Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Pracujte čistě a klidně

By on 21. 12. 2011 in Sebeorganizace with komentářů 13

Pavel Miksa

Šťastný manžel a otec dvojčat, autor článků a recenzí, minimalista se zájmem o osobní rozvoj, produktivitu, knihy, akční a hororové filmy a pohodovou hudbu.

Své články publikuje na osobním blogu a recenzím aplikací pro iOS se věnuje na stránkách superapple.cz

Práci s počítačem věnuji denně asi 8-10 hodin a dovolím si tvrdit, že patřím do minoritní skupiny. Myslím si, že většina lidí, tráví s u počítače daleko více času a to nejen pracovního, ale také se zde baví. Dlouho jsem hledal pro mě ideální nastavení pracovního prostředí. Již před rokem jsem začal experimentovat s různými programy a konfigurací operačního systému, až jsem dospěl do poměrně jednoduché konfigurace ovládacích prvků a nastavení. Každému z nás  se pracuje s počítačem jinak a každý má svůj styl práce. Berte prosím tento článek spíše jako seznam tipů, než návod na ideální nastavení.

Než se pustím do detailnějšího popisu, chci předeslat, že pracuji s Windows 7, které mimochodem od svého předchůdce v uživatelské přívětivosti značně porostly. Jsem přesvědčen, že popsané základní nastavení a tipy lze aplikovat na jakýkoli operační systém.

Plocha

Nejhorší, co může pro práci s počítačem být, je nepřehledný shluk ikon podtržený navíc ještě nějakým chaotickým pozadím. Viděl jsem už mnohokrát kolegy v práci pátrat zrakem a hledat potřebný dokument ve změti různě vypadajících malých ikonek. Bylo to hrozně stresující a úplně mi z toho oči přecházely. Už tehdy jsem věděl že takto pracovat nebudu a ikony jsem si z plochy vypnul. Stačí kliknout pravým tlačítkem myši na plochu a zvolit z nabídky view-show -> desktop icon. O ikony nepřijdete a snadno je najdete v průzkumníku.

Rovněž se mi velmi osvědčilo si při práci nechat schovanou spodní lištu s nabídkou start. Nejdříve jsem zrušil všechny systémové ikony vpravo dole a poté jsem si vedle Startu připravil nejpožívanější programy. Slyšel jsem, že se vývojáři inspirovali u docku z Maců. Je to moc dobře a skvěle se s takto vybranými programy pracuje. Ostatní důležité programy jsem si vložil do tématických složek průzkumníka a ty umístil jako nabídku (Pinned) k ikoně složek na hlavní panel. Nabídku start tak prakticky nepoužívám.

Posledním a velmi důležitým prvkem pracovní plochy je příjemný wallpaper. Osvědčilo se mi dávat si na plochu počítače nějakou mantru nebo rčení a kladu důraz na to, aby zvolený obrázek nebyl příliš barevný a nerozptyloval mě, či ve mě svou barevností nevyvolával napětí a nesoustředěnost.

 

Budete-li mít zájem, aktuálně používané pozadí v různých barváchsi můžete stáhnout tady.

Složky a adresáře

Také jsem hodně řešil rozdělení souborů do adresářů podle jejich typu a použití. Poté jsem ale objevil kouzlo Desktop Search a přestal jsem to řešit. Díky této skvělé indexační službě najdete velmi rychle jakýkoli soubor nebo mail. Vyhledávání je ve Win7 zkomponováno do nabídky Start. Ve WinXP si budete muset vyhledávání nainstalovat jako aplikaci. Rozhodně vyzkoušejte a myslím, že už nebudete chtít používat cokoli jiného. Na dokumenty mám v počítači pouze pár složek. Download pro stahování, ToDo pro aktuálně používané soubory a složku Dropboxu pro archivovaná data. Přiznávám, že Dropbox mám tématicky rozdělen ale, když nějaký soubor potřebuji, používám funkci vyhledávání.

Musím také vyzdvihnout iTunes, díky kterým jsem si udělal ve svých MP3 pořádek a mám teď důkladný přehled. Adresářovou strukturu složky s hudbou vůbec neřeším.

Programy a nástroje

Experimentování patří k rozvoji a nalezení optimální varianty. U  mě tomu nebylo jinak. Dostal jsem se však do stavu, kdy si tvůrčí činnost užívám natolik, že používám ty nejjednodušší a pokud možno integrované nástroje.

Články píšu s vypnutou wifi a používám k tomu systemový WordPad. Jeho instalace mě nic nestála a přitom pro tvorbu textu je naprosto dostačující. Udržuje základní formátování a jeho ovládací panely se dají velmi snadno skrýt. Také není tak náročný na prostředky jako jeho robustnější sourozenec Word.

Velmi užitečným programem je prohlížeč webu Google Chrome s integrovaným rozšířením pro nerušené čtení článků Clearly s možností čtený text uložit do Evernote. Tato nejen webová platforma, je pro archivaci článků a zajímavostí z internetu naprosto ideální. Občas se sice objeví nějaká ta chybička, ale to je jen maličkost.

O nastavení počítače a jeho efektivního využití by se dalo napsat nekonečné množství článků. Dnes jsem sepsal jen své základní tipy a doufám, že vám pomůžou.

Na závěr snad ještě dvě malé rady. V prohlížeči používejte jen jednu záložku v jednom okni a soustřeďte se na jednu webovou stránku. Ušetříte si tím nejen paměť v počítači, ale také nebudete zbytečně tíhnout k přepínání oken a multitaskingu. Toho se týká moje druhá rada. Dělejte vždy jen jednu věc a soustřeďte se na ni. Když píšete, jen pište. Když upravujte text, upravujte text. Když čtete článek, čtěte článek. Přeskakování a přepínání vám rozhodně klidu nepřidá, ba naopak, budete cítit mnohem více napětí a stresu.

Pavel Miksa

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 13

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Milos napsal:

  :) Este mozno doplnim ze ja som si dal taskbar hore. Je to lepsie pre oci nemusis tak ist dole ked nieco hladas a to je velmi casto.

 2. yesmeansyes napsal:

  S plochou souhlasím a za tip s mantrou díky. Co máte za počítač, že řešíte náročnost wordu na systémové prostředky (kde se mimochodem všechny panely nástrojů dají schovat jedním kliknutím)?

 3. Jaroslav Luhan Jaroslav Luhan napsal:

  Přidám ke článku 2 tipy:
  Velikost titěrných ikon na ploše můžete změnit kliknutím na plochu a za držení CTRL otáčejte kolečkem myši.
  Aplikace připnuté na lištu (hlavní panel) mají klávesovou zkratku WIN + číslo 1-0 podle pořadí ikonek. Pořadí ikonek můžete přetažením změnit.Klávesová zkratka aplikaci spustí, přepne, ale i minimalizuje.Opakované tisknutí pak přepíná mezi okny aplikace.

 4. Aquos napsal:

  Došel jsem k podobnému nastavení, ale jak předeslal kolega, taskbar (skrývaný) jsem přesunul na horní okraj. Tím jsou veškeré ovládací prvky na horní straně…

 5. Meloun napsal:

  Za clearly dik, používám clip.me před kterou si posílám články do čtečky, ale jen pro čtení dává clearly lepší výsledek.

  • Pavel Miksa napsal:

   @Jaroslav Luhan – Skvělé tipy, o kterých jsem vůbec nevěděl. Díky za ně.

   @Aquos – Ano, dává to smysl. Vyzkouším.

   @Meloun – Koupi čtečky plánuji v nejbližší době a začínám tedy přemýšlet jak dostávat do Kindle články z internetu. Klip.me nevypadá vůbec špatně. Prozatím jsem byl rozhodnut pro Instapaper a jeho automatické posílání článků. Možná to budu s klip.me kombinovat.

 6. Jaroslav Luhan Jaroslav Luhan napsal:

  @Pavel Miksa Díky ;)
  Protože mám taky Kindle, vedle Instapaperu doporučím k otestování i http://www.readability.com. Instapaper používám na krátkodobé věci, protože v Kindle tvoří jeden dokument „časopis“ a starší články se odstraňují,
  Readability používám na čisté minimalistické čtení na PC a tlačítkem stránku odešlu do Kindle, kde tvoří zvlášť dokument. Popis v češtině na Amazon-Kindle.cz

 7. Tomáš Míka napsal:

  Moc díky za Clearly. Často jsem zpozoroval nesoustředěnost na čtený text kvůli blikajícím reklamám apod.

 8. ramazo napsal:

  Pre Operu odporucam extension cleanPages – zo stranky odstrani vsetky reklamy a stranka sa cita, akoby bola sucastou knihy. Je to prima doplnok.

 9. Vasek napsal:

  Doplním webový prohlížeč Safari má v sobě intergrovanou „čtečku“ – angl. reader .. je i v iPhonu (iPad už nemám tak si nejsem jist) .. proto není potřeba dalších aplikací či speciálních rožšířeních ;)
  p.s. to jen odkaz k prvnímu obrázku (macbooku)

 10. Michal napsal:

  pekny clanek, ale nemuzu si pomoct:) ke rcenu s obrazku – keep it simple se naprosto hodi „do it on Mac“:)

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru