Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Jak si připomínám své cíle

By on 19. 10. 2011 in Rozvoj with Žádný komentář

Vladimír Dědek

VLADIMÍR DĚDEK | GTD, self-managementu a rozvoji osobnosti se věnuji už několik let. Své myšlenky sdílím také na webu chcirust.cz.
Mám rád zpětnou vazbu a pro uvítám, když se podělíte v komentářích s vlastními názory!

Poslední články od Vladimír Dědek (Všechny články)

Po přečtení jakékoliv motivační knihy mám vždy pocit, že na své cíle dosáhnu ať se děje cokoliv. Za měsíc už ale tento pocit nemám. Tápu, přemýšlím, váhám. Chtělo by to umět udržet si „pozornost“ na ty hlavní cíle a vhodným způsobem si je připomínat.

Napoleon Hill – Think And Grow Rich

Sepsání cílů je jen první krok…

Po přečtení knihy Napoleona Hilla jsem byl opravdu pozitivně naladěn a odhodlán dát do svých plánů veškerou svou energii. Tato energie ale s postupem času opadala, mizela. Vzpomněl jsem si proto na kapitolu knihy, kdy autor radí vytvořit si vlastní „připomínku“ svých cílů a tuto mantru si každý den číst / dát si to na vhodné místo, kde to uvidím každý den – zrcadlo v koupelně, stůl apod.

Vytiskl jsem si tedy svůj 1 hlavní cíl, kterého chci dosáhnout do roka a ten si nalepil vedle zrcadla v koupelně. Každý den ráno a večer si jej čtu při čištění zubů, upřeně na něj zírám a snažím se myšlenku vstřebat do hlavy.

Dovolím si převzít návod přímo z knihy Napoleona Hilla – Think And Grow Rich (Myšlením k bohatství), i když má verze bude trošku zobecněná (autor vztahuje cíle na konkrétní finanční obnos):

  1. Stanovte si svůj cíl. Nesmí být obecného charakteru, ale co nejkonkrétnější. Cíl musí být jasný.
  2. Přesně vymezte, co hodláte poskytnout na oplátku za dosažení cíle, kterého žádáte (vždy platí zásada „něco za něco“).
  3. Určete přesné datum, kdy hodláte cíle dosáhnout.
  4. Stanovte si podrobný plán, jak svou touhu učinit skutečností a začněte jej neprodleně uskutečňovat, ať už jste k tomu připraveni nebo ne.
  5. Napište jasné, stručné prohlášení o svém cíli, kterého máte v úmyslu dosáhnout. Určete si časovou hranici k jeho dosažení, uveďte, co za něj hodláte dát jako protihodnotu a jasně popište plán, podle kterého chcete daný cíl uskutečnit.
  6. Toto písemné prohlášení si čtěte nahlas dvakrát denně, jednou před spaním a podruhé ráno hned po probuzení. Během čtení si představujte, že se Vám cíl splnil a věřte tomu, že už jste ho dosáhli.

Tento způsob používám již několik měsíců a musím potvrdit, že na své cíle myslím častěji než dříve. Více se rozmýšlím, když se pouštím do nových projektů nebo když začínám plnit své úkoly. Ptám se vždy – jak to souvisí s mými touhami a prioritami, s mým cílem, který mám vylepen v koupelně?

Doporučuji vám, zkuste to. Minimálně si sepsat tu jednu, dvě, tři věci, které chcete. Dejte si je někam na oči, kde na ně uvidíte. Můj plán zatím vychází a vše zatím naznačuje tomu, že to, co jsem si zvolil také vyjde. Vyšlo by to, kdybych si to 2x denně neopakoval?

Druhá možnost

Dnes jsem shlédl video Tomáše Hajzlera a Petra Máry, kde se oba pánové zamýšlejí nad potřebou člověka v něco věřit, mít daný směr či pravidla, jak něco dělat. Petr se také svěřil, že má ve svém TODO manageru také úkol, který se opakuje každý den – přečíst si svou mantru.

Tato myšlenka mě zaujala. Je to vlastně alternativa k tomu, co jsem popsal výše. Já si čtu mantru při čištění zubů, Petr na mobilu nebo na PC. Obojí je ale v jednom stejné. Oba to děláme pravidelně a oba se nad tím zamýšlíme. Pozor, tak jako Petr ve videu řekl, i já mohu potvrdit, že mnohdy mívám nutkání si říct: „vždyť to znám, čtu si to každý den“. Ne, přečtěte to pokaždé znova a pokaždé se nad tím zamyslete.

Vladimír Dědek, blog

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru