Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Ideální příležitost pro nastavení předsevzetí

By on 16. 12. 2011 in Rozvoj with Žádný komentář
Lukáš Gregor

Lukáš Gregor

LUKÁŠ GREGOR | Bloger, pedagog a autor šesti knih. Má rád, když může vychutnávat přítomný okamžik, baví ho být, baví ho také školit (nejen) GTD.
Lukáš Gregor

Poslední články od Lukáš Gregor (Všechny články)

Bude tomu týden, co jsme na našem webu anoncovali začátek prodeje nové publikace od Timothyho Ferrisse. Stejně jako nedávná novinka nakladatelství Jan Melvil, Proměna, i Čtyřhodinové tělo nemusí být pro nás pouze dobrým dárkem. Obě knihy totiž mohou výrazným způsobem dopomoci k nadefinování našich cílů…

Názory na literaturu osobního rozvoje se různí, u skeptiků převládá argument, že knihy jako takové nic nezmůžou a naopak nás mohou udržovat v pasivitě, neboť se příliš soustředíme na teorii. Věnoval jsem se této problematice i na svém blogu (zde) a i když má tento argument své opodstatněné kořeny, nutno dodat, že vždy záleží jen a pouze na nás. A literatura, ta může sehrát velmi pozitivní roli. V čem?

Potvrzení

Jestliže máte odzkoušený systém, například plánovací, mohou vám knihy s tematikou produktivity (Mít vše hotovo, Aby vše klapalo, Zen a hotovo) potvrdit, že jdete správnou cestou. A nebo ji mírně inovují, ostatně, většina uživatelů GTD tuto metodu ohýbá a bere si z ní jen základní prvky. Přiznám se, že nejen proto, že sám GTD školím, se k uvedeným publikacím opakovaně – a to velmi často – vracím. Nejde jen o oprašování pojmů, definic, návodů, ale také o oživování metody jako takové. Potvrzuji si, že to bylo správné rozhodnutí s GTD pracovat a potvrzuji si, že metodu využívám efektivně.

Inovace

Nové, ale i opakované čtení poupravuje náš systém – a co víc – náš způsob vnímání. Zatímco výše uvedené knihy od Davida Allena a Leo Babauty (včetně jeho Soustředění) v mém případě korigují především to, jak efektivně využívám metodu GTD a jak efektivně se dokáži vypořádat se zloději času, knihy jako Restart a nejnověji pak Proměna a Čtyřhodinové tělo přednostně korigují mé vlastní paradigma. Vnímání sebe sama, okolí a mé komunikace s tímto okolím. Mě osobně velmi nadchla právě Proměna, protože otevírá (ne dveře, ale brány) k vnitřním změnám – a ty následně vedou k tomu, abychom se nebáli ovlivnit i to, co se na první pohled zdá velmi statické a nepoddajné. Navíc klade důraz na pozitivní vnímání světa, což mi je blízké.

Nadpis „Inovace“ by se mohl ještě doplnit také o slovo „Provokace“, zvláště bavíme-li se o Timmu Ferrissovi. Už Jason Fried a David Heinemeier Hansson v Restartu překračují tradici běžné literatury o osobním rozvoji či podnikání. Ve svých nezvykle úsečných kapitolkách boří mnohé mýty, které potkávám kolem sebe a které často (bohužel) stále ještě v podnicích a institucích fungují. Ferriss má, pravda, knihy obsáhlejší, ale jazyk ještě ostřejší. Zatímco jeho Čtyřhodinový pracovní týden i mě samotného v některých chvílích (vlastně ani ne obrazně) zvedal ze židle a mnohdy váhám, zda je Ferriss ještě člověk s nějakým etickým kodexem, po opakovaném čtení jsem začal objevovat věci mezi řádky. A ano, provokace zde sehrává právě tu funkci, aby kniha byla čtivější a abyste to, co vám chce autor sdělit, paradoxně museli hledat.

Změna

Plynule přecházím k dalšímu bodu a stále ještě zůstávám u Timma Ferrisse. Jeho texty vás mohou provokovat, ale je také velmi pravděpodobné, že ve vás vyburcují potřebu ke změnám. Zatímco Proměna čtivě, ale distingovaně dává naději, že změna je možná a ukazuje za pomocí desítek konkrétních případů, jaká cesta k ní vede, takové Čtyřhodinové tělo vás v každé kapitole přímo pošťuchuje, abyste vstali, odložili knihu a začali už už něco dělat. Ne se světem, s okolím, ale se sebou samým. Návodů dává habaděj, ne každý lze využít, ne do každého se vám bude chtít, ale i bez přijetí konkrétního manuálu dává Ferriss směr, jakým se ubírat.

Když jsme v tom přednovoročním čase, napadá mě, že vlastně poslední dvě knihy nakladatelství Jan Melvil Publishing jsou ideálním startem k tomu, jak si nadefinovat svá předsevzetí, respektive roční cíle. Já vás o těch svých budu informovat, stejně jako další členové redakce a nakladatelství. A také o tom, zda a jak se nám bude dařit rady a doporučení z knih aplikovat ve svém životě. Za každé vaše vlastní zkušenosti budeme moc rádi, takže neváhejte. Pakliže ovšem již knihy máte, pokud ne, tak si můžete nyní vybrat, zda dáte přednost tištěným verzím, e-bookům pro aplikaci/čtečky Wooky nebo si knihy pořídíte v iBooks Store. Mimochodem, dnes máte ještě možnost zakoupit knihu a vyhrát iPad 2.

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru