Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Obrana minimalismu

By on 19. 9. 2011 in Rozvoj with komentářů 10
admin
admin

Poslední články od admin (Všechny články)

V článku „Proč se nestát minimalistou“ staví Tomáš Bleša sebe sama do pozice „anti-minimalisty“ a kritizuje minimalismus za jeho omezenost a pokrytectví. Pan Bleša se však při hodnocení minimalismu dopustil jedné základní chyby – nevnímal minimalismus jako široký názorový a umělecký proud, ale kritizoval svou vlastní představu poskládanou z útržků informací, které získal zběžným náhledem. Vytvořil tak dokonalý „stereotyp minimalisty“, kterému je opravdu lehké se smát.

Každý mícháme vlastní koktejl

Máme mnoho minimalistických „proroků“, kteří nám poskytují rady, jak žít naše životy – počínaje praktickými tipy a konče filozofickými promluvami. Definovat minimalismus nelze a definice používané pro jeho vysvětlení v jednom tweetu vás mají pouze zaujmout a donutit k hlubšímu studiu tématu.

„Základem [minimalismu] je myšlenka, že se soustředíme jenom na to, co je v životě skutečně podstatné a co má smysl. Vše ostatní eliminujeme.“

Každý si určujeme vlastní úroveň minimalismu a vyjasňujeme si, co je pro nás podstatné. Takže i “hardcore” minimalista koupí dceři nový klavír, když bude chtít rozvíjet její hudební vlohy a bude pro něj prospěch jeho dcery důležitý. Stejně tak plyšový medvěd je možná nepodstatný pro mě, ale věřím, že tříleté děvče ho dokáže dobře využít k vlastnímu pobavení a poučení. Minimalisté nejsou lidé, kteří žijí v holobytech osvětlených svíčkami s dětmi hrajícími na půjčený xylofon, jsou to lidé, kteří zrevidovali svůj život a vyškrtali z něj to, co je pro ně nepodstatné. A proč?

Minimalismus jen pro neschopné

Je minimalismus skutečně pro ty, kteří nejsou schopní přizpůsobit se dnešní době? Pro zadlužené, nekreativní, hloupé? A kdo z nás přijde a řekne, že je dokonale přizpůsoben? Kdo z nás si neulehčuje život jak to jen jde? Na co tedy máme Franklin Covey, Things, Mít vše hotovo, Čtyřhodinový pracovní týden nebo Restart? Nazvěme to třeba leností – ale snaha ulehčit si život je přece přirozená. Čtenáři tohoto webu by byli schopni fungovat bez diáře a svůj denní program se prostě každé ráno naučit nazpaměť. Proč jdou tedy ty Moleskiny tak na dračku? Zjednodušit si život tím, že z něj něco vyhodíme, je úplně stejně validní myšlenka jako když si koupíme diář, abychom si nemuseli lámat hlavu s tím, kdy máme kde být. Chápu, že „kritiky“ minimalismu štve hype, který v některých kruzích bublá jako islandská sopka s nevyslovitelným jménem, ale stejně tak některé z nás štve aura kolem veganství, produktů Apple nebo zmiňovaných Moleskinů.

Kompromisy s realitou

Život je o kompromisech. Ale to všichni víme. Stejně tak i aplikace minimalistických rozhodnutí – při soužití s životním partnerem, který minimalistické tendence nemá, dojde logicky ke střetům, které bude potřeba yřešit, nejlépe k alespoň částečné spokojenosti obou. Jenomže ke konfliktům dojde při společném soužití vždycky a je jedno, jestli je to hádka o barvu tapet nebo vlastnictví televize. Předpokládám, že když chcete s někým žít, tušíte co je zač a jestli jste ochotní některé odlišnosti skousnout nebo o nich mluvit.

Alternativní cesta do nikam

Pan Bleša v článku navrhnul „alternativní cestu“, kterou shrnul v šestici poučení. Zábavné na tom je, že kterékoliv z těch poučení by šlo zařadit do textu na minimalistickém blogu a nikdo by se nad tím nepozastavil. Jsou to obecně prospěšné rady, nikoliv „vyváženější“ alternativa minimalismu.

Minimalismus není okrajovým hnutím lidí ve lněných rouchách a rákosových sandálech, kteří nekupují svým dětem hračky. Je příliš široký a individuální na to, aby bylo možno ho kritizovat, hodnotit nebo cele poznat z jednoho nebo deseti webových článků.

Jan Andrš

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 10

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Pavel napsal:

  Zajimavy clanek (komentar). Myslim, ze podobne clanky delaji MVH opravdu zajimave a unikatni. Jen me prekvapilo me, ze Vas stve aura kolem veganstvi a nekterych produktu. Mozna byste byl stastnejsi, kdybyste se tim nenechal stvat ;)

 2. Pavel Miksa napsal:

  Děkuji Honzovi za tento článek a serveru MVH za jeho publikaci. Myslím si, že kolem minimalismu existuje spousta mýtů (důkazem budiž článek, na něž tento reaguje) a ty je potřeba vyvrátit psaním, reálnými příběhy a osvětou.

 3. Luke napsal:

  Moc dobře napsáno, myslím že autor shrnul do tohoto článku názor většiny minimalistů stojících pevně na zemi včetně mě. Díky

 4. Ad Pavel: Některým z nás :) Mě osobně nic z uvedeného nijak zvlášť nestresuje :)

 5. Tomáš Bleša napsal:

  V každém případě děkuji za reakci na můj článek. Budu se zde trochu opakovat, ale proč ne. Snad to neublíží.
  Je-li něco minimální, je to okrajové, tj. v podstatě extrémní na té menší hranici. Z toho důvodu mi přijde závěrečná věta „Minimalismus není okrajovým hnutím…“ přinejmenším zvláštní.
  Jestli to opravdu takhle cítíte, tak se přihlaste k něčemu, co se bude jmenovat „optimalismus“ nebo třeba „hnutí za vyvážený postoj k životu“. Tam se pak přihlásím taky a můžeme Babautovi přetáhnout uživatele :-).
  Hlavně si neříkejte minimalisti, protože to byste se dopouštěli stejné chyby jako „komunista, co podporuje volné podnikání“. To už je potom dost špatný komunista. :-)

 6. Vasek napsal:

  co jsem narychlo pochytil na zenhabbits je spíše důraz na zaměření, neboli „focus“ a odproštění od rušivých věcí „distraction“ … pro moderního člověka může dojít k pocitu „minimalismu“, neboli ztišení a zklidnění … a jeho slova a věty spíš poukazují na název jeho blogu „Zen Habbits“ :)

 7. Pavel napsal:

  Tomas Blesa: Chapu to dobre, ze Vas clanek i nasledne komentare jsou o tom, ze si slova jako minimalni a minimalismus predstavujete jako neco jineho nez skupina dalsich ctenaru? Prijde mi, ze nemate nic proti tomuto trendu jako takovemu, dokonce jsou Vase zasady dost podobne. Jen Vas trapi to oznaceni „minimalismus“ pod kterym si predstavujete neco jineho?

 8. Tomáš Bleša napsal:

  Pavel: Ne tak to není. To, že použiji v komentáři nějaký argument ještě neznamená, že to je můj jediný argument. Tohle byla čistá reakce na „minimalismus není extrémní“.
  Nesouhlasím se způsobem myšlení, který z minimalismu (alespoň tak, jak je prezentován) cítím. Tam, kde obhájce minimalismu řekne:
  Mějte JEN TOLIK, co potřebujete.
  Já bych řekl:
  Mějte TAK MOC, kolik dokážete smysluplně využít.
  Tam kde obhájce minimalismu řekne:
  Nekupujte zbytečnosti !
  Já bych řekl:
  Jak můžete předem vědět, že je něco zbytečnost? Zkuste to a upravte svoje chování v budoucnu na základě udělané zkušenosti.
  Vadí mi, když si mám dát dopředu na cokoliv limit (co mít, čím být, co vyzkoušet, …). Žijeme v nekončeném vesmíru a tohle mi fakt nedává žádný smysl.

 9. Jan Váňa napsal:

  Tomáš Bleša:

  Tam, kde Vy řeknete „Mějte jen tolik, kolik dokážete smysluplně využít“, minimalista se sám sebe ptá „Využít k ČEMU?“.

  Ve své podstatě se minimalismus skutečně nesnaží o nic jiného, než naprosto dokonalý přehled nad vlastním životem, jdoucím ruku v ruce s uvědomělými (a cílevědomými) rozhodnutími o jeho materiálních, ale i nemateriálních aspektech. V tomto smyslu by se pak skutečně dal současný hlavní proud hnutí označit jakožto „optimalismus“.

  Obecně mám pocit, že jedna polovina Vašich argumentů proti minimalismu (v článku i v komentářích) dává paradoxně tomuto směru za pravdu, druhá pak do určité míry plyne z nesprávného pochopení jeho principů (což je mimochodem důvod, proč jsem nereagoval na Váš článek – bylo tam o minimalismu uvedeno zkrátka příliš mnoho nepravd). To, co popisujete (a kritizujete) Vy, zní mnohem spíše jako asketismus.

  Musíte si především uvědomit, že minimalismus není žádné dogma. Omezenost (v tom nejneutrálnějším slova smyslu), s jakou interpretujete výrok „Základem [minimalismu] je myšlenka, že se soustředíme jenom na to, co je v životě skutečně podstatné a co má smysl. Vše ostatní eliminujeme.“, je totiž skutečně zarážející.

  Minimalista se nesnaží o univerzální definici věcí pro život podstatných a nepodstatných, jak se ve svém článku domníváte. Říká-li minimalista „osekejte zbytečnosti“, nic konkrétního tím nemyslí a myslet nemůže. Neexistuje žádná zbytečnost ‚per se‘. Minimalistou může být i člověk, který má ve svém domě 7+1 jednu celou místnost vyhrazenou pro tisíce skleněných těžítek.

  Minimalista neříká „Mějte jen tolik, kolik potřebujete“. Minimalista říká „Ptejte se sami sebe – kolik čeho a k čemu opravdu potřebuji?“.

  Mimochodem, téměř všechny výhrady, které vůči minimalismu ve svém článku máte („…nemůžu se ubránit myšlence, že se jedná o moderní cestu do kláštera a cílenou rezignaci na bohatost života za účelem eliminace stresu.“, „Pochybuju, že můžete myšlenku minimalismu prodat svým dětem.“, „Vlastnictví auta stresuje pouze někoho, kdo se v bazaru nechal ukecat na nevýhodné splátkování a nemá na jeho provoz.“, „Minimalismus má svoji cenu … v podobě méně zajímavého života nebo menšího množství příležitostí“ atd. atd.), bez potíží vyvrátí ten nejznámější z minimalistů – http://zenhabits.net/my-story/

 10. Encore napsal:

  Pojem minimalismus je relativní a tak je také nutno k němu přistupovat. Relativní je samozřejmě proto, že každý si pod ním představí, vzhledem ke svým paradigmatům, abych zůstal u oblíbené terminologie, něco trochu jiného.
  Z tohoto prostého faktu (možno nazvat i principem) netřeba se hádat o to, kdo má pravdu. Má ji každý, ale majoritně sám pro sebe. Naučme se již, prosím, se zájmem vyslechnout implementace a paradigmata druhých, aniž bychom museli sobecky (spíš sebestředně a vztahovačně) útočit se svým názorem, namísto toho, abychom jej vypověděli s čistým nadšením o to, podělit se.
  Naučme se již konečně rozlišovat mezi fakty/principy a individualitami/názory

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru