Připoj se ke komunitě!

Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

Odeslat


Základna osobního růstu

Amazon Kindle – pohodlnější čtení

By on 6. 7. 2011 in Nástroje with komentářů 38

Vladimír Dědek

VLADIMÍR DĚDEK | GTD, self-managementu a rozvoji osobnosti se věnuji už několik let. Své myšlenky sdílím také na webu chcirust.cz.
Mám rád zpětnou vazbu a pro uvítám, když se podělíte v komentářích s vlastními názory!

Poslední články od Vladimír Dědek (Všechny články)

Když jsem byl letos v únoru posedět s kamarády v hospodě, donesl si jeden z kamarádů podivnou věc v hezkém koženém obalu. Má první reakce byla „Máš hezký diář!“. Nechápavě se na mě podíval, pak se usmál a řekl: „Myslíš Kindla?“. O Kindlu jsem do té doby něco slyšel, ale moc jsem se o to nezajímal, zatím jsem v tom nespatřoval využití. Papírová kniha je prostě papírová kniha.

 

Nedalo mi to a začal jsem zvědavě vyzvídat od kamaráda, co to vlastně umí, kdy to používá, kolik to stojí, kde se to dá sehnat, jak dlouho to vydrží na baterku, jak tam vlastně ty knihy dostanu, jaké formáty to zchroustne apod. Záplava mých dotazů nebrala konce.
Po zhruba 5 měsících používání bych se rád podělil o své zkušenosti s používáním přístroje. I když se samotnému zařízení věnuje hromada webových stránek (například u nás http://www.amazon-kindle.cz/), přesto zkusím pojmout recenzi zařízení více osobně.

Lukáš Gregor: Zkušenost Vladimíra budu doplňovat graficky odlišenými komentáři o své vlastní poznatky z užívání čtečky Kindle.


Nákup z Ameriky

Při hledání vhodného prodejce jsem si jako první krok zjišťoval ceny obchodů u nás. Ceny u nás byly oproti cenám v USA hodně nadsazené. Jenom pro srovnání: současná cena v ČR – cca 4600Kč vs. cena přímo od Amazonu 139 dolarů (cca 2 322Kč) včetně dopravy do ČR.

Jak asi tušíte, nakupoval jsem přímo z Amazonu. Do té doby můj největší nákup na tomto eshopu. Pochopitelně – měl jsem strach, jestli to všechno dobře dopadne a zásilka dorazí  v pořádku. Byl jsem až překvapen, jak snadné to bylo. V neděli odpoledne jsem Kindla objednal a ve středu v poledne jsem si jej přebíral před domem.

Jak putoval můj Kindle je možno vidět přímo z tabulky:

 

 

Prague, Czech Republic 9.2.2011 11:38 Doručeno
Koeln, Germany 9.2.2011 4:09 Skenování Při Odjezdu
Koeln, Germany 8.2.2011 22:10 Skenování Při Příjezdu
Philadelphia, PA, United States 8.2.2011 9:03 Skenování Při Odjezdu
8.2.2011 0:17 Skenování Při Exportu
Philadelphia, PA, United States 7.2.2011 23:02 Skenování Při Příjezdu
Newark, DE, United States 7.2.2011 22:19 Skenování Při Odjezdu
7.2.2011 20:52 Skenování V Místě Původu
United States 7.2.2011 17:33 Zpracovaná objednávka

Kvůli snadnější logistice jsem byl nucen kupovat z grantu čtečku v ČR. Ceny opravdu vysoké, rychlost dodání ne větší, a pozor při nákupu obalu – v Alza.cz měli přímo u odkazu příslušenství obal Hama, který na moji čtečku neseděl a musel jsem jej reklamovat.

Práce se zařízením

Ovládání

Práce s Kindlem je pohodlná a příjemná, až na výjimky jsem nepotřeboval hledat na internetu, jak se zařízením pracovat. Mám také zkušenost, že když někomu Kindla ukazuji, hned ví, jak se v zařízení pohybovat a ovládat jej.

Pro člověka zvyklého na dotekový displej to byl nezvyk, oceňuji ale postranní tlačítka na listování. Kindle se dobře drží i v jedné ruce (to např. iPad ne), nicméně samotný „vnitřek“ přístroje až tolik intuitivní není. Zvláště při třídění knih.

Možnosti připojení

Kindle je vybaven wifi. Je proto snadné jej připojit do domácí sítě. Další alternativou je USB kabel, pomocí kterého lze nejen nahrávat knihy do zařízení, ale taky zařízení nabíjet.

Výborná vlastnost – USB kabel, který pasuje do všech PC a notebooků, Kindle se nejen nabíjí, ale také jej lze použít jako paměťový disk pro přenos souborů. Kindle se připojí na bezdrátové sítě, ať už jde o „regulérní“ nebo ty, jež vytvoříte jakožto osobní hotspot např. pomocí iPhonu.

Je dobré vědět, že k zařízení je přiřazen email (nejčastěji ve tvaru mujlibovolnytext@kindle.com). Tento email je unikátní. Pokud si na tento email pošlu email, kde je nějaká příloha, je mi tento soubor nahrán do zařízení (tento způsob využívám z daleka nejčastěji).

Nahrávání knih/souborů do zařízení

První variantou je koupit si knihu přímo z Amazonu. K tomuto účelu je zařízení vybaveno speciální sekcí, kde lze pohodlně vyhledat v katalogu knih a snadno knihu zakoupit. Kniha se pak automaticky doručí do zařízení.

Další možností je již výše zmíněné nahrání přes email. Soubory můžeme nahrávat také přes USB kabel, v tomto případě máme možnost procházet si data na kartě přístroje. Pro organizaci souborů v PC + nahrávání přes kabel doporučuji http://calibre-ebook.com/. Jedná se o program, který nabízí i možnost převodu z/do různých formátů.

Možnost odeslat e-mailem na vlastní speciální adresu soubor, který Amazon překonvertuje, patří k těm výtečným vlastnostem, jimiž Kindle vítězí nad konkurencí. Je to rychlé a pohodlné. Calibre má mnoho variant nastavení, ne vždy se mi ale podaří, aby se zobrazoval text „pěkně“. (Pozor, tohle ale ne vždy při převodu z PDF souborů zaručuje i samotný Amazon.)

Co je dobré zmínit – do zařízení je možno nahrát také audio knihy a přehrávat si je. Totu možnost jsem zatím nevyužil, protože přehrávač v Kindlu je takový… řekněme… nepraktický.

Je to sice další funkce navíc, která může potenciální zájemce motivovat ke koupi, já osobně však raději plnohodnotnější přehrávač audia, Kindle na toto nepoužívám.

Já sám navíc využívám možnosti zasílání článků z internetu. Některé servery (iDnes.cz, Novinky.cz a další) již umožňují automatické zasílání článků do Kindlu v pravidelných časech (např. iDnes v 6 ráno a ve 4 odpoledne). Takže při cestě do práce si lze snadno přelouskat, co se děje.

Dále doporučuji služby http://www.instapaper.com/http://www.instascriber.com/. První zmíněny umí posílat libovolnou webovou stránku do Kindlu, InstaScriber umí zase automaticky sledovat RSS a články posílat do InstaPaperu.

Od svých známých vím, že obdobné služby využívají – zaplácávat si čtečku knih zpravodajskými textíky ale nehodlám ani v nejmenším. Doma přístroj slouží ke čtení publikací, zvláště tedy románů, články z internetu v něm nemají co dělat. Na to se mnohem více hodí RSS čtečky – ať už ve webovém rozhraní nebo speciálních aplikacích.

Podporované formáty

Oficiální stánky Amazon Kindle uvádí následující podporované formáty: Microsoft Word (DOC, DOCX), PDF, HTML, TXT, RTF, JPEG, GIF, PNG, BMP, PRC a MOBI soubory.

Já využívám hlavně PDF, DOC/DOCX a samozřejmě MOBI. DOC a DOCX se většinou zobrazí a formátují v pořádku, včetně obrázků. PDF soubory jsou občas zobrazeny podivně. Navíc jsou omezeny některé funkce zařízení (volba velikosti textu apod.).

PDF na Kindle prakticky nečtu. Zkusil jsem párkrát (kdysi např. elektronické vydání Respektu), rozmazlen iPadem jsem se tohoto zcela vzdal. Při zvětšování textu je čtení neuvěřitelně těžkopádné a nepřehledné.

Organizace souborů

Soubory lze organizovat do tzv. kolekcí. Kolekci si lze představit jako značku, kterou lze přiřadit k souboru. Soubor může patřit do více kolekcí, kolekce má samozřejmě několik souborů. Toto zařazení je ale viditelné pouze ze čtečky, pokud bychom se podívali přes souborový manager na kartu zařízení zjistíme, že jsou soubory umístěny v jednom adresáři.

Třídění do kolekcí používám zatím pouze co nejjednodušeji – zkrátka pár základních kategorií a nový soubor k některé z nich přiřadím. Budu muset prozkoumat nějaké tipy a triky.

Čtení

Komfort při čtení závisí na formátu souboru, který se zobrazuje. Pokud si prohlížím knihu v nativním formátu, nabízí Kindle nejvíce možností. Mezi ně patří: volba velikosti písma, velikost řádkování, orientace textu (otočení o 90, 180 i 270 stupňů). Také je možnost (pro anglický obsah) aktivovat text-to-speech, tedy předčítání textu. Zde je možnost nastavení rychlosti čtení. Zkoušel jsem, není to špatné, ale přece jenom anglické knihy čtu také proto, abych si zlepšil spelling.

Displej nabízí velice kvalitní kontrast (lze také nastavit jeho intenzita), text je čitelný i pod velkým úhlem či v případě, že na display svítí slunce.

Displej byl jeden ze základních důvodů, proč jsem do koupě Kindle šel. Je velmi kvalitní. Při čtení v šeru či tmě mám smůlu jako s klasickou knihou, ale to je daň za to, že „netáhne“ oči.

Kdy a kde čtu

V tramvaji, ve vlaku, v metru, v posteli i před zkouškou. Kindle není nijak objemný ani těžký, vleze se do jakékoliv středně velké kabelky nebo batohu. Nosím ho proto všude s sebou. Čtu si zprávy a články při cestě z/do práce. Při zkouškovém období v letním semestru tohoto roku jsem Kindla využíval také ke studiu. Některé materiály poskytují vyučující ve formě prezentace v MS Powerpointu. Ten lze snadno převést do pdf souboru a ten pak nahrát do Kindla. Je mnohdy také pohodlnější studovat v leže v posteli než sedět u monitoru, pokud se mi skripta nechtějí tisknout.

Ačkoliv papírové knihy mám moc rád, vzhledem k častým přesunům z města do města, provizorním podmínkám a nemožnosti tahat množství knih, jsou elektronické čtečky ideálním řešením. Kindle navíc přestavuje opravdu kompaktní zařízení – malé, lehké, přitom do něj vejde obrovské množství souborů. Můžete jej mít vlastně pořád u sebe. (Pokud bych opět měl srovnat třeba s iPadem, je jasné, že přednost iZařízení tkví v tom, že pokud jej máte u sebe, můžete udělat více věcí, než jen si číst. Na druhou stranu Kindle vydrží nepoměrně déle bez nabití.)

Anotace

Texty knih lze snadno zvýraznit a uložit. Lze si tak vypsat důležité pasáže a později si je na souhrnné stránce zobrazit + třeba nasdílet na Facebook či Twitter. Amazon také nabízí možnost zobrazit si nejčastěji zvýrazňované pasáže lidí (v případě zakoupení knihy v Amazonu pochopitelně).

Výborná vlastnost – zvláště pro mě, člověka, který ze zásady nečmárá a nevepisuje nic do papírové knihy. Efektivní řešení.

Překlad textu

Líbí se mi také implementace slovníku. Lze si dohrát vlastní anglicko – český slovník. Práce se slovníkem je maximálně jednoduchá. Stačí kurzorem najet na neznámé slovíčko, Kindle hned zobrazí překlad.

Závěr

Investice do Kindlu rozhodně nelituji. Využití je opravdu velké – kromě knih lze číst také články z webu, texty lze překládat hned při čtení. Kindle mi vydrží na jedno nabití 20-30 dnů podle intenzity používání.

S jinými čtečkami knih než je Kindle nemám osobní zkušenost. Minulý týden jsem se bavil s kolegou v práci a ten mi ukazoval svou čtečku knih – s lesklým a dotykovým displayem. Říkal, že by stejnou volbu už neudělal. Lesklý displej je často nečitelný a dotykový displej jenom žere baterku…

Při čtení knih jsem i za silného jasu s iPadem neměl potíže (u filmů je tomu zcela jinak), večer lze jeho jas maximálně ztlumit a oči nejsou tolik namáhané. Nicméně rád si čtu na Kindle už z toho důvodu, že čtení knih považuji i za jakýsi odpočinek od práce u počítače, a Kindle rozhodně monitor ani v nejmenším nepřipomíná.

Co hodnotím kladně:

 • Snadné používání.
 • Propojení na eshop Amazonu.
 • Kvalitní displej.
 • Způsob zasílání obsahu přes email.
 • Velké množství podporovaných formátů.

Co mi moc nevoní:

 • Nelze nijak nastavit automatické zařazení příchozích souborů do kolekcí podle nějakého filtru, vše je potřeba zařadit ručně.
 • Některé pdf soubory jsou špatně čitelné.
 • Náchylnost na poškození displaye (jé téměř nutnost mít nějaký obal).
 • Přehrávač hudby je prakticky nepoužitelný.

Pár zajímavých odkazů:

Vladimír Dědek

Štítky:

Připoj se ke komunitě Mít vše hotovo!

Stačí nám poslat tvou e-mailovou adresu. Občas ti pošleme tipy pro produktivnější práci, odkazy na zajímavé knihy nebo akce. Psát ti však budeme jen jednou za čas a pouze tehdy, budeme-li mít skutečně co říct.

komentářů 38

Trackback URL | RSS kanál s komentáři

 1. Martin napsal:

  Mám takové tušení, že si autor nekoupil jedinou e-knihu … taková drobnost, pro kterou je Kindle primárně určen (věřím, že by následně do nevýhod zahrnul technologické omezení pro nákup e-knih kdekoli jinde než u Amazonu).

  • Lukáš Gregor Lukáš Gregor napsal:

   Děkujeme Martinovi za tento důležitý komentář, opomenuli jsme upozornit, že pokud člověk chce nakupovat knihy, opravdu musí být spokojen pouze s nabídkou Amazonu – nicméně, ta nabídka je dost široká. Ostatně, cizojazyčné knihy (tištěné) jsem doposud také vždy kupoval právě odtud.

 2. kryska napsal:

  Díky za informativní článek. Jen bych měla ještě jeden doplňující dotaz. Chtěla jsem si Kindle totiž taky pořídit, ale když jsem si ho zkoušela, velice mě odradil způsob přenačítání stánky textu – když se text a pozadí na moment invertovalo. Mám sklony k migrénám, pokud víc namáhám oči a tak jsem raději zůstala u svého PDA. Chci se tedy zeptat: Jak si oči zvyknou na to přenačítání? Zvykali jste si vůbec nebo to vadí jen mě?

 3. fredy napsal:

  Ahoj, pouzivam Kindle3 asi pol roka a zatial som si to prednacitanie ani nejako neuvedomoval. Takze mne to nevadi. Oproti citaniu na PDA je elektronicky papier skutocne genialny.

 4. Petr napsal:

  Já jsem si nedávno také Kindle pořídil a jsem moc spokojený. Popravdě jsem ani nečekal, že se mi bude tolik líbit. Vždy jsem se považoval za milovníka tištěných knih a o elektronickém čtení jsem nechtěl slyšet. Ale postupně mi došlo, že tahat s sebou tištěnou knihu není zrovna ideální. Nyní po cca měsíčním používání jsem nadšen. Moc se mi líbí způsob, kterým se dají knihy do Kindlu dostat, nejčastěji využívám posílání přes mail a usb kabel prakticky nevyužívám. Co se týče čtení na e-inku, tak je to velmi příjemné, z tištěných knih jsem měl často unavené oči a nyní s tím problém nemám. Ani co se týče toho přenačítání stránek, to si v podstatě ani neuvědomuji. Třídění knih do kolekcí je také velmi efektivní. Už jsem také několikrát použil internetový prohlížeč, je to sice taková „nouzovka“, ale ve chvílích, kdy máte vybitý telefon s internetem to zajisté oceníte :). Co se týče toho problému s legálním kupováním knih, tak je to problém. Ale můj názor je takový, že to záleží na každém majiteli Kindlu. Kdo má knihy rád, tak věřím, že si pak knihu koupí. Např. v tištěné podobě. Tak to alespoň praktikuji já.

 5. Michal napsal:

  Prave za pár dní mi bude kindle doručen a už se na něj těším. Jen škoda, že „Read it later“ na ukládání článků a čtení na pozdější dobu nepodporuje kindle a budu muset přejít k instapaperu, který mi moc nesedí a připadá mi nepřehledný.

 6. Jan Miřacký napsal:

  Kindla mám zhruba půl roku a je to jedna z nejlepších investic, které jsem udělal. Naučil mě dělat si poznámky do knížek, ke kterým se pak můžu jednoduše vracet. Usnadil čtení mimo domov, zachránil spoustu papírových knížek před zohýbanými rohy (i se vší opatrností).
  A teď řeším dilema, jestli si mám nějakou knížku (konkrétně Freedom Inc. – Svoboda v práci) koupit pro Kindle (v en) nebo si ji půjčit v češtině v papíru. Ač to zní asi hrozně, spíš se klaním k tomu Kindlu, protože ten papír je pro mě do jisté míry omezující a nepraktický. Navíc takhle budu moct číst i na telefonu (a to se v práci líp maskuje ;)).

 7. Honza napsal:

  Kindle 3 mám sice zatím jen měsíc, ale jsem s ním nadmíru spokojen. Jen mě velice mrzí, že zatím nejsou dostupné téměř žádné knihy v češtině. (Nepočítám ty co se dají sehnat bezplatnou cestou) Věřím že se to ale časem změní. Druhou vecí která mě mrzí je práce s PDF. Zkoušel jsem si nahrát a poté číst klasické PDF, ale to je téměř nemožné. Také jsem zkusil v calibre převod do MOBI, ale bohužel se špatně převedla diakritika. I přes tyto drobnosti svého nákupu rozhodně nelituji.

 8. Denis napsal:

  Přidám i já trošku do diskuse. Vloni jsme si koupil iPad, těšil jsem se na čtení, ale za rok a půl jsem dal jen 2 knihy. Je tolik věcí co se na iPadu dá, že jsem se ke čtení skoro nedostal. Měl jsem ho i u moře, ale na pláži nebylo vidět nic = nepoužitelné. S těmito zkušenostmi jsem se rozhodl, že si Kindle koupím před cestou k moři. Řeknu Vám, za posldních 10 let považuji nákup Kindle za nejlepšíi koupi! Wow efekt trvá i po týdnu používání a už mám za sebou 2 knihy! To jest, za týden jsem se srovnal s iPadem za rok a půl
  Displej je úžasný, knihy se čtou parádně. Je neskutečně lehký a skvěle se drží v ruce!
  Největší problém je v tom, že CZ knihu si legálně nepřečtete, protože jsou zakódované a Kindle čtečka je nepřečte. Muśite tak číst jen v cizím jazyce a nebomhl…. Snad už ale bude jne lépe a lépe!
  Na závěr: kupoval jsem na Amazon.com, komplet mě to stálo 2700. Objednal jsem v sobotu, dorazil ve čtvrtek, DPH jsem nemusel platit (nev´m proč, ale je to tak…). Jen nevím, jaké si pořídit pouzdro:-(

 9. Patrik napsal:

  Možná to zní divně, ale díky Kindle jsem začal jezdit méně autem a více vlakem. Možná by to byl dobrý dárek ČD pro majitele celoročních permanentek :-)

  Chvilku mi trvalo, než jsem přišel na to, jak si zorganizovat, které knížky už mám přečtené (zvlášť když máte ve zvyku číst jich víc najednou) – nakonec jsem to vyřešil tak, že dočtenou knížku „zavřu“ na poslední stránce. Možná by někdo poradil užitečnější způsob.

 10. Karel napsal:

  Kindle mám asi 3 měsíce, přečetl jsem tak 3000 stránek (sic) a je to paráda. Super jsou poznámky dalších čtenářů knížek – vidíte, co si lidi „podtrhávají“ a že si nějakou pasáž často komentují. Na jedno nabití mi vydrží odhadem 800 -1000 stránek.
  Knížky z Amazonu se kupují strašně jednoduše a hlavně je mám hned „v čechách“.
  U posílání knížek přes mail @kindle.com pozor na zpoplatnění.

 11. Lukáš Gregor Lukáš Gregor napsal:

  Zpoplatnění je ale pouze s využitím 3G sítě.

 12. GTDovec napsal:

  Pěkná hračka. Jedna z nejlepších, co jsem si kdy pořídil. Proč?
  1. Objednávka papírových knih z Amazonu je dobrodružná, podstoupil jsem experimentálně na jaře na libris.cz a bylo to na mrtvici. Prý kvůli změnám cla, o nichž jsem ovšem i já řepák věděl dávno předtím. Po dvou měsících a tisících urgencích až u ombudsmana České pošty knihy dorazily. Elektronicky to trvá pár vteřin. Ovšem některé knihy člověk potřebuje na papíře, to je mimo pochybnost.
  2. Nevýhoda, že knihy jsou jen v anglině se dá snadno proměnit ve výhodu. Prostě čtete v originále a zdokonalujete cizí jazyk…
  3. V češtině je pár desítek snadno dostupných titulů, Sherlock Holmes a Karle Čapek vévodí této nabídce a oba mám rád. Takže jsem si s chutí přečetl v českém originále.
  4. Zařízení je docela funkční, vše chodí, jak má. Na SW si člověk musí zvyknout, na některé spartánské postupy taky, co mě vadí, je ergonomie tlačítek. občas se přehmátnu. Velkorucí musí trpět ještě víc.
  5. Čtení při okolním osvětlení je otázkou zvyku. Pak to oceníte.
  6. Drobné problémy a nezvyklosti jsou bohatě kompenzovány čtenářskými benefity a jednoduchostí prakticky všeho.
  Závěr: Odhlédněme od vývoje a kontextu podobných zařízení. Za těch pár kaček klidně můžeme. Cena je OK, ovládání zvládnete do týdne. Při náročném hodnocení čtyři hvězdičky z pěti – a to dává dobrý důvod ke koupi, přímo za Amazonu, of course. Doporučuji!

 13. GTDovec napsal:

  Technická: přestaly mi běhat hlubší odkazy ve Firefoxu (třeba z článku se nedostanu do diskuse), mám pětku, vše potřebné povoleno. V IE je to OK.

 14. Marek Bouška napsal:

  Mohu se zeptat, kde je nejlepší objednat? amazon.com nebo amazon.co.uk – nerad bych čekal, než projde přes CLO apod.

 15. GTDovec napsal:

  Objednával jsem před celní změnou, v Americe. V UK byly dokonce nějaké jiné ceny e-knih. Může sem někdo dát čerstvější zkušenost z druhého kvartálu? Rád bych také doporučil dalším lidem, včetně nákupu v USA.

 16. Lukáš napsal:

  Chtěl bych se zeptat, psal jste o jednoduché implementaci slovníku, jaký slovník byste mi do kindlu doporučil? Nevím zda mohu použít třeba javové aplikace do mobilu, nebo existuje lepší řešení. Uvažuju o koupi, i za účelem zlepšení angličtiny, jelikož je spousta anglických titulů které mě lákají, a v češtině nejsou a možná ani nebudou. Avšak listovat co pár minut ve slovníku je nepraktické, proto je pro mě implementace slovníku tak důležitá. Děkuji

 17. aneth napsal:

  Kindle mam asi 1/4 roku, čtu (jen pro nedostatek času) druhou knížku. Oči mám jinak hodně citivé, ale se čtením na Kindle nemám nejmenší problém (ani při změně stránky).
  Obal mám tento http://www.empei.cz/details.php?zb=211 Jak jsem viděla až na krabici, není sice šitý přímo pro Kindle, ale sedí a je pohodlný (i když se ocelová ochrana displeje trošilinku pronese ;-)))
  Knihy nakupuju na ereading.cz, zatím jsem na problém s formátem nenarazila, do calibre se navíc dají stáhnout doplňky umožňující rozlousknout i formáty (a jiné oříšky), které Kindlu nejsou dány do vínku. Koukněte se do diskuzních fór věnovaných Kindle.
  Papír vz. Kindle – mám knížky které chci mít na papíru a pak knížky, které se mi po přečtení už nechce skladovat / a zároveň nemám čas je shánět v městské knihovně :-), takže u mě si moc nekonkurují.

 18. Marek Bouška napsal:

  Prý se do 200$ neplatí nic navíc. Teď jsem objednal z USA – z karty strženo 159$, v úterý snad dorazí, tak dám potom vědět.

 19. GTDovec napsal:

  Marku, prý to tak bylo dřív, teď to má být jinak, viz: http://www.paladix.cz/clanky/zmena-limitu-pro-dovoz-bez-dph.html
  Tak jak to tedy vlastně je…? Ví to někdo exaktně? Nebo se na té změně něco změnilo?

 20. GTDovec napsal:

  Ještě maličkost. Podle mých zkušeností většinou plně vyhovuje verze bez 3G. Wifi připojení je zdarma. 3G se zpoplatňuje, lze tam dát určitá nastavení, aby se nezpoplatňovalo i tehdy, když ho není třeba. Např. při převodu odeslaných dokumentů do PDF.

 21. Denis napsal:

  GTDovec: objednaval jsem minuly tyden Na amazon.com international shipping. S dopravou placebo pres pay pall 159$. Dorazilo za 4 pracovní dny do Liberce, clo po me UPS nechtelo….

 22. GTDovec napsal:

  Díky za všechny. Další důvod ke koupi.

 23. @Lukáš – slovník: Na adrese http://www.amazon-kindle.cz/anglicko-cesky-slovnik-pro-amazon-kindle-ficuryna-tydne/ můžete najít slovník, který používám já.

 24. Jaroslav Luhan Jaroslav Luhan napsal:

  Abych jen nekopíroval ostatní komentáře, jak je Kindle skvělý (mám ho do prosince a 100% souhlasím), tak přidám něco z mých zkušeností.
  Původně jsem ho chtěl na technická PDF, ale na to je málo použitelný. Nutná konverze (Calibri) nebo zasláním na ….@kindle.com či @free.kindle.com s předmětem CONVERT. Text se v závislosti na typu PDF někdy rozsype, ale pro souvislé texty je to ok. Také rychlé listování v technických PDF není nic moc – tabulky a grafy se načítají s prodlevou. Je lepší originální PDF číst naležato.
  Na souvislé texty a knihy je Kindle super. Hlavně na anglické s využitím slovníku. „zabudovaný“ výkladový slovník je dobrý na rozšiřování slov. zásoby, je obsáhlejší, než zmíněný český.

  Pouzdro: hodně lidí, které znám, mají kožené pouzdro spojené s Kindlem pomocí „svorek“ alá kniha. Podle mě je výhodou Kindle jeho nízká hmotnost, tak mám raději pouzdro Belkin jako „kapsu“ a čtu jen s lehkým Kindle v ruce. Pouzdro je vypolstrováno a na zip. Takže je líp chráněn, dokonce i proti lehkému zmoknutí.

  Vynikající jsou „poznámky“ a zvýraznění, všechny se ukládají do souboru MyClippings.txt, které jsou pak takovým čtenářským deníkem. Soubor si můžete v PC přejmenovat nebo archivovat.
  BTW, zkoušel jsem i konkurenční čtečky, ale Kindle je opravdu o generaci dál.

 25. Tibor napsal:

  Práve pre absenciu možnosti kúpiť si legálne knihu dom sa rozhodol pre Galaxy tab. Jednoducho knihy, ktoré som chcel inak nezoženiem a pre politiku DRM ju nedostanem do Kindle. Takto mám aj Amazon store, aj ostatné. Ľúto mi je iba e-ink, aj keď väčšinou čítam neskoro večer po tme, a to by asi nešlo :-)
  Trochu bojujem s tým, že čítanie sa zvrhne z knihy na rss a podobne, ale to chce iba viac disciplíny.

 26. Michal napsal:

  ad amazon.com vs. amazon.co.uk – objednavky pres amazon.co.uk jsou stejne z usa

  ad nakup knizek – daji se koupit i ceske knizky

 27. tomm napsal:

  Kindle mam od ledna a mam za sebou uz asi 30 knih, ctu temer denne. Koupil jsem si ho rovnou s original kozenym pouzdrem vcetne LED lampicky, abych nerusil manzelku a ta si to nemuze vynachvalit, ze ji nesvitim do oci a nesustim strankami :-) Ctu hodne odborne literatury, nakladatelstvi Mannings dava k papirove knize i kod na stazeni PDF, pripadne levneji jen elektronickou podobu. Po peripetiich s objednavkami papirovych knih z Amazonu a nasi celnici (kupuju toho vice najednou) uz nikdy jinak!

  PDFka ctu na sirku, jedna stranka je pak obvykle na „3 skoky“, rotace je opravdu skvela funkce :-)

 28. Jiří napsal:

  Kindle mám někdy od podzimu, a taky nemůžu vynachválit!
  A display mi nepřijde vůbec náchylný – nosil jsem ho asi půl roku v batohu normálně mezi propiskami, diáři, baterkami a podobným,i věcmi, a ani škrábnutí. Naopak mi přijde ten display velmi odolný.

 29. Marek Bouška napsal:

  Jak jsem slíbil, tak píšu. Kindle objednán ve čtvrtek 7.7 – 12.7 ho mám na stole, stržená cena z karty 2753,- nic navíc. Doporučuju!

 30. David napsal:

  Na palmknihy.cz se dají koupit i knihy v češtině. Nakupování je _skoro_ stejně pohodlné jako na Amazonu – pár minut po zaplacení vám knížka sama dorazí do Kindlu.

 31. GTDovec napsal:

  Díky za tip na palmknihy.cz. Bylo dobře ho připomenout, i když nabídka i tady je takříkajíc v plenkách. Doporučuji třeba Karla Hvížďalu, byť cena je hodně vysoká.
  A teď mě nekamenujte. Mám pro Vás jeden „antikindle“ tip. Obyčejná knihovna. Viz mlp.cz. Dlouho jsem ji opomíjel, protože tam dřív nic nefungovalo. Teď cítím změnu. Systém blokací a rezervací je funkční a dovoluje často skutečné čtenářské rozkoše. Operativně, přehledně, funkčně. Když si nechceme doma vybudovat zámeckou knihovnu a probendit v knihkupectvích majlant. Čtyři desítky pražských poboček navíc inspirují k nevšední knihomolské turistice.
  No a že si při držení lehoučkého Kindlu, kterým střídáte poctivou hmotu papírových knih, brzy přivodíte atrofii dříve mocně posilovaných svalových partií, nemusím jistě nikomu připomínat. Takže vzhůru do knihoven!

 32. Martin napsal:

  Na optimalizaci a přeposílání článků do Kindlu doporučuji http://www.klip.me/ . Instapaper mi připadá zbytečně nepřehledný. Pokud máte Chrome, je pro klip.me navíc k dispozici šikovné rozšíření.

 33. Sethiel napsal:

  Kindle jsem teď zkoušel u moře, čte se na něm skvěle a vydržel mi na tři knížky na jedno nabití. Měl jsem ho půjčený z knihovny a teď si ho chci koupit, ale zarazilo mě pár věcí.

  Zaprvé, jak se mluví o tom, že přímo Amazon umí překonvertovat PDF do něčeho jiného (celkem irelevantní, do čeho vlastně) … mění to rozsekání textu na stránky? Problémem s PDFky je, že stránka je moc velká a text na displeji tudíž moc malý, i na šířku. Zkoušel jsem nějaký softwarový konvertor, který to sice na MOBI překonvertoval, ale zachoval rozdělení na stránky a text z nějakého důvodu stále nejde zvětšovat a zmenšovat. Jak se potýkáte s PDFky?

  Zadruhé … chtěl jsem koupit přímo na Amazonu, spousta lidí mi to doporučovala. K ceně asi 189 dolarů mi to připočetlo přes dvacet dolarů za poštovné a dalších padesát za nevím přesně co, nějaký poplatek, co jsem nepochopil … clo, něco jiného? Tak by mě zajímalo, co dělám špatně, když všichni popisujete, jak je to z Amazonu výhodné …

 34. Petr napsal:

  Něco do Kindlu – žonglérův slabikář, obrázková učebnice žonglování.

  http://zonglovani.info/download/mobi.html

 35. Štefan Vaňo napsal:

  Prosím o radu, že co mám udělat abych mohl psát mail i z čtečky Kindle. Přihlásím se, zvolím adresu příjemce a napíši „Předmět“ zprávy. Kurzor v textovém poly však není aktivní a nereaguje na žádný příkaz. Mail lze odeslat, ale pouze text co je napsaný v poly pro „předmět“. Děkuji všem za radu a pomoc.

 36. jedy napsal:

  Co zkusit jiný čtečky? Teď už má segment elektronických čteček dost na výběr. Takový PocketBook se dostává slušně do popředí.

Přidej komentář k příspěvku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahoru