Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Královský nástroj pro správu elektronické pošty

By on 29. 2. 2012 in Nástroje with komentáře 4
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Na našem webu jsme se problematice správy elektronické pošty věnovali několikrát, na hledání vhodného programu se však naše pozornost obrátila jen velmi zlehka. Nyní to napravíme – podíváme se na desktopového klienta jménem Postbox.

 

Za poslední roky jsem odzkoušel kdejaký program na správu e-mailů. Tzv. desktopové aplikace jsem průběžně střídal za webové rozhraní (ale jen to od Google), zkoušel a hledal nástroj, který mi bude vyhovovat co nejvíce.

Veškeré své poštovní účty sdružuji pod jeden jediný – pod Gmail. I z toho důvodu nemůžu zcela přijít na chuť „jablečnému“ Mailu, neboť ten s Gmailem nespolupracuje zcela dobře. Nevnímá štítky jako štítky, nýbrž složky. Pokud tak hledáte zprávu, která má vícero štítků, nachází se v několika složkách. Pokud chcete zprávu k nějakému štítku přidat, musíte si vybrat, do jaké (jediné) složky jej přesunete.

Tento neduh zmiňuji proto, neboť program Postbox jej měl také, ale ve verzi 3.0 se jej zbavil. Rozhodl jsem se aplikaci znovu používat, neboť kromě odstranění nedostatků v nejnovější verzi přidala i další vlastnosti, jimiž směle může porážet konkurenci.

Navýčet funkcí se můžete podívat na oficiálním webu, podtrhnu zde jen ty, které mi pomáhají k efektivnějšímu nakládání s poštou.

Při psaní odpovědi se starší zobrazí velmi přehledně.

Hned vedle vhodné integraci Gmailu mě zajímalo zobrazování zpráv. Pamatuji si Postbox jako těžkopádnou a nepěknou aplikaci, nyní si zaslouží označení přesně opačné. Má ještě „čistější“ prostředí než Mail, pokud zvolíte monochromatické ikony, pak programu dominuje minimalistické vzezření, které nepůsobí škodu, pokud chcete prohlížet hromadu pošty. Vybral jsem si vertikální členění okna a rád využívám možnosti zobrazovat/schovávat strukturu složek, tzv. focus panel (s „chytrými“ vlastnostmi) a také boční panel u jednotlivé zprávy. Když chci, je Postbox velmi prostý a soustředím se pouze na psaní.

Současně se však velmi snadno dostanu k pokročilejším vlastnostem. Využiji integrace sociálních sítí, líbí se mi v bočním panelu dopisu přehledně vypsané přiložené soubory, kontaktní údaje či URL adresy, jež daná zpráva obsahuje.

U mailu lze otevřít boční panel s přehledem souborů.

Dohledání zpráv funguje rychle a navíc lze pomocí tlačítek procházet pouze přílohy (zvlášt dokumenty a obrázky), z mailů můžu udělat úkol.

Zajímal jsem se také o spojení s GTD aplikacemi – podporu má OmniFocus a Things. Zprávu lze odeslat do jednoho z těchto programů, narozdíl od aplikace Mail však v poznámce úkolu je pouze odkaz na e-mail, nikoliv celé jeho znění (pokud tedy text celý neoznačíme). V tomto směru je propojení Mailu a OmniFocusu o krok dále.

Na druhou stranu má do sebe Postbox integrovanou službu Evernote, což rád využívám. Jediné tlačítko v aplikaci, které daný dopis pošle a uloží do patřičného zápisníku.

A vedle Evernote také Dropbox – takže pokud odesíláte soubory, jež se nachází v Dropbox složce, lze nastavit program tak, aby se fyzicky nenahrávaly, pouze se do mailu připojí jejich URL adresy.

Využití služby Dropbox při vkládání souborů.

Aplikace má spoustu dalších dobrých vlastností – hezčí seřazení a grafické zobrazení zpráv v e-mailu, který je odpovědí a minulou komunikaci do sebe začleňuje. Lze snadno nastavit více účtů, s nimiž bude spolupracovat, tzv. aliasy, automatické odpovědi, HTML podpisy, filtry, inteligentní shromažďování/třídění, využití tzv. topics, oblíbených kontaktů apod. A také umožňuje doinstalovat řadu pluginů, které do programu integrují například Google kalendář či Gmail kontakty, včetně skupin.

Vyhledávání může pracovat pouze s přílohami, např. obrázky.

Rychlost aplikace se od verze 2.0 citelně zrychlila, přesto bych si po spuštění programu a otevření prvního mailu dokázal představit ještě rychlejší odezvu. Celkově však vnímám Postbox jako nejmocnější mailový klient, pokud se tedy nebavíme o Outlooku, jenž je přeci jen více určen pro specifickou práci v korporátní sféře.

Navíc aplikace vznikla nejen pro platformu Mac OS, ale také Windows, zaplatíte však za ni necelých 30 dolarů.

Lukáš Gregor

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 4

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Martin Šauer napsal:

  Postbox vypadá vážně docela hezky a elegantně. Jen v něm nevidím zásadní vylepšení oproti webovému rozhraní gmailu?

  Slibují vyšší efektivitu práce s maily, to je lákavé :) Asi ho přeci jen vyzkouším a uvidím.

  Když lajknete jejich FB stránku (http://www.facebook.com/postbox) dostanete slevu 33 % a cena je tedy necelých 20 dollarů.

 2. John Sadhana napsal:

  No je to postaveno na Thunderbirdu, takže o nějaké rychlosti do budoucna bych moc nesnil :)

 3. Denis napsal:

  Používám Sparrow, zatím v lite verzi a je to bomba. Doporučuju vyzkoušet.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru