speciální znaky, abych měl aktivní položky co nejvýše.

U aktuálně nejpoužívanějších sešitů jsem v názvu použil .. (dvě tečky), u skupin _ (podtržítko) a u štítků, které nejsou klíčová slova rovněž dvě tečky. Nejen že jsou takto označené položky v horní části seznamu, ale také se mnohem lépe vyhledávají.

Stručný přehled skupin:

_Inspirace – obsahuje nejen články zajímavých webů rozdělených do sešitů.
_Psaní – je věnované mé nejčastější aktivitě a obsahuje aktivní „projekty“.
_Rodina – skrývá vše, co se týká mých rodinných rolí.

Štítky jsem pomyslně rozdělil do dvou částí a to na činnosti označené .. a klíčová slova pro vyhledávání. Často se nějaká činnost váže s různými poznámkami v několika sešitech. Sdružování do sešitů podle činnosti mi přišlo nepraktické. Je však možno celou logiku otočit.

Velmi se mi zamlouvá možnost kombinovat jednotlivé prvky při vyhledávání a takto vytvořené pravidlo si uložit. Díky tomu máte téměř neomezené možnosti jak poznámky třídit a zpracovávat.

Zálohu publikovaných textů uložených v Google Doc jsem vyřešil jejich exportem do PDF a uložením do jediné poznámky v příslušném sešitu. V placené verzi Evernote je možné v PDF souborech také vyhledávat.

Jak pracuji teď?

Popis práce by možná vydal na několik článků nebo dokonce na celou knihu (rozuměj e-book o 20 stranách).

Do Evernote v současné době míří veškerý zásadní obsah. RSS kanály jsou do ..inboxu přesměrovány automatem ifttt.com. Stejně tak je to s oblíbenými položkami na twitteru a tumblr.

Práce s webovým obsahem zůstala stejná (web clipper, clear) a články stále posílám z mobilního RIL.

Změna nastala při u psaní článků, kde jsem před migrací řešil několik „problémů“:

 • zobrazování počet znaků a slov – Evernote tuto možnost má v kontextové nabídce u poznámek
 • kontrola pravopisu – český slovník je součástí instalace desktopové aplikace
 • formátování textů – pod klávesou zkratkou Ctrl+F8 se nachází  základní nabídka pro úpravu
 • sdílení vytvořeného textu – Evernote nabízí sdílení poznámek a celých sešitů
 • možnost mobílní editace – nativní aplikace pro iOS umí opravdu hodně a to včetně komplentí editace vytvořeného textu. V tomto bodě Evernote dokonce předčil předešlá řešení.
 • automatické ukládání – synchronizaci se serverm si můžete nastavit od 15 minut výše.

Musím zdůraznit,že všechny tyto „fíčury“ nabízí služba zcela zdarma. Několikrát jsem také využil OCR, které prochází nafocené poznámky a také v nich vyhledává. Čas od času píšu texty do bloku a ukládám si je. Několik pravidelných mailů jsem přesměroval rovnou do složky ..inbox a v Gmailu zůstává pouze to, co vyžaduje nějakou mou odpověď.

Myslím, že jsem našel toho pravého

Po několika dnech testování a přechodu do ostrého provozu  zjištuji, že jsme si s Evernote opravdu padli do oka. Splňuje veškeré mé současné požadavky na online/ofline řešení tvorby, správy a uchovávání elektronického obsahu. Prozatím si vystačím s účtem zdarma, jehož limit jsem otestoval pouze jednou při archivaci již vydaných článků ve formě několika desítek pdf souborů. K naprosté spokojenosti mi zbývá naučit se několik základních klávesových zkratek, aby práce byla plynulejší a nemusel jsem často přesouvat ruku z klávesnice.

Pokud se někdy v budoucnu rozhodnu pro aktivaci placeného účtu bude to z důvodu offline sešitů v mobilu, vezrování poznámek a vyhledávání v pdf souborech.

Váháte-li s větším využitím Evernote při své každodenní práci, dejte slonovi šanci a uvidíte, kolik práce za vás udělá.

Jakékoli dotazy uvítám v komentářích nebo na e-mailu pavel@ztdonline.cz

Pavel Miksa

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 7

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Martin napsal:

  Evernote jsem zkoušel, ale vůbec mi nesedl z několika důvodů:

  – Obsah jsem nedokázal verzovat – jsem zvyklý na používání verzovacích nástrojů, které mi umožňují pracovat se změnami, které v obsahu provádím, vracet se a porovnávat rozdíly…

  – pro editaci obsahu používám různé nástroje podle aktuální potřeby – doma také neopravuji všechno jedním kladivem

  – měl jsem pocit, že mi duplikuje obsah uložený na disku

  – nemám důvěru k ukládání obsahu do formátu, který lze přečíst pouze jediným nástrojem jediného výrobce

  – V levém dolním rohu na mne neustále blikala reklama…

  jedná se ale jen o poznatky z několikadenního zkoušení programu, třeba mne vyvedete z omylu.

  • Pavel Miksa napsal:

   Zdravím, Martine.

   Nemám poťebu Vás přesvědčovat nebo vyvádět z omylu. Evernote, stejně jako jakýkoli nǎstroj, nemusí každému vyhovovat. Sepsal jsem své poznatky a zkušenosti pro vaši inspiraci. Pokud si někdo Evernote oblíbí, velice rád mu v začátcích pomůžu.

 2. gtdovec napsal:

  Skvělý program. Určitě stojí za vyzkoušení, já už mám placenou verzi. Cením multimediálnost poznámek, a rychlý, jednoduchý přístup do každé z nich. Psaná, kreslená, fotka, audio… Provázanost do Outlooku a mailu obecně. Velká flexibilita na různých stupních třídění. A tady je samozřejmě háček – každý si to musí přizpůsobit k obrazu svému. Já jsem vyšel z článku zde:
  http://www.mitvsehotovo.cz/2011/03/evernote-jako-gtd-system-a-hezky-jednoduse-efektne-a-elegantne/
  Nicméně ohýbat je to třeba, každý máme zcela specifický přístup k životu, prioritám a každý děláme také něco jiného, nebo stejného či podobného – ale jinak :-) Takže vyladit, třeba i v průběhu užívání (není to žádný problém, něco změnit a přitom zachovat stávající…). Dost se toho najde i jinde, trošku googlu a je to. Na informace a GTD doporučuji.

 3. Roman napsal:

  Evernote je dobrý a používám jej. Jedině se mě zdá nepraktická verze pro iPad. Ztrácí se možnost vidět strukturu zápisníků (jako je to na desktopu a iPhone verzi), což znesnadňuje orientaci. I to rozložení do plochy vlastně nemá žádný význam. Jednoduché menu složek na levé straně a zápisníky na pravé by bylo podle mého daleko praktičtější.
  Jinak hezký článek. Díky

 4. Lubo napsal:

  Evernote je zbytocne komplikovany… ako vacsina GTD systemov… skusil som toho naozaj vela a cca 5 mesiacov som nasiel Wunderlist… to je presne to co som hladal.. :-) jeden zoznam… z neho vyberiem na aktualny den 1-5 najdolezitejsich uloh, aby ma ostatne nerozptylovali a co je super, ze si mozem jednoduchym presuvanim urcit poradie v akom ich budem riesit… ak nieco nestihnem urobit, len upravim datum. ostatne bez datumu su stale v inboxe a cakuju, kedy ich vytiahnem (ak ich niekedy vytiahnem :-)

 5. Pavel D. napsal:

  I já jsem s Evernote spokojený. Patřím k těm, co si za léta zvykli pracovat s MS Outlookem a vyhovovala mi možnost synchronizace poznámek Outlooku a Evernote a Androidu. Od jisté doby, mi ale přestal Outlook s Evernote komunikovat. V Outlooku mám aktivní doplněk Evernote.Outlook a myslím, že mám vše nastaveno správně. Nevím zda nemůže být problém v umístění datab. souborů, nebo logu. Dokážete mi poradit…

 6. evelyna napsal:

  Tak jo….nechtelo se mne, ale…..nakonec jsem se k Evernote vratila….protoze: ma tolik pomocnych veci a tlacitek:)), jednoducha spoluprace s dalsimi jako je Skitch/uzasna vec/…Clearly/miluju klid na cteni bez rusivych elementu a s dalsimi moznostmi/, Evernote Peek take neni uplne od veci v mem pripade, Clipper je uplne nezbytna zalezitost, a dalsi a dalsi zalezitosti, ktere praci s Evernote velmi usnadnuji….ve zkratce….uz jsem jich par vyzkousela…zatim jsem zpet u Evernote….naposled me potesila snadna spoluprace s Fetchnotes a tim padem navyseni Box cloudu….a myslim, ze tim to nekonci….

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru