Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Myšlenková mapa jako nástroj pro správu úkolů

By on 1. 2. 2012 in Rozvoj with komentářů 6

Vladimír Dědek

VLADIMÍR DĚDEK | GTD, self-managementu a rozvoji osobnosti se věnuji už několik let. Své myšlenky sdílím také na webu chcirust.cz.
Mám rád zpětnou vazbu a pro uvítám, když se podělíte v komentářích s vlastními názory!

Poslední články od Vladimír Dědek (Všechny články)

Před nějakou dobou jsem se rozhodl použít myšlenkové mapy (dále jen MM) pro správu svých životních cílů, projektů a také úkolů. Toto rozhodnutí bylo poměrně spontánní, chtěl jsem vyzkoušet ohebnost  MM pro různé účely. Po zhruba měsíci používání přináším poznatky, na které jsem narazil.

Long-term goals

Myšlenkovou mapu s long-term cíly si čtu každý den

 

Pro přehlednější správu svých životních plánů jsem přepsal lineární seznam položek do strukturované myšlenkové mapy. Tuto MM jsem si poté vytiskl a každý večer před spaním si jí procházím. Důvod? Každodenním opakováním mám své hlavní priority pořád na paměti a při usínání na ně myslím. Své úkoly poté mohu rozdělovat na ty, které vedou k mým životním cílům a které ne.

Everyday check-list

Víte o tom, že hodně věcí děláme pravidelně? A máte tyto opakující se události někde sepsané? Já jsem si na ně udělal speciální myšlenkovou mapu. Pro každý den jednu (pondělí – neděle). Na stole mám vždy tu na daný den. V mapě jsou úkoly různého charakteru – od položky vem si ráno léky až po položky projdi si inbox nebo ukliď si stůl.

Tip: nakonec mi vyhovuje nejvíce verze, kdy myšlenková mapa vypadá tak, že z centrálního uzlu vedou 3 poduzly – úkoly pro mě, pro mou přítelkyni a společné. Hodně věcí se totiž týká společných aktivit či domácnosti.

Inbox

Check-list pro inbox

Check-list pro inbox

Další důležitou MM je pro mne zobrazení všech různých inboxů. Ano, je dobré mít inboxů co nejméně, ale někdy to prostě nejde. Já jsem si utvořil myšlenkovou mapu jako check-list, abych na některý z úkolů/zajímavých odkazů nezapomněl.

Silné a slabé stránky

Minulý týden jsem si udělal test pomocí StrengthsFinder 2.0. Jedná se o test, kdy na základě zodpovězení cca 180 otázek systém vyhodnotí 5 nejlepší životních rolí. Za cenu necelých $18 se jedná z mého pohledu o perfektní investici do rozvoje vlastní osobnosti. Kromě 5 životních rolí či postojů a vlastností dostanete za své peníze také report, ve kterém najdete popis jednotlivých rolí, popis silných vlastností v daných rolích a také rady co dále rozvíjet a s jakými lidmi se stýkat a pracovat.

Každý máme své silné stránky, umíme je využívat?

Myšlenku sepsat si své slabé stránky a mindráky jsem hodně zvažoval. Na jedné straně je dobré mít někde poznačené své neduhy a myslet na ně, snažit se je eliminovat. Druhý pohled říká, že by člověk měl myslet pozitivně a rozvíjet své silné stánky. Já zvolil první variantu a slabé stánky si sepsal. Nečtu si je ani často ani pravidelně, ale když cítím potřebu se sebou „něco udělat“, mrknu na ně a dám si za cíl nějakou svou slabinu eliminovat. Zastávám názoru, že ze svých chyb se má člověk poučit a proto to beru spíše jako motivaci, než prostředek pro to se shazovat sám před sebou.

Správa projektů

Všechny předchozí myšlenkové mapy měly něco společného – málo nebo téměř vůbec je nemodifikuji. Checklist nebo své životní cíle upravuji jen málo, zatímco své projekty nebo samotné úkoly modifikuji pořád. Jak tedy obstojí myšlenková mapa zde?

Chci je lepší než TODO nebo úkoly!

Jako program pro myšlenkové mapy používám XMind. V tomto programu lze snadno tvořit rychle mapy, klávesové zkratky existují téměř na vše, takže práce jde od ruky. K uzlům mapy lze přiřadit štítek, poznámka nebo obrázek. V mapě lze také filtrovat podle obrázků, což mě inspirovalo k nápadu – co tak přesunout kompletní správu svých úkolů do myšlenkové mapy?

Synchronizace

Svou myšlenkovou mapu mám uloženou v Dropboxu, takže ji mám relativně pořád při ruce. Výhodou je to, že na mobilu nebo v tabletu mám aplikaci na manipulaci s MM, takže není problém. Horší je to v práci nebo jinde. Tam musím mít nainstalovaný XMind a Dropbox.

Kontexty a projekty

Ukázka některých mých kontextů

Mapu mám organizovanou tak, že hlavní uzly jsou pro mne projekty. Další poduzly jsou samotné úkoly. Kontexty jsou v mém podání obrázky (v XMindu se nazývají markery). XMind nabízí možnost snadno podle markerů filtrovat, takže operace „vyber mi položky, které mám vyřídit v kontextu obchod“ jsou v pohodě.

Priority

XMind má hezké čísla 1 až 6, klávesová zkratka ctrl + číslo je velice intuitivní. Priority tedy nejsou problém.

Next action, someday/maybe, waiting for

Další potřebou je označení úkolů příznakem next action, someday/maybe či waiting for. Na toto jsem zvolil hvězdičky – mám žlutou jako next action, zelenou na today, šedou na someday/maybe. Waiting for značí u mě hodiny.

Historie operací

A narážíme na první problém. Historie není. Jakmile dám uložit, jedinou cestou, jak vrátit změny je dát tlačítko zpět a nebo si stáhnout z Dropboxu verzi, kterou jsem nahrál před chvílí.

Klávesové zkratky pro custom markery

Jelikož používám své vlastní markery pro kontexty (email, obchod, přítelkyně apod), hledal jsem možnost, jak si tyto markery propojit na klávesovou zkratku. Nakonec jsem psal přímo na technické oddělení XMindu, tam mi sdělili, že to není podporované, ani ve free ani profi verzi. Takže smůla.

Velikost mapy

S rostoucím počtem úkolů roste i MM. Částečně eliminovat se tento problém dá částečným schováváním poduzlů projektů. Při opravdu velké mapě jsem pocítil, že se XMind zadýchává a začíná reagovat pomaleji.

Jestli u tohoto způsobu evidence svých úkolů zůstanu? Nevím, ještě tomu dám čas a uvidím za měsíc, jestli mi to vyhovuje více než lineární seznamy úkolů…

Vladimír Dědek

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 6

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Ala napsal:

  Tvoření MM si obrovsky užívám jako tvůrčí syntézu armády myšlenek, protože nepoužívám techniku, ale vášnivě ráda kreslím (dostávám se do flow a zaměstnávám při tom obě hemisféry). Někdy jsou to umělecká díla nebo vtipné komiksy, která většinou těší svojí estetickou stránkou, ale i obsahovou a je potěchou si je opakovaně prohlídnout.
  Tento způsob uvádím proto, protože každý prostředek může mít své pro i proti. Je dobré být zcela otevřený, i když má člověk pochybnosti o dané metodě nebo o sobě. Může díky otevřenému postoji bez předsudků objevit hřivny, které se roky skrývaly.
  Slabé stránky, pokud se dobře uchopí, mohou člověka zavést k novým, neotřelým obzorům, nejen v charakteru. Slabým stránkám říkám zakuklené dobro, protože jsou tu od toho, abych se něco dobrého naučila, když budu chtít být tvarována.

 2. Milan Cholt napsal:

  MM jsem začal trochu používat poslední dobou a mají jednu neocenitelnou výhodu o které se zmiňuji zde http://www.milancholt.cz/clanky/osobni-rozvoj-efektivita/vizualizace—inbox.html . Ano MM umožní v podstatě vizualizaci a to znamená celkový nadhled na problém nebo probíranou věc. Já osobně raději pracuji s papírem je to pro mě rychlejší ale pro jakoukoli editaci či archivaci je určitě pohodlnější softwarový nástroj.

 3. Tomáš Ledba napsal:

  Pridam doporuceni na nastroj google drawings, ktery je soucasti google docs. Nevyhodou je nutnost byt online, ale zase je to extremne instantni zalezitost a svoje kresby mate dostupne vsude.

 4. Tomáš Ledba napsal:

  Jinak dekuju za inspirativni clanek!

 5. radek.sykora napsal:

  MM jsou super. Používám Mindjet MM na zaznamenání svých nápadů, na poznámky z přečtených knížek, ke kterým se chci i nadále vracet a v poslední době i k vedení pracovních projektů v kombinaci MS Projectem a GTD nástroji. Teprve s tím začínám a znatelné výsledky už se dostavily… A navíc si uvědomuji, jaké jsou možnosti, až se v používání těchto věcí zaběhnu…

 6. Honza Kadleček napsal:

  Asi, před 2 měsíci jsem se odhodlal k podobnému aktu. Začal jsem MM používat jako gtd nastroj pro zvládání pracovních záležitostí. Výborně se mi k tomu osvědčila aplikace freemind. MM si připravuji na mesic dopředu kdy hlavní uzli tvoří tydny daného měsíce a somday/maybe. Ty se mi dale větví na projekty, todo, meetingy, inbox, info a studium. Při týdenním review pak vše prochazim a nehotové položky přesouvám do dalšího týdne případně somday/maybe pokud přsestávají byt aktuální. Stejné opakuji s měsíčním review. Mám tak možnost historie a take mm nezabírá příliš mista (na každý měsíc mám novou a uzavřeny měsíc dávám do roční mm). K nastavování priorit pak používám FC se všemi jeho přednostmi. Je mi pak jakymsi kompasem a zároveň zpovědníkem. Vybornou věci jsou pak atributy podle kterých je možno filtrovat (action, waiting for, delegated ), vyhodou atributů je, že mají dvě úrovně a tak do druhé vpisuji přpřípadně jméno ke komu se vztahuje. Drobnou nevyhodou zatim zůstává že v mobilu nemohu mm filtrovat (používám mindjet). Děkuji za doporučení dropbox, je mi to impulsem k sjednoceni a snadné dostupnosti odkudkoliv.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru