Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Naučte se říkat NE

By on 30. 12. 2011 in Vztahy with Žádný komentář

Jan Miřacký

JAN MIŘACKÝ | Vášnivý cestovatel a fotograf se zálibou v minimalismu, produktivitě a osobním rozvoji. Rád vezme do ruky knížku nebo kytaru. Zatím stále ještě student informatiky na VŠE.

Poslední články od Jan Miřacký (Všechny články)

Období před Vánoci už dlouho pro většinu z nás neznamená blížící se klid a pohodu, ale život ve shonu a nervy na pochodu. Pro studenty vysokých škol je to synonymem i pro konec semestru a odevzdávky různých esejí či semestrálek, které do té doby úspěšně tlačili před sebou. Chci se s vámi podělit a zdůraznit jedno pravidlo, které se mi zejména v tomto rušném období velice osvědčilo.

Naučte se říkat ne

Naučte se říkat „ne“ všem bez ohledu na to, jak je máte rádi. Samozřejmě snadněji to řeknete člověku, kterého v lásce dvakrát nemáte, než třeba svému partnerovi nebo kamarádovi. Ale uvědomte si, že říkat ne není nic špatného. Zpravidla jste o něco požádáni, aniž by tazatel věděl, jaké jsou vaše časové možnosti a „prostě to zkusí“. Když požadavku nevyhovíte (s určitou dávkou slušnosti), tak to neznamená, že chcete něco bojkotovat, že toho člověka nemáte rádi nebo že mu nechcete pomoct. Říkáte jen „kamaráde, nezlob se, ale mám teď jiné věci na starosti, ale pomůžu ti, jakmile to bude možné“. A v tom je rozdíl. Cítíte ho tam?

Nesnažte se za každou cenu všem vyhovět

Je to totiž jednoduše nemožné. Když se někomu svobodně zavážete, že něco uděláte a pak to kvůli tomu, že nemáte dostatek času nesplníte, uděláte ve vztahu černou kaňku. Na druhou stranu nemáte-li čas, tomu člověku to vysvětlíte a závazek přijmete jen když víte, že ho můžete splnit, pak na vás bude vzpomínat jako na toho, kdo vždycky splnil to, co slíbil. A že jste mu párkrát řekli ne? Na to lidé začnou dřív nebo později zapomínat a budou si pamatovat jen výsledky spolupráce. A na vás je, aby ty výsledky spolupráce byly co nejlepší.

Plánujte čas pro sebe, přes který nejede vlak

V poslední snídani Tomáše Hajzlera a Petra Máry padla také jedna z myšlenek, která se mi velice osvědčila. Plánujte si čas pro sebe, přátele a rodinu. Když jsem měl před Vánoci školní shon, „vybookoval“ jsem si každý čtvrtek pro sebe, abych se mohl pořádně vyspat, dobít baterky, posunout se ve školních projektech kupředu a třeba večer zajít s kamarády na koncert. Nevybíravě jsem říkal ne a vězte, že s tím nikdo problém neměl. Nestavte práci vždy na první místo, dlouhodobě to není zdravé.

Co když se topíme?

A když se začneme v závazcích topit a deadliny nám nepříjemně dýchají na krk? Pak se dřív než později omluvte tam, kde to jde a ze závazku se slušně „odvázejte“. U zbytku závazků si nastavte priority a berte je jeden po druhém a jeďte od začátku do konce. Teprve když skončíte, vemte si do parády další. Souběžně důsledně revidujte a raději odmítejte nově příchozí požadavky – říkejte ne. A uvidíte, že se z toho dostanete a budete mít potom ze sebe dobrý pocit, když uvidíte tu kupu dobře odvedené práce.
Jako prevenci před utonutím v závazcích poradím udržovat si aktuální soupis rozjetých a naplánovaných projektů. Pomáhá mi minimalistický způsob tří skutečně aktivních projektů. Když jeden dodělám, pak můžu přibrat další. Dříve ne. Nad každým naplánovaným projektem se zamyslete, kolik času vám zabere a kolik sil vás bude stát (a pro jistotu vynásobte vše dvěma).

Shrnutí

Úkoly v našich to-do listech často vznikají tak, že se zavážeme, že něco uděláme. Býváme požádáni, aniž by tazatel znal naše časové možnosti. Odpovědět „ne“ není nic špatného. Lepší říci „ne“, než závazek nedodržet – lidé si pamatují výsledky spolupráce a snažte se, aby ty byly nejlepší možné. Nepodceňujte plánování času pro sebe a dejte mu hlavní prioritu, odpočinek potřebujeme. Abyste se neutopili, průběžně revidujte své běžící i naplánované projekty a zdravě odhadujte, kolik sil vám vezmou. A když už se topíte, pak se pokuste odvázat a berte jeden úkol za druhým (ne vedle druhého a třetího).
Na co jste přišli v adventu vy? Co vám pomohlo zvládat běžné úkoly, k tomu nastrojit doma Vánoce a ještě koupit dárky? Podělte se s námi.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru