Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Soustřeďte se na to, co funguje

By on 17. 8. 2011 in Rozvoj with komentářů 6
Josef Nakládal

Josef Nakládal

JOSEF NAKLÁDAL | Jsem věčný optimista, otec dvou dětí, manžel jedné manželky a páníček jednoho psa. Hodně pozoruji svět kolem sebe a přemýšlím, jak dělat věci lépe.
Josef Nakládal

Poslední články od Josef Nakládal (Všechny články)

Velmi často se zaměřujeme na to, co nefunguje. Schválně, jak často si řeknete: „Tohle se mi opravdu podařilo, v tom jsem fakt dobrý“. Místo toho máme tendenci soustředit se na chyby a na to, co jsme udělali špatně, nebo, co je ještě horší, co jiní udělali špatně! Tímto nešvarem bývají postiženi především vedoucí pracovníci. Snaží se hledat chyby a upozorňují na ně. Nemalé úsilí potom věnují jejich odstranění. Tento přístup má ovšem jednu velkou nevýhodu. Zcela odvádí pozornost od toho, co opravdu funguje.

„V životě nejsou žádné chyby, jen lekce. Tyto lekce jsou potravou pro náš růst“.

Berme to tak, že chyby dělá každý. Pokud má člověk dostatek sebereflexe, sám si svou chybu uvědomí, ponaučí se z ní a bude se snažit neopakovat ji. Začít s pitváním můžeme v momentě, kdy stejnou chybu zopakujeme vícekrát. Nejenže je to impulz pro vašeho zaměstnavatele k tomu, aby přemýšlel nad vaší vzájemnou budoucí spoluprací, ale je to především blikající červené světlo ve vašem řídícím centru.

Pěkné cvičení provádí na svých přednáškách Tomáš Hajzler. Můžete si ho také vyzkoušet. Vezměte si tužku a papír přeložený na půl. Do horní poloviny napište své jméno. Praváci pravou rukou, leváci levou. Teď si vezměte tužku do druhé ruky a znovu se podepište do spodní části. Teď si odložte tužku a podívejte se na oba podpisy. Troufám si říct, že všichni budeme mít oba podpisy jiné. Co teď s tím? Budete trénovat tu slabší ruku, nebo se budete soustředit na tu lepší, aby byla ještě lepší.

Pár technik, které vám mohou pomoci

Na konci každého projektu nebo většího úkolu si projděte všechny důležité situace a momenty. Myslete především na to, co se povedlo.  Sepište si konkrétní jména lidí v týmu a pochvalte je za konkrétní věci, které se jim povedly.  Pochvala je výživou pro lidi, které chválíte.  Nejenže je to posílí, ale dá jim to motivaci snažit se příště vyřešit podobný problém ještě lépe.

Rozhodně není dobré se upnout na nějaký nezdar z minulosti a při nejbližší příležitosti ho znovu připomenout. Více než soustředit se na to, co v minulosti nefungovalo, je lepší soustředit se na to, co fungovalo.

Někdy se ovšem stane, že se člověk snaží sebevíc a stejně není výsledek takový, jak by chtěl. V takovém případě je dobré dát si jednodušší úkol, na kterém člověk opět načerpá pocit z dobře vykonané práce. Udělat si čas na to, cítit se opět dobře, se brzy vrátí zpět v mnohem vyšších výkonech, které budou v budoucnu potřeba.

A jak jste na tom vy? Soustředíte se na to, co funguje, nebo pitváte to, co nefunguje?

Josef Nakládal

 

Použitá literatura a další zdroje

[1] COVEY, Stephen; WHITMAN, Bob ; ENGLAND, Breck. Jak dosahovat předvídatelných výsledků v nepředvídatelných časech. [s.l.] : [s.n.], 2010. 128 s. ISBN 978-80-7261-206-2.

[2] S. SHARMA, Robin. Mnich, který prodal své Ferrari. [s.l.] : [s.n.], 2003. 182 s.

 

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 6

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

Stránka, který odkazuje na tento příspěvek

 1. Učte se od nejlepších | Mít vše hotovo.cz | 14. 10. 2011
 1. Michal Pulda napsal:

  Soustředit se na věci, které nám nejdou, nás učí už od školky a škola to jen prohlubuje. Trápíš se s fyzikou/matematikou/angličtinou? Tak na tom makej ještě víc! A pokud ti na druhou stranu fyzika/matematika/angličtina jde, tak máš jen málo možností se tomu opravdu věnovat, což je opravdu smutné. Bohužel se nesnažíme vytvářet podmínky k tomu, aby jsme naše děti vychovávali k tomu, v čem jsou opravdu dobré (a inteligence má mnoho tváří, není to jen matematika a akademický úspěch), ale hnusíme jim to, co jim přirozeně nejde.

  Chuck Martin dokonce ve své knížce/výzkumu Work Your Strenghts (http://amzn.to/oaLWQd) tvrdí, že od určitého věku se mozek nevyvíjí (adolescence) a tudíž se nedokážeme výrazně měnit. Mozek totiž během našeho růstu prochází dvakrát obdobím velkého růstu mozkové hmoty, což je následně následováno její konsolidací. Když to zjednoduším, tak to probíhá pomocí procesu „využij to, nebo to ztratíš.“ Podtrženo a sečteno, co nevyužijeme v mládí (resp. jaké mozkové okruhy; dovednosti), to ve stáří nedoženeme (podobně jako v tom přísloví se psem). Pokud by vás to zajímalo, napsal jsem o tom dva články, které na sebe navazují, z nichž první je tady http://wp.me/p1ehAo-7g

 2. Vasek napsal:

  k testu: je problém, že každý podpis je jiný? když není, neřeším.

  soustředit se na, co funguje není potřeba. z jiné strany, soustředím se na hodnotný či daný cíl a jeho dosažení. Z tohoto pohledu musím používat věci, co fungují, co nefunguje zahazuju jako nepořebné.

 3. Josef Nakládal Josef Nakládal napsal:

  Michal: Díky Michale za komentář a odkaz. Jsem rád, že k mému přesvědčení podporovat děti v tom co je baví a nepitvat to, v čem jsou podprůměrní, existuje vědecký výzkum. Teď už jim jen nabídnout co nejvíce podnětů k nalezení toho, v čem jsou dobří.

  Vasek: Záleží právě na tom, jestli to je pro Vás problém. Chcete mít oba podpisy stejné? K čemu. I když budete trénovat sebevíc, nikdy nebudou oba podpisy stejné.

 4. Jan Miřacký napsal:

  Josefe, moc pěkný článek, který mi tak nějak mluví z duše. Líbí se mi, jak jste ho pojal. Když můžu, rád lidi kolem sebe pochválím. A v rámci smysluplné zpětné vazby jim třeba v soukromí řeknu, co by se dalo udělat líp – jen proto, aby si to třeba sami uvědomili a nedošlo k nedorozumění.

 5. dajy napsal:

  Naprosto souhlasím s tímto článkem, a myslím, že všichni bychom měli připustit, že děláme spoustu chyb v průběhu našeho života. Cazare Arieseni

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru