Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

38 lekcí, které mi dal život za 38 let

By on 21. 9. 2011 in Rozvoj with komentářů 9
admin
admin

Poslední články od admin (Všechny články)

Dnes mám 38. narozeniny. Po této planetě chodím téměř čtyři dekády. Pobyt ve městě jako Paříž, kde stojí budovy mnohokrát starší, mi pomáhá uvědomit si, jak nicotný můj věk ve srovnání s nimi je. Ale stejně, udivuje mě, že jsem zde už tak dlouho – mám pocit, že jsem právě začal. Nepatřím k těm, kteří by ze svých narozenin dělali velkou událost, ale každým rokem mi narozeniny dávají příležitost k sebereflexi. Napadlo mě se s vámi podělit o několik lekcí, kterým jsem se v životě naučil – snad bude článek užitečným vodítkem pro ty začínající.

Tento článek věnuji svým dětem, které mi přes vzdálenost kontinentu a oceánu opravdu chybí. Doufám, že je bude provázet tlumené světlo, a navigovat je přímo a bez zbytečných chyb, i když vím, že častokrát narazí stejně, jako jsem narazil já. Toto je pro vás, Chloe, Justine, Raine, Maio, Sethe a Noelle. Omlouvám se za tu vzdálenost.

38 lekcí, které mi dal život za 38 let

 1. Vždy spolknout svou hrdost a říct, že mě to mrzí. Být příliš hrdí na to, abyste se omluvili, není nikdy dobré – váš vztah bezdůvodně trpí.
 2. Majetek je víc než bezcenný – je škodlivý. Nepřidává do vašeho života žádnou hodnotu a stojí vás vše. Nejen peníze potřebné k jeho koupi, ale také čas a peníze k nákupu souvisejících věcí, jeho údržbě, starosti o něj, pojištění, vázání se k němu, atd.
 3. Zpomalte. Spěch zřídkakdy stojí za to. Život si je lepší užívat volným tempem.
 4. Cíle nejsou tak důležité, jak si myslíme. Zkuste pracovat týden bez cílů a ukáže se, že úžasné věci můžete dělat i tak. Nebudete se muset starat o jejich organizaci, budete méně stresovaní, a svobodnější ve volbě cesty, kterou jste dopředu nemohli předvídat.
 5. Přítomný okamžik je vše co máme. Všechny naše obavy a plány do budoucna, všechny naše reakce na věci, které se staly v minulosti – to vše je v našich hlavách, a jen nás to vyrušuje od plného prožívání přítomného okamžiku. Nechte vše plavat, a soustřeďte se pouze na to, co děláte právě teď. Díky tomu může být jakákoliv činnost meditací.
 6. Když vás vaše dítě žádá o pozornost, vždy mu ji věnujte. Dejte svému dítěti plnou pozornost, a místo toho, aby vás vyrušení obtěžovalo, buďte vděční za čas strávený s někým, koho milujete.
 7. Nezadlužujte se. To zahrnuje dluh na kreditní kartě, studentské půjčky, půjčky pro domácnost, i osobní půjčky. Myslíme si, že jsou nezbytné, ale nejsou. Vůbec ne. Způsobí vám více bolesti hlavy, než je jejich přínos, mohou vám zničit život, a stojí víc, než kolik dostanete.
 8. Nejsem cool, a vůbec mi to nevadí. Když jsem byl mladší, ztratil jsem snahou mít vždy to nejlepší a řídit se moderními trendy mnoho energie. Zábavnější je nechat trendy plavat, a být sám sebou.
 9. Jediný druh marketingu, který potřebujete, je úžasný produkt. Pokud je dobrý, povědomí o něm šíří lidé za vás. Všechny ostatní typy marketingu jsou falešné.
 10. Nikdy neposílejte email nebo zprávu, kterou byste nepřečetli celému světu. V dnešním digitálním věku nikdy nevíte, zda se nedostane na veřejnost.
 11. Nemůžete motivovat lidi. Nejlepší, v co můžete doufat, je, že se inspirují vaším příkladem. Lidé, kteří myslí, že mohou používat behaviorální “vědu” nebo techniky k řízení ostatních ještě nezjistili, jak to dopadá.
 12. Pokud zjistíte, že plavete stejným směrem jako ostatní ryby, obraťte se, a plujte proti proudu. Stejně nevědí, kam plují.
 13. Zmeškáte mnoho věcí, ale to je v pořádku. Jsme tak zabředlí ve snaze udělat vše, vyzkoušet všechny zajímavé věci, nezmeškat nic důležitého,… že zapomínáme na jednoduchý fakt, že vše udělat nelze. Fyzická realita nás předurčuje k tomu, že většinu věcí nestihneme. Nemůžeme přečíst všechny dobré knihy, shlédnout všechny dobré filmy, navštívit všechny města světa, vyzkoušet všechny výborné restaurace a poznat všechny skvělé lidi. Tajemství zní: život je lepší, když se o to nesnažíme. Učte se užívat si ten kousek života, který právě prožíváte, a život se stane něčím úžasným.
 14. Chyby jsou nejlepším učitelem. Nebojte se dělat chyby, ale snažte se neopakovat ty stejné příliš často.
 15. Selhání je odrazovým můstkem k úspěchu. Bez selhání bychom se nikdy nenaučili, jak uspět. Takže raději selžete, než aby vám v tom bránil strach.
 16. Odpočinek je mnohem důležitější, než si myslíte. Lidé pracují tak tvrdě, že zapomínají na odpočinek, a svou práci pak začnou nenávidět. Při cvičení je to běžný jev: lidé trénující na maratón vyhoří, protože nevědí, že je třeba nechat namáhané svaly obnovit. Lidé, kteří pracují příliš, protože nevědí, že odpočinek dělá jejich tělo silnějším, vyhoří v důsledku stresu.
 17. Existuje jen málo radostí, které se vyrovnají dobré knize, vydařené procházce, upřímnému objetí, nebo dobrému příteli. To vše je zdarma.
 18. Lepší životní styl nezískáte přes noc. Je to dlouhý proces, proces učení, něco, co získáváte po malých částech dlouhou dobu. Já se rozhodl zlepšit svůj život před pěti lety a stále mám na čem pracovat. Ale pokrok, který jsem udělal je úžasný. Byla to skvělá cesta.
 19. Cíl je jen malým kouskem cesty. Tolik se strachujeme o své cíle, o naši budoucnost, že pomíjíme všechny skvělé věci, na které při tom narazíme. Jste-li příliš upnutí ke svým cílům, až jich dosáhnete, nedokážete si je užít. Namísto toho se budete starat o cíl následující.
 20. Dobrá procházka vyřeší většinu problémů. Chcete shodit kila a zlepšit svou kondici? Choďte. Chcete si užívat život, ale méně utrácet? Choďte. Chcete se zbavit stresu a pročistit si hlavu? Choďte. Chcete meditovat a žít přítomným okamžikem? Choďte. Máte v osobním životě nebo v práci potíže? Choďte, a v hlavě se vám vyjasní.
 21. Zbavte se očekávání. Jestliže něco očekáváte – osobu, zkušenost, dovolenou, práci, knihu – vkládáte to předem do přihrádky, která má s realitou jen málo společného. Vytváříte si idealizovanou verzi věcí (či osob), a poté se snažíte do ní realitu napasovat – a často jste zklamáni. Místo toho zkuste vnímat realitu takovou, jaká skutečně je, oceňujte to, co je, a buďte za to vděční.
 22. Dávat je mnohem lepší než dostávat. Dávejte bez jakýchkoliv očekávání, že se vám to vrátí, a z dávání se stane ještě čistší a krásnější čin. Často něco dáváme s očekáváním přiměřené návratnosti – alespoň trochu vděku a uznání za naše úsilí. Zkuste se těchto potřeb zbavit. Zkrátka jen dávejte.
 23. Soupeření je jen málokdy stejně užitečné jako spolupráce. Naše společnost je zaměřena na soupeření – bodnout každého do zad, přežije ten nejsilnější, bla bla bla. Ale lidskou přirozeností je pracovat společně na přežití kmene. Spolupráce dává dohromady naše zdroje a dovoluje každému přispět tím, čím může. Společná práce vyžaduje od lidí naprosto odlišný přístup, ale stojí to za tu námahu.
 24. Vděčnost je jedním z nejlepších způsobů, jak nalézt spokojenost. Často jsme v životě nespokojení, žádáme víc, protože si neuvědomujeme, jak mnoho doopravdy máme. Místo soustředění na to, co nemáte, buďte vděční za úžasné dary, které vám byly dány: za své milované, za malá potěšení, za zdraví, za zrak, za dar hudby a knih, za přírodu a krásu, za schopnost tvořit, a za všechno mezi tím. Buďte vděční každý den.
 25. Soucit s ostatními živými bytostmi je důležitější než vlastní potěšení. Mnoho lidí se vysmívá vegetariánství, protože tolik milují chuť masa a sýru, čímž však staví potěšení svých chuťových buněk nad utrpení žijících, cítících bytostí. Můžete být naprosto zdraví i s vegetariánským (dokonce i veganským) jídelníčkem, zabíjet a mučit zvířata je tedy naprosto zbytečné. Soucit je mnohem více naplňující než zavírání očí před utrpením.
 26. Změňte svoji chuť. Myslel jsem, že se nikdy nedokážu masa vzdát, ale díky tomu, že jsem na to šel pomalu, jsem jej nikdy nepostrádal. Myslel jsem také, že se nedokážu vzdát jídla, jako jsou sladkosti, smažené a všechny další nezdravé věci… a dnes už si dám raději čerstvé ovoce nebo ořechy.
 27. Tvořte. Svět je plný vyrušení, ale máloco jiného je tak důležité jako tvůrčí činnost. Při mé práci spisovatele není nic, co by se blížilo důležitosti tvorby. V mém životě je tvůrčí činnost jedna z mála věcí, která mi dává smysl. Když je čas pracovat, všechno ostatní hoďte za hlavu a tvořte.
 28. Dívejte se na život z vyšší perspektivy. Když jsme ustaraní nebo rozrušení, obvykle je to tím, že ztrácíme perspektivu. V obecnějším měřítku neznamená daný problém téměř nic. Šetřeme si síly – neplýtvejte je k něčemu, na čem prakticky nezáleží. Nechte to být a jděte dál.
 29. Neseďte tolik. Sezení vás zabíjí. Hýbejte se, tančete, běhejte, hrajte si.
 30. Využijte kouzlo složeného úročení. Investujte brzy, a peníze budou přibývat, jako by se sami množily. Vystačte s málem, nezadlužujte se, uložte co můžete a investujte do podílových fondů. Sledujte své peníze růst.
 31. Vše, co nás učili ve škole, a co vidíme v médiích (zprávy, filmy, knihy, časopisy, internet) je jeden pohled na svět, kterému se máme přizpůsobit. Přemýšlejte nad tím pohledem a ptejte se. Položte si otázku, jestli neexistují alternativy, vydejte se na průzkum. Tip: korporace uplatňují svůj vliv ve všech informačních zdrojích. Druhý tip: čtěte Chomského.
 32. Naučte se umění empatie. Až příliš často soudíme lidi, aniž bychom měli dostatek informací. Musíme se snažit porozumět, proč dělají to, co dělají, představit si sami sebe na jejich místě, začít s předpokladem, že mají pro své činy dobrý důvod, který nám, jestliže jej pochopíme, umožní poznat, čím si procházejí. Pokud se to naučíte, život bude mnohem lepší.
 33. Dělejte méně. Většina lidí se snaží dělat příliš mnoho. Svůj život zaplňují úkoly, a jako stroje se snaží dělat jeden za druhým. Zahoďte seznamy úkolů a prostě se zamyslete, co je pro vás důležité. Přestaňte být strojem a soustřeďte se na to, co milujete. Dělejte to s láskou.
 34. Nikdo z nás neví, jací jsme rodiče. Všichni to jen předstíráme, a doufáme, že jsme dobří. Někteří rodiče lpí na detailech tak, že jim uteče veškerá zábava. Mojí snahou je, aby mé děti nebyly nepořádné, aby viděli lásku, abych si užil každý moment s nimi strávený, ukázal jim, že život je zábava, a zdržel se rozhodování o tom, v čem se stanou úžasnými. Konec konců, to už jsou.
 35. Láska má mnoho podob. Miluji své děti, naprosto a víc než kdy dokážu pochopit. Každé z nich miluji jiným způsobem, a vím, že každé z nich je svým způsobem dokonalé.
 36. Život je nesmírně krátký. Můžete mít pocit, že máte před sebou spoustu času, ale pravdou je, že uteče mnohem dřív, než myslíte. Vaše děti vyrostou tak rychle, že si to nestačíte ani uvědomit. První šedivé vlasy vám vyrazí, než se v životě pořádně zorientujete. Oceňujte každičký moment.
 37. Strach se vás pokusí zastavit. Stejně tak pochybnosti. Budete se vyhýbat velkým věcem, novým dobrodružstvím, tvorbě něčeho skvělého a následnému představení světu, to vše jen kvůli strachu a pochybám. Objeví se v temných koutech vaší mysli, kde si jich nejspíš vůbec nevšimnete. Proto buďte před strachem a pochybnostmi na pozoru. Posviťte si na ně a rozmlaťte je na malinké kousíčky. Udělejte to tak, protože jsou špatné.
 38. Zbývá mi se hodně naučit. Pokud jsem si ze života něco vzal, je to to, že nevím skoro nic, a když už myslím, že něco vím, často se mýlím. Život má pro mě připravených ještě mnoho lekcí, a já se těším na každou z nich.

Leo Babauta

Přečtěte si více o tvoření a prokrastinaci v Leových knihách Stop prokrastinaci! a Soustředění, které vyjdou již brzy také v češtině.

Článek pro MVH a Zenhabits.cz z anglického originálu přeložil Pavel Říha

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 9

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Tomáš Bleša napsal:

  Nešlo by, aby byl u článku správně uveden autor ? :-)
  Fakt jsem si chvíli myslel, že Lukáš má 38 let a narozeniny a už jsem mu šel mále gratulovat na twitter.

  Jinak, zhruba tak 5 lekcí mám (ve svých 39 letech) jinak. Holt nejsme všichni stejní.

 2. Eda napsal:

  Také mě jako první napadlo, že Lukáš má narozeniny.

  Článek je sice pěkný, ale mám u toho takový divný a neurčitý pocit, že pan Babauta snad i neuvědoměle zakládá jakýsi nový duchovní směr, či filozofii. Vždyť zásadní věci o správném a mravném způsobu života byly sepsány velmi dokonalými duchovními velikány již dávno a jsou všem ve formě knih dostupné. Tohle je taková smíchanina osobních zkušeností s jasnými znaky četby duchovní literatury. Kdyby dal Babauta rovnou odkaz na příslušnou literaturu, ušetřil by spoustu času a měl by alespoň dobrý pocit z toho, že případný zájemce bude správně naveden na určitou cestu. Obyčejný člověk ve svých, byť dobře myšlených návodech a radách, ponechá vždy nějakou pitomost. A převzatých informací je všude kolem nás halda. Babauta si něco přečte, poté vyzkouší na sobě a když se cítí dobře, hurá s tím na veřejnost.
  Nic ve zlém. Jsem rád za každou zmínku o skromnosti, dobrotě a dalších ušlechtilých vlastnostech, po kterých by měl člověk toužit uskutečnit je ve vlastním životě, protože prohlédl obecný způsob života jako závadný Když se k tomu obecný člověk dostane alespoň takhle, je to lurčitě lepší, než jet po vyjetých kolejích :-)
  Snad tímto příspěvkem neurazím příznivce Leo Babauty, jen stejně jako ostatní vyslovui svůj nedokonalý názor.
  Vše dobré všem.

  • Lukáš Gregor Lukáš Gregor napsal:

   Nepodepsal bych se pod každou z myšlenek pana Babauty, na blogu jsem s ním i vícekrát polemilozoval. Na druhou stranu snahu – ne jen jeho, ale i dalších blogerů – vypisovat své zkušenosti, byť promíchané s myšlenkami jiných autorů/velikánů (apod.), vítám. Kdyby pouze uvedl, jak píše Eda, odkazy na primární literaturu/zdroje, nemělo by to smysl. Pokud různé myšlenky přetavuje skrze svoji vlastní zkušenost, mají pro mě jako čtenáře hledajícího inspiraci takové texty obrovský význam.

 3. Eda napsal:

  oprava: vyslovuji

 4. Michal Fíbek napsal:

  Také se přimlouvám za změnu v zobrazování autora článku – stačilo by, kdyby tam nahoře nebylo vůbec nic, aspoň to přestane tak mást.

  Jinak výborný text k zamyšlení… nemůžu říct, že bych s ním zcela souhlasil, ale rozhodně má spoustu inspirativních myšlenek.

 5. Carl114 napsal:

  Fakt povedený článek. Je pravda, že si tímhle asi projde každý a je tam moc pravd, které pomohou mladším k lepším začátkům. Poučí se a pak je to tolik nesebere, protože to budou očekávat :). Trošku mi to připomíná seriál Jak jsem poznal vaši matku kde se vlastně autor seriálu snaží pomocí příběhů předat stejné zkušenosti a rady mladým. Díky za překlad.

 6. chom napsal:

  co konkretne doporucujete od Chomskeho ?
  dakujem

 7. Alkara napsal:

  Moc děkuji za skvělý kvalitní souhrn informací, nad kterými poslední dobou hloubám. Vidět to takhle pěkně všechno pohromadě mě utvrzuje v tom, že tato cesta má v rámci osobního vývoje smysl. A taky ráda vidím, že v tom nejsem sama.

 8. Liboonka napsal:

  Jako u podobných článků s něčím souhlasím a s něčím ne, klasika, každý jsme jiný….tyto obecné pravdy se mohou zopakovat, to neuškodí. Takže všem přeji veselé klopýtání na jejich osobní cestě :-D.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru