Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Nežijete sny někoho jiného?

By on 29. 12. 2011 in Rozvoj with Žádný komentář

Konec roku, když se všechna ta pracovní šílenství chýlí ke konci, představuje ideální dobu k sebereflexi. Miluji, když se podívám zpět napříč celým rokem a vidím vše, čeho jsem dosáhla; zároveň si při tom poznamenám, co chci dále udělat nebo změnit. Při plánování do dalšího roku se ale ptám sama sebe: jsou to skutečně mé cíle, nebo žiji sen někoho jiného?

Raději příkladem:

V mé fantazii jsem pečlivý a pořádný člověk. V tomto vymyšleném světě mám jeden z těch domů, které jako by vypadly z obálky časopisu. Je v něm místo pro každou (ovšem pečlivě vybranou!) věc a vše je na svém místě. Můj stůl je uspořádaný a po ruce mám barevné pořadače, do nichž zatřídím každou informaci. Moje kuchyně je organizovaná, kořenky jsou popsané a všechna pošta prochází systémem „otevři, zpracuj a zahoď“.

Ve skutečnosti jsem ale čuně. Ne tedy čuně v pravém slova smyslu, jen mi dovolte říct, že organizace věcí – zejména papírů a různých dokumentů – je zkrátka nad moje schopnosti. Zrovna toto je dost zapeklitý problém, protože jsem spisovatelka a papír je jak můj pracovní nástroj, tak i výsledný „produkt“.

A tak pracuji na svém snu o pořádku.

Pracuji na něm, protože jsem jednou slyšela, že stav pracovny (a vůbec celého obydlí) odráží stav mysli člověka. Pracuji na něm, protože Steve Jobs pracoval v „čisté“ pracovně, která mu dávala prostor pro nerušené přemýšlení. Pracuji na něm, protože moje maminka byla, když jsem byla mladá, zoufalá z mé nepořádnosti, a stejné pocity má nyní můj manžel. Pracuji na něm, protože nesnáším omlouvání se uklizečkám a hledání výmluv, proč je v mé kanceláři takový bordel. Pravdou je ale vlastně to, že na tomto „snu“ pracuji, protože pořádek je to, co ode mne ostatní lidé chtějí a očekávají.

Je tu však jedna věc: v chaosu se mi daří. Co ostatní vidí jako nepořádek, já vnímám jako produkt kreativního přemýšlení při práci. Patro, ve kterém mám kancelář, je doslova zasypané různými brožurami a publikacemi pro cestovního průvodce, který zrovna píšu. Mám krabici od bot s různými nápady na články a bílou tabuli, na které tvořím strukturu a zápletku mého románu. Mám koncepty a návrhy různých projektů, některé již zařazené, některé na stole, jen tak po ruce, abych v nich hledala inspiraci. Mám tu knihy, ze kterých čerpám, zápisníky i další materiály stejně tak, jako když jsem pracovala na knihách, které již úspěšně vyšly. Moje kancelář – a také moje mysl – je obrovskou spletí nápadů. A já tohle vše miluji. Chaos mi prospívá, a pokud se to někomu nelíbí, je to zcela určitě jeho problém, nikoli můj.

Můžu trávit čas organizací věcí, chlubit se uklizeným kanclem a demonstrovat, jak uspořádaná je moje mysl. Anebo můžu pracovat v chaosu a „odškrtávat“ si svoje cíle a sny, které jsou pro mne skutečně důležité.

Rok 2011 se chýlí ke konci, takže až začnete tvořit své plány na ten další, nezapomeňte se ujistit, že skutečně usilujete o své cíle. Nezapomeňte se ujistit, že se nesnažíte žít sny někoho jiného.

Volně přeloženo z originálního článku „Are You Living Someone Else’s Dream?“, který na serveru Psychology Today vydala Lisa Manterfield. 

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru