Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Chtěl bych být hasičem, ale můj bratranec říkal…

By on 28. 3. 2012 in Rozvoj with Počet komentářů: 1

Milí čtenáři a uživatelé webu Mít vše hotovo. Dovolte mi vás na chvilku, teď přijde děsivé slovo, ZDRŽET. Povídáním o pohádkách. Přišla jsem na to, a vím, že nejsem opravdu, ale opravdu, první, že se v nich příjemně povaluje na pecích nebo prochází černočernými lesy moudrost. Promlouvá ústy vlků, Karkulek, žabáků, babiček, nejrůznější domácí i lesní zvěře…

Mám pohádky a dětské příběhy moc ráda. Pravda a láska v nich vítězí až na výjimky, promiň Hansi Christiane Andersene a Oscare Wilde, a je to tak dobře. Myšlenky v nich obsažené jsou snadno uchopitelné a přinášejí jasné poznání.

Dneska vám s dovolením představím dvě takové z nakladatelství Keltner Publishing.

UŽ ŽÁDNÉ VÝMLUVY

Krátký příběh je o chlapečkovi, který se už snad narodil, jak sám říká, s láskou k želvám. Přesto, že žije s rodiči na farmě a rodiče předpokládají spíše zájem o koně a další hospodářská zvířata, jezdí do Mořského světa za svými želvičkami i paní doktorkou, která ho učí želvám rozumět a lépe je poznávat. Když se dozví, že jeho milované želvy jsou vlastně ohrožený druh, rozhodne se jim celý život pomáhat. Jenže přijdou dospělí a začnou na něj chrlit svoje ALE. Nejsi dost chytrý, my jsme chudí… Chlapeček znejistí a sepíše si na papír důvody, proč se nemůže věnovat svému životnímu poslání. S papírem v ruce se jde rozloučit do Mořského světa. Naštěstí paní doktorka se ho přímo zeptá: „Tak chceš nebo nechceš studovat želvy? Jestli ano, tak si ten svůj papír pěkně zmuchlej a zahoď a napiš si nový, na kterém bude napsáno, jak to uděláš, abys mohl dělat, co tě opravdu baví a chceš se tomu věnovat celý život.

A chlapeček si opravdu napsal nový papír, chodil na brigády, vystudoval, a teď šťastně zachraňuje želvy.

Na konci knihy je ještě kvíz, který je určen rodičům a dětem. Jsou v něm věty typu: „Nejde mi pravopis, stejně jako každému v naší rodině.“ Děti mají spolu s vámi rozhodnout, jestli je to výmluva nebo ne.

Ve svém věku, po usilovném studiu mnoha knih o osobním rozvoji, říkala jsem si, už jsem schopná pochopit, co je výmluva. A ten chlapeček měl fakt kliku, že od mala věděl, co jsou jeho „želvičky“, to se mu to psal papír, jak dosáhne svého cíle.

A tady měl být konec. Dneska jsem si knihu znovu přečetla a šla se projít po jarním slunci. Došlo mi, že moje myšlenka, že chlapeček byl šťastlivec s jasným cílem a většina nás ostatních musíme své cíle klopotně hledat a určovat, je vlastně jedna velká výmluva. Že každý máme svoje „želvičky“, ale někdy si je necháme zaházet hodně hluboko, že už si pak ani nejsme sami jisti, kdo vlastně jsme a co nás baví.

Knihu vám vřele doporučuji. Chcete letět na Měsíc, studovat estonštinu nebo vyšívat vambereckou krajku? Nic není nemožné, však už to znáte, napište si svůj sen, proměněný v cíl na papír a každý den udělejte tímhle směrem alespoň jeden malý krůček. A pokud to naučíte svoje děti už od mala, budou vám určitě celý život vděčné.

Knihu napsal Dr. Wayne W. Dyer, světově uznávaný odborník a spisovatel motivační literatury. Dětství strávil v dětských domovech, za svůj život překonával mnoho překážek a přesto se mu podařilo uskutečnit své sny. Dnes učí jiné pochopit, kde se výmluvy berou, proč se lidé vůbec vymlouvají a jak mohou postupně měnit tyto návyky a osvobodit se od omezujícího myšlení.

 

MILTONOVO TAJEMSTVÍ

Milton je šťastný a veselý chlapec, který žije spokojeně se svými milujícími rodiči, moudrým dědečkem a kocourkem. Jednoho dne zažije ve škole šikanu od mnohem většího kluka. Nikomu neřekne, co se stalo a začne se trápit. Děsí se představ, co se stane, až zase zlého Cartera potká. Ve snu Carter dosahuje obřích rozměrů a trýzeň se rozrůstá.

Jeho kocourkovi se stane něco velmi podobného od sousedovic psa. Narozdíl od Miltona ale v bezpečí začne příst a nevzpomíná na minulost, ani se neobává budoucnosti.

Nebudu vám knihu vyprávět, stojí za to si ji přečíst, je určena dětem i dospělým. Učí nás najít si v sobě světlo, přítomný okamžik. Věci nikdy nejsou tak strašlivé, jak nám je malují představy a ti, co nám ubližují, nemusí být jenom zlí…

A hlavně, kniha je taková… hladivá… Po jejím přečtení se svět zdá být hned lepší a já si přeju, aby mu to vydrželo.

Eckhart Tolle je světoznámý spisovatel a duchovní učitel, který cestuje a přednáší po celém světě. Je mimo jiné autorem knihy Moc přítomného okamžiku, která se stala bestsellerem a je přeložena do mnoha jazyků.

 

A co vy? Máte pohádky či příběhy pro děti, které vás dokázaly obohatit? Nebo si o nich myslíte, že vašim ratolestem mohou předat kus inspirace?

 

Blanka Neoralová

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Počet komentářů: 1

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

  1. Lukáš napsal:

    Díky za tip, sestra v září nastupuje na ZŠ a ta první knížka se mým rodičům bude hodit :-)) taky jsem si vyslechl několik „mně matematika taky nikdy nešla, takže nemusí jít ani tobě“ a snad jim to pomůže…

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru