Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Co vypadá jako odpor ke změně, je často jen nejasnost

By on 3. 2. 2012 in Rozvoj with Počet komentářů: 1

Netuším, jestli  Franz Kafka chtěl být prvním průkopníkem metody GTD. Napsal svoji Proměnu už v roce 1915. Jenže to byl takový snílek, nejvíce se staral o to, zda na něj svítí měsíc nebo ne. Z pocitu trvalého neuspokojení se jeho hlavní hrdina jednoho dne proměnil v podivný hmyz a o efektivním průběhu jeho dnů se dá s úspěchem pochybovat. I já mám pocit, že se někdy pod tíhou všech možných úkolů, které na nás nakládají jiní nebo i my sami, se proměňuju v podivného tvora, který si není jist, kde mu hlava stojí a kolik by potřeboval rukou a nohou.

Naštěstí můj hrdina (tedy já) narazil na Proměnu číslo II., kterou napsala dvojice autorů Chip Heath a Dan Heath. Tahle kniha mi umožňuje stát se znovu člověkem, a to dokonce organizovaným, dotahujícím věci do zdárných konců.

Máte před sebou úkol k vyřešení a nevíte kudy tudy? Mě osobně pobavil i pomohl jeden z hlavních motivů v knize. Autoři přirovnávají dva protipóly v lidské hlavě k JEZDCI A SLONOVI. Jezdec by tak rád tryskal prudkým cvalem k cíli, kde už má všechno hotovo, ale koho má, chuděra, pod sebou? Slona! A dovede si jistě představit, co ho to stojí úsilí, jen ho přimět k prvnímu kroku. Po přečtení knihy přijdete na to, co má váš slon rád, a jak ho zbytečně nefrustrovat.

Nedávejte svému slonovi moc věcí na výběr, vytyčte mu jasnou cestu a nalaďte ho na pořádnou cílovou odměnu. Když se začne loudat a huhňat, že už nemůže a že ho to neba, zamávejte mu před chobotem pořádnou velkou mrkví a slibte mu chladivou koupel, která na něj čeká.  „Už je to jen pár kroků a jsme tam, vidíš, jeden malý krůček, druhý malý krůček, třetí malý krůček….“ Pomalými rozvážnými pohyby do cíle dorazíte, racionální jezdec si každý krok může s potěšením odškrtnout jako hotový.

 • Slon si neumí odpírat, chce rychlá krátkodobá potěšení i přesto, že ví, že v budoucnosti z nich bude mít problém. Má city.
 • Jezdec má sklony příliš analyzovat, protáčet kola naprázdno. Než by něco udělal, radši tři hodiny přemýšlí, jak by to udělal nejlépe a přitom stojí na místě. Má rozum.

A my, abychom se pohnuli, musíme zároveň mluvit k jezdci i slonovi, ať už v sobě, či v našich blízkých nebo spolupracovnících, od kterých očekáváme změnu.

To, co vypadá jako odpor ke změně, je často jen nejasnost.

Při čtení Proměny mi v hlavě vyvstala naprosto jasná představa, jak většina těch dobrých knih, které nám Mít vše hotovo.cz doporučuje, spolu souvisí a navazují na sebe, navzájem se vysvětlují nebo doplňují.

Například:

Usnadněte si cestu, odstraňte kamínky. Zeptejte se, proč to nechci nebo nechtějí dělat. Co překáží.

Převedeno na GTD – základní kroky:

 1. Usnadněte si cestu – Jaký bude první krok (David Allen)
 2. Musíme dostat čistý a jasný směr – Jaký bude další a další krok (David Allen)
 3. Pošlete si pohlednici z cíle – Cíl určuje úspěch (David Allen)

Aby náhodu nedošlo k podlehnutí domněnkám, nechci říct, že někdo někoho kopíruje, ale naopak, že je vidět, že doporučovaná cesta je správná. Někdo to vysvětluje na slonovi, někdo na dalších krocích, někomu víc pomůžou vdolky, někomu zas ….

Vraťme se k Proměně. Knihu vřele doporučuji, najdete v ní spoustu inspirace k řešení svých úkolů, ať už pracovních či osobních. Porozumíte lépe svým pocitům, proč se vám něco daří lépe a do něčeho vůbec nechce. A tím zákonitě i pocitům lidí, se kterými vytváříte nebo chcete vytvořit něco úžasného, převratného, nebo třeba začít cvičit, učit se angličtinu nebo jíst míň chipsů a víc mrkve.

Přeji vám na vaší cestě povolného Slona a uvážlivého Jezdce.

Blanka Neoralová

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Počet komentářů: 1

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. jjasanus napsal:

  Zajímavý (a správný) pohled na věc. Knížku mám již nějakou dobu v reading listu, tento článek mě „přinutil“ ji v seznamu posunout na „přední pozice“.
  Díky
  JJ

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru