Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Můj život s iPadem – budu už konečně odteď navždy zorganizovaná?!?!

By on 28. 10. 2011 in Témata with komentářů 5

Milý Steve, stala jsem se šťastnou majitelkou iPadu ještě před tou ohromující zprávou. Dovol mi alespoň poslat Ti tenhle článek jako poděkování na Tvůj osobní iCloud, ze kterého na nás shlížíš…

V dobách, kdy jsem bojovala se zarputilým Wordem 6 nebo snad -6 o každé formátování a odstavec, který jemu nebyl po chuti a zaboha mi nechtěl povolit moji vybranou odrážku, se ke mně dostávaly informace o vlídném operačním systému, který má na ploše OBRÁZEK koše, svému uživateli se snaží vyhovět a na příkazy odpovídá: “Budiž:” Přála jsem si ho blíž poznat, protože mi připadalo nemožné, že něco takového existuje…
A šel čas… Po zkušenostech s iPhonem 3 jsem si pořídila Mac Book a definitivně přehodila v hlavě výhybku směrem k Mac OS. Možná jsem nekritická, ale s Jablíčky je radost pracovat.
Jako dlouholetý čtenář MVH se organizuju pomocí nejrůznějších aplikací, co jich jen App Store nabízí. Aplikace v iPhonu jsou skvělé, jen mému zraku, se kterým by si rys ostrovid udělal ostudu, poněkud drobné. A také na mě v jednom kuse dopadá hněv nejrůznějších prodavačů, dohlížečů na výstavách a jiných udržovatelů pořádku, protože nerespektuji omezující cedulky a na všechno si musím sáhnout. Pak teprve je moje poznání dokonalé.

Proto všechno nastala ona chvíle. Vybalila jsem si MŮJ A JENOM MŮJ IPAD, položila na stůl, připojila k iTunes a začala probádávat App Store. A málem zažila podruhé v životě zklamání z věci, na kterou jsem se tak těšila.
Poprvé to bylo, když jsme si pořídili videopřehrávač. Myslela jsem si, že teď ke mně přijdou všechna odpíraná světová kultovní díla a já se jimi budu kochat. Vida, půjčovny byly naplněny milióny videokazet a každá druhá byla pro mě zklamání. Naučila jsem se vybírat.

iPad toho uměl fakt hodně a já najednou z toho nadšení jakobych nevěděla, co si s ním počít. V App Storu je aplikací nepřeberně v doslovném významu tohoto výrazu. Můžete trávit dny a když musíte ve dne pracovat, tak noci, zkoušením, vybíráním, hraním a vybíráním ještě něčeho onačejšího, co tihle doporučují… Myslím, že by ze mě Leo Babautu trefil šlak, s jeho vytříbenou snahou po jednoduchosti. (Drahý Leo, neboj, střízlivím a jedna z aplikací, která obstála je “ZenToDone”).

Naštěstí existuje pro novopečené majitele iPadů příručka s názvem: iPad – Průvodce s tipy a triky. Děkuji Lukáši Gregorovi, s jakou péčí a trpělivostí ji pro nás sepsal. Jsem zvyklá na hrubé zacházení od svých synů, kteří vždycky jen něco zahuhlají a zakmitají prsty. Ano, aplikace začne fungovat, jak má, ale já nevím proč a ptát se znovu, by mě stálo zase nejmíň dvacet kreditů na jejich hodnotovém žebříčku. Lukáš Gregor nezapře své pedagogické působení. Kniha krok po kroku mapuje všechny oblasti, ve kterých vám může iPad pomáhat, a že jich není málo.
Každý asi očekává od iPadu trochu něco jiného. Příručka vás provede takřka za ruku všemi oblastmi, přehráváním filmů, muziky, tříděním a prohlížením fotografií, plánováním času, malováním, psaním… Z oceánu  aplikací pro nás vylovil ty nejužitečnější. Je to vlastně takový záchranný kruh pro všechny novopečené majitele, aby se v tom Pacifiku informací neutopili.
Přesto, že iPhone mám už tři roky, kniha mi přinesla spoustu užitečných informací, triků, na které jsem sama nepřišla a hlavně systém, se kterým je dobré práci s iPadem začít.
Pracuji jako editor a snažím vždycky články vidět očima čtenáře. Ocenila jsem názornost, se kterou je kniha napsána.
Teď už si s iPadem, který ode mne dostal jméno Rozum v ruksaku, podle dávné televizní pohádky, spokojeně žijeme. Nosím ho sebou všude, protože do něj přímo můžu zapisovat nové úkoly, časy schůzek, poznámky. Krásně zobrazuje PDF, takže přímo u grafika můžu kontrolovat korektury… Maluju si myšlenkové mapy. Koupila jsem si první eBooky a přátelé, já na ně VIDÍM! Cesta v dopravních prostředcích je mi potěšením. Můžu si číst nebo si hrát. Přehrává mi písničky, pouští filmy, mám všechno, co potřebuju po ruce. (Jestli vám má být iPad každodenním průvodcem na cestách, doporučuji pořídit si iCover. S tímhle krytem není z iPadu “mejdlíčko” jako iPhone, které vám vystřeluje z ruky, když se ho snažíte zachytit při náhlém sesunu.)
Jeden zádrhel nastal. A to při přechodu na iCloud. Z mého 2Do, který se mi tak hezky synchronizuje mezi iPhonem, Macem a iPadem, zmizela všechna data. Krve by se ve mně nedořezal. A k tomu poznámka od “chytrého” syna: “A ty sis to nezálohovala před tím, než ses pustila do takových operací?!” Nezálohovala, nečekala jsem, že by můj milovaný Mac byl schopen takové zákeřnosti. Po chvíli zoufání a laborování jsem přišla na to, že se 2Do zálohují před každou synchronizací  samy. Děkuju!!!

Na iPadu je úžasná jeho variabilnost, kde všude vám může být dobrým pomocníkem. Chce to dát mu čas a není to otázka dnů.
IPad je vysoce návyková záležitost. Bojím se, že za chvíli, když něco neuvidím dost jasně, či mne zaujme nějaká věc, hned na ni položím ruku a udělám to známé přibližovací gesto palcem a ukazováčkem.

Jak se vy stavíte k tabletům? Myslíte, že mohou pomoci při organizaci, nebo naopak vedou k ještě větší prokrastinaci? Mají budoucnost? A jak je využíváte?

Blanka Neoralová

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 5

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. findegil napsal:

  Nejak mi presne unika vyznam toho prvniho odstavce, kde se nejprve popisuje textovy editor MS Word a srovnava se s operacnim systemem od firmy Apple.

 2. David Mach napsal:

  Výborný článek, úplně z něj čiší to nadšení! Líbí se mi také praktické postřehy. Fakt příjemné čtení! :-)

 3. Misa napsal:

  Díky za pěkný článek!

  Nevíte, prosím, někdo, kde bych našla recenzi iPadu psanou z pohledu člověka, který je úplným začátečníkem, co se týče využívání applovských produktů? Tím myslím člověka, který nevlastní iPhone ani MacBook ani nic jiného.

  Zajímalo by mne, zda je iPad využitelný i pro takového člověka. Nebo zda se takový člověk setká s příliš mnoha bariérami (jako synchronizování dokumentů apod.). Internet je plný recenzí iPadu od uživatelů, kteří applovské hračky běžně používají, ale ty my jsou celkem k ničemu. Přede díky moc!

 4. pub25 napsal:

  @Misa: Vůbec se iPadu nebojte, také nemám Mac ani iPhone. Koupil jsem iPad 2 a už jsem půl roku nadšenej :-). Pavel (psáno na iPadu…).

 5. Adam napsal:

  Mně osobně iPad změnil život!

  Díky němu jsem poznal GTD – sbohem prokrastinace, web mítvšehotovo.cz – spousta užitečných i neužitečných věcí, podcast BYZNYSPARK – pracuji na svém prvním projektu, seberozvoj (spolu s rodinou mé přítelkyně) – jsem šťastný, čtení knih – dřív jsem nikdy nečetl, atd.

  Kdyby se mě kdokoliv zeptal, jestli si má koupit iPad, tak bych mu odpověděl jednoznačně ANO!

  A.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru