Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Každý chce být důležitý

By on 14. 9. 2011 in Byznys with komentářů 6
Josef Nakládal

Josef Nakládal

JOSEF NAKLÁDAL | Jsem věčný optimista, otec dvou dětí, manžel jedné manželky a páníček jednoho psa. Hodně pozoruji svět kolem sebe a přemýšlím, jak dělat věci lépe.
Josef Nakládal

Poslední články od Josef Nakládal (Všechny články)

Potřeba cítit se důležitým je zakořeněna v každém z nás. Vaše maminka, babička, sestra nebo syn. Všichni tito lidé touží po uznání a pocitu důležitosti. Kdyby tomu tak nebylo, možná by tady dnes nikdo z nás nebyl. Nebyl by ani důvod, proč bych měl psát tento článek. Ano, i já budu mít radost, když mi napíšete Vaše komentáře. I já se budu cítit důležitým, že jste si kvůli mému článku našli čas, přečetli ho a ještě mi napsali Váš názor do diskuze. Sám velice rád dávám někomu důvod, cítit se důležitým.

Hlavní podstatou lidské povahy je touha po uznání.

Zrovna včera jsem získal s pocitem důležitosti jednu příjemnou zkušenost, o kterou bych se s Vámi rád podělil. Můj tři a půl roku starý syn Pepíno si chtěl nalít sám mléko, ale protože krabice byla hodně plná a kuchyňská linka vysoko, rozlil ho. Když jsem slyšel jeho poznámku „Ono se to rozlilo“, přišel jsem za ním a už, už jsem chtěl říct něco ve smyslu „Proč to děláš? Proč mě nezavoláš, abych ti to mléko nalil?“ Ale v ten moment jsem se zarazil a uvědomil jsem si, že jako velký brácha chce nalít mléko své rok a půl staré sestřičce. Chtěl získat pocit důležitosti. A tak jsem řekl „To nevadí, že jsi to rozlil. Nic strašného se nestalo. Já to utřu a můžeš to zkusit nalít znovu.“ Sledoval jsem jeho soustředěný výraz a roztřepanou ruku. Moc jsem si přál, aby se mu to podařilo a on to zvládl. Měl ohromnou radost. Plný pocitu štěstí pak vzal hrnek s mlékem a podal ho sestřičce. Kdybych se zachoval v daný okamžik jinak, o všechen tento pocit bych ho připravil. Uvědomil jsem si, jak silně toužíme být důležitými.

Nikdy si nemyslete, že je někdo nedůležitý

Spolupracovníci, zaměstnanci nebo Vaši klienti k Vám budou mnohem více nakloněni, když budou vědět, že o nich máte vysoké mínění. Někteří lidé jsou, co se týká jejich pocitu důležitosti, velmi citliví. Většinou mají se svým pocitem důležitosti problém a jsou naštvaní nebo dokonce rozzlobeni, pokud s nimi jednáte s menším respektem, než jaký si myslí, že si zaslouží. Ve spoustě případů platí, že čím méně peněz, dovednosti nebo moci, tím větší je jejich potřeba cítit se důležitý.

Nevím jak Vás, ale mě hned napadl jako dobrý příklad paní uklizečka. Znáte to, jdete po chodbě a před Vámi je paní uklizečka, která zrovna vytírá zem. Většina lidí kolem ní projde, ani nepozdraví a navíc ji pošlape právě vytřenou zem. Vůbec se nedivím, že většina z mých zkušeností v této situaci byla negativních. Zkuste příště pozdravit a pochválit ji, jak krásně tu zem vytřela.

Nebo taková sekretářka. Na první pohled bezvýznamná osoba, která Vás vůbec nemusí zajímat. Vy se přece chcete setkat s jejím šéfem a ne s ní. Ve skutečnosti je ale právě sekretářka strážce brány. Pokud z Vás získá tento strážce brány pocit méněcennosti, můžete si být celkem stoprocentně jisti, že se nenajde v kalendáři jejího šéfa ani minuta volného času. Udělejte si ze strážce brány svého spojence a situace se zcela změní. Ovšem pozor. Neupřímné lichocení a chvála nebudou nikdy fungovat. Většina lidí není tak naivní a považují takové pochlebovače za lháře.

Jak pomáhat ostatním lidem cítit se důležitými

Jednou z nejvíce radostných činností, které můžete dělat, je umožnit ostatním lidem cítit se důležitými. Nejjednodušší způsob, jak toho docílit je chovat se tak, jak chceme, aby se ostatní chovali k nám. Za sebe můžu zmínit pár příkladů:

 • buďte zdvořilí,
 • držte slovo,
 • poslouchejte ostatní, když mluví,
 • snažte si zapamatovat důležité informace o lidech, se kterými se setkáte (jména osob, jména jejich dětí, významné události, atd.),
 • buďte pozorní,
 • nabízejte pomoc,
 • chvalte,
 • než začnete kritizovat, nejdřív 4x pochvalte,
 • upřímně se omluvte, pokud uděláte chybu.

Pomáhat ostatním lidem v získávání pocitu důležitosti je v našich životech velmi důležité. Když pomůžeme spolupracovníkům, zaměstnancům nebo zákazníkům cítit se důležitými, zlepšíme tím kvalitu svého podnikání a zvýšíme si zisky. Když pomáháte dětem cítit se důležitě, zvyšujete jim sebevědomí. Když pomáháme svým manželkám cítit se důležitými, zlepšujeme si tím náš vztah. Když si najdeme více času a příležitostí v rozdávání pocitu důležitosti, zlepší se nám nejen naše životy, ale postupně zlepšíme celý svět.

Pokud Vás můj dnešní článek zaujal, jsem velmi rád. Ti z Vás, kteří by chtěli vidět účinek rozdávání pocitu důležitosti v praxi, doporučuji shlédnout tento 15 minutový film s názvem „POTVRZENÍ“.

Použitá literatura a další zdroje

[1] CARNEGIE, Dale. Jak získávat přátele a působit na lidi . [s.l.] : [s.n.], 2003. 263 s.

[2] FERRAZZI, Keith . Nikdy nejez sám. [s.l.] : [s.n.], 2010. 296 s. ISBN 978-80-87270-06-6.

[3] Kristen’s guide [online]. 16. ledna, 2008 [cit. 2011-09-11]. We Need to Feel Significant / Important. Dostupné z WWW: <http://www.kristensguide.com/Happiness/feeling_significant.asp>.

[4] Tips For Success [online]. 2004 [cit. 2011-09-12]. Everyone is Important. Dostupné z WWW: <http://www.itsaruby.com/tips_for_success/tfs-everyone_is_important.htm>.

[5] Videa Česky [online]. 2010 [cit. 2011-09-13]. Úsměvem ke štěstí. Dostupné z WWW: <http://www.videacesky.cz/kratke-filmy-online-zdarma/usmevem-ke-stesti>.

 

Josef Nakládal

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 6

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

Stránka, který odkazuje na tento příspěvek

 1. Učte se od nejlepších | Mít vše hotovo.cz | 12. 10. 2011
 1. Doubleface napsal:

  Váš článek mi opravdu zvednul náladu, skvělé, pozitivní čtení. Jen doplním, říká se, že když člověk stoupá nahoru má všechny zdravit, protože je bude potkávat cestou dolů :).
  Přeji hezký den.

 2. Hýbnerová Svatava napsal:

  Pěkné lidské zamyšlení nad něčím, co by mělo být v chování člověka samozřejmostí, ale v dnešní době je spíše zapotřebí to při každé příležitosti připomínat. Věta „Kdybych se zachoval v daný okamžik jinak, o všechen tento pocit bych ho připravil“, skrývá velkou pravdu, ktetou bychom si jako rodiče také měli často připomínat.

 3. Josef Nakládal Josef Nakládal napsal:

  Doubleface: Jsem velmi rád, že se Vám článek líbí. A s tím zdravením je to přesné.
  Hýbnerová Svatava: Děkuji. Takový komentář potěší. Děti jsou tím nejlepším zrcadlem pro každého rodiče. Jen sebrat odvahu a upřímně se do něj zadívat.

 4. Encore napsal:

  ,,Hlavní podstatou lidské povahy je touha po uznání.“ Není tak docela pravda.
  Mnohem přesnější už by bylo něco jako ,,Mezi hlavní podstaty lidské povahy patří touha po uznání a to především od sebe sama.“ Vlastně se jedná o jeden z jevů sociální dynamiky.

 5. Jan Kolar napsal:

  Děkuji za článek. Přirovnání s uklizečkou je trefné, lidé jen projdou a její práci nepovažují za důležitou. Zajimavá je pak konfrontace s tvrzením „každý je nahraditelný“.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru