Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Kde čerpat energii

By on 14. 9. 2011 in Rozvoj with komentářů 7

Vladimír Dědek

VLADIMÍR DĚDEK | GTD, self-managementu a rozvoji osobnosti se věnuji už několik let. Své myšlenky sdílím také na webu chcirust.cz.
Mám rád zpětnou vazbu a pro uvítám, když se podělíte v komentářích s vlastními názory!

Poslední články od Vladimír Dědek (Všechny články)

Fyzickou únavu lze odstranit spánkem, relaxací, meditací či kofeinem. Jak si ale poradit s psychickou únavou, kde nabrat zpět energii a pokračovat v práci? Mě pomáhá přítelkyně, hudba a upřímná pochvala.

Životní partner, rodina

Mám pár dobrých přátel a ne 400 povrchních přátel nebo kontaktů na Facebooku, které jsem v životě neviděl. Co je ale hlavní – mám přítelkyni, kterou miluji. Vím, že je nám spolu fajn a dokážeme se navzájem povzbudit a dodat si morální sílu, namotivovat se. Již několik známých nám řeklo, že je to s námi vždycky fajn, že jsme pozitivně naladění a dokážeme udělat srandu. Od přítelkyně však očekávám víc. Že mi pomůže se rozhodnout, když budu váhat v důležitém rozhodnutí; že mě rozveselí a dodá mi energii, když mi nebude do zpěvu. Nejde to vždy, jasně. Když je v domácnosti pochmurná nálada, je to něco jiného.

Klasickým příkladem může být situace, kdy přijdeme oba večer z práce unavení (hlavně psychicky). Společně uvařená večeře a debata nad událostmi daného dne je vždy perfektním relaxem.

Rodinu vnímám obdobně. Pro mě je to společenství blízkých lidí, se kterými je mi dobře, rozebírám s nimi své útrapy a chci se s nimi mít dobře.

Hudba

Již od dětství mám vypěstován blízký vztah k hudbě. Hraji na několik dechových nástrojů a trochu na klavír. Mám rád poslech hudby a do kina chodím jen tam, kde je sál dobře ozvučen. Zde na webu jsem se poslechu hudby již věnoval v článku Vliv poslechu hudby na soustředěnost.

Pro mě je poslech hudby něco, co mi dokáže poskytnout možnost vymanit se z reality a chvilku se věnovat sám sobě. Stačí si v autobuse nasadit sluchátka a pustit hudbu nahlas do úrovně, že neslyším zvuk motoru. Tím „oslepím“ jeden ze smyslů a nastimuluji se do stavu, jakého chci. V tramvaji nebo v autobuse využívám této stimulace k tomu, že se pak více zaměřím na myšlenkové pochody a nechám nápady jen tak plynout. Někdy jen tak hledím „do blba“, jindy si sepíši do inboxu myšlenky či úkoly.

Hudbu využívám také jako prostředek pro zklidnění a relaxaci mysli. V dnešní době není problém si za pár stovek až tisíc koupit kvalitní uzavřená sluchátka a klidně doma v bytě poslouchat hudbu nahlas. Já mám to štěstí, že mám doma navíc poměrně solidní domácí sestavu, kterou často „provětrávám“. Nejde mi tak o to pustit si „cokoliv hlasitého do uší“, jako spíš pustit si takový žánr, na který mám v ten daný okamžik náladu. Hlasitější hudba je zajímavá v tom, že odhaluje skryté detaily, které při nižší hlasitosti nezaznamenáte. Některé skladby od svého oblíbeného interpreta jsem slyšel už stokrát. Když si je ale pouštím hlasitěji doma a soustředím se na jen na poslech, začínám objevovat doteď skryté zvuky, efekty, souznění… Hudba je proto pro mne velkým zdrojem energie.

Sport

Možná jste se u nadpisu sport zarazili a řekli si – proč tady píše o sportu, když je článek na téma dobíjení energie? Odpověď je snadná. Jako sportovně založený člověk mohu potvrdit, že sport kromě vypracování těla a fyzické kondice dodává tělu i psychickou energii. Když se oblékám do sportovního oblečení a začínám se protahovat před běháním, v 80% se mi moc nechce. V hlavě mi běhají myšlenky typu – „a co když bych šel až zítra“, „dneska je nic moc počasí“, apod. Když ale vyrazím a doběhnu domů, dám si sprchu a sednu si do křesla, cítím se perfektně zrelaxovaný.

Pochvala a ocenění od druhých

Zvláštní kategorií (alespoň v mém případě) je pochvala či jiná forma kladné zpětné vazby od druhých. Může to být triviální věc – komentář na blogu se slovy „super článek“ nebo pochvala od přítelkyně „ten oběd máš vynikající“. Pochvala může mít také své kladné následky – dobře vykonaná práce může vyvolat povýšení apod. Nevím jak vy, ale pro mě je pochvala hodně velký impuls a motivační faktor pro pokračování v činnosti, za kterou jsem chválen.

Ještě se ve zkratce vrátím zpět k hudbě… Když jsem cvičil hru na saxofon a nedařilo se mi, měl jsem chuť nástroj zahodit a přestat s cvičením. Když jsem pak ale po koncertu slyšel chválu (ať už byla upřímná či nikoliv), měl jsem hned víc energie pro další pokračování v procvičování hry…

 

A jak to máte vy? Co s vámi udělá pochvala od šéfa / přítelkyně, jak si dobíjíte svou energii?

Vladimír Dědek

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 7

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Míša napsal:

  Nejvíc nápadů mám vždycky ve vlaku – jeden rok jsem každý týden dojížděla Praha – Brno. Během toho roku jsem si udělala takový zvyk – brala jsem si kafe či čaj do minitermosky, gtd blok a noviny či časopis. Původně jsem si chtěla jen zpříjemnit to ranní nepříjemné vstávání a dlouho cestu, ale postupně se z toho vytvořil velmi příjemný rituál, na který jsem se těšila. Během té téměř 3-hodinové cesty jsem měla nejvíc nápadů za celý týden. Po přestěhování do Brna jsme měla strach, že o tyhle chvilky přijdu, ale naštěstí mám každou chvíli nějakou schůzku v Praze, takže o svoje chvilky, kdy hýřím nápady, nepřijdu. Cestování vlakem můžu proto každému jen doporučit – v autobuse to prostě není ono.

  Skvěle si taky vyčistím hlavu na houpačce :) Takové to prkýnko na dvou hodně dlouhých provazech. Houpání mě strašně uklidňuje, nemyslím u toho vůbec na nic, jenom mám dětskou radost z toho pohybu. K tomu ale nemám moc příležitostí, houpaček pro dospělé je fakt málo…

  Samozřejmě partner – zná mě nejlíp a ví toho o mě nejvíc. Dokáže mě rozesmát, až mi tečou slzy. Ale dokáže i poradit, navést mě na správnou cestu, když si nevím rady.

  Pochvala od šéfa či od kolegů mně vždycky nakopne a vzbudí chuť do další práce.

  Sport je taky skvělý dobíječ, ale upřímně, zpravidla nepřekonám tu 80% nechuť… I když teď jste mi znovu dodal chuť to zkusit překonat. Je fakt, že za ten výsledný pocit to stojí…

 2. Martin napsal:

  Podle mne jde hlavně o změnu. Člověk, který po většinu dne sedí a soustředí se si nejvíce odpočine, když se začne pohybovat a nechá své myšlenky volně poletovat. Hlavně musí dělat něco jiného.

 3. Jirka napsal:

  Supr článek!

 4. Doubleface napsal:

  Mě na soustředění a promýšlení nápadů hodně pomáhá nějaká mechanická práce, třeba skádání dříví, zarýpávání hnoje :), apod. Člověk se při takové práci unaví, ale zároveň si srovná v hlavě myšlenky, protože ta práce samotná až tolik myšlení nevyžaduje.

 5. Klára napsal:

  Moc pěkně napsaný článek :-)
  Já osobně nejvíce čerpám energii od svého okolí. Je dobré být obklopen lidma, kteří vás dokážou rozesmát a hlavně dýchá z nich pozitivní energie. Přesně takový je i můj přítel – i kdyby se mi celý den nic nedařilo, tak on je ten s kterým na to všechno rychle zapomenu.
  Sport beru jako dobrý způsob, jak si vyčistit hlavu a dát tak prostor pro nové myšlenky a elán se zase do něčeho pustit. A to naplno! :-)
  Jako další dobrý zdroj energie je pro mě příroda. Jen tak si vyjít na kopec za domem, dívat se do dálky a poslouchat šumění listí na stromech. Joo, to mám ráda…

 6. brano napsal:

  Pohvala, o ktorej si myslim, ze je neuprimna ma viac rozladi a znechuti ako povzbudi a zenergizuje. Preferujem uprimnost.

 7. tomas votocek napsal:

  Skvělý článek

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru