Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Nechtějte změnit. Měňte!

By on 14. 11. 2011 in Rozvoj with Žádný komentář
admin
admin

Poslední články od admin (Všechny články)

Stále je tomu pouze několik dní, co se v českém překladu objevila kniha, která může (z)měnit svět. Proměna v sobě nese velké množství materiálu, jemuž se lze postupně na stránkách našeho webu věnovat detailněji. Není to snad ani náhoda, že ve stejné době se na jednom z českých blogů objevilo krátké zamyšlení, které se pozastavuje nad naší silou (z)měnit.

Pojmy dokonavé a nedokonavé sloveso pro tentokrát klidně zapomeňme. Vezměme si místo toho dvě naprosto konkrétní slova Změnit a Měnit a ukažme si na nich, jak velký může být rozdíl mezi cílem a smyslem.

Pokud se rozhodnu něco změnit, ať už svůj život, život ostatních, hladomor v Africe nebo celý svět, je to neuvěřitelně těžký a komplexní úkol. Dokona-vá slovesa se snaží produkovat dokona-lé cíle. Vnucují nám představu, že něco změníme a vše bude už navždy skvělé. Jenže tak to není a když zjistíme, že výsledek dokonalý být nemůže, raději to vzdáme.

Oproti tomu druhý případ, kdy chci věci měnit, je naprosto jednoduchý dokonce i v momentě, kdy chci měnit svět. Jakmile se rozhodnu, mohu ihned začít a prožívat potěšení, že svět měním k lepšímu. Tím, že píšu tenhle článek, měním svět. Je to jednoduché, sedl jsem si, začal klepat do klávesnice, měním svět a náramně si to užívám.

Co vše bych však musel udělat, kdybych chtěl svět změnit?

No, nejspíš si sednout a udělat podrobný a dlouhodobý plán o tom, jak té změny dosáhnu. Samotné měnění světa se stane povinností v rámci cíle změnit svět. Plán bude složitý, obsáhlý, demotivující a nejspíš si řeknu, že změnit svět je nad mé síly.

Proto není třeba usilovat o změnu. Když budeme měnit, změna přijde sama.

Pavel Říha

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru