Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

6 měsíců s osobním deníkem

By on 30. 11. 2011 in Rozvoj with komentářů 5
admin
admin

Poslední články od admin (Všechny články)

Můj deník. Dnes je to přesně 6 měsíců od chvíle, kdy jsem si do něj poprvé něco napsal. Od té doby píšu do deníku každý den. Myšlenky, články, které jsem z mnoha důvodů nikdy nevydal, poznámky, vzorečky, útržky zdrojáků. Sebemotivační hlášky a plno dalších věcí. Občas 1 příspěvek, který pak vydám jako článek. Jindy třeba i 7 záznamů.

K čemu to je?

 • naučil jsem se utřídit si myšlenky, díky deníku se mi i články píšou mnohem snáze. Zvykl jsem si psát denně. Zvykl jsem si na to, že hledat téma je jen o tom vydat se několika směry, experimentovat s textem a když se téma vynoří, napsat ho.
 • uklidnil jsem se. Chvíle, kdy si něco píšu a je to jen pro mě, je okamžik asi největšího soustředění. Občas jsem chtěl napsat článek a byl jsem naštvaný nebo jinak rozrušený. Při psaní jsem se vždy během několika minut uklidnil, smazal první odstavec a byl z toho neutrální článek.
 • získal jsem v životě perspektivu, když mi GTD week review a analýza 80/20 přestávaly stačit a potřeboval jsem „fine tuning“. Když je deník opravdu jen váš, začnete mu věřit. Tím, že sdílíte dobré i špatné často přijdete na nový východiska, kroky a možnosti.
 • rozvinul jsem kreativitu. Protože deník není blog, nikde není komentátor nebo stovky čtenářů, může být formát libovolný. Můžu mít jedno slovo na řádce. Můžu si psát asociace.
 • často se k deníku vracím, když něco hledám. Spousta analýz pro osobní management je mi k dispozici.
 • výborně mě motivuje najít si každé ráno nějaký citát a vložit si ho jako první příspěvek. Pak se k citátu kdykoliv vrátit. Občas jsem použil i nějaký starší, který mi hodně zabral

Cvičení

Ukážu vám jedno cvičení na rozvoj kreativity a umění psaní, které ve svém deníku občas dělám.

Nejdřív si napíšu na levou stranu „že X je jako…“ (kde X nahraďte věcí, vlastností, barvou, zvukem a nebo cokoliv vás napadne). Například:

Byl zelený jak…
Měl křivé nohy jak…
Nosil oblek tak starý…
V létě se potil tak moc…
Sestru měl tak škaredou…

A pak na pravou stranu doplňte konec přirovnání. Ideálně tak, aby vznikla vtipná pointa, ale platí jen jedno pravidlo. Vyhnout se klišé.

Takže třeba:

Byl zelený jak… duha po cenzuře Greenpeace.
Měl křivé nohy jak… plně naložený krmelec.
Nosil oblek tak starý… že i důchodkyně přecházely na druhý chodík.
V létě se potil tak moc… že noc co noc dostával v posteli aquaplaning.
Sestru měl tak škaredou… že by ji nechtěli ani v Rumunským bordelu.

Je to samozřejmě obtížné, ale každý, kdo píše nějaký text, by měl svou kreativitu pilovat a ne jen opakovat přirovnání, která za něj vymysleli jiní.

Co jsem použil?

Aplikaci Day One. Věřím tomu, že si píšu deník i díky této aplikaci. Kdybych zkoušel nějaký TextEdit nebo Vim a ukládal poznámky do souborů, asi by mě to nedonutilo.

Co aplikace má?

 • naprosto nerušivé rozhraní, jen postranní pruh a text
 • vyhledávání
 • otevírací okno v horním pruhu, kde můžu rychle přidat poznámku
 • zálohování do cloudu
 • krásné uživatelské rozhraní, které je navíc opravdu určené na míru psaní deníku
 • ochrana heslem
 • připomenutí na to, aby člověk nezapomenul napsat příspěvek (což mi už po půl roce problém nedělá)

Závěrem chci říct, že psát deník vyžaduje dost disciplíny a oddanosti. Na druhou stranu se vám začne od prvního dne odvděčovat. V době, kdy lidé „nemají na nic čas“ je možná i to samotné zastavení se, ať už deníkem, vařením, nebo dobrou knihou, dobrou prevencí vyhoření nebo nějaké neurózy.

 

Článek byl převzat z webu Jiřího Knesla, kde najdete více článků o GTD a produktivitě

 

Doporučujeme k přečtení:

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 5

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Vojta napsal:

  A co přesně do něj píšete? Spíše svoje pocit, či jenom shrnutí dne. Jak to přesně vypadá. Co je jeho cílem. Plánujete někdy, že ho uvidí někdo, komu umožňíte přístup. Do jaké míry do něj píšete svoje niterní pocity. Naštval by se někdo z vašeho okolí, kdyby se najednou jeho obsah objevil přístupný všem. Právě že sám s tím teď experimentuji, ale stále nějak nemůžu přijít na formu, která by mě vyhovovala.

 2. Ed napsal:

  Od té doby, co používám vlastní obdobu FC diáře, vedu si také jakýsi denník na místě pro denní poznámky. Niterné věci bych tam určitě nikdy nevypisoval, spíš si dělám značky, kterým rozumím jen já sám. Když se mrknu do archívu např. o rok zpět, je zajímavé vidět, jak jsem si vedl, jaké jsem měl písmo, jaké problémy jsem řešil, co se tehdy událo a jak jsem se zhruba cítil. ( Člověk si při návratu v čase při listování v archívu uvědomuje nějak víc pomíjivost a marnost všeho dění a snah …) Ale pokud bych měl mít deník podrobně popisující můj život, včetně zaznamenávaní pocitů, tužeb a jiných záležitostí, tak bych použil eletronickou formu, právě kvůli možností zaheslování. Co je komu po mém nitru. Ale vést si extra deník mi vedle už dost hustého psaní do diáře přijde jako moc práce navíc.

 3. Ed napsal:

  edit: deník

 4. Vojta: shrnutí dne nikdy. Pocity, hříčky, analýzy, věci, na které nechci zapomenout, výroky, plány a předsevzetí, zhodnocení zážitků. Rozhodně to je něco, co by neměl nikdo jiný vidět. Spíš než naštval, asi bych cítil stud, že bych se někomu tak moc otevřel.

  Ed: ve svém diáři mám věci dost nezávislé na tom, co jsem ten den dělal. Mnohem víc jsou tam věci, o kterých přemýšlím v horizontu týdnů.

 5. homi napsal:

  Nejaky softik a la Day One pro Windows neporadite?

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru