Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

„Naslouchejte své mysli“ – rozhovor se Stephenem Coveyem

By on 2. 3. 2012 in Témata with komentářů 17

Pavel Říha

Student, poznávající sám sebe. Hledač smyslu v nesmyslném světě. Lovec černých labutí. Autor blogů badguy.cz a zenhabits.cz, vylévající si srdce na Twitteru.

Jsme rádi, že na našem webu můžeme publikovat český překlad exkluzivního rozhovoru Lea Babauty se Stephenem Coveyem, autorem legendárních 7 návyků skutečně efektivních lidí.

“Klíčem není přidělit priority vašim plánům, ale naplánovat si své priority.” ~ Stephen Covey

Je vážně vzrušující, že se s vámi mohu podělit o rozhovor s jedním z mých hrdinů, Stephenem Coveyem, autorem 7 návyků skutečně efektivních lidí a několika dalších bestsellerů.

Covey je jedním z těch, kteří mě při psaní tohoto blogu inspirují, a jeho vliv se odráží ve všech mých textech (včetně Zen a hotovo), které pojednávají o plnění důležitých věcí, nejen mechanickém odškrtávání položek v to-do listu.

Podařilo se mi s panem Coveyem spojit emailem. V rozhovoru jsem se snažil udržet počet otázek na minimu (je to zaneprázděný muž), vyhnout se přílišnému opakování toho, co již napsal ve svých knihách, být trošku více osobní a poskytnout vám (i sobě samému) malý vhled do života někoho, kdo našel cestu jak jej žít podle vlastních zásad.

Doufám, že si rozhovor užijtete!

Babauta: Pro spousty lidí jsou vaše knihy naplněny tolika úžasnými myšlenkami, nabízející zcela nový pohled na svět, že zůstávají doslova ochromeni. Chtějí změnit svůj život, ale nevědí kde začít. Jaký by měl být první krok, který mohou čtenáři vašich knih k pozitivní změně učinit?

Covey: Naslouchejte své mysli a hledejte něco, o čem zkrátka víte, že byste to měli udělat, pak s tím pomalu začněte – dejte si slib a držte se ho. Následně se posuňte dál, dejte si trošku větší slib a opět se ho držte. Nakonec zjistíte, že váš smysl pro čest bude větší než vaše aktuální nálady, a to vám dá určitou důvěru a vzrušení, které můžete přesunout do dalších oblastí, kde cítíte, že je třeba něco zlepšit.

Babauta: Pro malý vhled do vašeho života, jak vypadá vaše typická ranní rutina?

Covey: Každé ráno se snažím vyhrát něco, čemu říkám “osobní vítěztví”. Alespoň 30 minut cvičím na rotopedu, přičemž studuji Bibli. Potom si dám 15 minut svižného plavání v domácím bazénu, následně cvičím na mělčině 15 minut jógu. Potom jdu do své pracovny a naslouchám své mysli, zatímco si vizualizuji celý zbytek dne, zahrnujíce důležité pracovní záležitosti a vztahy s mými nejbližšími, spolupracovníky i klienty. Vidím sám sebe, jak žiju podle správných principů a dělám chválihodné věci. Jeden z mých oblíbených citátů je: “Největší bitvy života jsou vybojovány každý den v tichých síňích našich vlastních myslí.” (David O. McKay). Velké část tohoto naslouchání a vizualizace je velmi náročná, takže vždy, když povznesu svoji mysl a zavážu se žít podle správných principů a věnovat se chvályhodným věcem, dosáhnu osobního vítězství.

Babauta: Máte něco, co byste mohl říct ohledně filtrování ruchu v našem životě (speciálně ruchu způsobeného technologií) a zaměření se na věci, které jsou opravdu důležité? Jak lze zvládat časově náročné emaily a nežít přitom v emailových schránkách?

Covey: Mám to štěstí, že mám velmi nápomocný tým, který mi umožňuje dělat věci, které jsou důležité, avšak ne nutně naléhavé. To vyžaduje rozvinout svou osobní misi do širšího kontextu a také schopnost určit, co je opravdu důležité, i když třeba ne ani tak naléhavé. Lidé, kteří nemají žádný takový tým, musí tato rozhodnutí rovněž provádět, aby mohli říct veselé ne tomu, co je naléhavé, ale nikoliv důležité. Naučte se používat technologii takovým způsobem, aby vám pomohla vytřídit to, co je pro vás osobně či pracovně opravdu důležité. Pamatujte, že technologie je skvělý sluha, ale špatný pán.

Babauta: Jak organizujete svoji práci? Které nástroje k tomu používáte? Jaký typ počítače a programů je pro vás nepostradatelný? Jak nastavit věci tak, aby bylo dosaženo ce největší efektivity?

Covey: Moji práci doplňuje tým, takže mohu pracovat na svých silných stránkách a zorganizovat si to tak, aby mé slabé stránky byly irelevantní. Moderní technologie jsou jednou z těch slabých stránek, ale moji spolupracovníci tuto slabost skvěle doplňují, protože v tom jsou výteční. Uvědomuji si také to, že většina mítingů je ztrátou času, jelikož jejich příprava je obvykle bídná a šance pro shodu na lepším řešení než jaké někdo vymyslel původně, je zde jenom nepatrná. A tak se snažím účastnit jen takových mítingů, které mají strategický dopad a všechny druhy ostatních důležitě-vypadajících mítingů vynechávám. Své telefonní číslo nikde neuvádím a se všemi telefonáty, emaily a faxy se spoléhám na svoje spolupracovníky.

Babauta: Které čtení, kromě vašich knih, zahrnujíce knihy, časopisy, weby či blogy byste doporučil jako nepostradatelné? Čtete blogy?

Covey: Blogy nečtu, ale příležitostně mi lidé řeknou o tom, co se na nich píše, a občas pro ně dělám nějaké rozhovory, jako právě teď. Můj tým a já na blogu také příležitostně publikujeme a do budoucna to chceme dělat častěji. Věřím, že návyk pravidelného čtení dobrých knih, vědeckých časopisů a periodik z mnoha oborů je nezbytný k tomu, aby člověk získal větší perspektivu a uvědomil si vzájemnou provázanost života. Já čtu průměrně asi 2 hodiny denně. Mnoho knih jsem také podpořil, což mi pomáhá udržet si význam ve svém oboru. Mám také několik lidí, kteří mi pomáhají s rozhodnutím, které z knih bych si měl přečíst a které doporučovat.

Babauta: Četl jste Mít vše hotovo a Tajemství? Co si myslíte o těchto dvou různých fenoménech?

Covey: Obě knihy jsem četl, užil jsem si je a věřím, že obsahují zrnko moudrosti a praktických doporučení. Ale pro mě a můj svět jsou příliš zjednodušující a povrchní.

“Můžeme být velmi zaneprázdněni, můžeme být velmi efektivní, ale opravdu efektivní můžeme být teprve tehdy, když začneme s myšlenkou na konec.” ~ Stephen Covey

Převzato z zenhabits.cz. Anglický originál publikoval Leo Babauta na zenhabits.net

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 17

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Tomáš Baránek napsal:

  No, David Allen Co. je konkurent Coveyho společnosti, byť velikosti jeho firmy zdaleka nedosahuje, a tak nelze čekat, že bude GTD chválit. Osobně mi připadá, že pan Covey žije v oblacích a je mi krajně nesympatický. Abych jej parafrázoval: „Pro můj svět je moc sluníčkově duchovní a málo praktický a přízemní.“

 2. Ala napsal:

  Jako člověka pana Coveyho osobně neznám. Kontakt zprostředkovaný různými médii často zkresluje.
  Mohu se však vyjádřit k jeho knize 7 návyku (revidované vydání) a doufám, že mě nikdo neukamenuje. Pro mě osobně je tato kniha nejhůře napsanou motivační knihou, jaká se mi do ruky dostala. Nemám problém číst Jiráska, Bibli kralickou, Vrchlického ani antickou tvorbu atd.,ale prvních 60 stránek jsem myslela, že umřu. Nechutně rozvláčné, vysvětlující samozřejmosti a zbytečné detaily, odbíhající od tématu zbytečné oslavování sebe, opičkování názorů-citací někoho jiného jakoby neměl vlastní myšlenky, atd. O literární úrovni zcela pomlčím s ohledem na zaměření a účel knihy. Následující stránky jsou v podobném duchu, ale aspoň k věci. Je tam spousta zajímavých myšlenek, ale v poměru jedné kostka masa v velkém hrnci guláše. Autor mě nutí nejdřív sníst tu moučnou kejdu a pak se něco dovědět. Upřímně se vážím všech, co tu knihu s radostí dočetli a čtou ji již po několikáté. Jako autor je pro mě nečtitelný, ale naneštěstí je spousta jiných autorů, tak si každý najde toho svého.

 3. prdlik napsal:

  No to byl teda rozhovor za vsechny prachy. Na kazdou otazku odpovida – – Mam tym lidi, kteri delaji ty nedulezite veci za mne ja mam cas se tak venovat tem dulezitym a zasadnim – plavat v domacim bazenu, cvicit jogu a povznaset svoji mysl k vysinam. Uz dlouho jsem se tak nenasmal. :O)

  Ale v necem byl ten rozhovor dobry – nic jsem od toho chlapika necetl a ted vim, ze urcite cist nebudu. Nemam tolik casu jako on. :O)

 4. prdlik napsal:

  Radsi si prectu Jak sbalit zenu 2.0 – tj. pro Coveyho znacne povrchni literaturu, kterou by okomentoval – takove knihy nikdy nectu, ale prilezitostne mi lide reknou, co se v nich pise. :O)

 5. Lukáš Gregor Lukáš Gregor napsal:

  Jsem rád, že se zde otevřela tato diskuze. Pár mých postřehů:

  – Ano, je místy až úsměvné číst ony odpovědi. Dokáži si představit, že pan Covey zkrátka nechtěl věnovat mnoho času na odpovědi „neznámému“ blogerovi. Nicméně v odpovědích nenabídl zrovna mnoho tipů/rad/vodítek/inspirace, naopak si „nahrál“ na vlastní gól, když neustále zmiňoval, že většinu agendy dělají za něj ostatní.

  – Kniha „7 Návyků skutečně efektivních lidí“ má opravdu velmi zle čitelných cca prvních 60 stran. Ostatní se číst dá dobře, tedy určitě ne jako Babauta, ale na druhou stranu mi připadá, že psát moc neumí ani Allen, dokonce možná píše ještě hůř. Doporučuji spíše knihu od jeho syna, Seana Coveyho, „7 návyků pro teenagery“, de facto totožné poslání a myšlenky, ale představeny čtivým a jasným jazykem.

  – Sice nedokáži moc říct, jestli mi je pan Covey sympatický či ne – no, na pohled a poslech vlastně moc ne – ale jeho knihy 7 návyků a To nejdůležitější na první místo mě velmi silně ovlivnily. Osobně bych se k nim rozhodně nedostal, pokud bych předtím neprošel sžitím s GTD. Na druhou stranu: když jsem fungoval nějakou dobu jen s GTD, byl jsem produktivnější, nikoliv efektivnější – a oči mi pomohl otevřít právě Covey, potažmo pak Babauta, který Allena a Coveyho sloučil a velmi srozumitelně a stručně předává dál.

 6. Radek napsal:

  Před několika dny jsem ten článek četl tuším u Badguy. Moje první reakce byly přesně stejné, co to je za magora? Tenhle ten nafoukanej borec chce ostatním radit jak být efektivní? Tak trochu na mě působil jako dost našich rádoby politiků a jiných individuí, které se tváří, jak mají strašně práce, jak jsou moc vytíženi, jakou důležitou činnost oni dělají a na ty nudné a trapné denodenní záležitosti mají týmy lidí, které asi financují z prodeje svých knížek nám, té neschopné lůze, která si svůj čas neumí řídit.

 7. Eta napsal:

  by mě zajímalo, co vlastně pan Covey dělá, když schůzí se neúčastní a telefonáty, emaily a faxy za něj vyřizují jeho podřízení. Tedy kromě toho, že ráno hoďku cvičí, potom hoďku-dvě sedí v pracovně a představuje si, jak pracuje a tím dosahuje svého osobního vítězství, potom se jde naobědvat a pak si dvě hoďky čte… ;-)

 8. Ed napsal:

  7 návyků jsem s těžkou hlavou přečetl, určitě tam je několik hodnotných návodů a myšlenek, ale verze od Seana Coveyho pro mladé je proti tomu super četba. Přečetl jsem ji jedním dechem a poté koupil i své 20 leté dceři. Rozhovor je fakt otřesný! A že má na všechno lidi? Když pro něj dělat chtějí a jsou slušně zaplaceni? To mě netrápí, když jsou obě zúčastněné strany spokojeny, budiž jim dopřáno. Já knihy a myšlenky výše jmenovaných pánů nehaním, ani nechválím, vzal jsem si z nich to své a poté si vytvořil vlastní systém. V podstatě jsem jim ale vděčný, že své myšlenky zformulovali a přispěli k lepšímu zvládání mých povinností poměrně významě! Jsou to jen lidé, kteří se snaží, jako každý z nás. Tak se na ně tak nezlobte :-) Víc mi nesedí Leo Babauta, který parazituje na dílech druhých a v podstatě nedal dohromady nic vlastního, míchá GTD se 7 návyky a k tomu přidává něco z východních filozofií, fakt mazec. Jeho kniha po přečtení a následném znechucení letěla z domu. Ale někomu třeba pomohla, tak to má být, nic není dokonalé a všichni se učíme….

 9. Martina napsal:

  Jestli dovolíte, než začnete soudit, dejte si čas a přečtěte něco o p. Coveym a společenosti Franklincovey na internetu…jeho knihy mění životy, pravda, není to úplně jednoduché počtení… :-) Patří mezi 25 nejvlivnějších lidí Ameriky a zdobí ho nejen znalosti a zkušenosti, ale také pokora…i přes svůj vysoký věk, létá po světě a plní svou pozemskou misi…vede lidi k učení se chápání druhých skrz vlastní sebeuvědomění a k nalezení své vlastní jedinečnosti…je toho mnoho, co se nám snaží předat…už je tomu 17 let, kdy skrze své knihy „vstoupil“ do mého života a věřte, že mu nikdy nepřestanu být vděčná… :-)) Carpe Diem vám všem!!!

 10. Jan Straka napsal:

  Dobry den pratele,chtel bych reagovat jen v kostce na par veci.
  Jsem ucastnikem Ceskoslovensko ma uspech,tedy akce poradane ceskou pobockou FC. Souhlasim s tim,ze kniha 7 navyku je tezka na precteni a ne kazdy ji da.ani ja ji moc neumel uchopit,dokud jsem neprosel vyse uvedenym projektem.myslenky pana coveyho jsou stejne jako i jinych podobnych autoru velmi inspirujici a mnohdy zivot menici!alespon z meho pohledu!srovnavat Allena s Coveym je nesmysl,protoze jeden pise o zivotnich hodnotach a vnitrnim nastaveni,zatimco druhy o tom,jak zvladat pracovni stres.
  Kombinace techto dvou pristupu a tvorba vlastniho systemu je podle me nejlepsi cesta!
  Rozhovor je prilis zjednoduseny a tak trochu pusobi,ze jej mozna psal nekdo jiny.v kazdem pripade je vytrzeny z kontextu stejne,jako byste bazirovali na pouzivani ciste papirovych prostredku v dnesni dobe jen proto,ze to allen pise ve sve knize…
  Nechci zde nikoho kritizovat,ale zamyslete se nekteri nad svymi komentari! Neupiram nikomu jeho nazor na zivot a ostatni lidi,ale nektere komentare mi pripominaji poulicni politiku ceskych hospod.neni dulezite,zda pan covey zije ze svych knizek a ma na vse svuj tym.stejne tak neni dulezite,kdo je lepsi -allen,babauta,covey…kazdemu zkratka vyhovuje neco jineho a je to tak spravne. Vsichni panove se snazi skrze svou tvorbu pomoci ostatnim a co je spatneho na tom,ze z toho maji svuj byznys???pokud maji sve ctenare,necht to tak je.a ze pan covey travi sve rano jogou a premyslenim?no a?vydelal si na to,tak proc ne.oslavil 80.narozeniny v plne tvurci a zivotni sile…tak at si svuj bazen uziva…zrejme delal ve svem zivote neco jinak a diky tomu je tam,kde je…:-)

 11. Neužil napsal:

  Pridam jen svou trosku do mlyna
  1. Covey inspiroval jak Allena, ktery dava kucharku, ale zjevne vychazi z Coveyho a jeho predchudcu, tak Babautu, na ktereho mam zcela stejny nazor jako Ed – jen preformulovane veci, vlastni prinos nic moc, spis nic nez moc. Cte se to dobre, ale jeho blog uz jsem prestal cist davno. Knizky nebyly spatne, ale nevracim se k nim. Pro me osobne je Babauta tak trochu pozer. To se o Coveyho praci rict neda.
  2. Zcela souhlasim s Lukasem, ze Sean Covey napsal velmi ctivou knihu, ktera stavi na stejnych principech a ctu ji opakovane mnohem radeji nez puvodni knihu otce. Od nej mam radsi knihu To nejdulezitejsi predevsim.
  3. Americky styl psani mi nesedi, ale zjevne ma sve duvody, temer kazdy autor zacne lehce zesiroka, popise vlastni ci prebrane zkusenosti a pak se teprve postupne dobira k „jadru pudla“. Covey je uplne stejny, ale i slavne dilko Napoleona Hilla nebo Dale Carnegieho jsou stejna.
  4. souhlasim s Janem Strakou – Covey je vizionar, jeho knihy jsou hodne o osobnim zamereni, filozofii, pristupu, nema tolik jednoduchych navodu, kucharek ( byt tam jsou ). Priznam se, ze me osobne ovlivnil vice nez Allen , o Babautovi vubec nemluvim. Casto se k jeho kniham vracim nebo si poslechnu mp3 s nim.
  5. byt to ceskemu clovicku muze pripadat velkopanske, napadlo vas – kritizujici – ze Covey je sef firmy, ktery je primarne zodpovedny za jeji smerovani? Ne treba za kazdodenni management? A neni to spis tak, ze si muze dovolit mit svuj tym, tedy umi dobre delegovat, ma je vycvicene a ejhle, ma dost casu pro sebe ( to cviceni je soucasti „Brouseni pily “ – pro ty, co jeho knihu cetli :-) ) a hlavne pro to, co on sam osobne povazuje za nejdulezitejsi… tedy psani a vedeni seminaru… Ta firma zjevne prosperuje a rekl bych, ze i kdyz rozhodne neni levna, tak se ji dari velmi dobre.
  6. Cetl jsem obe knihy – jak Allenovo GTD, tak Tajemstvi.. Je to muj osobni nazor, ale Tajemstvi je pomerne povrchni, navic, vybizi k pasivite – aspon tak to chapu ja. Cimz nerikam, ze tam neni neco zajimaveho, noveho a uzitecneho… Ale uz jsem si za nej nasel nahradu :-) A GTD pouzivam, ale jak tady bylo zmineno v jinem clanku, ten system se hodne ohyba, hodne si ho lidi prizpusobuji a pritom Allen dava pomerne pedantsky presny navod. Takze pro me GTD kucharka, kterou jsem si upravil, ale moc do hloubky taky nejde…

 12. @prdlik: děkuji za pochvalu – pro ostatní jen doplním, že knížka Jak sbalit ženu 2.0 opravdu není o produktivitě!

  @eta: přesně takhle jsem si po dočtení Coveyův den představoval; nedávno jsem podobně experimentoval se sportem: před spaním si usmyslím, že budu celou noc trénovat, a představuju si, jak sportuju, dokud neusnu; někdy nad ránem si zapíšu výsledky; když se na trénink opravdu soustředím celou noc a neflákám to, zlepšuje se mi výkon!

 13. findegil napsal:

  Pokud pan Covey má celou svou agendu (konkrétně agendu, která se nejspíš týká jeho podnikání) delegovanou na své spolupracovníky, tak je to pro něj jediné plus. Určuje pouze „směr“.

  Nicméně, pokud se bavíme o osobní rovině, o timemanagementu, tak snad nějaký způsob vedení své agendy používá. To mohl více osvětlit. Více mohl zabrousit do osobní roviny. Mohl třeba rozvést jaké „řešení“ své agendy používá. To by určitě spoustu lidí zajímalo.

  Co se týče rozhovoru, tak rozhovor je hrozný. Možná je vytržený z kontextu. Možná špatný překlad.

 14. Ed napsal:

  Nedalo mi to, a vlastně na popud výše vedené, poměrně ostré diskuze, jsem po cca roce uchopil znovu 7 návyků a začetl se. Asi ve mě něco za ten rok dozrálo, protože knihu teď vidím jako na docela zdařilou psychologii a v mnoha směrech užitečný návod, kterak se dopracovat k osobní spokojenosti a zvládat lépe vztahy a práci. V knize je spousta tipů, jak vést „lepší“ a mravnější život. Pro člověka, který nemá vztah k náboženství, se zde otevírá možnost polepšit se na lidské i duchovní rovině. Vítám osobně vše, co lidi nabádá k sebeovládání, slušnosti, zodpovědnosti a poctivému jednání. Dnes je mi kniha nějak bližší a nepřijde mi až tak náročná, jako poprvé. Jako by z jejích řádků ke mě promlouval starý známý,který to se mnou myslí dobře. Za velmi důležité považuji zejména zdůraznění rozdílu mezi etikou osobnosti a etikou charakteru. Teď jsu pokračovat ve čtení :-)

  Hezký den všem.

 15. prdola napsal:

  je zaujimave, ako lahko si u nas zarobi cokolvek cudzie, najlepsie na zapad od nas… Tieto US patenty na produktivitu tu davno boli aj bez nich. Co povie nasinec sa neakceptuje podla hesla – nikto nieje doma prorokom! To je strasne , aku mame kratku pamat a ako vieme zahodit vsetko od nasich otcov, pre lepsie znejuce cudzie importy toho isteho co sme tu mali. My znovu OBJAVUJEME KOLESO.

 16. Ed napsal:

  Mě je úplně jedno, zda přichází zdroj poučení, či užitečný návod z tuzemska, nebo z ciziny. Pro mě mají všichni lidé na světě stejnou hodnotu. Když mi řekne uslintaný bezdomovec na ulici nějaké moudro a já cítím, že má pravdu, tak to beru. Když něco hloupě plácne a nedává to smysl, vysoce postavený, intelektuálně rozvinutý a vzdělaný člověk(který nemusí být nutně moudrý), pouštím to z hlavy. To platí i naopak. Svět je malý a bylo by chybou bránit se užitečným věcem jak od nás, tak od „nich“ :-) U nás je samozřejmě mnoho skvělých věcí, které nemají ve světě obdobu. Ale je dětinské odmítat něco, co mi přináší prokazatelné výsledky, jenom proto, že je to ze západu. Mám mozek a mám také rozlišovací schopnost, abych si svobodně zvolil zdroj poučení.

  Hezký večer všem.

 17. Pavel napsal:

  V rozhovoru se skrývá vlastně docela dost pokory i inspirace.

  @prdola – Covey nijak neskrývá fakt, že přeformuloval principy, které byly objeveny dávno před ním – naopak to sám tvrdí.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru