Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Co pro mě znamená prokrastinace

By on 7. 10. 2011 in Témata with komentářů 6
admin
admin

Poslední články od admin (Všechny články)

Slovo, které se nejen na českém internetu objevuje stále častěji. Synonymum neschopnosti začít s něčím hned teď. S prokrastinací také souvisí neudržení své roztěkané mysli na uzdě. Vždyť je tolik rušivých vlivů a zajímavostí všude kolem.

Prokrastinace je dle mého názoru jasným produktem dnešní doby a součástí začarovaného kruhu timemanagementu, produktivity a osobního rozvoje. Naše potřeba začlenit se do společnosti a proudit s davem na nás klade vysoké nároky. Dnes je společensky žádoucí pracovat na osobním rozvoji a růstu. Klást si soukromé a pracovní cíle a následně je krok po kroku plnit. Přemýšlíme nad efektivitou práce a snažíme se maximálně využít dostupných 24 hodin pro splnění úkolů, které jsme si naplánovali. Pokud se však začneme “poflakovat” objeví se varovné označení prokrastinace a měli bychom se mít napozoru.

Představte si ale, že děláte, co vás baví a děláte to a vášní. Nemáte potřebu od této činnosti odbíhat nebo se jí vyhýbat. Nic jiného vás totiž nezajímá. Máte své flow. Nemůže být prokratinace právě impulzem k zamyšlení, zda vás činnost, do které se vám nechce naplňuje? Myslím, že ano. Prokrastinace je znamením, že bychom se měli zeptat sami sebe, co nás k ni vede.

Jasně, můžete namítnout, že ne každá činnost je zajímavá a některé úkoly musíme plnit, přestože se nám nechce. Pro případ takových činností doporučuji najít si na nich to pozitivní a nadchnout se pro to. Den se pak nebude skládat z nepříjemných úkolů, kterým se chcete vyhnout. Naopak bude plný nových zážitků, zkušeností a radosti z toho, co děláte. Základem je vědět proč úkol dělám, najít si na něm to pozitivní užít si každou jeho minutu. Takový je můj tip na boj s prokrastinací.

A pokud nebudu chtít zrovna nic dělat? Tak co, nebudu produktivní, ale za to spokojený, že jsem dělal to, na co jsem měl zrovna chuť. Ať se to třeba nazývá prokrastinace.

Zamyšlení Pavla Miksy vyšlo zde.

Co pro vás znamená prokrastinace, co k ní podle vás (a co vás) k ní vede?

 

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 6

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Michal Pulda napsal:

  Pavle, souhlasím s tebou. Podle mě také záleží na dvou věcech: jestli žijeme pro práci, nebo pracujeme pro život a pak jestli prokrastinací nepřekračujeme určitou hranici.

  AD 1. Jsou kultury a společnosti, kde se žije pro práci (typicky třeba USA, podle toho, co jsem prozatím poznal). Tam není vhodné si v pracovní době dát na pár minut oraz, či obecně dělat něco, co není s osobním rozvojem a prací (na sobě) spojené. Hlavním smyslem života je práce. Pak jsou lidé, kteří pracují, aby si užili života — typicky jižní národy. Já jsem z rodiny, kde se hodně pracuje a již několik let jsem s „Jižankou“, která je také pracovitá, ale práce není smyslem jejího života — lidé a život samotným jím jsou. To dalo mému chápání života novou dimenzi a myslím si, že jde o víc, než jen o práci. Na lidi, rodinu a komunitu se dnes zapomíná a to je škoda.

  AD 2. Užít si volného času či si případně odpočinout od práce a nabrat sílu není na škodu — pokud nepřekročíme určitou hranici. Když jsem byl mladší, tak jsem dokázal strávit hodiny poflakováním se po Internetu, sledováním Facebooku a podobnými „důležitými“ věcmi. Místo toho jsem si mohl číst, jít běhat, být s rodinou, učit se, spát, jíst… prostě dělat něco, co by mě vlastně i bavilo více. Jenže Internet byl v tu chvíli asi nejjednodušší. Dnes si moc rád „dáchnu“ a užiju si prokrastinace, ale také chápu, že čas má svojí hodnotu a že ho můžu využít lépe na věcech, které mě budou více bavit.

 2. ala napsal:

  Já si přímo ordinuju den, kdy hodlám lelkovat-prokrastinovat a moc se na to těším! Mívám i krátké chvilky během každého dne, ale to by mi nestačilo. Prošla jsem si pracovním vyhořením, takže to asi mnohé vysvětlí. Behěm „toho dne“ přijdu na ty nejbáječnější nápady a vyčistím si kebuli. Díky tomu dni jsem harmoničtější a vnitřně spokojenější.
  Přemýšlela jsem nad touto větou z článku:
  Nemůže být prokratinace právě impulzem k zamyšlení, zda vás činnost, do které se vám nechce, naplňuje? Tak tady si dovolím opozituru (možná je to jen jiný úhel nazírání). Sorry, taková činnost je pro dnešek např. vyplnění formulářů pro pojišťovnu, prostě vopruz, takže mínusové naplnění. Když to jde, takové aktivity deleguju, ale tady to prostě nejde (víc času by stálo vysvětlování souvislostí a skutečností a zpětná kontrola).V tomto případě děkuji školnímu systému totalitnímu, kdy člověk musel udělat či do hlavy nasoukat věci, které ho netankovaly, aby měl pokoj a čas na to, co ho baví. Dobře mě to vycvičilo. Až to udělám, odměním se dobrou kávičkou a dočtu román….
  Ještě si dovolím poznámečku k úvaze autora o televizi: Co píšete na svém blogu je pravda. Také jsme zrušili TV, ale jen na dva roky. Bohužel se objevilo něco, o čem se nepíše. Kdykoliv jsem šla s mužem k někomu na návštěvu a běžela tam TV, tak se u něj objevilo něco jako absťák? Mentálně se k tomu cecku přisál, nevnímal, když se ho někdo něco ptal, pohled skelný. Když jsem navrhla vypnutí TV, vyskočil a bránil se! Pak nám novou TV daroval jeho kamarád a dávkujeme a na návštěvě už se zas´ chová normálně.

 3. Vasek napsal:

  Co pro vás znamená prokrastinace, co k ní podle vás (a co vás) k ní vede?

  pro mě znamená otálení (jako většině slovníků :). A vede k ní nepochopení užitku dané činnosti, nebo ji jednoduše nepochopení činnosti. Někdy může to být strach jestli danou činnost/práci zvládnu, což i souvisí se sebedůvěrou.

 4. ala napsal:

  Otálení je hodně široké slovo a může zavádět, ne vždy se to týká nepochopení užitku a odkládání nepříjemných věcí. Ve slovnících je to přesnější, když už je zmiňujete:výrazná a chronická tendence odkládat plnění povinností a úkolů (zejména těch nepříjemných) na pozdější dobu. Důvody mého odkládání některé činnosti nejsou ty, co jste uvedl. Je to mnohem prostší:s danou činností není pro mě spojená vášeň a někdy je vůbec těžké ji tam v malinkém zlomku najít (ale stejně je nakonec udělám v nějakém horizontu). Prokrastinace je pro mě chvíle bez úkolů, povinností, taková, co volně plyne jako řeka se vším co daný moment přináší. Chvíle, která ukazuje, co nejhoršího by se mohlo stát, když to neudělám hned a jak nás svazují naše naučené představy.

 5. ala napsal:

  U prokrastinace záleží jak mnoho a v jakém formátu zasahuje do kvality života. Může to být drsný otrokář nebo nebo užitečný pracovní nástroj.

 6. Vasek napsal:

  @ala ano, zjednodušil jsem to na jedno slovo, což může být moc krátké pro někoho.

  Prokrastinace (otálení), ze své podstaty, nemůže být chvíle bez úkolů, ale přesněji bez dělání úkolů, který akutně čeká na vyřízení.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru