Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Proměna: 13 tipů, jak udržet slona na cestě

By on 22. 2. 2012 in Sebeorganizace with komentáře 2

Pavel Říha

Student, poznávající sám sebe. Hledač smyslu v nesmyslném světě. Lovec černých labutí. Autor blogů badguy.cz a zenhabits.cz, vylévající si srdce na Twitteru.

Jelikož recenzí Proměny se na internetu již pár objevilo, v té své jsem se rozhodl spíš než na pocity, které z knihy mám (a jež jsou doopravdy skvělé!), zaměřit především na postřehy zpracované na základě vlastních poznámek, které jsem si během četby dělal.

 

No a než začneme, je třeba říct pár slov o základním příměru knihy – třech základních prvcích proměny, které bychom si měli ohlídat. Jde o příměr jezdce, slona a cesty, přičemž jezdec značí naši mysl – rozumovou, analytickou část proměny, slon naše emoce, motivaci a vůli změny dosáhnout, a cesta okolní prostředí, které nás může v proměně buďto podporovat nebo nám stát v cestě.

A nyní již se pojďme podívat na postřehy, které jsem si z hnihy odnesl:

Usměrněte jezdce

Hlavním úkolem jezdce je uvědomit si kam jede a následně vymyslet, jak udržet slona na cestě, aniž by to stálo příliš velké úsilí. Jedná se o rozumovou část našeho já, jedná se o analýzu situace, promyšlení možných řešení a následný čin změny. K správnému nasměrování jezdce vám mohou pomoci tyto body:

1/ Odstranění nejasností

Nejasnosti ve vašich záměrech jsou vaším velkým nepřítelem. Říkají to nejen autoři Proměny, ale také třeba David Allen v Mít vše hotovo. Když nevíte kam jdete, dostanete se tam mnohem hůře. Zrovna tak v případě, kdy cíl znáte, ale další krok už ne, se z místa zkrátka nepohnete. To, co vypadá jako odpor, je mnohdy jen nejasnost. Ptejte se vždy minimálně na to, jaký je další krok.

2/ Bílé vrány

Bílé vrány jsou pro mě osobně jedním z nejzajímavějších postřehů, který jsem si z knihy odnesl. Lidé mají zkrátka sklon hledat chyby tam, kde se jim nedaří, avšak tam, kde se jim daří, od důvodech příliš nepřemýšlí. Zkuste to opačně. Vyhledejte věci, které se daří, a zjistěte proč tomu tak je. To jsou bílé vrány a ty je dobré analyzovat.

3/ Drobné změny se zásadním vlivem

Zde vzpomeňme na Paretovo pravdilo, které říká, že 80% úspěchu pochází z 20% našich činů. Pokuste se analyzovat, co je pro úspěšnou změnu nejzásadnější. Často může jít o opravdové maličkosti.

4/ Paralýza rozhodování

Dejte pozor, abyste to “nepřemysleli”. Velká slabost jezdce spočívá v tom, že mnohem raději analyzuje, přemýšlí a plánuje než doopravdy koná. Určitě nebudu sám, kdo to z vlastní zkušenosti velmi dobře zná. Stanovte si proto jasný plán a ten také dodržte.

Udržte slona na cestě

Dali jsme si tipy, jak nasměrovat jezdce, ale neméně důležité je, aby slon šel daným směrem z vlastní vůle. Pokud tomu tak nebude, jezdec jej vlastními silami neudrží na cestě dlouho. Slon je naší emocionální složkou a rozumové rozhodnutí mu jako argument nestačí – slon chce věci vidět, pociťovat na vlastní kůži a až potom je měnit.

5/ Lenost vs. vyčerpání

Věříte-li, že překážkou je vaše lenost, pak vás možná překvapí, že to není vždycky pravda. Častý je případ, kdy jezdec vyčerpá veškerou svou energii a déle slona na cestě již neudrží. Motivujte proto slona, aby šel sám a jezdec mohl šetřit síly.

6/ Tažná síla emocí

Je velký rozdíl mezi situací, kdy víme co bychom měli udělat a situací, kdy jsme k takovému jednání skutečně motivováni. Slona motivují jen a pouze emoce. Ukažte mu, proč by měl jít vaší cestou. Motivujte ho a máte vyhráno.

7/ Malá vítězství

Slon nedokáže kráčet dlouho, nevidí-li, že cesta za ním ubíhá. Začněte proto pomalu. Nějakým malým vítězstvím. Slon tak získá pocit, že úspěch je reálný, což ho motivuje pokračovat dál.

8/ Ztotožnění s cílem

Ztotožněte slona s vaším cílem. Ukažte mu, že se problém dotýká i jeho. Dosáhněte stavu, kdy je jím osobně zaujatý. Přesvěčte ho, že právě on je tím, kdo chce změnu uskutečnit.

9/ Růstové myšlení

Naučte se, že schopnosti vašeho mozku jsou podobné svalům – s cvičením dokážou narůstat. Začněte brát neúspěch jako proces učení. Zdokonalujte se do té doby, dokud nedosáhnete úspěchu. Přijmete-li toto myšlení, je mnohem pravděpodobnější, že v případě neúspěchu nehodíte flintu do žita.

Zprůchodněte cestu

Nejen rozhodnutí jezdce a motivace slona určují, kam dojedou. Správně zvolená a upravená cesta je neméně důležitá. Postarejte se o to, abyste po cestě nemuseli čelit nepříznivým vlivům.

10/ Úprava prostředí

Typickým omylem je, že to, co způsobují vlivy okolí, je připisováno lidem samotným. Upravíme-li vnější okolí, často zjistíme, že společně s tím zmizí také náš problém. Chcete-li přestat vysedávat po hospodách, přestaňte se stýkat s opilci. Chcete-li vstávat brzy, přemístěte budík na druhou stranu pokoje. Své prostředí zkrátka upravte tak, aby bylo snazší se návyků držet než je porušovat.

11/ Spouštěč jednání

Spouštěče jednání jsou vynikající pomůckou každého, kdo se snaží zavést nový návyk. Nestanovujte si pouze, co chcete udělat, ale stanovte si také kdy a kde to uděláte. Stanovte si pro daný návyk přesné místo a čas – například cvičte 20 minut vždycky před snídaní.

12/ Kontrolní seznam

Provádíte-li složitější změny, využijte kontrolního seznamu, který vás ujistí, že na nic nezapomínáte, a navíc do určité míry motivuje ke splnění (a odškrtnutí) úkolu. Chcete-li svůj systém seznamů rozpracovat detailněji, může se vám hodit Allenovo GTD a jeho kniha Mít vše hotovo.

13/ Síla příkladů

Ujistěte se, že lidé vidí to, co vidět mají – pozitivní příklad. Lidé z velké míry dělají věci právě proto, že je vidí u ostatních. Bude-li většina jednat nevhodně, je pravděpodobné, že ostatní se k ní přidají. Pokud však většina jedná správně, dozví-li o tom ostatní, opět se nejspíš přidají.

Takové jsou tedy mé postřehy z knihy Proměna. A můj pocit z četby? Byl jsem nadšen a překvapen komplexností, s kterou kniha správný postup proměny probírá – a to jak proměny osobní, tak firemní či společenské.

Kniha ukazuje, že princip proměny má vždy stejné obrysy a úmění úspěšně realizovat změnu se lze do značné míry naučit. Sám si hodlám v budoucnosti přečíst knihu znovu a to samé doporučuji vám.

Každý, kdo se chystá něco měnit a rád by udržel slona na cestě, by si měl Proměnu určitě přečíst.

Pavel Říha

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 2

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

Stránka, který odkazuje na tento příspěvek

  1. Proměna návyků | Žít je umění | 16. 1. 2014
  1. Libor napsal:

    Snad jen malou meditaci na základě ilustračního obrázku: pro toho slona ta cesta vlastně není podstatná, on se do svého cíle dostane jak po té silnici (která je tam pro auta, ne pro slony), tak travou. Tou travou možná pohodlněji, protože se tam nepráší a on může třeba i něco zdlábnout.
    Ale jaké ponaučení z toho vyplývá pro jezdce, to nevím. :)

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru