Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat

Základna osobního růstu

Jak mít chytrý a rychlý přehled o kontaktech

By on 7. 3. 2012 in Nástroje with Počet komentářů: 4
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Šéfredaktor tohoto webu, také ale bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

K efektivní práci s elektronickou poštou nepatří pouze to, jakým způsobem evidujeme příchozí dopisy. Velmi důležitou součástí tohoto komunikačního nástroje je také správa kontaktů. Představíme si nyní pomocníka, s nímž může být adresář hoden 21. století.

Když se podíváte přes rameno ke kolegům, jak třídí kontakty v elektronické podobě, často bývá tím nejpokročilejším způsobem klasický a věstavěný adresář toho či onoho operačního systému. To pochopitelně nijak nepřekáží v efektivnímu využití, ale zkuste se v práci zeptat, co jim říkají skupiny, ba dokonce chytré skupiny. A jestli by neuvažovali nad spojením jména i se sociálními sítěmi, v nichž je osoba registrovaná. Přitom to nemusí být nijak složité, o všechno se postará nástroj, který potřebuje jen zpočátku trošku popostrčit, aby poté pracoval sám a pouze pomáhal.

Jedním z takových je i služba od firmy Xobni, Smartr Contacts. Prvním krok spočívá v aktivování služby, tedy registrace, spárování s vaším poštovním účtem – já si vybral Gmail, což představuje tu nejjednodušší cestu ke vzájemné spolupráci. Smartr Contacts do sebe vstřebá všechny adresy/lidi a dovolí je dohledat právě uvnitř svého okna. Proč je to výhodné?

Xobni svůj produkt nabízí pro mobilní platformu Android a iOS, komunikuje také s Outlookem a Blackberry (zde ale, pokud jsem správně pochopil, je nutné aktivovat Pro, tedy placený účet). Stejně tak jej ale zdarma dostanete v prohlížeči Safari k Gmailu, nebo prostřednictvím Chrome Store vyhledáte Smartr Inbox a nainstalujete do Google Chrome. Jakmile budete mít službu po ruce, zjistíte záhy její přehodnosti. Když otevřete nový e-mail, pravý panel (vyhrazen právě Smartr Contacts) zobrazí podrobné informace o odesílateli. Vyhledá jeho profily na sociálních sítích (Facebook, Twitter a LinkedIn), čili také „vytáhne“ fotografii osoby. U fotografie se nachází základní kontaktní údaje – mailové adresy a telefonní čísla. Pod jménem pak nabídne čtyři tlačítka. První tlačítko zobrazí přehled o posledních aktualizacích na sociálních sítích, druhé nabídne graf vaší vzájemné komunikace (jde o osy čas a množství) a s grafem také seznam lidí, kteří se na vaší vzájemné komunikaci nejčastěji podílejí. Třetí tlačítko aktivuje soupis e-mailů mezi vámi a danou osobu, čtvrté – poslední tlačítko vypíše kontakty, které jsou v nějakém spojení s vámi, ale také s protější stranou – často jde tedy o lidi, jež jsou ve stejné skupině.

Smyslem Smartr Contacts tedy je, abyste měli o vybraném kontaktu nejen aktuální přehled (sociální sítě), viděli jeho kontaktní údaje, aniž byste v Gmailu museli opouštět čtení/psaní zprávy, ale v neposlední řadě, abyste získali představu o společné komunikaci, o množství dopisů, o frekvenci (a třeba neobtěžovali daného člověka příliš často), dostali se snadno k historii pošty i k dalším „doporučeným“ lidem.  Služba existuje i jako aplikace pro telefony, lze ji spárovat s Outlookem (ale nezkoušel jsem) a určitě může významně zpřehlednit práci s kontakty. Rozhodně však nečekejte, že podle ní budete své kontakty nějak organizovat a třídit, jde spíše o velmi rychlý vyhledávač údajů a historie pošty, jako přidanou hodnotu spatřuji spojení se sociálními sítěmi.

souhrn videí s aplikací

Máte-li vy vlastní tipy na nástroje pro zefektivnění práce s kontakty, podělte se o ně v komentářích.

Podobné články

 • Zábava není nepřítel práceZábava není nepřítel práce Wunderlist je známá “to-do” aplikace, která neunikla ani pozornosti fanoušků GTD. Vydali jsme se proto do Berlína a zeptali se jeho tvůrců ze společnosti 6Wunderkinder na to, jak vnímají […]
 • 52 tipů jak zvládat emaily52 tipů jak zvládat emaily Nestíháte vyřizovat maily? Inspirujte se radami pro emailovou komunikaci. Dozvíte se, jak maily číst, odpovídat na ně nebo co si změnit ve svém mailboxu, abyste ušetřili čas. Během […]
 • Zázračné děti a jejich úkolovníkZázračné děti a jejich úkolovník Stačilo jim půl roku na to, aby zamíchali kartami na trhu s To-Do aplikacemi. Jejich nástroj je multiplatformní a prochází neustále vývojem. Členové týmu asi ani netušili, že svým názvem […]

Štítky: , , , , ,

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Počet komentářů: 4

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Daniel Gamrot napsal:

  Zajímavé zpracování, nicméně pořád ještě hodně bugů, aby se to dalo stoprocentně využít. Alespoň ve verzi pro iPhone. Věřím, že na opravách zapracují.

  Zkoušel jsem i Outlook doplněk, ale můj pocit z něj byl spíše špatný – ve srovnání s mobilní verzi složité a naučit se s ním zacházet by bylo docela násilí, takže šel pryč.

 2. Roman Tic napsal:

  Chvíli jsem tyto apps zkoušel, ale jako pomůcka produktivity mi nepřipadaly, spíše naopak.
  Nějaký přínos chápu pro zlepšení mezilidských vztahů a vytváření kontextu zprávy. Jinak to pro mě byl pouze nadbytečný (obtěžující) balast nepodstatných informací.Pokud se člověk zaměřuje na důležité úkoly a zbytek eliminuje, pak zprávu poslat potřebuji a je jedno, jak často s člověkem komunikuji. Informace ze soc. sítí také jsou spíše pro přátelské vztahy, ne pro business a už jejich procházení zabere čas. Zbytek fcí umí Outlook v základu snadno vyvolat.
  Možnost syncu s telefonem je asi nejpodstatnější vlastnost. To si musí každý zvážit, co všechno potřebuje v telefonu vidět.

 3. Pavel Říha napsal:

  Dost podobnou službou, kterou požívám je také rapportive.com, který zatím sice nemá mobilní aplikaci, ale má navíc například možnost dělat si k jednotlivým lidem poznámky. Rapportive navíc shodou okolností zrovna oznámil, že ho odkoupil LinkedIn, takže se možná dočkáme i nějakých zajímavých novinek.

 4. Mám tip na desktopovou aplikaci pro Mac – Cobook http://www.cobookapp.com/

Přidej komentář k příspěvku

Emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru