Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Jak na poznámky a nápady

By on 19. 3. 2012 in Rozvoj with komentářů 8
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

V předchozím textu o shromažďování jsem uvedl, že do schránky nemusejí padat pouze úkoly, ale také informace, nápady a poznámky. Zatímco první díl mého seriálu jsem věnoval úkolům, druhý sběru a třídění informací, nyní se zaměřím na zbytek.

Úkoly mi všechny spadají do jedné jediné schránky – do speciální GTD aplikace OmniFocus. Informace mají své místo v Evernote. S nápady a poznámkami to bude trošku pestřejší. Záleží totiž na tom, kde právě jsem a co dělám. A pochopitelně také na charakteru poznámek.

Diář – prostor pro poznámky

Pokud máte malý kapesní diář, patrně vám můj způsob bude zcela cizí. Já však vlastním diář větší a těžší než iPad, tařka vlastně i než samotný MacBook Air, za což jsem si vysloužil nejedno poklepání na čele. Výhodou vybraného diáře je, že každý den má dvě strany. Zatímco v levé plánuji denní úkoly/priority (o tom ale jindy), druhá mi slouží výhradně na poznámky. Sem padá vše, co potřebuji rychle odložit z mysli. Kupříkladu jsem někomu něco řekl, něco jsem dokončil, vyřídil… Značím si také postřehy z komunikace – přednostně z telefonátů a osobního setkání (hodí se poznačit si i čas). Strana na denní poznámky absorbuje také různé nápady, k nimž bych se mohl v budoucnu vrátit.

Nemusíte mít takto specializovaný diář, klidně jej nahraďte malým zápisníkem, užití zůstává totožné – odkládat myšlenky pokud možno na jedno místo, ke kterému se budete vracet.

Ačkoliv nejde o úkoly a mnohdy ani o nic, co by bylo spojeno s konkrétním termínem, velmi rád poznámku i nápad z hlavy odložím. Vím, že je v lepších rukou. Při týdenním, resp. měsíčním review si procházím den po dni, vidím, co jsem zvládl udělat (levá strana diáře) a současně si také čtu denní poznámky. Z nich může vzniknout úkol nebo projekt (napíšu do GTD), nebo si jen zkrátka osvěžím, co se za týden/měsíc odehrálo.

K orientaci mi pomáhá tzv. indexová strana v diáři, začleněna vždy zkraje každého měsíce. Vlevo se nachází sloupec, kam vepíši datum, a do řádku pak jen ve zkratce, nač „index“ odkazuje – např. nápad s inovací předmětu filmová řeč. Datum mě navede na patřičnou stranu v diáři a v ní naleznu rozepsaný nápad, který jsem si tehdy poznačil.

Mohl bych svůj nástroj nahradit některou z aplikací – nabízí se pochopitelně Evernote – zatím jsem se k tomu nerozhodl.

Výhodu ve stávajícím řešení vidím v tom, že mohu zapisovat poznámky pravou rukou přímo při telefonování, při schůzce to vypadá o něco „slušněji“ než klepání do mobilu či tabletu, v neposlední řadě se nabízí argument, že psaní rukou rozvíjí mozek a mě navíc i baví. Nic mi navíc nebrání, abych postupně tyto strany archivoval do Evernote, což ale zatím nedělám.

Ať už zvolíte jiný nástroj, odkládání poznámek z komunikací, z toho, co jsem udělal, co mě napadlo, zcela doporučuji.

Uvolňuje to moji mysl, cítím se klidnější a navíc vím, že se k tomu mohu dostat. Pokud budete v budoucnu operovat, že jste s dotyčnou osobou hovořili tehdy a tehdy (řeknete nejen konkrétní den, ale dokonce i čas), může to zkrátit hádku…

Co se zvukem a obrazem? Ano, Evernote

Svého času jsem přemýšlel, že se ze všeho nevypíši, ale vypovídám. Nahrát komentář k proběhlé komunikaci, k poradě apod. není ostatně nic složitého, ale nedospěl jsem k tomu. Potíž vidím v nemožnosti bezprostředně zaznamenávat. Pokud například učím a něco mě napadne, můžu si to poznačit, pokud s někým hovořím, můžu dělat z hovoru poznámky průběžně. U zvukového záznamu bych na to musel mít klid – takže by většinou šlo o zpětné vybavování, rozpomínání a třeba i zkreslený obsah. A navíc – nerad poslouchám zpětně své nahrávky.

U obrazu se pochopitelně nabízí Evernote. Pokud narazím na zajímavou myšlenku v knize, citát, nechce se mi přepisovat, stačí ji vyfotit nebo použít na mobilu speciální aplikaci na skenování. A poté poslat do Evernote, kde na takový druh poznámek má speciální místo. Takto shromažďuji všechny vizuální poznámkyi z webu. Takže zbytečně netříštím a nezvětšuji počet schránek.

Lukáš Gregor

V rámci seriálu o workflow se stále zatím pohybuji přednostně ve fázi shromažďování a částečně i třídění. Po představení toho, jak nakládat s úkoly, co s informacemi a nyní po odkrytí práce s poznámkami a nápady, se zbývá ještě zastavit nad:

 • shromažďováním a tříděním souborů v počítači a hmotných věcí
 • zaznamenáváním „života“
 • vytváření speciálních poznámek z filmů, knih a diskuzí pomocí myšlenkových map

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 8

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Petryk napsal:

  Mohu poprosit o radu, jaký diář má dvě stránky pro jeden dne, jak uvádíte? To je koupený nebo „vlastní produkce“? Já už něco takovýho dlouho sháním! Díky moc…

 2. Martin napsal:

  Vždycky se zájmem čtu tento blog.Takže přidávám pár postřehů. Diář používám vel. A5 karis blok. Tato velikost mi sedí a jsem max. spokojen. Je rozdělen na části diář, kontakty, projekty. Plánovací diář – týden na 2 části, takže při rozevření vel. A4, typ od F. Covey – šablona je v excelu, výroba diáře na rok mi trvá 1,5 hod ( tisk, řezání, děrování). Týdenní diář se mi osvědčil, denní je na nic. Před 10 lety koloval na netu článek „Tvrďákův výběr diáře“, kde bylo jasně napsané, že týdenní diář má tah na branku. Souhlas. WWW stránky „Mít vše hotovo“ tehdy nebyly nebo ještě tahaly kačera. Další částí jsou kontakty (nejdůležitější mám jinak uložené v souboru v excelu, když otevřu diář, seznam je po levé straně s kontakty, pravá strana je volná pro další kontakty – 1 x za 5 let kontakty zreviduji a udělám znova). Projekty nemá cenu rozebírat, využívám různé materiály, ne jenom vel. A5, ale i A4, přeložím, proděravím a pác do karis bloku. A teď poznámky a nápady. Vyzkoušel jsem mnohé. Elek. podoba. Jsme sice v době různých tzv. elektropomůcek, různých podpůrných prográmků … Protože nejrychlejší a nejefektivnější záznam informace je poznámka perem či tužkou, nemáme se dál o čem bavit. Takže používám samostatný blok trhací, děrovaný vel. A5, který je součástí diáře. Nejlépe bez linek, aby mi umožnil malovat i myšlenkové mapy.Blok je samostatný, nezávislý na diáři. Slouží ke sběru úplně všeho, často i jednání, když jsem tzv. v terénu, na kontrole. Důležité věci putují pak na kopírku (šanon a zároveň sken). Post-it lístečky jsou cestou do pekla. Samostatnost bloku mi umožňuje záznam při telefonování,jednání, nezávislé listování týdenním diářem a plánování schůzek, kreslit v případě nouze do bloku myšlenkové mapy a rozevřená vel. bloku A4 je dostačující. Poslední součástí bloku je 6 listů scvaklých sponou se Seznamy (práce, osobní, telefon, čekám, někdy, možná). Opět zcela nezávislé. Tento nezávislý trojúhelník Diář (týd. diář, kontakty, projekty), Blok a Seznamy mi umožňují největší efektivitu, mobilitu a rychlost. V neděli si udělám konvici čaje s čajem Puerh, vyprázdním Blok do Diáře (kontakty,úkoly, důležité vytrhnu a přesunu do projektů) a vyprázdním blok do Seznamů (práce, osobní atd.) Před 3 roky jsem si koupil takovou šikovnou „taštičku“ přes rameno, do které mi vleze diář (do něj mi vleze blok) a mám ho neustále při sobě, když jsem venku mimo práci či domov. Toto mi k životu stačí a to co jsem hledal a potřeboval, to jsem našel a používám::))))))))))))))))))

 3. Janah napsal:

  Vaše články jsou podnětné a zajímavé, a proto bych příště uvítala odkaz na první díl seriálu přímo v textu. ;-)

  Nejlepší pro rychlý záznam je převod hlasu na písmo, pro android už existuje poměrně dost aplikací a telefon mám vždy s sebou.

 4. 99 napsal:

  Mám obdobné zážitky, vše prozměnu řeším klávesou print/scrn . . . je to jednoduché a na každé klávesnici se dá najít…(dosavadně jsem do nedávna ani nevěděl, že vůbec existuje) – rychlý a snadný
  Každopádně souhlas s autorem článku

 5. Petr napsal:

  Dobry den Martine. Zaujal me Vas prispevek ohledne karis bloku. Muzete mi prosim na Vas dat e-mail? Dekuji. Petr. (petr.potucek (at) email.cz)

 6. Pavel Lasák napsal:

  Jako papírový diář používám vlastní http://office.lasakovi.com/excel/sablony-templates/tydenni-kalendar-sablona/ a úpoznámkový blok A5. Pro elektronické poznámky použivám OneNote od Micorosftu

 7. Emča napsal:

  Moc se mi líbí Vaše články .. :-) Diář podobně využívám a tak díky a těším se na další články

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru