Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Netlač řeku, teče sama

By on 5. 10. 2011 in Rozvoj with komentáře 3
admin
admin

Poslední články od admin (Všechny články)

Kolikrát jsme se rozhodli k pravidelnému cvičení, změně stravy, meditaci? Jsme v kruhu: ke změně zvyku potřebujeme volnou energii, kterou nemáme. Naučte se ji získat a chytře s ní hospodařit.

Zkuste malý experiment: zaměřte se na vše, co se odehrálo od vašeho dnešního probuzení až po tento okamžik. Můžete vidět vaše tělo, jak vykonávalo všechny pohyby nutné k tomu, abyste zde nyní seděli.

To je vnější pohled. Na co jste však mysleli? Na úkoly, které vás čekají? Jak vyřešit nepohodu z včerejšího rozhovoru? Kam pojedete na víkend? Ačkoliv si vaše tělo mohlo třeba čistit zuby, vy jste byli na míle daleko.

Kam investujeme?

Vše, co děláme, vyžaduje energii. Ať chceme jet na kole, změnit starý protivný zvyk nebo vstát z postele. Každý máme určité množství energie. A záleží na nás, zda ji posilujeme, nebo oslabujeme.

Je to jako s naší planetou. Dlouho se zdálo, že její zdroje jsou nevyčerpatelné. A tak jsme užívali nashromážděnou energii rychleji, než se stihla obnovovat. Už víme, že jde o krátkozraké řešení.

S životní energií však zacházíme podobně – čerpáme a těžíme z toho, co jsme dostali. Naše zásoby se ztenčují. Navíc je většinou investujeme zcela nekonstruktivně (souzení sebe i druhých, destruktivní hádky, nadměrné sledování televize…).

Mnohé původní kultury hovoří o osobní síle jako o množství energie, kterou máme volně k dispozici. Přirovnáme-li energii k penězům, jsme v situaci, kdy všechnu naši hotovost máme investovanou v projektech různého stupně výhodnosti. Osobní síla znamená mít peníze bezprostředně dostupné, abychom je mohli využít k našemu prospěchu.

Energy flow – jak získat volnou energii?

1. Zvýšení energetického příjmu

Cesta zdánlivě nejjednodušší, v praxi však nejobtížnější. Kolikrát jsme se rozhodli k pravidelnému cvičení, změně stravy, meditaci? Jsme v kruhu: ke změně zvyku potřebujeme volnou energii, kterou nemáme. Všechnu jsme již rozdělili do navyklého a zautomatizovaného způsobu fungování.

2. Úspora energie

Výhodnější způsob, jak v ekonomické, tak v psychologické rovině. Je jednodušší si něco nekoupit než více vydělat. Abychom věděli, kde ušetřit, je dobré mít jasno, jak jsme svou energii rozdělili. Můžete si udělat tzv. inventář prospěšných a neprospěšných investic: které činnosti a interakce vám energii dávají a které berou?

Při plánování změny nezačínejte velkými kroky (dnes přestanu kouřit, křičet atd.). Spíše jen zkuste něco udělat jinak:

 • Spěcháte-li, uvolněte se. Nepřijdete o nic dříve, když se budete stresovat a v hlavě si přehrávat negativní scénáře. Rychlá chůze je na místě, ale svou pozorností zůstávejte tady a teď. Dynamická chůze je navíc velmi energetizující.
 • V průběhu dne se zastavte a třikrát vědomě vydechněte napětí a nadechněte klid.
 • Uvědomte si, do jaké běžné činnosti vkládáte více energie, než je potřeba. Poté zkuste udělat to stejné s minimem úsilí.

3. Střádání

Energie plodí energii. Vytváříte-li v sobě prostor pro nevyužitou energii, osobní síla narůstá. Postupně, ale stabilně tak rozšiřujeme svou kapacitu tvořivě zacházet se životem a jeho směřováním.

Nech to plynout

Paradoxem je, že čím víc se snažíme změnit, tím větší vzniká rozdíl mezi realitou místa, kde jsme, a naší zidealizovanou představou.

Navíc vydáváme množství energie, abychom udrželi vše, co se nám nehodí do krámu, pod zámkem v temnotě sklepa. Pokud si však dovolíme být plně tím, kým jsme právě teď, změna a růst se dostaví jako přirozené vyústění takového kontaktu.

Uvědomění a přijetí osvobozuje naši energii vázanou v nefunkčních vzorcích myšlení a chování. Směr řeky našeho života můžeme určovat pomocí vědomého záměru, ale samotný tok nechejme s důvěrou volně proudit.

Nebudeme-li se sebou bojovat, budeme mít více volné energie a možností, kam ji investovat, aby to pro nás bylo dobré a životodárné.

Otázky k diskusi:

„Musíme opustit život, který jsme plánovali, abychom mohli žít život, který na nás čeká,“ shrnul úvahy o našich věčných a marných snahách americký religionistaJoseph Campbell.

 • Jak jeho slovům rozumíte?
 • Jak jeho radu uvést do (vlastního) života?

 

Michal Petr, článek vyšel na serveru Psychologie.cz

 

Literatura:

 • Mackewn, J. (2004). Gestalt psychoterapie. Praha: Portál
 • Sanchez, V. (2004). Učení Dona Carlose. Praha: Pragma

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentáře 3

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Eda napsal:

  Dobrý článek, ale kolik lidí osloví? Je velmi těžké takto upravit živostosprávu a vydržet. Být si vědom těla a jeho pohybů, pozorování myšlenek, jejich ovládání atd, to vše pomáhá zadržet a dokonce rozmnožovat energii jedince, vzrůstá osobní vliv, člověk se pak stává jakýmsi útředním bodem, kolem kterého vše ostatní krouží a podléhá jeho “ gravitaci“, podobně jako ve vesmíru obíhají planety kolem slunce. Je to velmi příjemný stav, který doprovázejí pocity osobní moci. Teď jde o to, aby jedinec, který takto chce žít, byl zajištěn dodržováním morálních pravidel, protože čím větší vliv získává, tím větší škody může pochopitelně ve společnosti napáchat. Kde je záruka, že vlivný člověk nabitý energií svou osobní sílu nezneužije? Každý ať si to přebere.

  Hezký den všem.

 2. Jan napsal:

  Výborný článok, v súlade s čínskou filozofiou TAO. S
  Dalo by sa k tomu pridať mnoho myšlienok, napr. konať nekonaním, ….

 3. Vasek napsal:

  citovaná slova pana Campbella chápu takto: Musíte se probudit ze svého snu, aby jste viděli, kde jste a hlavně kam jdete :) …

  popsal bych také slova .. jako když vidím člověka, který má nějakou utkvělou představu (což je ten plán) a jde někam. Na druhou stranu to může být prospěšné, když ho tak představa (plán) zbavuje strachu z cesty (světa), kde se nachází či kudy prochází.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru