Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

144 hodin

By on 18. 1. 2012 in Rozvoj, Sebeorganizace with komentářů 6

Pavel Miksa

Šťastný manžel a otec dvojčat, autor článků a recenzí, minimalista se zájmem o osobní rozvoj, produktivitu, knihy, akční a hororové filmy a pohodovou hudbu.

Své články publikuje na osobním blogu a recenzím aplikací pro iOS se věnuje na stránkách superapple.cz

Všechny známe i méně známe metody organizace nás učí efektivně nakládat s omezeným množstvím. Máme-li omezené množství vody, naučíme se ji využívat tak, abychom nezemřeli a přitom s ní neplýtvali. Máme-li omezené množství peněz, nebudeme je nerozvážně utrácet. Máme-li omezené množství času, a to skutečně máme, hledáme cesty, jak jej maximálně využít a být co možná nejproduktivnější.

Existují různé cesty jak zacházet s omezenými zdroji a člověk je velmi přizpůsobivý a vynalézavý tvor. Jakmile nám začne něco docházet, začneme to plánovat, přidělovat a mnohem efektivněji využívat.

Dospěl jsem k zajímavé myšlence. Je-li tomu s naší přizpůsobivostí opravdu tak, jak se domnívám a máme-li jistá omezení, začneme si počínat efektivně, pojďme se rozhodnout, že pro plánování nebudeme používat 7 pracovních dní, ale pouze 6.

Chvíli se teď zastavte a nečtěte dál. Přemýšlejte nad tím.

Co se v tomto okamžiku stane? Začneme mít v plánování chaos a systémy produktivity se budou hroutit? Ne. Týdenní revize přesuneme z nedělního večera na sobotní a na poslední den v týdnu už v sytému nebude místo. Žádný úkol, žádné požadavky z venčí, žádné rutinní zvyky. Nic. Celé toto omezení ještě podpoříme tím, že si na celých 24 hodin, vypneme všechna elektronická zařízení – telefon, počítač, televizi. Nedovolíme ničemu z venčí, aby na nás jakkoli dosáhlo. Prostě nic.

Díky tomuto omezení, pro které se sami rozhodneme a které nebudeme muset testovat po dobu 30 dnů tak jako jiné změny návyků, získáme jeden celý den na svou vnitřní očistu. Předchozích 144 hodin máme k dispozici pro plánování a plnění úkolů, cílů nebo čehokoli dalšího. Jeden den v týdnu si dopřejeme oddech. Budeme se plně věnovat rodině, sobě a svým blízkým, které osobně navštívíme. Budeme si číst, povídat nebo jen tak sedět a očistíme své nitro od těch všech vzruchů kolem. Nebudeme sledovat žádné sociální sítě, nebo vyřizovat pracovní korespondenci. Nebudeme ani revidovat systém nebo si pročítat poznámky z uplynulého týdne.

Možná jsou někteří z vás kreativci a psavci, kteří ke své činnosti potřebují múzu a inspiraci. Přesně tento druh očisty nám dovolí uklidit si v sobě, uvolnit se a pohlédnout do svého nitra. Dovolí oné múze, která je během týdne ušlapávána informacemi zvenčí, aby se dostala na povrch a inspiraci nebudeme hledat ve vlnách internetu, ale objevíme ji v klidných vodách naši duše.

Pavel Miksa, blog

Štítky: ,

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 6

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. R napsal:

  tak to mam vyhodu ze ja to mam na 5 dni

 2. slunko napsal:

  Můžu potvrdit, že to funguje. Dřív jsem jela v sedmidenním pracovním zápřahu a byla jsem permanentně uštvaná a věčně nemocná. Letos jsem si dala vlastně jen jedno předsevzetí – mírný pokrok v mezích zákona :o) V praxi to znamená, že jsem si veškerou práci rozpočítala jen na pět dní. něco jsem oželela, hodně věcí dělám daleko efektivněji.
  V tuto chvíli stíhám skoro všechno co dřív, protože když vím, že budu mít dva dny na odpočinek, pracuju daleko usilovněji. Zatím si to můžu jen pochvalovat. Uvidíme dál.

 3. Pavel Miksa napsal:

  Je skvělé slyšet, že to takto funguje a vše stíháte jako dřív.

 4. jaajy napsal:

  myslím, že to už někdy někoho napadlo – říká se tomu sabat :) žido-křesťanská tradice (žel praktický vyvanulá), vítejte na evropské palubě

 5. VERA napsal:

  …po roce 1995 jsem nabourala zaběhnuté koleje – pět dnů práce, sobota péče o domov a domácnost, neděle návštěvy výlety odpočinek. Do dnešního dne jsem díky práci a hektické době tuto „zaběhnutou tradici“ porušovala….ale to jen proto, abych po létech přišla k tomu, že to bylo daleko smysluplnější a produktivnější. Dnes se opět vracím k tomu starému modelu.
  Objevujeme už dávno objevené a ověřené :o)
  …ale je dobře, že si to někteří z nás vyzkoušeli na vlastní kůži.
  Dokonce se poslední dva roky snažím nakupovat pouze v pátek.
  …jo, a v sobotu jsem začala péct koláče :o)))

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru