Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

2 měsíce bez weekly review

By on 14. 12. 2011 in Sebeorganizace with komentářů 5

Vladimír Dědek

VLADIMÍR DĚDEK | GTD, self-managementu a rozvoji osobnosti se věnuji už několik let. Své myšlenky sdílím také na webu chcirust.cz.
Mám rád zpětnou vazbu a pro uvítám, když se podělíte v komentářích s vlastními názory!

Poslední články od Vladimír Dědek (Všechny články)

Systém GTD využívám již opravdu dlouho. Jako většina uživatelů tohoto systému, jsem si GTD v průběhu času mírně poupravil ke své spokojenosti do tvaru, kdy mi maximálně vyhovuje jeho forma. Protože téměř všichni GTD evangelisté říkají, že nejvíce důležitou součástí GTD je weekly review (týdenní zhodnocení), i já jsem mu ze začátku přikládal obrovskou váhu. Poslední 2 měsíce jsem si však ani jendou o víkendu weekly review neudělal. Jaké to mělo následky?

Popis mého weekly review

Vždy jsem měl rád plánování. Po seznámení se s weekly review (dále jen WR) jsem proto neváhal, že mne „nebude bavit“ a budu jej dodržovat. Přiznám se, že mi ze začátku chvíli trvalo, než jsem si vypracoval ten správný návyk a review praktikoval pravidelně, ve stejný čas a svědomitě.

V pátek večer mám ve svém kalendáři vyznačen prostor pro zhodnocení uplynulého týdne, naplánování víkendu a dalšího týdne. Dříve ale byl označen prostor cca dvou hodin, nyní 30minut.

Co se stalo?

WR považuji primárně jako super věc ve smyslu utřízení myšlenek. Samozřejmě, WR toho zahrnuje více, je to komplexní úkol. Sesbírat vše co kde najdu, zpracovat, uklidit okolo sebe, projít si stav projektů, someday/maybe seznam, waiting for seznam, zrevidovat minulé / budoucí události v kalendáři, atd. atd. Všechno z toho jsem ze začátku dělal. Pak jsem ale začal povolovat. Pozvolna, pomalinku, se z komplexního úkolu „udělat si weekly review“ stal jednoduchý úkol, setřídit si myšlenky. Nejčastěji jsem si tak za použití myšlenkové mapy sepsal ty důležitější plány na další týden až dva.

Dopady na mé fungování

V rámci minimalizace potřebného času na WR jsem ušetřil nějaký čas. To je to pozitivum. Negativa? Svému kalendáři přestávám věřit, protože v něm nemám zaneseno 100% důležitých termínů. Na seznamu someday/maybe mám hromadu věcí, které už mohly být hotové, ale také věcí, které už měly být dávno smazané. Sekce waiting for? Postrádá význam, nestíhám ji revidovat.

Je evidentní, že negativa přebíjí pozitiva. Stal jsem se tedy minimalistou, ale zrovna v tomto případě to asi není dobrý směr. Ne, že by se mi můj GTD systém zhroutil úplně, ale některé dobré myšlenky a seznamy přestaly fungovat (somaday/maybe, waiting for).

Minimalistův kompromis

Sám cítím, že se v hodně věcech stávám minimalistou. U WR to ale není dobrá cesta a měl bych se opět začít vracet k mému původnímu chování, kdy WR zahrnovalo komplexnější urovnání a review GTD systému. Postupně tedy budu nabalovat další a další úkony, které jsem dělal dříve. Myšlenkovou mapu jako nástroj pro brainstorming neopustím, k tomu není důvod. Je ale nutné myšlenky zanést do svého GTD planneru a ten pravidelně procházet a revidovat.

Proč se věnovat týdennímu hodnocení?

Bez týdenního zhodnocení to prostě nejde. Lze se mu nevěnovat vůbec nebo zčásti, ale nedoporučuji to. Já si to vyzkoušel a nedělá to dobrotu. Pokud s GTD teprv začínáte a osvojujete si základní návyky – nezalekněte se, že týdenní zhodnocení trvá třeba 2 hodiny. Já to pochopil až teď, když jsem byl s týdenním zhodnocením „hotový“ za 20 minut a  myslel si, že je to ok. Najděte si ty 2 hodiny týdně sami pro sebe, vyplatí se to!

Zajímavé odkazy a checklisty:

 

 Vladimír Dědek 

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 5

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. jjasanus napsal:

  Přiznám se, že po přečtení nadpisu článku jsem se trochu „zhrozil“ :) . . . .čekal jsem článek ve smyslu: „Nedělám WR, a je to SUPER!“, nicméně po přečtení celého článku jsem se „uklidnil“ :).
  Já považuji WR za jednu ze zásadních „věcí“ GTD. I když, co je vlastně možné v GTD považovat za zásadní a co za méně zásadní?
  Já své WR dělám každou neděli, snažím se dodržovat čas mezi 6 a 8 večer. Když jsem s GTD začínal, bylo pravidelné WR jedním z návyků, do kterých jsem se musel „trochu“ nutit, dnes už se ale vždy na neděli navečer těším. A není výjimkou, že mi WR trvá i déle než dvě hodiny. Zejména v období, kdy mám pocit (a tento pocit se u každého „GTD uživatele“ asi dříve nebo později dostaví), že trochu „ztrácím půdu pod nohama“, může moje WR trvat i hodiny tři.
  Postupem času jsem si přidal i návyk dělat pravidelné Daily Review, které se mi velmi osvědčilo. Pro DR zmíněných 20-30 minut bohatě stačí (někdy klidně i méně). Bez pravidelného review (WR/DR) bych dnes byl už tak trochu „ztracen“.
  K čemu jsem se ještě 100% nedostal, je „plnohodnotné“ Monthly review . . . . . . to ale zatím souvisí s mojí (ne)schopností vypořádat se správně s hladinami 20,30, 40 a 50 tisíc stop . . . .
  Děkuji autorovi za podnětný článek.
  JJ

 2. Jana napsal:

  Stejně jako jjasanus i já jsem čekala článek ve smyslu, je to skvělé, jde to i bez WR. Především proto, že jsem přes období prázdnin polevila, WR prostě vypustila a po pár týdnech zjistila, že sice zásadní termíny v diáři mám zaznamenány, ale je spousta věcí, o kterých přestávám mít jakýkoliv přehled, natož abych měla představu, kam vlastně kráčím a kudy bych měla jít. Článek jsem tedy začala číst s představou, že se dočtu, že jsem se jenom vydala špatnou cestou, že WR lze vypustit, ale jiným způsobem. Jsem ráda, že tomu tak není. I po mé osobní zkušenosti vím, jak je zastavení, srovnání si myšlenek, zhodnocení a naplánování důležité. Možná proto, že se ho dopouští spousta lidí, kteří si myslí, že GTD již mají v malíku a WR je tedy zbytečné, jsem okamžitě při školení GTD obdržela i typy a postupy, jak se ke GTD vrátit, jak jej obnovit.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru