Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Dropbox: tipy a triky

By on 22. 7. 2011 in Nástroje with komentářů 6

Vladimír Dědek

VLADIMÍR DĚDEK | GTD, self-managementu a rozvoji osobnosti se věnuji už několik let. Své myšlenky sdílím také na webu chcirust.cz.
Mám rád zpětnou vazbu a pro uvítám, když se podělíte v komentářích s vlastními názory!

Poslední články od Vladimír Dědek (Všechny články)

Multiplatformní službu pro sdílení dat Dropbox již zná většina zkušených uživatelů, kteří využívají více počítačů či zařízení, kde potřebují sdílet jednoduše data. Kromě základní funkce – sdílení dat mezi počítači či mobilními zařízeními, lze však Dropbox využít k dalším účelům.

Veřejný avatar

Pokud využíváte několik sociálních sítí či jste zaregistrovaní na několika diskusních fórech, možná tento nápad využijete i vy. Stačí si vytvořit avatar (profilovou fotku) a vložit ji do veřejné složky Dropboxu. Na tento soubor si lze vygenerovat veřejný odkaz a vložit do sociální sítě (nebo diskusního fóra) jako zdroj obrázku. Doporučuji také vytvořit více variant obrázku – myšleno jak formátově (jpg, png apod.) tak velikostně (některé webové služby mají omezení na rozměr či velikost souboru).

OneNote

Pokud potřebujete sdílet s kolegou poznámkový blok ve OneNote, není nic jednoduššího než vytvořit sdílený adresář a do něj vytvořit OneNote poznámkový blok. Pozor, při vytváření bloku je potřeba zvolit:

 1. Soubor -> Nový -> Poznámkový blok…
 2. Daný typ šablony (na šabloně nezáleží).
 3. V dalším kroku zvolit možnost „Tento poznámkový blok bude používat více uživatelů“ + volba „Ve sdílené složce tohoto počítače“.
 4. Dokončení průvodce vytvořením bloku…

Ze zkušenosti mohu potvrdit, že sdílení souboru funguje v pohodě, akorát pokud do souboru zasahuje v jeden okamžik více lidí, tak vznikají konflikty. Zatím jsem nepřišel na to, jak se tohoto problému zbavit.

SVN repository

Pokud patříte mezi vývojáře a hledáte způsob, jak vytvořit sdílené úložiště zdrojového kódu, můžete využít Dropbox jako fiktivní SVN server. Jednoduše ve sdíleném adresáři vytvořte adresář s repository SVN. V jiném adresáři svého počítače vytvořte druhý adresář a proveďte SVN checkout z adresáře z Dropboxu…

Posílání souborů přes email

Služba send to dropbox nabízí pěknou funkci – po přihlášení přes Dropbox účet je vygenerován jedinečný email. Cokoliv zaslané na tento email s přílohou je vloženo do adresáře Attachments v adresáři Dropboxu. Jednoduchá funkce v sobě skrývá velký potenciál. Kdokoliv, komu tuto emailovou adresu poskytnete vám může posílat soubory přímo do Dropbox adresáře.

Přehrávač hudby

Na stránce droptun.es si lze pomocí jednoduchého prohlížeče pouštět hudbu. Nečekejte žádné sofistikované funkce. Přehrávač nabízí pouze základní funkce pro přehrávání.

Portable aplikace

Hodně aplikací nabízí kromě verze s instalačním balíčkem také tzv. portable verzi, tedy verzi aplikace, kterou není potřeba instalovat. Potřebné konfigurační soubory si aplikace ukládá do adresáře, ve kterém je uložena. Tento fakt lze využít v kombinaci s Dropboxem. Lze si vybrat nejpoužívanější aplikace a ty si nahrát do složky Dropboxu. Při spouštění z jakéhokoliv počítače bude aplikace vždy aktuální ať už co se týče dat či konfigurace programu.

Hesla uchovaná v cloudu

Obdobně jako portable aplikace lez využít programy sloužící na správu hesel. Dobrou zkušenost mám například s programem KeePass. Aplikace nabízí jak verzi s instalací, tak i portable verzi. Hesla lze mít tedy bezpečně a jednoduše uloženy v cloudu – přístupné odkudkoli.

Zdroj pro instalační balíčky programů

Pokud patříte mezi správce více počítačů, možná se vám bude hodit následující tip. Nahrajte si do jednoho z adresářů všechny programy, které často instalujete. Z jakéhokoliv počítače k nim pak můžete jednoduše přistoupit (například přes webové rozhraní) a do daného počítače je nainstalovat.

Dropbox jako zdroj souborů pro blog

Máte blog a potřebujete občas čtenářům nasdílet nějaký ten soubor? Zkuste vytvořit veřejný adresář v Dropboxu, do něj si vložit dané soubory a z blogu na tyto soubory odkázat.

Synchronizace složek mimo složku Dropboxu

Existuje program Dropbox Folder Sync, který plní jednoduchou funkci. Umožňuje synchronizovat v Dropboxu i adreáře mimo adresář Dropboxu. Jak to dělá? Program jednoduše přesune požadovaný adresář do složky Dropboxu a na původním umístění adresáře vytvoří odkaz (symbolic link).

 

Používáte Dropbox a máte další tip pro práci s ním? Podělte se v komentářích s ostatními!

Vladimír Dědek

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 6

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Pěkné, byť známé tipy. K mailům je užitečná taky tahle utilita – http://dropitto.me/

 2. Michal Pulda napsal:

  Přispěji ještě s sideCLOUDload — velmi užitečné, pokud nejste na svém počítači, nebo jste na mobilu a chcete si uložit soubor do svého Dropboxu. https://www.sidecloudload.com/

 3. Eta napsal:

  Dropbox jsem u nás ve firmě nepovolil, protože jsem si přečetl jeho všeobecné podmínky pro užití a s těmi si nemohu dovolit souhlasit.

 4. Honza napsal:

  Dropbox používá už několik let ke vší spokojenosti.

  Kritická data mám uložena v DB zašifrovaná pomocí TrueCrypt – díky synchronizaci pouze změněných částí to není problém ani pro velké soubory.

  Jako zajímavá alternativa by mohl dopadnout tento projekt: http://www.syncany.org/

 5. Eta napsal:

  TrueCrypt též používám pro přechovávání citlivých informací. Z toho, co o něm vím, jej považuji za spolehlivý nástroj.

 6. alena napsal:

  Jak se zbavit okna Dropbox, které při zapnutí počítače vždy vyskočí? Mě to obtěžuje. Díky za radu.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru