Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Vždycky se ptejte PROČ – rozhovor s Petrem Márou

By on 7. 12. 2011 in Témata with komentáře 2
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Motivace často přichází od inspirativních lidí. Mezi ně patří i Petr Mára. Stejně jako já se ke GTD dostal skrze jeho články a povzbuzení, jistě desítky dalších začalo tuto metodu zkoušet na základě školení či několika videí, v nichž Mára srozumitelně GTD vysvětluje. Před časem jsem s ním na toto téma udělal rozhovor, nejprve pouze na svůj vlastní blog. Protože na náš web ale chodí i více nových čtenářů, kteří o metodě teprve uvažují, rozhodl jsem se slova Petra Máry „oprášit“…

Patříš mezi čelní osobnosti, které v tuzemsku propagují metodu Getting Things Done. Já sám jsem se k ní dostal skrze tvé články. Mnohokrát jsi uváděl, z jakých důvodů jste k rozumnější správě svého času dospěl. Proč to ale byla právě metoda Davida Allena a nezvítězila metoda jiná?

V době, kdy jsem potřeboval řešit správu svého času, respektive jsem se snažil minimalizovat stres (to byl primární cíl) byla GTD metoda na internetu nejznámější a hodně webů jako např. Lifehacker.com se jí věnovalo. Přišla mi srozumitelná, měla přesně dané kroky a byla otevřená “normálním” lidem, takže se netvářila jako řešení jen pro top manažery.

Mohl bys ve stručnosti vystihnout hlavní rozdíly mezi GTD a několika metodami, s nimiž jsi se v průběhu svého života seznámil?

Určitě to jsou kontexty, čili členění úkolů podle toho, kde nebo v jaké situaci je mohu řešit. A samozřejmě inbox – čili snaha dostat vše z hlavy do nějakého systému, aby člověk využíval hlavu kreativně a nikoliv jako paměťové médium. Zajímavé je i zaměření na to, aby si člověk udělal nejdříve pořádek v tom, co dělá, než se začne posouvat ke svým cílům. Zbytek tu plus mínus byl a vždycky asi bude (členění projektů na úkoly, pravidelná inventura, definování cílů).

Nic není bezchybné a předpokládám, že i ty sám jsi potkal na GTD prvky, které tzv. skřípaly. Obeznámil bys nás s nimi?

Samozřejmě, ale neskřípe GTD, ale skřípu já…Chci tím říct, že nejtěžší je změnit sám sebe. Vystoupit ze své komfortní zóny a něco se sebou udělat. Tam to skřípe a je to o vnitřní síle a energii každého z nás. GTD jako takové dává zcela logický smysl. Pokud bych měl vybrat to, co je na GTD nejtěžší, tak je to určitě Weekly review (týdenní zhodnocení) a definování konkrétních fyzických kroků v rámci projektů.

Pokud si pročítáš server Mítvšehotovo.cz, jak články, tak především diskuze, určitě jsis  všiml, že GTD i přes svá jasná pravidla otevírá dveře k mnoha “pokojům”. I já sám patřím mezi ty, kteří stále ještě hledají možnosti, jak si GTD přizpůsobit, jak ji aplikovat do svého života, aby co nejlépe souzněla s mými cíly, povahou práce, života. Jak jsi na tom ty? Prošla ve tvá užívání metoda GTD nějakou “mutací”?

V podstatě neustále. Já jsem nyní v situaci, kdy GTD učím, ale přitom se nechávám oslovovat dalšími metodami a hledám své ideální řešení. David Allen popisuje GTD jako bojové umění a stejně jako se člověk učí bojové umění celý život, tak se učí i GTD. Proto se ani nesnažím lidem vnutit GTD jako celek. Chci, aby jej pochopili, ale nelze se během okamžiku přepnout do zcela jiného režimu fungování. Mnohem lepší je měnit se postupně, nenásilně. Vybrat si to, co mě osloví a to aplikovat do života a po týdnech zkusit další věc, další návyk. V tomto směru se mi třeba hodně líbí ZTD a vůbec pohled Lea na zjednodušování… pravdou je, že si sami vše hrozně komplikujeme. Osobně mi třeba vyhovuje si na každý den definovat primární úkol, cíl, který musím splnit. Dopředu vím, že jej udělám za 1-2 hodiny a že mám “splněno”. Přesto, že se jedná jen o stav mysli, tak to člověku pomáhá nedostat se do stresu z návalu práce.

Není nic překvapivého, ostatně Allen o tom píše v úvodu své nové knihy Aby vše klapalo, že se z GTD stal fenomén. Jak pociťuješ její rezonování v Česku?

U nás tomu samozřejmě neuvěřitelně pomohl český překlad a zahraniční recenze, které si čtenáři dohledali. Allen vydal knihu v okamžiku, kdy lidé pociťovali problémy se svým časem a přitom nabízí de facto step-by-step návod, který řeší aktuální problémy s ohromným návalem informací, který denně zažíváme. Řada starších metod je buď příliš neurčitých, nebo zaměřená na problémy 80. a 90. let. Ale náš způsob práce je již zcela jiný. Každý den se něco mění a my musíme umět reagovat z vteřiny na vteřinu.

Myslím, že nepřeháním, když řeknu, že pro mnohé je svět time managementu nebo managementu času pouze světem pro lidi s “luxusními manžetovými knoflíčky”. Jak bys jim argumentoval? Proč je pro všechny?

Je pro všechny a všichni máme nějakou svou metodu. Každý z nás nějakým způsobem svůj čas spravuje, jen tomu neříkáme GTD. Když někdo tvrdí, že žádnou “metodu” nepoužívá, tak vlastně ani neví, že má svou vlastní metodu, vlastní postupy vypořádání s úkoly. A všichni tu svou metodu v rámci času měníme a upravujeme. A když neměníme, tak přestane adekvátně fungovat a dostaneme se do stavu stresu a napětí.. a v lepším případě se slova timemanagement přestaneme bát a začneme hledat řešení.

Ve Spojených státech se z GTD stal dobrý byznys. Jak jsme na tom my v Česku? O GTD přednášíš, máš trochu zmapovaný trh? Odkud plyne poptávka, popř. máš, pokud to není tajné, v tomto směru nějaké plány? (Oficiální certifikát od Allen Company, založení firmy na koučování atp.)

Přiznám se, že jsem se ke školení GTD dostal tak trochu náhodou – o GTD jsem napsal pár článků ještě v době, kdy to byl u nás pojem neznámý a po uvedení českého překladu mě oslovila jedna spřátelená firma, zda bych je GTD nenaučil a nepomohl implementovat do firmy. V té době jsem zvažoval více psát o timemanagementu a myšlenka školení mě sice napadla, ale nic jsem k jejímu realizování neudělal. Byla to výzva a já ji přijal. Pak už stačilo napsat na blog / twitter / facebook, že GTD školím…

Certifikaci jsem s Davidco řešil v rámci GTD summitu, ale bohužel certifikace samostatným konzultantům aktuálně neudělují (je to stále v jednání) a já nejsem v situaci, kdy bych chtěl zakládat další firmu plnou konzultantů. Dokud mě bude bavit GTD a školení, budu jej dělat jak nejlépe to půjde a budu se snažit předat účastníkům školení maximum. Nejenom z GTD, ale ze všeho, co jsem v rámci GTD implementace řešil (a samozřejmě z dalších metod). Věřím, že osobní zkušenost je na předávání nejlepší. A vzhledem k tomu, že preferuji svobodu v tom, co dělám, baví mě pracovat na různých projektech a hledat cesty, jak svou práci zefektivnit a přitom mít možnost školit a vidět, jak stejné problémy řeší jiní lidé.

Oprav mě, jestli se mýlím, ale mám pocit, že značné množství GTD aplikací je sestrojených pro platformu Mac OS X. Čím to?

Taky občas žasnu nad absencí zajímavých GTD aplikací pro Windows. Na druhou stranu řada uživatelů v korporátní síti řeší GTD v rámci Outlooku a ani jiný způsob nehledají. Pro mě osobně je Outlook v tomto směru neohebný a GTD je v něm řešeno trochu komplikovaně, např. oproti Things. Na druhou stranu pokud to splní účel a uživatel je schopen mít lépe přehled o svém čase, tak je to absolutně v pořádku.

Dokážeš si představit, že by ses “odstřihl” od elektronického nástroje a fungoval jen na bázi těch papírových? Narážím na to, že spousta uživatelů GTD řeší, zda zvolit papír či elektroniku. Nebo jak tyto dva světy propojit.

Asi úplně ne – i když rád papír používám a má pro mě ručně psaná poznámka “větší hodnotu”. Na druhou stranu možnost kopírování úkolů a poznámek např. z emailu je věc, kterou si papírově nedokážu představit. A papírová GTD metoda nenabízí tak příjemný (nebo spíše jednoduchý) pohled na kontexty a projekty, jako ta elektronická.

Ve svých přednáškách upozorňujete na dva velké zloděje času – telefon a mail. Když se dotkneme nyní sociálních sítí, které mezi zloděje bezesporu také mohou patřit, jakou máš zkušenost s nimi? Jak jim zabránit být okrádači? A jak je využít dokonce tak, aby spíše zvyšovaly efektivitu/produktivitu?

Pro mě osobně je to zcela shodná kategorie, čili okrádači a v podstatě se na ně snažím aplikovat stejné pravidlo – když pracuji, snažím se email, FB, Twitter, telefon zvedat/reagovat/číst třeba jen jednou za dvě hodiny. Někdy třeba jen jednou za půl hodiny… ale maximálně se snažím vyhnout tomu, že každých pět minut kontroluji, co se děje na Facebooku. Problémem dnešní doby je vyrušování – řada lidí nemá ani čas se na práci soustředit a už jim zvoní telefon. To je pro mě hlavní rozdíl oproti době před mobilními telefony a internetem. A řada z nás si vůbec neuvědomuje, kolik času si takto nechá “ukrást”.

Co se využití týče, tak je to nastavení vlastní pravidel – mobilní telefon je skvělé zařízení, když jej umíte používat. Když přijmete každý hovor i když zrovna diskutujete s někým u oběda, nebo jste půl hodiny ponořeni do nějaké činnosti, tak si nevážíte svého času a to zařízení je vaším pánem. Vždycky můžete zavolat zpátky za pár minut a dodělat to, co jste zrovna řešili…

Nemáš potíže, i bez zlodějů času, se udržet v koncentraci a soustavně pracovat na projektu třeba tři hodiny? Využíváš k tomu nějaký nástroj či metodu jako třeba Pomodoro?

Mám. Když si uvědomíme, jak rozdílná doba byla před 10-12 lety! Přišlo pět emailů za den a mobilní telefony nebyly ještě tak rozšířené. Včera mi přišlo přes 160 emailů! Kdybych je kontroloval každých pět minut, tak nic jiného neudělám. Řešit svůj čas je jediná možnost a i když dneska už nejsem schopen např. věnovat celý jeden den jedinému projektu, spíše se pohybuji v řádu hodin, ale s přestávkami samozřejmě.

Mimochodem Pomodoro je skvělý mindhack – libí se mi ta dohoda sám se sebou, že nyní budu na něčem pracovat 25 minut a pak si dám pauzu..

A na závěr: Máš na srdci něco, co bys chtěl sdělit čtenářům?

Asi jen doporučení – GTD a další metody mají být nástrojem, nikoliv cílem – snažte se je tedy používat místo toho, abyste se stali mikromanažery, nebo každý týden řešili, která aplikace je pro GTD nejlepší. Zaměřte se na cíle a na to, co je důležité. A vypněte multitasking ve své hlavě a věnujte maximální soustředění tomu, co děláte právě TEĎ. Ne tomu, co bylo, co bude, ale tomu, do čeho jste nyní ponořeni.

A vždycky se ptejte PROČ.

Video z jedné z přednášek Petra Máry:

Knihy o GTD v češtině – Mít vše hotovo a Aby vše klapalo

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 2

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

  1. Miroslav Jahoda napsal:

    Obsah článku je výborný. Díky za něj! Malou opravu by si ale zasloužil perex a nejednotné tykání / vykání.

  2. Karel Kilián napsal:

    Díky Petru Márovi za tuhle jeho iniciativu :)
    Pomalu s GTD začínám, zkouším, zkoumám, rozjel jsem to zatím v Evernote a teď se pouštím do knížky Mít vše hotovo.
    Petr Mára je nesporně nejen nesmírně chytrý člověk, ale také velmi „nakažlivý.“ :) Díky mu za to!

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru