Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Štěstí přeje připraveným – Zápisky z přednášky Ivana Pilného

By on 21. 11. 2011 in Témata with komentářů 6

Vladimír Dědek

VLADIMÍR DĚDEK | GTD, self-managementu a rozvoji osobnosti se věnuji už několik let. Své myšlenky sdílím také na webu chcirust.cz.
Mám rád zpětnou vazbu a pro uvítám, když se podělíte v komentářích s vlastními názory!

Poslední články od Vladimír Dědek (Všechny články)

V listopadu jsem se zúčastnil přednášky Ivana Pilného na VŠE. Téma přednášky bylo „Štěstí přeje připraveným aneb jak si zajistit úspěch v podnikání“. Od přednášky jsem očekával zajímavé nápady, myšlenky a také zkušenosti přednášejícího. Těšil jsem se také na diskusi. Na přednášce jsem si dělal pár poznámek a napadlo mě, že bych se o ně mohl podělit.

Busines plan není důležitý

Hned v úvodu přednášky zazněla myšlenka, že business plan (dále jen BP) není zas tak důležitý faktor úspěchu. Někteří začínající podnikatelé si na něm zakládají, dělají několik verzí (pesimistický, reálný a optimistický). Dle přednášejícího je BP v porovnání s cashflow podniku nedůležité. Bude BP platit účty za vás? Nebude.

Pro chod firmy je důležité mít rozumné cashflow, bez něj jde firma do kytek. Samozřejmě BP není zbytečnost, ale p.Pilný spíše vyzdvihl názor, že je důležité mít pořádně promyšlené zdroje informací a podklady pro vypracování BP. Narážel také na projekt Den D, kde si mnozí čísla v BP cucali z prstu.

Neuroleadership

Přednáška měla pár odboček od hlavního tématu. Jednou z nich bylo téma neuroleadershipu.

Neuroleadership se zabývá výzkumem vůdcovství z pohledu neurovědy. Zkoumá centrální prvky vůdcovství, jako je sebeuvědomění, uvědomění ostatních, náhled na skutečnosti, rozhodování nebo ovlivňování a na základě výzkumu lidského mozku vytváří neurologickou teorii „soft skills“. Pomáhá vůdcům pochopit jejich mysl i mysl druhých a nahradit dosavadní odhady realitou.

Spojení, která si vytváříme, tzv. mentální mapy, mohou podle Rocka silně ovlivnit, jakou realitu vidíme, často dokonce více než samotné podněty zvenku. Klíčem ke změnám v mozku je systematické zdokonalování dovednosti sebepozorování, která lidem umožňuje reagovat racionálně na emocionálně stresující podněty. Zde pomáhá koučink.

Zdroj: hrnews.cz

Toto téma bylo nakousnuto jen z okrajově. Sám se o to ale hodlám více zajímat, až najdu pro studium tohoto tématu čas.

Pokud se chcete více o tomto tématu dozvědět, přikládám pár zajímavých odkazů: A Brain-Based Approach to Coaching (pdf) Neuroscience Enlightens Leadership: David Rock Interview Using SCARF to Engage and Motivate Others

Multitasking je kravina

Ženy dokáží dělat více věcí najednou a muži ne? Omyl, ani ženy to nedokáží. Multitasking je kravina. Důležitý je focus, soustředit se na jednu jedinou věc. Efektivní člověk prostě nedokáže zvládat více věcí najednou, musí se soustředit pouze na jednu věc.

Více o tématice soustředění (ale z trošku jiného pohledu) se dozvíte například v knize Soustředění  (recenze ).

Myšlenkové mapy

Co mě až zarazilo byla situace, kdy se přednášející zeptal publika, kdo používá myšlenkové mapy. Kolik si myslíte, že se přihlásilo lidí? 5 ze 120! To jsou 4% VŠ studentů v místnosti. Cože!? Takový silný nástroj a zná jej jen tak malé procento?

Myšlenková mapa lze použít i jako záznam pro úkoly

Myšlenkové mapy používám už delší dobu a shodou okolností nyní dočítám knihu Tonyho Buzana. Myšlenkové mapy jsou tak báječný prostředek pro záznam myšlenek, proč jej využívá jen malé procento lidí nechápu. Lineární zápis myšlenek je mnohdy přece tak svazující…

Ivan Pilný zmiňoval, že mind mapy používá i pro zápis porad a pro další podobné příležitosti.

Mé pocity z přednášky

Bylo zajímavé setkat se s tak úspěšným člověkem jako je Ivan Pilný osobně. Dozvěděl jsem se hodně moudrých rad a myšlenek ať už k tématice podnikání či time-managementu a jednání s lidmi.

Když jsem začal chodit na podobné setkání s úspěšnými lidmi, vždy jsem čekal konkrétní rady, tipy. Nyní vím, že to není potřeba. Stačí se nechat inspirovat úspěchem ostatních a vyvarovat se chyb, kterých se třeba dopustili oni. Zaujala mne například i odpověď na otázku „Jaké největší chyby jste v podnikání udělal?“. Odpovědí bylo v podstatě to, že se vždy jednalo o personální změny či mezilidskou komunikaci.

Bylo také krásně vidět, jak může být člověk vyrovnaný a uvolněný, pokud dělá to, co jej baví. Ivan Pilný je pro mne důkazem, že pokud dělám to, čemu věřím, tak vedu spokojený život.

Vladimír Dědek

Štítky: ,

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 6

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Michal napsal:

  Dobra recenzia na ozivenie :-) chvalim …

 2. Michal napsal:

  Este by som sa chcel opytat aky program pouzivate na MindMaps alebo si ich robievate na papier?
  Dakujem… Prajem pekny den :-)

 3. Eta napsal:

  to schéma na obrázku vypadá jako vytvořené v XMind http://www.xmind.net
  Tento software též používám.

 4. Michale, o myšlenkových mapách jsem sepsal speciální článek s názvem Myšlenkové mapy – silný nástroj, který nikdo nevyužívá. Najdete ho na mém blogu – http://blog.starec.eu/pomucky/myslenkove-mapy-silny-nastroj-ktery-nikdo-nevyuziva/

  …A ano, je to XMind…

 5. Barbora Myšková napsal:

  moc pěkný web. díky
  bm

 6. karelkavka napsal:

  Jo, tahle přednáška se přiznám by mě asi nebavila, protože je pro mě tzv. nic neříkající, ale už se učím naslouchat a rozumět přednáškám na škole http://www.vso.cz Člověk musí pochopit vždy podstatu věci, poté už to jde samo.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru