Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Tucet hrůzných věcí, které hrozí s iPadem

By on 26. 3. 2012 in Nástroje with komentářů 7
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Měl jsem v plánu odstartovat na svém blogu sérii textů o tom, jak lze efektivně využívat tablet společnosti Apple. Urodila se mi však v hlavě myšlenka, že po dvouletém užívání iPadu mám právo sepsat tucet negativ, která sebou tento zázračný vynález přináší.

————————

Jakožto člověk narozený ve znamení vah mám sklony k nerozhodnosti. iPad mi nahlodal jistotu, s jakou jsem užíval papírový diář. A to nejednou. Po zakoupení, poté zhruba po roce, kdy mě mnoho lidí tázavě upozorňovalo na podivnost, že chodím na schůze s tenkým tabletem a obřím diářem, a kdy jsem i já sám pociťoval, že iPad je flexibilnější. A nyní znovu, po zakoupení nejnovějšího modelu.

Váhavost se projevovala nejednou při výběru apliakcí. App Store je jich plný, dme vás touha je všechny poznat, okusit, porovnat, abyste pak trávili bezesné noci dumáním, kterou z variant úkolovníku či notesu zvolit. A i když si vyberete, do měsíce může být všechno zase jinak.

————————

iPad má tendenci bourat zažité zvyky. Pokud jste měli doposud pouze PC nebo notebook, internet, potažmo různé online komunikační kanály byly hůře dosažitelné. S tabletem můžete být online neustále, což u slabší povahy může vést k citelnému nárůstu tzv. prokrastinace. Má zkušenost spočívá právě ve střídání období, kdy se umím ovládat a kdy naopak kontroluji sítě (přednostně Twitter) už jen proto, neboť iPad leží na stole a je to tak snadné a rychlé.

————————

App Store vás naučí ještě další zcela nové činnosti. Probouzet se a otevírat víčka s kontrolou, jaké nové aktualizace nabízí. Zatřese vámi radost, když má váš oblíbený prográmek update, proberete se a můžete si jít směle čistit zuby. (A mimochodem, hodí se zkontrolovat aktualizace ještě večer…)

————————

Vůně papírové knihy může postupně vyčichávat, když zjistíte, jak pohodlné je nosit sebou celou knihovnu, aniž by to vaše batožina pocítila. Samozřejmě daň za čtení na iPadu představuje fakt, že koukáte do svítícího displeje nejen při práci, ale také při odpočinku. No a i když vy sami si zachováte pozitivní vztah k tištěné matérii, v autobuse, ve vlaku, na zastávkách i všude, kam lidská noha vkročí, na vás číhá oko – pobouřené tím, že civíte do displeje a čtete si. (No jo, už si ani knihy neváží!)

————————

iPad může vzbudit závist. Nepřeháním, myslím to naopak vážně. Dnes sice tablet od Apple nevzbuzuje takový rozruch (protože se prodává v milionech), mnozí si vás však zařadí mezi „boháče“. Je s podivem, že na iPad, de facto finančně ne tak náročnou věc (v porovnání s tím, co umí), se nahlíží jako na určitý znak snobismu. Smutnou skutečností také je, že méně pro „aktualizovaní“ jedince, kteří ve světě IT znají jen pojmy PC a počítač, představuje iPad podivnou zvláštnost z budoucnosti, symbol něčeho, co je navíc, zbytečné a drahé. (Což – narovinu – může vést k potížím kupovat iPad z peněz ve veřejném sektoru, a to i včetně grantů.)

————————

iPad může rozžehnout zbytečné hádky. Apple bude asi ještě nějaký ten rok vzbuzovat vášnivé debaty a slovní přestřelky, do nichž jsem se čas od času bohužel i já sám zapojil. Budete se muset naučit ignorovat dotazy typu „Kolik to má USB portů?“ a připomínky, že jde o přerostlý telefon. Koupíte-li si náhodou iPad hned v prvním dni (či týdnu) po jeho uvedení, jste ovce a kupujete si jej pouze proto, neboť nemáte mozek.

————————

Používáte-li iPad jako svůj primární nástroj pro zapisování poznámek, je to pořád lepší řešení, než chytrý telefon. Při poradách a setkáních nevypadá, že píšete sms (kdo je vlastně dneska ještě píše?), ale stejně vám mnoho z přísedících přidělí indiánské jméno Ten, který se věčně dotýká svítící desky. Možná jde jen o mé zkušenosti, ale opravdu hodně lidí má za to, že telefon či iPad jsou věci, kde můžete jen a) psát zprávy, b) psát e-maily, c) psát někomu něco prostřednictvím něčeho jiného než pomocí sms a e-mailu. Ti osvícenější pak mají ještě kategorii d, kdy vědí, že můžete kromě komunikace s lidmi také číst Novinky.cz nebo hledat dovolenou prostřednictvím Seznamu.

————————

Budete se s iPadem cítit zranitelnější. Pokud si nevypěstujete návyk, že zlé pomyšlení přitahuje také zlé události, patrně si mnohokrát zkontrolujete svoji brašnu před odchodem z místa, kde je více než jeden člověk (tedy vy). Pamatuji si, jak jsem při čekání u bohumínského nádraží (kdo to místo zná, ten mi rozumí) tak tucekrát iPad schovával do batohu, a to jen proto, že se ke mně blížili potenciální pachatelé a mohli by zatoužit po tomto roztodivném vynálezu.

A pokud nemáte dobré krytí iPadu, pak s ním nedoporučuji chodit přes mosty, po cestách, procházet se po chodnících, ba ani přejít z kanceláře do učebny není radno podceňovat. O úžasnosti skla iPhone se také monoho napovídalo (a natočil o tom i někdo hezké video, tuším Apple), nicméně slovo míní, skutek mění. Pád na zem může být ale více bolestivé pro vás, než pro přístroj samotný. Takže počítejte s tím, že kromě do tabletu investujete i do různých věciček, které jej ochrání.

————————

Hraní her naštěstí není můj případ – v tomto směru se sebou nebojuji, protože jsem lákadlu nikdy nepropadl. (Ehm, tak jo, pár set mil na okruzích F1 jsem najel a několik málo triček ve finálovém zápase o Stanley Cup propotil…) Dle zkušeností z okolí však vidím, že nejen navztekaní ptáci (Angry Birds – pozn. pro ty, kteří k tomuto článku náhodou zbloudili) vás mohou stát kus času. iPad jako herní platforma vypadá vážně dobře, kdybych býval byl hráčem, prokrastinace by u mě měla další důvod žít.

————————

Pokud přicházíte ze světa s Windows, patrně nebude jablečný tablet pouze o radosti. Přeci jen převažují desktopové alternativy určené pro Mac OS, kdy propojení s Macem, iPhonem a iPadem – slovy Petra Máry a Jana Březiny – dává smysl. Tzv. ekosystém v případě kolaborace s produkty společnosti Microsoft naráží na bariéry, které lze sice mnohdy vyřešit, ale musíte protáhnout vyhledávač Google a sníst pár kostiček čokolády (doporučuji alespoň s 60% obsahem kakaa).

 

A poslední dva neméně hrozivé body:

 

Máte-li iPad druhé či třetí generace, bude vás přinejmenším měsíc bavit odkrývat a zakrývat displej Smart Coverem. Po měsící vás to už nebude sice tak bavit, ale budete to dělat, protože jste si na to zvykli.

————————

Máte-li iPad a děti, to první postupně přestanete mít.

 

 

Lukáš Gregor

Štítky: ,

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 7

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. @MarianSteiner napsal:

  Výborné zhrnutie. Mal som možnosť si siahnuť na nový iPad v predajni iStyle v zlínskom Zlatom Jablku a pohľad na retina display bol úchvatný. Rovnako ako pohyb v prostredí, prehliadanie internetu a podobné detaily.

  Dôvod, prečo som s jeho kúpou doposiaľ váhal bol práve ten, že je to predmet, ktorý, či chceme, či nechceme bude vyvolávať prehnané reakcie, snáď s výnimkou väčších miest. Cítil by som sa nesvoj a kvôli tomu by som sa tomu častému schovávaniu do batohu, o ktorom píšeš asi nevyhol, či už kvôli závistlivým, nechápavým, či odmietavým „pohľadom“ okolia alebo poznámkam od ľudí, s ktorými prichádzam do styku. Áno, dalo by sa to všetko odignorovať, ale to by znamenalo, že by som sa nechcene stal stelesnením práve toho „namysleného“ technofila, ktorý sa „predvádza“.

  Je to možno zvláštne prirovnanie, no podobné pocity mávam pri prechádzke so psom v meste, ktorý na seba automaticky púta veľkú pozornosť a je akousi „pozvánkou“ pre ľudí k rôznym komentárom, čo môže byť často príjemné, no nie vždy. Niektorý ľudia majú automaticky pocit, že môžu komentovať a posudzovať psa, mňa a spôsoby, akým ho kŕmim, či nekŕmim dosť, či je príliš chudý a tak podobne.

  Pes mi prináša osobné výhody, ktoré to jednoznačne prevyšujú a zžil som sa s tým. Takže počkám na deň, keď dospejem k rovnakému pocitu s iPadom :)

  A ten záver, s iPadom a deťmi je nádherný! :)

 2. Pavel Miksa napsal:

  Díky za článek. Je skvělý. Před pár dny jsem od své ženy dostal poslední model iPadu a musím přiznat, že za těch pár dní se mi hlavou prohnaly všechny výše uvedené starosti.

  Co se týče děti, naši čtyřletí kluci si ho velmi oblíbili.

 3. DomoKun napsal:

  Food workshop…

 4. Tom napsal:

  Diky za clanek, musim souhlasit ze podstatna vetsina z veci zminenych v tomto clanku se u me uz udala ci se stale deje :) Jiz nejaky ten patek mam ovsem iPad 2, na novy iPad jsem zatim nemel cas se jit kouknout, ale verim ze retina bude na iPadu skvost! Mam jen trosku obavy ohledne toho prehrivani (navic hry nehraju) – ale neco mi napovida, ze to bude jen kachna, ktera se momentalne vali eterem.

 5. Petr Lindner napsal:

  Mám iPad i děti a nic z toho, co autor naznačoval, se nestalo. Co dělám blbě? ;)

 6. Ehehe napsal:

  Kdo si nehraje se smart coverem musí být vadný :-D

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru